Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2023, 21:08:45
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Lightbulb Muzica clasica e rea?

Buna seara,

Vroiam sa deschid o noua dezbatere. Am niste intrebari pentru oamenii mai stiutori decat in mine din invataturile ortodoxe.

Am dat de un site ortodox, care spunea intr-un articol ca muzica clasica e de la Necuratul. Eu condamn si sunt total impotriva acestei concluzii, muzica clasica si de opera e cea mai curata muzica care te unge pe suflet si te poate SMERII (comparativ cu rockul, sau alte bubuieli agresive, dar chiar si baladele rock clasice din anii 70-80 chiar sunt emotionale si te pot smerii fara sa te gandesti la versuri, ci doar la linia melodica).

Nu stiu de ce lumea ar zice asa ceva. Site-ul acesta este chiar ortodox, sau e facatura? Sau cineva se foloseste de acest site sa transmita mesaje proaste ca sa puna Biserica Ortodoxa intr-o pozitie proasta?

Aici link: https://ortodoxinfo.ro/2018/12/26/mu...-de-la-satana/


Eu personal asa vad si aud muzica: ca sa ma unga pe suflet si sa ma apropie de Dumnezeu, eu in cele emotionale, simt ca mi se inmoaie inima de la unele rautati si ma gandesc la lucruri bune, deci la mine exista o conexie pe care o pot face sa ma ajute pentru mantuire prin muzica. Muzica clasica poate fi catalogata si ca muzica de film, muzica moderna clasica a lui Hans Zimmer, Howard Shore, si altii, dar ca si muzica ce se canta la Biserica noastra, bizantina, e tot un fel de clasic dar sunt doar cu vocile. Eu asa vad si muzica din Biserica noastra. Sau melodii care sunt vesele, sa ma faca sa nu mai fiu posomorat, suparat.

Supararea nu face parte din calea mantuirii, ba din contra fericirea.

Am vrut sa scriu asta aici ca topic nou sa nu intru pe "Muzica ce ne incanta.." ca acolo dam exemple de muzica ce ne place.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.09.2023, 22:21:17
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 656
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Site-ul acesta este chiar ortodox, sau e facatura? Sau cineva se foloseste de acest site sa transmita mesaje proaste ca sa puna Biserica Ortodoxa intr-o pozitie proasta?

Aici link: https://ortodoxinfo.ro/2018/12/26/mu...-de-la-satana/
La Trinitas TV se da de multe ori muzica clasica si sunt adesea amintiti compozitori clasici romani, deci ce ar insemna sa acceptam aceasta concuzie? Ca Trinitas TV face lucrare satanica? Astea-s lucruri schismatice, iar dezbinarea e de la Necuratul.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
muzica clasica si de opera e cea mai curata muzica
Eh, aici nu stiu daca nu mergi tu prea departe. Doar n-o fi muzica clasica mai curata ca muzica bisericeasca? Trebuie sa fim cu masura sa nu confundam cele sfinte cu cele lumesti.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.09.2023, 02:06:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Buna seara,

Nu stiu de ce lumea ar zice asa ceva. Site-ul acesta este chiar ortodox, sau e facatura? Sau cineva se foloseste de acest site sa transmita mesaje proaste ca sa puna Biserica Ortodoxa intr-o pozitie proasta?

Aici link: https://ortodoxinfo.ro/2018/12/26/mu...-de-la-satana/
Eu am ascultat muzică clasică, dar mi se pare că are ceva rău sau necurat în ea, fiindcă te poartă pe anumite stări, unele pot fi de melancolie sinucidere - Moonlight sonata.

Despre Niccolo Paganini se spune că a compus sub înrâurire negativă:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Devil%27s_Violinist

Ceva e nasol în muzica clasică, nu degeaba au atras atenția Teofan Zăvorâtul, Ignatie Briancianinov.

Mă mir că ai dat de acest site, tu erai de obicei cu presa mainstream, Lucian Mandruta, etc


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu personal asa vad si aud muzica: ca sa ma unga pe suflet si sa ma apropie de Dumnezeu, eu in cele emotionale, simt ca mi se inmoaie inima de la unele rautati si ma gandesc la lucruri bune, deci la mine exista o conexie pe care o pot face sa ma ajute pentru mantuire prin muzica. Muzica clasica poate fi catalogata si ca muzica de film, muzica moderna clasica a lui Hans Zimmer, Howard Shore, si altii, dar ca si muzica ce se canta la Biserica noastra, bizantina, e tot un fel de clasic dar sunt doar cu vocile. Eu asa vad si muzica din Biserica noastra. Sau melodii care sunt vesele, sa ma faca sa nu mai fiu posomorat, suparat.
Muzica te poartă pe culmile disperării de la agonie la extaz, nu văd multe lucruri duhovnicești în muzica clasică, dar probabil că trebuia o preocupare să-i țină ocupați pe oamenii cu oareșce ureche muzicală.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.09.2023, 12:23:56
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Buna seara,

Vroiam sa deschid o noua dezbatere. Am niste intrebari pentru oamenii mai stiutori decat in mine din invataturile ortodoxe.

Am dat de un site ortodox, care spunea intr-un articol ca muzica clasica e de la Necuratul. Eu condamn si sunt total impotriva acestei concluzii, muzica clasica si de opera e cea mai curata muzica care te unge pe suflet si te poate SMERII (comparativ cu rockul, sau alte bubuieli agresive, dar chiar si baladele rock clasice din anii 70-80 chiar sunt emotionale si te pot smerii fara sa te gandesti la versuri, ci doar la linia melodica).

Nu stiu de ce lumea ar zice asa ceva. Site-ul acesta este chiar ortodox, sau e facatura? Sau cineva se foloseste de acest site sa transmita mesaje proaste ca sa puna Biserica Ortodoxa intr-o pozitie proasta?

Aici link: https://ortodoxinfo.ro/2018/12/26/mu...-de-la-satana/


Eu personal asa vad si aud muzica: ca sa ma unga pe suflet si sa ma apropie de Dumnezeu, eu in cele emotionale, simt ca mi se inmoaie inima de la unele rautati si ma gandesc la lucruri bune, deci la mine exista o conexie pe care o pot face sa ma ajute pentru mantuire prin muzica. Muzica clasica poate fi catalogata si ca muzica de film, muzica moderna clasica a lui Hans Zimmer, Howard Shore, si altii, dar ca si muzica ce se canta la Biserica noastra, bizantina, e tot un fel de clasic dar sunt doar cu vocile. Eu asa vad si muzica din Biserica noastra. Sau melodii care sunt vesele, sa ma faca sa nu mai fiu posomorat, suparat.

Supararea nu face parte din calea mantuirii, ba din contra fericirea.

Am vrut sa scriu asta aici ca topic nou sa nu intru pe "Muzica ce ne incanta.." ca acolo dam exemple de muzica ce ne place.
Are sens ce se scrie colo, doar ca se baga in aceeasi oala toate productiile muzicale clasice, la modul general, mi se pare cam dur, inclusiv ce se scrie despre festivalul Enescu. Muzica spre deosebire de vorbire sau scriere e o forma de comunicare care trece cumva nefiltrata de bariera gandirii rationale, induce stari diverse, unele atat de intunecate care pot sa te afecteze psihic, e bine de evitat asa ceva in totalitate. Multe compozitii transmit asa ceva, daca ti se pare ceva in neregula acolo nu mai asculta. La fel ca filmele artistice, unele pot fi considerate bune (cei drept foarte rare) altele parca vin direct din laboratoarele raului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.09.2023, 16:43:27
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am ascultat muzică clasică, dar mi se pare că are ceva rău sau necurat în ea, fiindcă te poartă pe anumite stări, unele pot fi de melancolie sinucidere - Moonlight sonata.

Muzica te poartă pe culmile disperării de la agonie la extaz.
Nici mie nu-mi place Beethoven, transmite orice dar nu si speranta. Eu in general ascult muzica de camera; orchestre mici, instrumente putine, muzici mai linistite: Bach, Brams etc. dar nici la ei orice. Stiam ca Enescu ar fi fost mason dar tot imi place Rapsodia Romana.
Imi place cum ai descris, de la agonie la extaz, asa e, muzica (mai ales opera) poate sa transmita asemenea stari de tensiune maxima. (Asta inseamna ca ai "ureche muzicala".)

Last edited by ALARIC; 25.09.2023 at 16:48:06.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.09.2023, 17:29:07
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit Dar Strauss?

Doamne ajută, oameni buni!
Dar despre muzica familiei Strauss ce părere aveți? La care categorie credeți că se încadrează: înălțătoare sau pătimașă?

Eu o ascultam când eram mic și mă făcea să plutesc pe tărâmuri imaginare, dar asta mai ține și de fiecare om în parte. În general consider că muzica de Strauss este una frumoasă.
Ce înseamnă frumosul acesta și dacă frumosul aduce și folosul pentru suflet, asta iarăși poate fi dezbătut! Prin urmare, merită să ascultăm Strauss sau nu merită?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.09.2023, 21:48:58
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
La Trinitas TV se da de multe ori muzica clasica si sunt adesea amintiti compozitori clasici romani, deci ce ar insemna sa acceptam aceasta concuzie? Ca Trinitas TV face lucrare satanica? Astea-s lucruri schismatice, iar dezbinarea e de la Necuratul.
Deci, articolul nu e adevarat dupa parerea ta?


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eh, aici nu stiu daca nu mergi tu prea departe. Doar n-o fi muzica clasica mai curata ca muzica bisericeasca? Trebuie sa fim cu masura sa nu confundam cele sfinte cu cele lumesti.
Aici am facut comparatie cu alte genuri muzicale facute de oameni, cand am scris asta, la asta m-am gândit.

Muzica clasică >> Muzica Traditională Populară din fiecare tară a lumii >> Muzică Usoară

Cam aici m-a dus gându când am scris. Este clar că muzica la voce nu o poate întrece nimeni, dar asa o numesc tot eu muzica "clasică", adică nu are tentă de dans. Muzica clasică, opera, bizantină/catolică, nu se dansează, ci se simte.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 25.09.2023 at 21:51:28.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.09.2023, 22:01:47
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am ascultat muzică clasică, dar mi se pare că are ceva rău sau necurat în ea, fiindcă te poartă pe anumite stări, unele pot fi de melancolie sinucidere - Moonlight sonata.

Despre Niccolo Paganini se spune că a compus sub înrâurire negativă:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Devil%27s_Violinist

Ceva e nasol în muzica clasică, nu degeaba au atras atenția Teofan Zăvorâtul, Ignatie Briancianinov.

Mă mir că ai dat de acest site, tu erai de obicei cu presa mainstream, Lucian Mandruta, etc
Eu nu am stat sa ascult vreodata opere intregi clasice, doar cateva sectiuni care mi se par catchy, eu avand o minte care se duce mai mult spre muzica usoara, caut ceva mai usor de digerat intr-o piesa si mai memorabil. Recunosc ca muzica clasica este GREA (dar nu as zice ca ma face rau daca o ascult). Sectiuni din melodiile lui Hans Zimmer sunt de-a dreptul foarte inaltatoare care iti dau spirit de "incredere in sine" ridicata, daca stii ce zic.

(off-topic): Nu ma atrage Lucian Mandruta :)), el e agnostic si uneori spune aberatii la adresa crestinilor.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Muzica te poartă pe culmile disperării de la agonie la extaz, nu văd multe lucruri duhovnicești în muzica clasică, dar probabil că trebuia o preocupare să-i țină ocupați pe oamenii cu oareșce ureche muzicală.
Ai dreptate. Uite intr-un fel in muzica usoara, ce prinde mai bine la urechea omului este o melodie happy, care sa ramana memorabila, si sa iti dea stare de bine. Dar cei care incearca sa implementeze melodii epice (adica melodii cu tenta clasica, note lungi si game joase minore, sunt melodii mai dark, care nu raman usor in urechea ascultatorului, stii adica, sa tot revii la ea sa o asculti, dar la cele dark nu poti).
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 25.09.2023 at 22:04:55.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.09.2023, 22:07:32
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Nici mie nu-mi place Beethoven, transmite orice dar nu si speranta. Eu in general ascult muzica de camera; orchestre mici, instrumente putine, muzici mai linistite: Bach, Brams etc. dar nici la ei orice. Stiam ca Enescu ar fi fost mason dar tot imi place Rapsodia Romana.
Imi place cum ai descris, de la agonie la extaz, asa e, muzica (mai ales opera) poate sa transmita asemenea stari de tensiune maxima. (Asta inseamna ca ai "ureche muzicala".)
Am fost prin Sibiu vara aceasta, si am prins un concert de muzica clasica in piata acolo in centru, dar era asa o muzica vesela, nu mi s-a parut ceva rau, si parca se imbina foarte bine cu atmosfera Sibiului (cultura, palatul Brukenthal, vibe din secolul 18-19).
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.09.2023, 22:32:31
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 656
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Deci, articolul nu e adevarat dupa parerea ta?
Da, articolul e o prostie facuta de un agitator. Citatele patristice sunt de apreciat, dar interpretarea lor de catre autor nu. Si David canta la instrumente si nu toate psalmurile sunt vesele. Muzica clasica nu e rea precum nici televizorul nu e rau (vezi semnatura).
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
muzica

Thread Tools
Moduri de afișare