Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2009, 23:35:24
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit un sfat bun ,un ajutor pe masura

Nu departe de casa mea, locuiesc 6 copii cu tatal lor intr-o casa saracacioasa (greu de imaginat pentru secolul nostru)fara curent electric,apa,nici macar pe jos nu au nimic,doar lutul gol...,stomacul gol...Tatal lor primeste ajutor social si alocatiile copiilor.E greu sa iti imaginezi cum traiesc si ce mananca.Trece in fiecare zi acasa cu cateva paini in sacosa si o sticla...Fata cea mare are in jur de 14 ani si cel mic are 5 ani.Mama lor e plecata de vreo 4 ani.Protectia copilului nu vine la ei ca nu stiu de ce ...Am inteles ca la nivel local nu se rezolva nimic.L-am intrebat odata daca vrea sa fie ajutat,sa scrie cineva la "o data in viata"pe TVR1,ca am vazut multe familii care au fost ajutate financiar,cu lucruri casnice,etc,si stiti ce mi-a zis? Ca el nu are nevoie de asa ceva.Pai nu are el nevoie de asa ceva ,dar copiii???????Lui ii este teama ca daca ar veni cineva si sa incerce sa ii ajute ,ar veni si Protectia copilului si i-ar lua copiii.,i-ar desparti si ar fi mai rau.I l-ar lua pe ala micu de 5 ani si ar innebuni ca l-a crescut de la cateva luni,singur...Zice mereu ca el traieste pentru copii,dar cu ce ajuta el copiii? cu doar cateva paini pe zi?
De aceea va cer un sfat: cum ar trebui ajutata aceasta familie,acesti copii,?ca -i impotriva vointei tatalui sa se faca acest lucru.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2009, 16:24:19
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca tatal este incompetent sa fie incredintati mamei. Daca nici ea nu este de gasit, sa fie incredintati statului. Se gasesc asistenti maternali destui.

Daca nu ai bani sa cresti un copil, nu-l mai faci. Daca ai 4 si nu faci nimic sa le pui paine pe masa, e deja un act criminal.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2009, 16:33:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
Nu departe de casa mea, locuiesc 6 copii cu tatal lor intr-o casa saracacioasa (greu de imaginat pentru secolul nostru)fara curent electric,apa,nici macar pe jos nu au nimic,doar lutul gol...,stomacul gol...Tatal lor primeste ajutor social si alocatiile copiilor.E greu sa iti imaginezi cum traiesc si ce mananca.Trece in fiecare zi acasa cu cateva paini in sacosa si o sticla...Fata cea mare are in jur de 14 ani si cel mic are 5 ani.Mama lor e plecata de vreo 4 ani.Protectia copilului nu vine la ei ca nu stiu de ce ...Am inteles ca la nivel local nu se rezolva nimic.L-am intrebat odata daca vrea sa fie ajutat,sa scrie cineva la "o data in viata"pe TVR1,ca am vazut multe familii care au fost ajutate financiar,cu lucruri casnice,etc,si stiti ce mi-a zis? Ca el nu are nevoie de asa ceva.Pai nu are el nevoie de asa ceva ,dar copiii???????Lui ii este teama ca daca ar veni cineva si sa incerce sa ii ajute ,ar veni si Protectia copilului si i-ar lua copiii.,i-ar desparti si ar fi mai rau.I l-ar lua pe ala micu de 5 ani si ar innebuni ca l-a crescut de la cateva luni,singur...Zice mereu ca el traieste pentru copii,dar cu ce ajuta el copiii? cu doar cateva paini pe zi?
De aceea va cer un sfat: cum ar trebui ajutata aceasta familie,acesti copii,?ca -i impotriva vointei tatalui sa se faca acest lucru.
Serviciul de asistență socială din cadrul priemariei din localitatea resp.are în evidență aceste cazuri. Si biserica se ocupa de cazurile sociale .
Sunt și fundatii umanitare care identifica asemenea cazuri si le sprijină.
Puteti vorbi cu preotul paroh (dacă sunt crestimi) ca acesta sau un grup de enoriași să cereți o anchetă socială .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2009, 17:06:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai si daca nu-s crestini trebuie ignorati? Hmmm, nici macar samarineanul nu a facut asa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2009, 19:52:31
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da,intr-adevar,e un act criminal si inconstient sa-si tina copiii langa el in cea mai crunta mizerie si saracie ,doar de dragul de a-i avea langa el.Eu am inteles foarte bine de la el ,ca nu vrea sa ii ia nimeni copiii ,in plasament ci sa ii creasca el ,dar cum ? cu 2 paini si o sticla...de vin?Au fost de Craciun niste prieteni de-ai mei la ei cu ceva dulciuri,si mi-au povestit ca le-au dat lacrimile.Ei nu aveau pe masa nimic ,doar un brat de crengi cu care faceau focul in mijlocul casei pe lutul gol....
Au spus si ei ca ar trebui facut ceva ,ajutati in vreun fel,dar cum ?ca lor le trebuie multe ,curent electric,mobila,apa in primul rand ca nu au nici apa,covoare,un aragaz cu butelie,masina de spalat,etc...O fundatie,o emisiune tv. sunt sigura ca i-ar ajuta ,numai ca el nu vrea...Ce-i de facut?
Mai astept sfaturi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2009, 20:11:17
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai si daca nu-s crestini trebuie ignorati? Hmmm, nici macar samarineanul nu a facut asa.
Din puțina mea cunoștință numai la cerstini sunt parohii și preoti parohi.
Am dat un raspuns din punctul de vedere al unui crestin.
Ce-ar fi sa ne spui și tu cum ai ajuta această familie?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.02.2009, 20:15:29
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit parerea mea

Daca n-am trai in Romania si in plina criza, cea mai idealista solutie ar fi sa fie ajutat tatal cu ce se poate, ca sa poata sa-si creasca copiii in continuare langa el: cheta la biserica, sa vina credinciosul la el, daca nu se duce el la biserica, sau, mai bine, ceva mai bine platit de munca pentru acel tata.
Insa, cum asta e viata, si pe zi ce trece, minunile par tot mai putin probabile, exista protectia copilului, exista sedii judetene ale acesteia, doar ca trebuie ca cineva sa le spuna de situatie. Ar urma o ancheta sociala, apoi, cine stie? Asistenti maternali.
Totusi, nimeni nu intelege mai bine acel copil, decat parintele lui- daca e intreg la minte, ca sunt cazuri...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.02.2009, 20:22:46
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cum as ajuta?
In mod ideal cineva ar trebui sa ii ofere tatalui o slujba ca sa aiba si el un venit cat de cat. Si pana se pune pe picioare copii ar trebui sa stea la un asistent maternal unde pot sa manance, sunt trimis la scoala, li se spala hainele. Stiu despartirea poate fi dureroasa, dar nu e permanenta ci pana ce se rezolva putin situatia economica.

Nu stiu daca pomenile date de televiziuni ajuta, mai bine ii dai omnului ceva, dar ii dai si de lucru ca sa isi faca singur.

P.S.: Sa repet pilda samarineanului milostiv? Datoria unui crestin este sa ajute pe oricine in suferinta, fara sa conteze apartenenta religioasa. Daca pe teritoriul unei parohii este un caz social, cred ca e de datoria acelei parohii sa ajute.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.02.2009, 20:23:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
da,intr-adevar,e un act criminal si inconstient sa-si tina copiii langa el in cea mai crunta mizerie si saracie ,doar de dragul de a-i avea langa el.Eu am inteles foarte bine de la el ,ca nu vrea sa ii ia nimeni copiii ,in plasament ci sa ii creasca el ,dar cum ? cu 2 paini si o sticla...de vin?Au fost de Craciun niste prieteni de-ai mei la ei cu ceva dulciuri,si mi-au povestit ca le-au dat lacrimile.Ei nu aveau pe masa nimic ,doar un brat de crengi cu care faceau focul in mijlocul casei pe lutul gol....
Au spus si ei ca ar trebui facut ceva ,ajutati in vreun fel,dar cum ?ca lor le trebuie multe ,curent electric,mobila,apa in primul rand ca nu au nici apa,covoare,un aragaz cu butelie,masina de spalat,etc...O fundatie,o emisiune tv. sunt sigura ca i-ar ajuta ,numai ca el nu vrea...Ce-i de facut?
Mai astept sfaturi.
...trista si jalnica situatie... mai, dar ati putea voi cei din sat sa va adunati sa strangeti una alta, mai ales mancare si sa duceti copiilor... Azi o familie, maine alta, si uite asa copiii vor creste datorita bunatatii fratiilor voastre... Si cu hainute! Fiecare are cel putin 2 haine de prisos... si poti imbracati... si daca strangeti niste banuti, tot puteti lua un aragaz sau masina de spalat... Ganditi-va cati bani avem fiecare si ii dam aiurea numai pe prostii... daca am pune fiecare de o parte azi un leu maine doi, poimaine nu ai, raspoimaine pui 5, si tot asa la fiecare familie se pot strange bani si hraniti copiii aceia si sa li se ia cele necesare de scoala... BUNAVOINTA sa ai! Daca nu are preotul initiativa, strangeti-va niste oameni, mergeti la parintele acasa, spuneti-i sa va sprijine si sfintia sa, ca NU se mai poate de atata indiferenta! Numai cata mancare aruncam... ca nu toate familiile mananca tot ce gatesc intr-o zi! Trebuiesc hraniti si porcii, ce-i drept, dar pt ei se gasesc si altele nu numai mancarea din casa care este de prisos! Repet: fiecare familie ar putea ar putea hrani, pe rand, intr-o zi pe acei copii! Apoi sa nu va mirati de unde va vor veni cele IMBELSUGATE, si va vor SPORI TOATE... si bani si gospodarie si mancarea, etc! Pt ca Dumnezeu pt dragostea si mila Voastra va va BINECUVANTA inmiit!!!

Se poate face si o scrisoare catre TVR1 la acea emisiune de catre mai multi din sat, cu semnaturi, si nu cred ca vor fi indiferenti! Semnaturile voatre vor sta la baza binefacerii!

Dar INITIATIVA TREBUIE SA O IAU EU CARE STIU DE SITUATIA MICUTILOR SI SA INDEMN SI PE ALTI CONSATENI LA CONLUCRAREA DE BINEFACERE SI SA MERGEM SA AJUTAM COPIII!!!

Dumnezeu sa va dea putere si sa va binecuvinteze!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.02.2009, 20:31:55
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Datoria unui crestin este sa ajute pe oricine in suferinta, fara sa conteze apartenenta religioasa
TE SUSTIN!

[SIZE=4]Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii. [/SIZE]
[SIZE=4]Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; [/SIZE]
[SIZE=4]Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine. [/SIZE]
[SIZE=4]Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei? [/SIZE]
[SIZE=4]Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat? [/SIZE]
[SIZE=4]Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine? [/SIZE]
[SIZE=4]Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, [COLOR=red]întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut[/COLOR].[/SIZE] (Matei 25, 34-40)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un sfat, o mana de ajutor... dancapitan65 Intrebari utilizatori 18 04.11.2010 17:47:33
Femeia cu inima pe masura Facatorului ei costel Generalitati 2 02.07.2009 07:34:50
sistemul de masura biblica padrevicentiu Generalitati 4 26.08.2007 15:31:26