Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2009, 22:18:16
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Extraterestii vin sa ne salveze?

http://www.evz.ro/articole/detalii-a...ii-Pamantului/

si originalul: http://www.indiadaily.com/editorial/12-26-04.asp

si ceva oarecum similar: http://www.atac-online.ro/01-05-2009...xul-va-fi.html

Extraterestrii sunt diavoli care vor insela lumea sa il accepte pe antihrist, dar din pacate multi chiar cred ca exista extraterestri pe alte planete si ca vor veni sa ii salveze. Am auzit de FOARTE MULTE ori in ultimii ani fel de fel de paranormali de astia care spun ca salvarea va veni in curand din cer, de la extraterestri...

Ori diavolul isi pregateste supusii pentru venirea sa, ori e o inselare si de fapt mai intarzie... Sa ne rugam si sa veghem.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2009, 00:01:54
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Excesul de filme SF dăunează grav sănătății...mentale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2009, 10:53:09
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Excesul de filme SF dăunează grav sănătății...mentale.
LOL.
O sa vina exterestii!!! Scapa cine poate!!! O sa ne soarba creierul cu un pai!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2009, 06:18:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Extraterestrii sunt diavoli care vor insela lumea sa il accepte pe antihrist, dar din pacate multi chiar cred ca exista extraterestri pe alte planete ...
poate ar fi trebuit sa postezi la "Teologie si stiinta" si primeai niste replici mai rasarite :)

calugarii astia tibetani n-au decat sa zica ce vor, dar mi se pare asa un limbaj de lemn in articolul evz, ca pentru turisti-excursionisti:

[COLOR=DarkRed]<<Turiștii indieni recent întorși de la mănăstirile tibetane din China povestesc despre prorocirile clarvăzătorilor din lăcașele de cult, care anunță tensiuni crescânde pe Terra în viitorul foarte apropiat, generate de terorism și războaie clandestine, semnalează indiadaily.com. În 2010 și 2011, se vor desfășura manevre politice și negocieri la nivel mondial, dar cu succes minim. Anul 2012 amenință cu un război nuclear, distructiv și total. „Dar extratereștrii, care ne-au păzit zi și noapte, vor interveni pentru salvarea umanității”, sunt convinși călugării.

Doi ani de cumpănă

Cultura din Tibet se bazează cel mai mult pe premoniție, dintre toate celelalte activități spirituale. De aceea, informațiile furnizate de călugări au avut darul să-i pună pe gânduri pe vizitatorii templelor tibetane din ultima perioadă.

Clarvăzătorii au remarcat că marile puteri ale lumii se amenință între ele cu distrugerea.

Din cauza politicii mondiale, anul acesta este de referință pentru relațiile din sânul omenirii. Cei tari aprind războaie regionale din ce în ce mai multe. De aceea, din 2010, cei mici vor începe să se orienteze către aripa protectoare a celor puternici. Dar, la fel de bine, odată cu această „polarizare”, cei slabi se vor resemna, așteptându-se la „sfârșitul lumii”, prevestesc călugării tibetani. În 2012, toate manevrele politice de ocolire a unei conflagrații nucleare de nivel mondial vor da greș din cauza rupturii din ce în ce mai adânci dintre nații. Inevitabilul se va produce, omenirea intrând în război cu ea însăși, mai avertizează clericii adepți ai lui Dalai Lama.

Ajutorul vine de la cer

În momentul în care umanitatea va fi prinsă în mijlocul unui război total, entitățile supranaturale vor interveni. „Destinul omenirii nu este să se autodistrugă, în 2012. Puterile extraterestre ne păzesc în fiecare clipă”, afirmă călugării, în premonițiile lor. Același răspuns îl dau și când sunt chestionați despre recentele apariții ale OZN-urilor în India și în China.

„Divinitatea este acolo sus și ne urmărește. Ea nu permite umanității să altereze viitorul mondial până la autodistrugere! O schimbare generală a destinului omenirii nu este autorizată de divinitate”, atrag atenția clericii tibetani. Ei spun că, în 2012, Terra va înțelege în sfârșit că frontiera finală a științei și tehnologiei este pe tărâmul spiritualității, și nu în zona științelor materiale, cum ar fi chimia sau fizica.

MOMENT CRUCIAL

Întâlnirea, tot mai aproape

În India și China, observațiile de OZN-uri s-au înmulțit nesperat, în ultimele luni. Mulți spun că deja guvernele celor două țări vecine ar fi intrat în contact cu ex - tratereștri. Ca un alt amănunt, cele două mari puteri asiatice și-au dezvoltat foarte mult și capacitățile nucleare, de câțiva ani încoace. Întrebați dacă extratereștrii ni se vor arăta în realitate, călugării tibetani consideră că da. „Numai că o vor face doar dacă vor fi nevoiți și de o manieră prin care să nu-i înfricoșeze pe oameni. Cum știința și tehnologia noastră evoluează, practic suntem condamnați să luăm contact cu ei, interacționând de o manieră sau alta”, avertizează clericii din Himalaya. Clarvăzătorii din munții Tibetului mai dau asigurări că Pământul e bine cu vântat, salvarea sa venind din tot felul de hazarduri pe care deocamdată oamenii nu le conștientizează. „Cu cât tehnologiile noastre vor progresa mai mult, cu atât vom realiza mai repede că entitățile supranaturale sunt cele cărora le datorăm salvarea noastră”, spun călugării. >>

[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2009, 08:59:00
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Pentru mine un lucru e clar: Dumnezeu, chiar ingerii, nu au nimic in comun cu notiunea de extraterestru- formata din filme SF.
Mai mult, majoritatea filmelor SF par sa promoveze o imagine de temut a unei invazii extraterestre.
Lupta dintre bine si rau este principala tema, in basme si in filme SF.
Dorinta noastra de a ne insusi credinta crestina, cu tot ce presupune aceasta, cu modelul - Domnul nostru Iisus Hristos, uneori pare o lupta cu noi insisi.
A intoarce si celalalt obraz pare sa mizeze pe trezirea constiintei dusmanului nostru, ca arma impotriva raului venit din exterior.
Ce vine de sus- pedeapsa, sau salvare, este treaba lui Dumnezeu, dupa parerea mea. Poate salvarea omului, ca persoana, nu stiu ce sa zic de umanitate.
Este evident pentru mine ca nu suntem o societate crestina, ca politica internationala nu are valori crestine, ca suntem pusi la incercare in societatea in care traim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2009, 09:26:31
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bineinteles, nu are rost sa luam in serios apetitul presei pentru senzational, insa sa ne gandim putin: cum sa fim singura forma inteligenta de viata cand traim intr-un univers atat de mare? Suntem atat de limitati in cunoasterea universului incat ar fi o dovada de ignoranta sa sustinem asta. Din perspectiva noastra limitata, e pe de-a intregul posibil ca civilizatii intregi sa fi existat inaintea noastra sau sa mai existe inca, fara ca noi sa le cunoastem vreodata.

Istoria omenirii are 10000 de ani. Inainte de asta a fost preistorie si negura timpurilor. Avem zboruri spatiale de 60 de ani. Universul are cel putin 13000000000 de ani si e nemarginit in toate partile. Chiar suntem noi singuri? N-as crede.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.05.2009, 09:28:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In America se cheltuiesc bani grei pe experimente de acest tip. Farfuriile zburatoare si cate alte bazaconii s-au dovedit inventii prin care ei vor sa intretina un razboi psihologic cu cine se poate. Se poate ca acesti calugari tibetani sa fie niste tinte sau chiar victime ale acestor experimente. Calugarii ortodocsi de ce nu vad extraterestri?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2009, 14:36:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In America se cheltuiesc bani grei pe experimente de acest tip. Farfuriile zburatoare si cate alte bazaconii s-au dovedit inventii prin care ei vor sa intretina un razboi psihologic cu cine se poate. Se poate ca acesti calugari tibetani sa fie niste tinte sau chiar victime ale acestor experimente. Calugarii ortodocsi de ce nu vad extraterestri?
Buna intrebare, Antonia.
Pentru ca ei nu pot fi inselati!!!

Uite ce am gasit eu despre parintele Cleopa:

"Dar Părintele Cleopa a avut si altfel de ispite, după cum ne spunea:

''Eram într-o noapte la ora unu în bordei. Făcusem Miezonoptica si eram pe la sfârsitul Utreniei, când deodată aud: buf, buf, buf�! Se cutremura pământul. Eu am iesit să văd ce se aude, dar când am deschis usa la bordei am văzut afară o lumină mare si în lumină, o masină de alamă cu multe roti.

Din ea a coborât un om înalt, cu ochii mari, pe jumătate albi si pe jumătate negri, care numai atât a zis apăsat: ''Ce cauti aici?'' Atunci mi-am adus aminte ce zic Sfintii Părinti. Că dacă ai Sfintele Taine, Îl ai pe Hristos viu! Eu aveam Sfintele Taine într-o scorbură de brad în bordei. Si când am văzut asa, am intrat repede înăuntru, am cuprins bradul cu Sfintele Taine în brate si numai atât am zis: ''Doamne Iisuse, nu mă lăsa!''

Să vezi tu atunci rugăciune când este dracul la usă! Si când m-am uitat din nou afară, l-am văzut cum se dădea înapoi alungat de puterea lui Hristos. Lângă bordei era o râpă mare unde a căzut acel duh necurat. Dar cum a căzut? Când a ajuns la râpă, s-a dat de trei ori peste cap cu tot cu masină si pe urmă a căzut si s-a făcut un zgomot mare de mi-au tiuit urechile până a doua zi la ora unu''.

Altădată, în timp ce stătea în bordei, a auzit iarăsi zgomot. Si când a iesit afară, se făcea că începuse un adevărat război. Vedea tancuri venind spre el, soldati înarmati alergând, si i se părea că o întreagă armată încerca să-l prindă. Atunci a început rugăciunea lui Iisus si toată nălucirea a dispărut."

Sursa: Viata Parintelui Cleopa
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2009, 14:54:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Bineinteles, nu are rost sa luam in serios apetitul presei pentru senzational, insa sa ne gandim putin: cum sa fim singura forma inteligenta de viata cand traim intr-un univers atat de mare? Suntem atat de limitati in cunoasterea universului incat ar fi o dovada de ignoranta sa sustinem asta. Din perspectiva noastra limitata, e pe de-a intregul posibil ca civilizatii intregi sa fi existat inaintea noastra sau sa mai existe inca, fara ca noi sa le cunoastem vreodata.

Istoria omenirii are 10000 de ani. Inainte de asta a fost preistorie si negura timpurilor. Avem zboruri spatiale de 60 de ani. Universul are cel putin 13000000000 de ani si e nemarginit in toate partile. Chiar suntem noi singuri? N-as crede.
Scrabble.. daca exista sau nu extraterestrii.. eu cred ca este irelevant pentru un crestin.
Universul este intr-adevar f mare, dar a te gandi la creatia lui Dumnezeu in termeni de economie/risipa sau eficienta mi se pare hilar!!!! Acesta este un mod omenesc de a vedea problema!
Vezi bine ca Dumnezeu NU face economie: viata este mult mai lunga decat timpul pocaintei sau al iubirii! Este posibil sa fim unici, iar tot universul sa fie creat doar pentru noi!! De ce nu???
Ganditi-va ca Iisus s-a rastignit pentru noi!!
Si va este greu sa concepeti ca am putea fi singuri in univers????
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2009, 15:00:06
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Pana nu va gusta din focurile iadului, scrabble nu va ajunge pe calea cea dreapta. Sa ne rugam pentru sufletul robului Domnului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine sunt extraterestii? Callyope Intrebari utilizatori 65 10.10.2010 20:37:24
Extraterestii pisi Generalitati 13 29.08.2008 15:51:18