Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2010, 02:10:49
florin_moisii's Avatar
florin_moisii florin_moisii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2006
Locație: Tomesti, Iasi.
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florin_moisii
Implicit dar Atentie!

Atentie! Filmul va fi putea fi descarcat pana pe 12 ianurie 2010!
__________________
florin m
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.01.2010, 09:55:35
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut si eu filmul. L-a descarcat baiatul meu fara probleme si chiar fff repede.
Este un film bun dar mai mult mi-a placut Ostrovul.
Sincer va spun nu l-am privit ca pe un film istoric/vechi/politic.
Subiectul mi se pare fff actual. As schimba anii, peisajele si personajele...atat!

Mi-a ramas foarte tare intiparita in minte credinta habotnica/dusa spre nebunie (daca o pot numi asa) a Tarului.
Genul acesta de rugaciune "Doamne Tu stii ca acestia sunt dusmanii mei.. trebuie sa moara.." este foarte des intalnit si in ziua de astazi...chiar pe acatistele si pomelnicele noastre..

Cred ca multi suntem asemeni lui. Poate nu dam la fiare trupurile fratilor dar ucidem cu vorba de fff multe ori. Si mai grav este ca nici nu ne dam seama cat de grav este aceasta..

M-a impresionat mult fetita si Mitropolitul.. Sunt genul de persoane langa care (asa cum imi place sa spun) sezi numai si te simti odihnit..

Multumim Andrei! E un film ce merita vazut.

Last edited by eduardd; 10.01.2010 at 10:01:54.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.01.2010, 16:23:14
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

In afara de faptul ca mi s-a facut rau de la inima si ca s-a blocat definitiv vizionarea in minutul 98, totul este ok!

Last edited by MarinaAlca; 10.01.2010 at 16:25:17.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.01.2010, 19:06:31
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Acum l-am vizionat si eu. Mi s-a parut la fel de bine realizat ca si "Ostrov', dar nu mi-a mai placut ca acela. "Ostrov" mi-a dat o stare de bine, acesta m-a intristat enorm. Nu stiu, poate sunt eu mai sensibila, dar nu ma asteptam sa fie asa de crud.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.01.2010, 19:12:11
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

pentru mine toata cruzimea a fost biruita de scenele din final, in care calugarii cantau "Sfinte Dumnezeule..." si il ingropau pe sfantul mitropolit. incerc sa le descriu cumva, dar nu reusesc..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2010, 22:26:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Pe mine cel mai mult m-a impresionat cum credinta ORTODOXA doboara podul pe care inaintau polacii catolici, prin icoana facatoare de minuni trimisa pe apa de fetita!

M-a mai darimat puterea cu care Tarul spunea rugaciunile de responsabilitate catre popor:

Vai de barbatul calcat in picioare de femeia lui si
Vai de orasul/tara condusa de multi.

Cit de adevarat este pentru spatiul estic unde haosul a domnit mereu cind a existat asa zisa democratie estica.
Asa ceva nu exista si nu va exista niciodata.
Poate doar in Romania incet incet pe masura ce se alieneaza si se americanizeaza.

Mi-a mai placut cind spune:

Este scris!
Toata conducerea este de la Dumnezeu!!!
(indiferent daca vine un betiv sau un despot la putere), inseamna ca ASA TREBUIE pentru mintuirea tuturor!
Sa nu uitam acest lucru!

Last edited by andreicozia; 10.01.2010 at 22:39:00.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.01.2010, 13:24:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am urmarit filmul. Cred ca ofera raspunsuri multora din intrebarile intalnite pe forum.

Ca si Ostrov, nu este un film pe care sa il uiti cu usurinta sau peste care sa treci iute cu vederea. Dimpotriva, te pune pe ganduri, te face sa cauti, dincolo de obiectivitatea evenimentelor istorice prezentate, sensuri profunde. De ce? Deoarece, am fost ingrozit sa constat ca, dintre toate personajele filmului, m-am regasit cu usurinta, sub multe aspecte, in chipul tarului.

Am rams uimit cum acesta, care cita cu prisosinta din Sfanta Scriptura si din Psalmi, nu cunostea "Imnul dragostei" (I Corinteni 13, 1-8) al Sfantului Apostol Pavel sau, chiar daca il cunostea, il ignora. Cum inalta el nenumarate rugaciuni inaintea lui Dumnezeu, dar nu putea iubi si ierta.

De aici si pana la un Dumnezeu inchipuit, nu mai este decat un pas. Dumnezeul lui nu era si al celorlati, chiar si al tradatorilor, ci era unul care trebuia sa ii justifice atrocitatile.

M-a mirat cum, din mandrie, a ramas neschimbat in fata mortii martirice a nepotului Mitropolitului, si, in final, in fata vietii sfinte a acestuia.

Acest film are meritul de a ne arata pana unde poate merge inselarea in cele ale credintei. O inselare pentru care diavolul ne lupta neincetat. Sa ne rugam, asadar necontenit lui Dumnezeu, sa nasca in noi credinta cea adevarata. Sa credem in Dumnezeu cel Viu si Personal si nu in concepte, atat de dragi noua, din care ne-am faurit idoli.

Last edited by Marius22; 12.01.2010 at 13:30:27.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.01.2010, 14:42:44
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am urmarit filmul. Cred ca ofera raspunsuri multora din intrebarile intalnite pe forum.

Ca si Ostrov, nu este un film pe care sa il uiti cu usurinta sau peste care sa treci iute cu vederea. Dimpotriva, te pune pe ganduri, te face sa cauti, dincolo de obiectivitatea evenimentelor istorice prezentate, sensuri profunde. De ce? Deoarece, am fost ingrozit sa constat ca, dintre toate personajele filmului, m-am regasit cu usurinta, sub multe aspecte, in chipul tarului.

Am rams uimit cum acesta, care cita cu prisosinta din Sfanta Scriptura si din Psalmi, nu cunostea "Imnul dragostei" (I Corinteni 13, 1-8) al Sfantului Apostol Pavel sau, chiar daca il cunostea, il ignora. Cum inalta el nenumarate rugaciuni inaintea lui Dumnezeu, dar nu putea iubi si ierta.

De aici si pana la un Dumnezeu inchipuit, nu mai este decat un pas. Dumnezeul lui nu era si al celorlati, chiar si al tradatorilor, ci era unul care trebuia sa ii justifice atrocitatile.

M-a mirat cum, din mandrie, a ramas neschimbat in fata mortii martirice a nepotului Mitropolitului, si, in final, in fata vietii sfinte a acestuia.

Acest film are meritul de a ne arata pana unde poate merge inselarea in cele ale credintei. O inselare pentru care diavolul ne lupta neincetat. Sa ne rugam, asadar necontenit lui Dumnezeu, sa nasca in noi credinta cea adevarata. Sa credem in Dumnezeu cel Viu si Personal si nu in concepte, atat de dragi noua, din care ne-am faurit idoli.
ce spuneti de reactiile care au aparut la adresa filmului?
http://laurentiudumitru.ro/blog/2010...-pavel-lungin/
http://hristofor.wordpress.com/2010/...-ul-scufundat/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.01.2010, 14:51:29
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

intr-un fel era de asteptat. daca cautam nod in papura vom gasi mereu "pipe si tigari" (la propriu sau la figurat) peste tot. filmul acesta starneste rumoare si este intr-un fel firesc, pentru ca, fata de Ostrov (unde ni se prezenta un sfant si atat, un exemplu de desavarsire), in Tarul avem si un contra-exemplu, dar nu unul cum am vrea noi sa fie. Este un personaj in general negativ (chiar daca are si unele licariri de bine) care se pare ca are multe din apucaturile pe care le avem si noi, mai bine zis UNA SPUNE SI ALTA FACE. Se roaga lui Dumnezeu si cand iese in lume se apuca si face ce face. Oare nu asta facem si noi? Mergem la Sfanta Liturghie, avem impresia ca suntem "inaltati in alta lume", ca suntem superiori multora, si cand iesim pe strada, in drum spre casa, ne deranjeaza tot ce nu este "crestinesc" din ce vedem? si cate si mai cate fatarnicii nu vedem in film, pe care le avem si noi. cred ca de aceea deranjeaza acest film pe unii oameni. cat despre faptul ca regizorul sta cu tigara in mana... eu nu stau cu tigara in mana, dar nu as fi capabil niciodata sa misc atatea suflete printr-un film, asa cum a facut el. oare cine e mai pretuit de Dumnezeu?
edit: despre realitatea istorica, care ar fi sau nu respectat in film.. nu pot sa ma pronunt pentru ca nu cunosc. filmul are mai mult un rol de pilda. daca regizorul si-a propus sa respecte istoria, dar nu a facut-o, este un minus. dar aceasta nu o cunosc. din pacate, se pare ca necuratul isi baga din ce in ce mai mult coada in ce avem mai bun in ortodoxie. Doamne ajuta!

Last edited by andrei_im; 12.01.2010 at 15:07:15.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.01.2010, 16:06:40
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu mi-am spus punctul de vedere. Atat am putut intelege din acest film. Este firesc ca altcineva sa inteleaga altceva.

Marturisesc faptul ca nu am cunoscut inainte de a-l vedea, si nu cunosc nici acum, foarte multe lucruri despre domnia lui Ivan cel Groaznic si nici despre viata Sfantului Filip, Mitropolitul.

Totusi, afirmatia ca regizorul a vrut loveasca in monarhia ortodoxa mi se pare exagerata. In acest caz, cred ca mai indicat ar fi fost sa faca filmul despre imparatul Constantin cel Mare si nu despre Ivan cel Groaznic. Sigur lui i-ar fi cautat "nod in papura", tinand cont ca este sfant al Bisericii Ortodoxe, dar si o personalitate controversata, in lumea istoricilor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MONGOLUL, Film andreicozia Resurse ortodoxe on-line 2 19.09.2010 04:18:13
LENINGRAD, film andreicozia Resurse ortodoxe on-line 0 19.09.2010 03:38:28
Un film frumos ViermeSiNuOm Generalitati 0 07.08.2010 23:27:28