Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 17.10.2009, 17:10:25
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dupa mintea si sufletul meu, si cand ai un animal acasa trebuie sa ai grija zilnic de el si sa iti asumi responsabilitatea, si atunci cum sa te casatoresti si sa nu vezi nici o problema in a lipsi cu lunile sau anii de langa familie, dar sa nu conteze deloc acest fapt, ba chiar sa para natural?

Cred ca Taina Nuntii implica iubire si comuniune in primul rand, altfel aia nu e casatorie...poate fi orice altceva, numai casatorie nu.
Pai,ar fi total anormal,ar sfida legile firii,dar si taina cununiei.
Plus ca,daca barbatul respectiv este capabil de abstinenta si 1-3 ani,daca in viata familiei este oricum absent,atunci pentru ce nu se calugareste?
Oricum,ma indoiesc serios ca ar fi multe femei are ar accepta asa ceva si deasemenea,sunt sigura ca sunt destui preoti care iau cat se poate de in serios atat preotia,cat si familia.
Si bravo lor ca duc o viata ferita de extreme,echilibrata si armonioasa!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 17.10.2009, 17:59:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Daca s-au strecurat si neintelegeri (si probabil ca da)imi cer iertare si imi cer iertare mai ales pt. ca sunt asa cum sunt si pt. ca deranjez. Ati vazut si voi ca pt. mine este mult mai important sa respir si sa-mi bata inima si mai pe urma ma gindesc si la mincare ,somn, miscare,munca etc. Suntem cu totii frati ...ne deosebeste taria marturisirii: unii intr-un fel ,altii aproape la fel ,altii doar,,aproape" si altii abia ,,fel" ! Nu o spun cu rautate ci spun ca am si eu un ,,fel".
Destul cu acest subiect,din partea mea desigur.
Sa ne binecuvinteze Hristos pe toti si sa ne rinduiasca o zi cu pace !
Nu ma suparasem! Si tu la randul tau sa ma ierti daca m-am exprimat mai sec sau repezit. Cum mai spuneam, scriu repede.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 11.01.2014, 11:26:54
RomeRose RomeRose is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2014
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu nu am idee cum ar trebui sa fie o preoteasa, insa dpdv religios, ea trebuie sa fie urmasa Mariei Magdalena, a altor mironosite care urmau pe Mantuitorul.

Ea, preoteasa trebuie sa fie un ex pentru comunitatea respectiva.

Aici sint 2 biserici:

1. una englezeasca /cu 25% romaneste( pentru cei casatoriti mixt), ortodoxa, la care preoteasase implic in treburile bisericii de peste 40 ani, conduce corul, face si din cheltuieli, se ocupa de randuiala etc. Se amesteca si in consiliu, nu stiu care este greutatea votului ei. Ceea ce este de notat, ca este nelipsita de la slujba. Este mereu zambitoare , draguta si amabila.
Totusi aceasta preoteasa are ceva studii de teologie.

2. cealalta e 100% romaneasca, cu 0% engleza, unde preoteasa sta de o parte, tot mereu imbufnata, fara a participa la absolut nici o sedinta de consiliu. Uneori, insa rar, participa la slujbe Vine f. rar la biserica, doar copii ii vezi mereu.
Aceasta preoteasa nu are studii teologice.

Care o fii regula: nu am habar cum am spus. As fii curioasa si eu sa aflu.

Cand eram in tara, nu-mi mintesc preoteasa sa se fii amestecat in treburile bisericii.
Este adevarat ca preoteasa este un model pentru comunitatea in care sotul ei slujeste si nu numai.

Dvs care situatie de mai sus o preferati, o preoteasa mereu pusa in slujba Bisericii care isi ajuta sotul in misiunea lui sau o preoteasa trista, probabil nemultumita de situatia ei, rareori vazuta pe la biserica?
Reply With Quote
  #94  
Vechi 11.01.2014, 11:33:57
RomeRose RomeRose is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2014
Mesaje: 9
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Ca un adanc exemplu ptr ceea ce ar trebui sa semnifice o adevarata preoteasa,iata un citat din Vietile Sfintilor,cuvintele cu care a fost încurajat de către soția sa, Sfântul Nou Mucenic Pavel Rusul, care a primit mucenicia de la musulmanii hulitori de Dumnezeu:
„Nu te teme soțul meu, nu-ți pierde curajul în fața morții. Stai tare în credința lui Hristos. Căci paharul morții ține doar o clipită, după care te vei veseli împreună cu mucenicii lui Hristos. Și eu voi fi fericită, căci voi fi soție de mucenic...”.

Amin! Sa le ajute Dumnezeu pe toate preotesele sa fie sprijin pt sotii lor

Vad aici ff multe pareri contradictorii, cati dintre dvs se roaga cel putin pt pr duhovnic si familia lui, cati pt preotul care slujeste la biserica unde mergeti si pt familia lui?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 08:28:25