Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.04.2015, 17:54:42
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ei, sigur ca se poate....la cort, la gratar la padure, la pescuit...atata doar ca vii acasa mai obosit si mult mai jegos decat ai plecat, si pecand el cade istovit tu tre sa te apuci de spalat vase si rufe, mai te ia ca ii e si foame, sau ca ii e rau ca a facut insolatie, sa nu facu galagie...sau la gazda la 2 mai cu wc in curte si fara apa curenta , sau la bloc in capatul orasului de dincolo de gara, sa mergi o ora cu tramvaiul pna la plaja, si seara dupa ce-ai venit...adio alta ieseala, ca doar n-o sa faci iar drumul inapoi sa te plimbi pe faleza sai stai la o terasa pana tarziu, ca nu mai au cu ce sa te intorci, ci tot in camera intre 4 pereti, la tembelizor, ca acasa, eventual doar cu alti cativa vecini manelisti in plus...nu mai bine cauti un bilet ieftin in Grecia, de exemplu, daca tot e sa cheltui niste bani aiurea, macar sa nu te umpli si de spume, acolo macar intr-o statiune mica nu poti fi nici departe de plaja,'nici inconjurat de necivilizatie, zic eu, dar poate is doar fanteziile mele...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.04.2015, 20:15:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai de ce mai obosit la gratar padure/pescuit te rupe in doua taiatul lemenelor pentru gratar sau cum?

Si e problema ta ca ti-ai ales un barbat care nu pune mana pe nimic in casa chit ca alta treaba nu are.

Sigur ca poti sa pleci si in Grecia, dar sa-ti permiti parca zicea ca n-ai bani decat de cazare la romani capatul orasului-o-ora-cu-tramvaiul-pana-la-plaja, nu?

si crezi ca daca pleci in Grecia toate sunt asa roz?
Poate n-ai sa nimeresti asa bine cazarea, poate mancarea e aiurea, cine stie, mai faci si o toxinfectie alimentara, drumul pana acolo in autocar e si ala obositor, poate nici nu merge aerul conditionat, etc. distractie cat incape daca e sa fii carcotas gasesti probleme oriunde..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 17.04.2015, 10:23:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

mersi alin de al doilea paragraf, vroiam sa-l zic si eu :)

Si la greci poti sa mergi si sa stai in gazda, pe bani putini; si la bulgari si mai ieftin. Uite, noi la mare (e drept, in tara) niciodaa nu ne-am dus cu bilete sau cu cazarea aranjata; dar niciodata. Am ajuns acolo, fie ca am mers cu masina, fie cu trenul, locul ce mai bun de a-ti alege cazarea e in gara, unde stau zeci de oameni cu chei in mana, in cautare de chiriasi. Si alegi la fata locului, in functie epret, de conditii etc. Penultima oara am stat in costinesti, in gazda, la vila, cu 40 lei/noapte, camera dubla cu baie proprie, tv si rigider in camera (ultimle doua nici nu ne-au interesat; noi cautam doar o camera cu baie proprie). Se poate, numai ca e mai riscant si emai mult de munca, poate si de umblat; prima data nu stiam efaza cu oamenii din gara si am umblat din vila in vila pana am gasit camere (eram 6 oameni, ne trebuiau macar 2 camere sau una cu 6 paturi). Si tot am gasit.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 17.04.2015, 11:37:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai de ce mai obosit la gratar padure/pescuit te rupe in doua taiatul lemenelor pentru gratar sau cum?

Si e problema ta ca ti-ai ales un barbat care nu pune mana pe nimic in casa chit ca alta treaba nu are.

Sigur ca poti sa pleci si in Grecia, dar sa-ti permiti parca zicea ca n-ai bani decat de cazare la romani capatul orasului-o-ora-cu-tramvaiul-pana-la-plaja, nu?

si crezi ca daca pleci in Grecia toate sunt asa roz?
Poate n-ai sa nimeresti asa bine cazarea, poate mancarea e aiurea, cine stie, mai faci si o toxinfectie alimentara, drumul pana acolo in autocar e si ala obositor, poate nici nu merge aerul conditionat, etc. distractie cat incape daca e sa fii carcotas gasesti probleme oriunde..

Eu nu m-as duce nici platita pe litoralul romanesc!
Tiganie,sarlatanie,manele,pitipoance,golani de cartier si cate mai cate.
Obisnuiam sa ma duc la Costinesti si Vama Veche pt ca era mai poetic,era studentime,artisti,alta atmosfera dar in ultimul timp se imputise si acolo treaba.
Si de fiecare data am facut toxiinfectie alimentara.Alta data(banuiesc ca)gazda mi-a furat toti banii,aveam ceva valuta cash si pur si simplu a facut picioare,evident ca nu am putut sa demonstrez cum au disparut sau sa-i dovedesc ca ea I-a furat;noroc ca si seful meu era in vacanta,tot acolo dar la alta gazda si de voie de nevoie I-am povestit tarasenia si mi-a imprumutat niste bani ca sa nu ma intorc acasa din concediu,chiar a doua zi( vb vine,nu as fi avut nici bani de mers cu nasul).
Pe vremea cat eram studenta am stat la gazda chiar si pe terasa,pt ca nu gasisem locuri nicaieri atat era de aglomerat;deci pe terasa pusese niste folii de plastic ca ala in sera si incropise un adapost,ca un cort. Acolo aveai pat,noptiere,masa,televizor iar baia in curte.
Heiii la 20 de ani nu faci mofturi,vacanta sa fie!Iti dai seama?Oamenii aia faceau bani si din piatra seaca,erau paturi peste tot,numai in toaleta nu aveau pat :)


In schimb,acum as vizita muntii Romaniei,padurile,manastirile,schiturile...
In loc de vacanta pe litoral,as face o vacanta in Vatra Dornei,Maramures,Muntii Apuseni,Sighisoara,Harghita...
Nu ma atrage litoralul decat la 6 am cand nu este nimeni pe plaja :D


PS=dar de ce ai o parere asa proasta despre Grecia? Este mult mai frumos si mai pitoresc acolo decat in statiunile noastre construite in comunism.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 17.04.2015, 13:12:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
mersi alin de al doilea paragraf, vroiam sa-l zic si eu :)

Si la greci poti sa mergi si sa stai in gazda, pe bani putini; si la bulgari si mai ieftin. Uite, noi la mare (e drept, in tara) niciodaa nu ne-am dus cu bilete sau cu cazarea aranjata; dar niciodata. Am ajuns acolo, fie ca am mers cu masina, fie cu trenul, locul ce mai bun de a-ti alege cazarea e in gara, unde stau zeci de oameni cu chei in mana, in cautare de chiriasi. Si alegi la fata locului, in functie epret, de conditii etc. Penultima oara am stat in costinesti, in gazda, la vila, cu 40 lei/noapte, camera dubla cu baie proprie, tv si rigider in camera (ultimle doua nici nu ne-au interesat; noi cautam doar o camera cu baie proprie). Se poate, numai ca e mai riscant si emai mult de munca, poate si de umblat; prima data nu stiam efaza cu oamenii din gara si am umblat din vila in vila pana am gasit camere (eram 6 oameni, ne trebuiau macar 2 camere sau una cu 6 paturi). Si tot am gasit.
Corinusa ,la greci nu e prea ieftin ,e ieftin daca te gandesti ca mergi in strainataturi.
Mancarea e destul de scumpa daca stai in statiune.
Asa in un satuc uitat poate te mai descurci ,dar prea ieftin nu e nici acolo.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 17.04.2015, 14:02:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
PS=dar de ce ai o parere asa proasta despre Grecia? Este mult mai frumos si mai pitoresc acolo decat in statiunile noastre construite in comunism.
Criticam doar subiectivismul.
"La iarba verde muncesti pe rupte si te intorci obosit si murdar, doar la greci ai o vacanta adevarata".

Din ce am observat cam toti oameni au o zona de confort, nu ca le-ar fi viata foarte usoara in zona aia, dar ca sa iasa din ea le-ar trebui un efort suplimentar care nu sunt dispusi sa-l faca si pentru care sa nu-l faca si-au inventat o gramada de scuze.

Asa ca isi petrec restul vietii in frustrari de genul "de ce eu trebuie sa traiesc asa prost si lowcost" dar cauta cel mult paleative, solutii care sa nu-i scoata din zona de confort si care foarte probabil nu ii va elibera nici de frustari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.04.2015 at 14:06:24.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 17.04.2015, 14:23:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Mancarea e destul de scumpa daca stai in statiune.
Asa in un satuc uitat poate te mai descurci ,dar prea ieftin nu e nici acolo.
ca sa mergi in statiuni in Grecia trebuie sa fii nauc. In Turcia sau in Bulgaria, da: acolo e de mers in statiuni. Dar farmecul Greciei e dat tocmai de "satucuri uitate". Unde e chiar ieftin. In plus, in Macedonia, in Tassos etc te descurci binisor cu romana, fiindca un sfert din turisti sunt romani, iar grecii au invatat sa o rupa pe romaneste.

In ultimii ani am facut concedii in: Romania, Franta, Grecia si Italia. In Grecia este, de departe, cel mai bun raport pret/calitate.

De exemplu, in Grecia am platit cazarea 140 de euro o saptamana (6 persoane) la pensiune pe faleza, pe cand in Franta am platit 520 de euro tot o saptamana, tot 6 persoane, in casa mobila in camping. Pe urma, nu se compara marea Egee nici cu Mediterana, ca sa nu mai vorbim de Marea Neagra sau ocean. Egeea e la fel de curata si limpede ca Mediterana, dar mult, mult mai calda. O placere sa faci baie oricand, ziua ori noaptea. Pe cand tot in Grecia, dar pe coasta (sau arhipelagul) ionic e deja chestie de noroc. Iar la ocean, in Bretania de exemplu, e chestie de noroc chior.

Pentru cei care inca nu au fost in Grecia, care se gandesc sa mearga si nu au portofele de mafioti, cateva sfaturi:
1. Pensiune prevazuta cu aragaz, tigai, tacamuri etc si nu hotel.
2. Daca iulie sau august, atunci e Macedonia sau Tassos. In alte locuri e deja prea cald la amiaza.
3. Daca e extrema de sezon, e mai bine in iunie decat in septembrie.
4. Prudenta la mersul la restaurante. De mers, mergeti o zi din doua sau cel mult odata pe zi, preferabil seara. Bucataria greaca e zero, in schimb atmosfera din restaurante, seara, poate fi foarte frumoasa.
A se verifica bine factura: chelnerii din Grecia au obiceiul sa incarce nota ca si cei din Romania. Dealtfel, in unele cazuri, sunt aceiasi.
5. In schimb, nu va zgarciti la croazierele de o zi. Sunt multe croaziere, mergeti cel putin la doua pe concediu. Sunt amintiri de neuitat.
6. Luati-va apa minerala si vin din Romania. Daca va plac distilatele, luati-le din tara. Apa minerala e foarte scumpa in Grecia. In schimb e foarte proasta. Spre deosebire de vin, care este ieftin si prost. In schimb, de doi ani incoace, distilatele au un pret exorbitant, din cauza unor accize suplimentare puse de curand.
7. Daca mergeti cu masina, calculati incat sa intrati cu rezervorul plin in Grecia. Vreo doua canistre ceausiste in portbagaj nu strica: e cea mai scumpa benzina din tot ce am vazut in Europa.

Per total, cu aceste masuri de prevedere veti iesi la aceiasi bani sau un pic mai ieftin cu Grecia decat cu Romania (drumul inclus in calcul), pentru un concediu mai frumos, cu mai putini derbedei si ghertoi pe litoral, cu o mare mai frumoasa, mai primitoare, mai curata, care e, pentru greci, ceea ce era odata codrul pentru romani. O mare pe care o intreaga armata chinuita de stat in munti, vazand-o, s-a repezit in ea lasand in fuga pe mal haine si arme si strigand: Thalassa! Thalassa!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.04.2015 at 14:27:35.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 17.04.2015, 14:35:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Na, poftim, spre disperarea lui fallen si Grecia e cu dichis ca si litoraul romanesc :)
Toate 6 persoane o saptamana 140Euro tot sau de persoana? Pe zi? Cati adulti cati copii ? Unde mai exact?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 17.04.2015, 14:53:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Da, nu stiu ce sa zic, la parastas e altceva, se face " claca". Adica se strang mai multe femei din familie si chiardinafara si incropesc ceva. La botez/nunta totusi asteptarile sunt mai mari. Dar daca nu vom avea alta posibilitate asa vom face. Mai greu este cu spatiul. Acum cativa ani au avut ai mei o ruda din US la ei, care a invitat de Craciun o multime de oameni, rude si prieteni, nu stiu daca chiar 20, dar aproape. Ne-am descurcat cu mancarea, au si comandat un purcel de lapte la hypermarket, gata facut ( a platit matusa, desigur), si a si ramas mancare pt ca masa s-a facut cnform traditiei occidentale in seara de Ajun...iar persoanele in varsta nu au putut mnaca prea mult, o familie inca tinea post, cum e firesc, si ne-a ramas chiar mult...ai mei insa au fost stresati mai mult de aglomeratie si deranj, ca nu mai sunt obisnuiti cu atata lume la ei n casa, mai ales acum la batranete, rar cand ne mai strangem chiar si noi copiii, cu ai nostri...
Asa ca din pct asta de vedere, e mai bine la local...( plus ca intr-o casa de om poate nici nu ai sufieciente, scaune, farfurii, etc, de multe ori se mai imprumuta de prin vecini, nu prea mai sunt case "boieresti" dotate pentru astfel de reuniuni mari...)
La parastase presupun ca nu costa asa mult meniul, insa la nunti/botezuri e posibil sa te taxeze in plus si pt deranjul de multe ore si nr mare de persoane...si totusi cererea e foarte mare, clienti sunt cu toptanul, chiar e greu sa mai prinzi loc liber, de obicei rezervarile se fac din anul precedent...
Cred ca pana la urma as prefera varianta rezervarii catorva mese la un local cat de cat dragut, si sa comande fiecare ce vrea...sau mi-a spus o alta mamica de posibilitatea organizarii unui fel de bufet suedez, cu " platouri", dar nu am apucat sa vorbim in detaliu si nici nu am gasit oferte concrete....
Eu nu stiu sigur, dar parca exista si in tara firme de catering.
Adica vin acasa si iti organizeaza petrecerea: aduc vase (cu imprumut), mancare, bautura, chiar personal care sa serveasca daca vrei.
Vezi si informeaza-te.

Acasa nu poti sa gatesti pentru o nunta. Doar sa aduca mai multe rude sau mai multi prieteni lucruri facute la ei. Nu ai spatiu, aragaze, cuptoare.
Ah, da, la tara e altceva. Acolo ai loc, poti sa gatesti vara afara si sa pui masa tot afara.

Si in final mai e ceva: cine are pretentii (din rude sau cunoscuti) sa te si ajute. Ca asa, viteji dupa razboi se gasesc multi.
Ar fi varianta ca la revelion. Nu stiua cum, dar inainte asa se facea.
Grupul care vroia sa petreaca impreuna se aduna si planuia si se facea lista: unul aducea vinul, altul friptura, altul apereitive, altul prajituri, altul se ocupa de muzica.

Si nu trebuie multi invitati.
Finii nostri au facut la un restaurant mic. Nota bene: in alta tara.
Si a costat cam vreo 500 de Euro. N-am fost 20. Si am contribuit si noi.
Se pot aduna (parinti, socri, economii, imprumut).

Sunt cazuri de cupluri care nu au bani si care cumva reusesc sa se casatoreasca.
Si ti-mai mai spus: vezi si de nasi. Cu ei te poti sfatui si imaprti. Conteaza mult.

Si pentru ca spunea cineva aici cu DNA si ca n-ai voie si nu stiu ce.
Astea sunt alte cazuri si alte ilegalitati.
Nu exista nicaieri nunta sa te duci cu mana goala, sau sa nu ai voie sa primesti cadouri.
Unii aduc obiecte, altii bonuri valorice, altii cum pot.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 17.04.2015 at 14:59:00.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 17.04.2015, 15:11:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Serios, de unde gluma asta? Eu n-am auzit de nimeni arestat ca a primit bani la nunta.
Exista macar vreo lege in privinta asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare