Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.07.2015, 16:29:57
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Deci daca exista copii (sau oameni) care pot sa faca rapid calcule matematice in minte inseamna ca exista Dumnezeu ?

Cam slabut argumentul. Exista o sumedenie de alte asa numite dovezi "stiintifice" mai tari decat asta, cum ar fi existenta emotiilor la oameni normali, capacitatea de a discerne intre bine si rau, liberul arbitru, lucruri mult mai simple care in sinea lor ar putea fi dovada clara ca exista Dumnezeu. Numai ca nici alea nu sunt o dovada necontestabila. Cu atat mai putin capacitatea de calcul.

Igor, nu fi paranoic, ia-o mai usor ca nu e asa de simplu cum vrei tu sa crezi.
Nuuu, copii ăia sunt din șansă, nu-i așa Iliuță ? :)

Nu e argument, e bun simț, e logică, rațiune, conștiință și sentiment. Nu există big bang și evoluție și alte maimuțăreli. Asta-s doar ca să dea omului care nu crede în Dumnezeu, o alternativă de justificare a provenienței lui. Atât. Asta-i evoluția. O cacealma, nu poate fi dovedită, e teorie goală, prezumții, supoziții.

Dumnezeu există cu adevărat. Se numește Iubire, El e Cel ce este și este Sfânta Treime. El a creat universul și pământul, timpul și spațiul, pentru omenirea căzută, căci înainte de cădere și după înviere, vor exista înafara timpului și spațiului cum îl știm astăzi.

Nu există nicio dovadă științifică, care să ateste evoluția sau big-bangul sau milioanele de ani ale universului sau ale pământului. Știința de azi e o superstiție și se schimbă din 2 în 2 ani, cică evoluează. Dar ea se contrazice mereu pe ea însăși, se descalifică din ce a fost, ca să poată fi altceva, în ce va fi. Și tot așa. O prostie, și oamenii noștrii dragi, nesupuși fiind iubirii, din dorința de libertate, dar fără să înțeleagă ce este libertatea și cu ce vine la pachet, înghit găluște "științifice"... :)

Să trăiești Iliuță, dar la mine nu țin argumentele "științifice", din caracterul ultra-curios care îl am, am studiat mai multă știință decât tine, și sunt la curent cu noutățile.

Existența sau inexistența lui Dumnezeu, nu poate fi dovedită. Rămâne să vedem fiecare, cine crede și cine nu, după ce moare, dacă îi sau nu-i Dumnezeu... :) Doar că atunci, când se va vedea că îi, va fi prea târziu.

Îți recomand pariul lui Blaise Pascal. Ăla-i argument științific, pentru mine. Noi creștinii, o numim credință. Și credem. Atât. Iar ateii, au avut moralitatea creștinismului, care o vor înlocui cu moralitatea evoluționsismului probabil, care include eugenia, rasele sau rasismul, supraviețuirea speciei, a celor puternici peste cei slabi care trebuie să moară sau se nasc pentru a sluji pe cei puternici, sterilizare, sclavie, inferior-superior, "divini" sau stăpânii, modificarea genelor pentru lungirea vieții sau "nemurirea", visează ei, din orbirea după cele materiale și orbirea după control și stăpânire, desfrâu și posedare, pământul nu le mai ajunge, vor colonizarea altor planete și alte nebunii ale lucrărilor celor întunecați...

Dar planurile lor cu planurile lui Dumnezeu, sunt diferite... :) și vor vedea cu ochii lor, cine va câștiga. Ce milă mi-e de ei, de toți cei care aleg să se lipsească de Dumnezeu și luptă împotriva lui.

În fine, Iliuță, ai grijă de tine. Și devino creștin, cât încă se poate, cât încă ai timp...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.07.2015, 00:55:58
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nuuu, copii ăia sunt din șansă, nu-i așa Iliuță ? :)

Nu e argument, e bun simț, e logică, rațiune, conștiință și sentiment. Nu există big bang și evoluție și alte maimuțăreli. Asta-s doar ca să dea omului care nu crede în Dumnezeu, o alternativă de justificare a provenienței lui. Atât. Asta-i evoluția. O cacealma, nu poate fi dovedită, e teorie goală, prezumții, supoziții.

Dumnezeu există cu adevărat. Se numește Iubire, El e Cel ce este și este Sfânta Treime. El a creat universul și pământul, timpul și spațiul, pentru omenirea căzută, căci înainte de cădere și după înviere, vor exista înafara timpului și spațiului cum îl știm astăzi.

Nu există nicio dovadă științifică, care să ateste evoluția sau big-bangul sau milioanele de ani ale universului sau ale pământului. Știința de azi e o superstiție și se schimbă din 2 în 2 ani, cică evoluează. Dar ea se contrazice mereu pe ea însăși, se descalifică din ce a fost, ca să poată fi altceva, în ce va fi. Și tot așa. O prostie, și oamenii noștrii dragi, nesupuși fiind iubirii, din dorința de libertate, dar fără să înțeleagă ce este libertatea și cu ce vine la pachet, înghit găluște "științifice"... :)

Să trăiești Iliuță, dar la mine nu țin argumentele "științifice", din caracterul ultra-curios care îl am, am studiat mai multă știință decât tine, și sunt la curent cu noutățile.

Existența sau inexistența lui Dumnezeu, nu poate fi dovedită. Rămâne să vedem fiecare, cine crede și cine nu, după ce moare, dacă îi sau nu-i Dumnezeu... :) Doar că atunci, când se va vedea că îi, va fi prea târziu.

Îți recomand pariul lui Blaise Pascal. Ăla-i argument științific, pentru mine. Noi creștinii, o numim credință. Și credem. Atât. Iar ateii, au avut moralitatea creștinismului, care o vor înlocui cu moralitatea evoluționsismului probabil, care include eugenia, rasele sau rasismul, supraviețuirea speciei, a celor puternici peste cei slabi care trebuie să moară sau se nasc pentru a sluji pe cei puternici, sterilizare, sclavie, inferior-superior, "divini" sau stăpânii, modificarea genelor pentru lungirea vieții sau "nemurirea", visează ei, din orbirea după cele materiale și orbirea după control și stăpânire, desfrâu și posedare, pământul nu le mai ajunge, vor colonizarea altor planete și alte nebunii ale lucrărilor celor întunecați...

Dar planurile lor cu planurile lui Dumnezeu, sunt diferite... :) și vor vedea cu ochii lor, cine va câștiga. Ce milă mi-e de ei, de toți cei care aleg să se lipsească de Dumnezeu și luptă împotriva lui.

În fine, Iliuță, ai grijă de tine. Și devino creștin, cât încă se poate, cât încă ai timp...
Daca ai studiat asa de multa stiinta cum spui, cum de nu intelegi ?

Daca spui adevarul atunci nu ti-ar fi trebuit un exemplu de copii care calculeaza rapid rezultate matematice. Ti-ai fi dat seama mult mai timpuriu de necesitatea unui creator. Dupa cum am zis, insusi existenta emotiilor este inexplicabila din punct de vedere material (sau stiintific). Nu inteleg cum de te-a surprins fimuletul in cauza. Ai picat ieri din cer sau cum ?

Dar am dubii ca ai studiat nici macar un firicel de stiinta. Dupa cum scri imi dau seama, nu dupa altceva.

In plus, imi recomanzi mie sa fiu crestin in timp ce la tine mandria este la cote maxime.

Am mai citit o data reply-ul tau si mi-am dat seama ca nu ai inteles nimic din ce am spus eu. Asa ca nu ma astept sa intelegi nici din postul asta. Cred ca esti o pierdere de timp inutila.

Si nu sunt Iliuta, atentie la limbaj ca nu suntem prieteni ca sa ne putem alinta reciproc.

P.S. Ah, m-am uitat un pic si peste ce ai scris in reply la alti useri. Nu pot decat sa-ti dau un sfat: lasa-te de comentat aiurea , sau mai bine spus, lasa-ne ! Tine-te de credinta ta in particuluar la tine in camaruta si nu mai iesi in lume cu "studiile" tale despre religii sau stiinta. Faci un deserviciu in primul rand crestinilor de aici de pe forum, esti tinta usoara pentru atei.

P.P.S. Cred ca ar fi bine sa ne lamuresti pe toti ce intelegi tu prin "studiat" ? Ca am un dubiu, nu stiu de ce. Probabil tu crezi ca daca citesti articole din Wikipedia sau te uiti la toate prostiile de pe tube se cheama studiat. Ai terminat macar liceul ?

Last edited by iliegh; 30.07.2015 at 01:22:51.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.07.2015, 17:27:00
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Să trăiești, Iliuță, să fi sănătos !

Mă intrigă semnătura ta, aș vrea să adaog câteva cuvinte, în paranteză la ea:

"Cei care spun că nu există Dumnezeu sunt nebuni (și nu se vor mântui).
Cei care spun că există Dumnezeu, sunt nebuni (pentru Hristos.)"

Și să mă ierți. Atât...

Roagă-te lui Dumnezeu pentru mine, să mă vindece Domnul de mândrie și de toată răutatea și să mă ajute să biruiesc...

Dumnezeu să-ți ajute și ție și tuturor la fel.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #54  
Vechi 31.07.2015, 11:17:19
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

E foarte interesant ca cei mai rasisti, sovini si xenofobi oameni sunt tocmai crestinii, nu ateii.

Pe langa rugaciuni la Domnul, ca sa te vindece de mindrie, ai putea incepe TU a inceta sa afisezi atata mandrie. (Asta mi-e valabila si mie si altora - degeaba ceri lui Dumnezeu, daca tu nu faci nimic; stai si astepti si te rogi, dar concret nu faci nimic).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 31.07.2015 at 11:20:20.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 31.07.2015, 12:08:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
E foarte interesant ca cei mai rasisti, sovini si xenofobi oameni sunt tocmai crestinii, nu ateii.
Desigur, cand au ajuns ateii la putere a fost o fericire generala. Da tu exemple din ortodoxie legat de ceea ce ai spus.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 31.07.2015, 13:20:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Masa..._la_Srebrenica

Un exemplu.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 31.07.2015, 17:02:09
Darth Ludicus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sau modul in care khazarii din actualul Donbass au fost tratați de hoardele lui Hmelnitki. Pana si in "Taras Bulba" e descris cu lux de amănunte un astfel de masacru anticipator al Holocaustului. Nu am date certe, dar ceva imi spune ca Hitler s-a inspirat si din masacrele comise de Junii Turci, si din crimele antiiudaice si anticatolice ale lui Hmelnitki.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 31.07.2015, 17:37:40
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Haoleu Adriane, da ce-i cu steagul ăla la profilul tău ? Dacă-mi spui că ai devenit pro-UE o să fac atac de corzi.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 31.07.2015, 17:48:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Corinușa, te rog mult, să te rogi Domnului pentru mine să mă vindece de mândrie și de orice alt lucru rău vezi la mine.

G. Mihai, crimele de la Srebrenica, nu au fost cu binecuvântarea Patriarhului Serbiei.

Darth_Ludicus, și nici binecuvântarea Patriarhului Rusiei, nu a avut-o Hmelnitki, pentru crimele lui, fi sigur de asta.

Dar crimele cruciadelor și ale inchiziției, TOATE au fost cu "binecuvântarea" Patriarhilor eretici al Romei. Numesc toate cruciadele și inchiziția: holocaustul-genocid al "romano-catolicilor" franco-latini.

La fel și crimele musulmanilor, încă de la înființarea lor, din anul 622, de îmi pare că au ucis creștini (ortodocși), încontinuu, în fiecare an, efectiv, până în anul 2015, azi.

Numai în anul 2013, au ucis peste 100.000 de ortodocși în Siria.

DESPRE ASTA NU PUNE NIMENI UN ARTICOL ?

Sau despre crimele inchiziției și ale cruciadelor, MILIOANE de oameni uciși, în peste 500 de ani de inchiziție, nu, nimic? De asta nu se vorbește?

În urmă cu numai 70 de ani, se terminau de ucis peste 68 de milioane de oameni, câți se aproximează că au murit în al doilea război mondial...

Cu adevărat... fascinația creierului omenesc, întrece orice așteptări și cerințe... Creierul omenesc, lipsit de Dumnezeu Treime, Savaot Iubire... sau închinători la hristoși mincinoși, precum cruciații și inchizitorii.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #60  
Vechi 31.07.2015, 17:52:46
Darth Ludicus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Haoleu Adriane, da ce-i cu steagul ăla la profilul tău ? Dacă-mi spui că ai devenit pro-UE o să fac atac de corzi.
Pai ce, ai mai multe inimi? Pe bune acum, te deranjează? Sunt neutru, pur si simplu. Nu sunt penntru actuala forma a UE, care pare mai mult un cal troian al uniunii sovietice aleilalte, dar sunt pentru spiritul unei Europe Unite Creștine. Pe de alta parte, de cand cu legea aia, nu am chef sa ajung un paria social doar fiindca am ramas, recunosc, cam adolescentin in privinta afisarii unor atitudini. Afisarea in sine e un aspect al unui anume spirit de autofacut preș in raport cu puterea, spirit tipic balcanic. Ca sa fiu cinstit și sincer pana la cinism, oricând pot face trocul "aglutinare" contra supraviețuire. Ai mai pomenit laș și oportunist atât de sincer și deschis ca mine? Pariez ca nu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare