Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.05.2012, 14:34:33
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Reporter: Cat de pregatita e lumea pentru mentalisti?

Cristian Gog: Depinde de ce prezinti. De exemplu eu cand eram in facultate eram pasionat de Street Magic. I-am aratat buncii mele ca pot sa levitez. Iti dai seama cam ce idee si-a facut, ea, femeie credincioasa. Am avut nevoie de cateva zile sa ii explic ca e o iluzie.

Magicianul prezinta pe scena diverse trucuri, unul din cele mai cunoscute fiind acela cu femeia introdusa intr-o cutie si in care se infig sabii, iar ea iese intreaga si nevatamata. Mentalismul e o forma mai evoluata a iluzionismului, prezinta trucuri credibile, insa tot iluzii psihologice sunt in fond.
acuma stiu de ce pe alt trend iti spuneam ca nu sunt "limpezi ale tale".chear tu ai dat raspunsul [lasa incet ca spune tot].spovedania ta va limpezii totul, facuta cum trebuie si cu cine trebuie in care vei spune si asa zisele tale glume[levitatie si poate mai sunt si altele], si nu crede ca magia este o joaca asa cum pare la inceput,totul simplu totul sigur.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.05.2012, 14:41:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

i
Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
acuma stiu de ce pe alt trend iti spuneam ca nu sunt "limpezi ale tale".chear tu ai dat raspunsul [lasa incet ca spune tot].spovedania ta va limpezii totul, facuta cum trebuie si cu cine trebuie in care vei spune si asa zisele tale glume[levitatie si poate mai sunt si altele], si nu crede ca magia este o joaca asa cum pare la inceput,totul simplu totul sigur.
Am comentat despre un caz concret, de care a intrebat userul, care nici nu s-a uitat la emisiune, nu despre GENERALITATI, despre magie in general.

Daca Cristian Gog ar fi putut intr-adevar sa citeasca ganduri, atunci ar fi spus din prima clipa cand a pasit pe scena:
- tu, ala din randul doi te gandesti la ….
- tu, Andi Moisescu te gandesti la ….
Evident ca nu poate! Aici intervine “arta mentalistului” de a crea un scenariu, prin ceea ce face pe scena, astfel incat oamenii, captivati de ceea ce vad, sa se gandeasca la ceva anume ce reiese din ceea ce el face, iar el ajunge in postura din care sa spuna ca a citit gandurile, fara ca ei sa stie ca de fapt au fost influentati sa se gandeasca la acel ceva prin ceea ce au vazut si ascultat.

A fi credincios nu inseamna a fi prost si ignorant, captiv al obsesiilor demonice imaginare.

@dumitrucelmare2000: "trucurile" prezentate in emisiune au fost explicate aici:http://www.libertatea.ro/detalii/art...ut-393859.html

P.S inca ceva, domnule Mihaila Alin, "levitatia" nu e o gluma de-a mea. Daca ai fi citit cu atentie ce am scris, ai fi vazut ca l-am citat pe acest Cristian Gog, care i-a explicat bunicii sale, ca spectacolul de levitatie pe care i l-a oferit, nu e unul real, cum a crezut ea, ci a fost o iluzie. Deci, omul asta, nu e diavol, cum insinua Dumitrucelmare2000, ci e un "mincinos profesionist", ca sa spun asa, un showman.

Last edited by ioanna; 13.05.2012 at 15:04:35.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.05.2012, 15:23:52
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
A fi credincios nu inseamna a fi prost si ignorant, captiv al obsesiilor demonice imaginare.
Este tragic că unii se străduiesc să-l vadă pe dracu într-un spectacol de iluzionism, în cipuri, în implanturi dentare - numai acolo unde nu este.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.05.2012, 16:49:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Este tragic că unii se străduiesc să-l vadă pe dracu într-un spectacol de iluzionism, în cipuri, în implanturi dentare - numai acolo unde nu este.
Este tragic ca unii nu-si vad caderea in care se afla.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.05.2012, 16:51:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
i



A fi credincios nu inseamna a fi prost si ignorant, captiv al obsesiilor demonice imaginare.

.
Daca s-ar putea, fara astfel de jigniri!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.05.2012, 17:01:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Odata am mers si eu la un spectacol in care, printre altele, s-a prezentat un numar de levitatie. Sala era mica, iar eu stateam in picioare, in spate.

Oarecum speriata de mediul in care ma aflam, am inceput sa spun ,,Tatal nostru'' in gand. Persoana care urma sa leviteze s-a cam fastacit si i-a spus facut semn alteia care statea in sala sa vina sa stea in fata mea. Eu ma rugam, dar eram atenta la ce se petrece. Am vazut cum persoana de pe scena a aratat spre mine. Imediat dupa ce persoana din sala s-a asezat in fata mea, numarul de levitatie a inceput.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.05.2012, 17:01:37
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca s-ar putea, fara astfel de jigniri!
fiecare da ce are.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.05.2012, 17:06:01
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
i

Am comentat despre un caz concret, de care a intrebat userul, care nici nu s-a uitat la emisiune, nu despre GENERALITATI, despre magie in general.

Daca Cristian Gog ar fi putut intr-adevar sa citeasca ganduri, atunci ar fi spus din prima clipa cand a pasit pe scena:
- tu, ala din randul doi te gandesti la ….
- tu, Andi Moisescu te gandesti la ….
Evident ca nu poate! Aici intervine “arta mentalistului” de a crea un scenariu, prin ceea ce face pe scena, astfel incat oamenii, captivati de ceea ce vad, sa se gandeasca la ceva anume ce reiese din ceea ce el face, iar el ajunge in postura din care sa spuna ca a citit gandurile, fara ca ei sa stie ca de fapt au fost influentati sa se gandeasca la acel ceva prin ceea ce au vazut si ascultat.

A fi credincios nu inseamna a fi prost si ignorant, captiv al obsesiilor demonice imaginare.

@dumitrucelmare2000: "trucurile" prezentate in emisiune au fost explicate aici:http://www.libertatea.ro/detalii/art...ut-393859.html

P.S inca ceva, domnule Mihaila Alin, "levitatia" nu e o gluma de-a mea. Daca ai fi citit cu atentie ce am scris, ai fi vazut ca l-am citat pe acest Cristian Gog, care i-a explicat bunicii sale, ca spectacolul de levitatie pe care i l-a oferit, nu e unul real, cum a crezut ea, ci a fost o iluzie. Deci, omul asta, nu e diavol, cum insinua Dumitrucelmare2000, ci e un "mincinos profesionist", ca sa spun asa, un showman.
cine este tatal minciunii?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.05.2012, 17:34:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca s-ar putea, fara astfel de jigniri!

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Este tragic ca unii nu-si vad caderea in care se afla.


Este tragic cand cineva jigneste la modul direct o persoana, insa atrage atentia asupra unei presupuse jigniri, care e de fapt o constatare, neadresate unei persoane: crestinismul autentic iti vindeca ignoranta, e un adevar, deci a fi crestin nu inseamna a fi prizonier in intunericul ignorantei si a fricii, anulandu-ti gandirea critica.

Last edited by ioanna; 13.05.2012 at 17:37:36.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.05.2012, 17:46:48
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Odata am mers si eu la un spectacol in care, printre altele, s-a prezentat un numar de levitatie. Sala era mica, iar eu stateam in picioare, in spate.

Oarecum speriata de mediul in care ma aflam, am inceput sa spun ,,Tatal nostru'' in gand. Persoana care urma sa leviteze s-a cam fastacit si i-a spus facut semn alteia care statea in sala sa vina sa stea in fata mea. Eu ma rugam, dar eram atenta la ce se petrece. Am vazut cum persoana de pe scena a aratat spre mine. Imediat dupa ce persoana din sala s-a asezat in fata mea, numarul de levitatie a inceput.
Păi fiecare și-a făcut spectacolul pe gustul lui, unii cu iluzia, alții cu autoiluzia...

La așa întâmplare pilduitoare nu pot să nu avansez o tâlcuire plauzibilă: masonul din culise a activat cipurile din măsele și a constatat că în sală se găsește un mare mistic care nici măcar nu termină rugăciunile începătoare și toți dracii încep să părăsească zona în grabă, alungați de sfințenia aceluia. Posedatul de pe scenă, observând gravitatea situației, a decis să izoleze zona de unde emana harul nemaipomenit și trimite o cucoană să se poziționeze în așa fel încât energia benefică să nu-l mai deranjeze pe cumătrul scamator de la activitățile lui oculte.
Acuma, îmi dau seama că profesioniștii de la Disney Channel făceau o poveste mai atrăgătoare, dar am încercat și eu...
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42