Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.04.2013, 00:01:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e dogmă, dar nici nu pot accepta că a înviat cineva azi și Mântuitorul nostru pe 5 mai.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.04.2013, 00:05:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e dogmă, dar nici nu pot accepta că a înviat cineva azi și Mântuitorul nostru pe 5 mai.
Eu stiam ca ziua Invierii e in fiecare duminica...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.04.2013, 00:09:50
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e dogmă, dar nici nu pot accepta că a înviat cineva azi și Mântuitorul nostru pe 5 mai.
Păi nu așa, frate. Dacă-mi spune un catolic azi că Hristos a înviat eu o să-i răspund „Adevărat” și mă bucur de mărturia lui. Dar amândoi știm că nu a înviat nici azi, nici pe 5 mai, ci că a înviat acum 2000 de ani. Paștele e mai degrabă un prilej ca și noi să înviem cu El, să ne împărtășim în mod deosebit atunci de viața și lumina Lui.

P.S. Într-un fel sunt de acord cu tine, în sensul că noi încă nu spunem „Hristos a înviat”, și mesajul ăsta ar fi potrivit să vină azi din partea catolicilor, iar de la noi răspunsul.

Last edited by N.Priceputu; 01.04.2013 at 00:12:16.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.04.2013, 00:26:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu stiam ca ziua Invierii e in fiecare duminica...
Hai, te rog, nu-ți insulta inteligența!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.04.2013, 00:44:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dragos, eu zic sa nu le facem pe plac celui care vrea sa ne vada pe noi, ortodocsii, dezbinati, cum se intampla, de obicei, pe forum. Nu cred ca vrei sa le dai satisfactia asta nici catolicilor. E loc pentru toti pe lumea asta. Eu personal nu socotesc ca ma lepad de credinta ortodoxa urand Paste fericit catolicilor, ci ma lepad facand pacate la tot pasul, dar asta e alta socoteala, pentru care nu ii pot invinui nici pe catolici, nici pe ortodocsi.

Cum nu ne-a intrebat nimeni nimic pe noi, credinciosii, cand s-au aruncat anatemele, nu ne vor intreba nici cand vor unifica (daca o vor face) data Pastilor sau Bisericile.

Noapte in pace!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.04.2013, 00:51:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dar amândoi știm că nu a înviat nici azi, nici pe 5 mai, ci că a înviat acum 2000 de ani. Paștele e mai degrabă un prilej ca și noi să înviem cu El, să ne împărtășim în mod deosebit atunci de viața și lumina Lui.
De fapt noi credem ca Hristos invie in fiecare an de Sfintele Pasti, in mod efectiv, nu simbolic. Nici eu nu am inteles inca in totalitate asta, dar asa spun si preotii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.04.2013, 01:06:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dragos, eu zic sa nu le facem pe plac celui care vrea sa ne vada pe noi, ortodocsii, dezbinati, cum se intampla, de obicei, pe forum. Nu cred ca vrei sa le dai satisfactia asta nici catolicilor.
Din pacate se intampla lucruri ciudate de cand cu evenimentele de la catolici, unii ortodocsi au inceput deodata sa devina agresivi in apararea catolicismului, de exemplu numai unul din ultimele mesaje: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=260
Si TVR am observat ca d ela un timp dau mai mult reportaje de la catolici, ma uitam de obicei la emisiunea "Universul credintei", de la un timp rar mai prind si ceva despre ortodoxie acolo.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.04.2013, 01:16:02
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumiri celor care au dorit sa transmita o urare de Pasti,post plin de liniste si rugaciune in continuare si fie ca Dumnezeu,in drumul dvs spre Imparatia Cerurilor,sa implineasca in dvs dragostea din toata inima,cu tot sufletul,cu toata puterea si cu tot cugetul pentru EL iar pentru aproape ca pentru dvs insiva.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 01.04.2013 at 09:36:28.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.04.2013, 01:47:53
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pentru unii a înviat deja.

astăzi am primit, de la o vecină catolică, un fel de pomană: miel, ouă roșii, pui, etc.
le mănâncă tata. dar ce ar trebui să facă un ortodox? să refuze?
Eu zic ca daca vecinul avea repect pentru sarbatoarea ta nu iti aducea oua si carne.
O parere nu o lua de buna.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.04.2013, 02:02:13
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Lasati ca anul viitor n-o sa mai fie nicio scarba.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare