Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2006, 21:12:07
IonelaCristina IonelaCristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2006
Mesaje: 3
Implicit

Ce parere aveti despre ecumenism? Ce forme de manifestare identificati in jur? Care este atitudinea pe care o preferati in acest sens? etc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2006, 10:58:04
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Parerea mea este ca acest ecumenism nu numai crestin,ci si interreligios va duce la acapararea puterii mondiale de catre antihrist.Ecumenismul este strict ortodox,altfel,ne smintim.Intr-un fel,bine fac clericii rusi ca nu se amesteca in galceava ecumenista cu sediul la Geneva......
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2006, 22:50:53
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Parerea mea este ca acest ecumenism nu numai crestin,ci si interreligios va duce la acapararea puterii mondiale de catre antihrist.Ecumenismul este strict ortodox,altfel,ne smintim.Intr-un fel,bine fac clericii rusi ca nu se amesteca in galceava ecumenista cu sediul la Geneva......
Dupa parerea mea, problema este mult mai complicata. Mai intai, antihristul nu va putea domni peste o lume dezbinata politic, economic, religios. Aceasta lume trebuie unita si supusa, adica un comunism extins. S-a inceput cu UE si va continua. Pentru aceasta trebuie inlaturate barierele: fundamentalismul islamic, dictaturile, crestinismul traditional. La ora actuala, toate sunt in mainile lor si ale masoneriei, instrumentul de care se folosesc pentru stapanirea lumii. Conform profetiilor din Talmud, cand va veni mesia (pentru ei, pentru noi antihristul), ii va gasi stapanii lumii. Toti oamenii plitici importanti sunt masoni, masoneria a penetrat toate structurile statului, inclusiv armata si SRI, ca sa nu mai vorbim de guverne si parlamente. Toata mass-media e in mainile lor, nu ajunge la noi decat ceea ce vor ei sa fie auzit, economia trece incet-incet in mainile lor (s-au vandut toate intreprinderile profitabile, bancile, padurile se taie in continuare, totul se fura ca-n codru). Peste tot se construiesc super-magazine care vor falimenta firmele mici de profil. Se incearca (si se reuseste ca nimeni sa nu mai poata face nimic, sa nu mai aiba nici un mijloc de subzistenta autonom, vom fi numai consumatori. Se mai inventeaza o gripa aviara, (care vorba lui Calinescu, e numai pe la noi, in UE nu e de loc), o pesta porcina, sau nu poti creste porc si nu-l poti sacrifica ca nu ai casti cu muzica adecvata, sa-i pui la urechi sa nu fie stresat la vederea cutitului... Asta pentru cei de la curte, ca cei de la bloc, Dumnezeu cu mila. Totul va fi pe card: salariu, cumparaturi, taxe, pentru ca in momentul amintit in Evanghelie "nimeni nu va putea cumpara sau vinde, afara de cei ce au semnul fiarei" sa fim la mana lor. Si atunci va veni lepadarea pe fata de Hristos si insemnarea cu semnul fiarei pentru o portie de mancare...(mai inainte va fi acea seceta de 3 ani si jumatate). Sunt deja fabricate cantitati mari de cip-uri de marimea unui bob de orez produse de Motorola pentru implantat sub pielea capului (pe frunte) sau sub pielea mainii drepte, care vor fi citite cu o telecomanda. Sa ne fereasca Dumnezeu, dar suntem f. aproape de final...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2006, 10:57:46
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Da,Eugen,asa este,dar sa nu ne grabim.Cel putin,aici,la noi,perioada,seamana perfect cu cea dinainte de al doilea razboi mondial.Premisele internatinale nu sunt inca,vreun Hitler,un Stalin,ceva....Cred ca aici,comunismul ateu,ne-a stopat drumul catre globalizare.Cred ca va mai veni un fel de comunism,si cred ca tot ateu,si mai prigonitor decat cel care a fost,asta,ca sa-l citez pe parinele Iustin Parvu ,manastirea Radu voda.Intareste-ne Doamne!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.02.2006, 16:24:49
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaCristina
Ce parere aveti despre ecumenism? Ce forme de manifestare identificati in jur? Care este atitudinea pe care o preferati in acest sens? etc.
Foarte adevarat tot ceea ce s-a spus aici, dar zicea intr-o zi in biserica mai acum cativa ani taica popa, mai, nu fiti habotnici (si bigoti! as fi completat eu si atunci si acuma!, eu, fiind si eu acolo!) ca inainte de-a veni sfarsitul lumii si anti-hristul, vine sfarsitul fiecaruia si nu stiti ce raspuns veti da! Asa ca eu, fiindca inca n-am ajuns asa sfant, adica n-am ajuns inca deloc sfant, vreau sa spun, inca mai am probleme cu mine insami, si n-am prea ajuns sa evaluez sfarsitul lumii, venirea anti-hristului, micro-cipurile..........etc. Dar stiu de la un parinte ca pe masura ce te straduiesti sa faci binele, sa te rogi, sa-ti cureti un pic sufletul si cugetul de patimi si de ganduri rele, cu atat se indeparteaza sfarsitul lumii si venirea anti-hristului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2006, 02:02:04
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Da, asa este, dar nu discutam de sfarsitul lumii si de A Doua Venire. Stiu si eu ca poate veni al meu intai si judecata mea inainte de toate, dar hai sa ne uitam si ce spun Sfintii: Ioan de Kronstadt, Serafim de Virita, Lavrentie al Cernigovului... ca intre perioada de libertate religioasa si venirea antihristului este o perioada f. mica (cca. 15 ani). Asta nu inseamna nici habotnicie, nici bigotism, sa nu confundam termenii. Taica popa poate avea referinte clare...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.05.2006, 17:06:58
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Ecumenismul poate fi un mijloc de a ne cunoaste mai bine. Dar in foarte multe intalniri "ecumenice" s-au pus in discutii teme care diferentiaza o religie de alta si astfel "ecumenismul" devine un factor care adanceste separatia in doctrina si cult, nu duce la unitate. Daca vorbim de adevar revelat, mai poti face compromis de dragul unirii, cu cineva care este separat de acest adevar?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2006, 12:47:37
Nicolas Nicolas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2006
Mesaje: 4
Implicit

Cred ca unui om care simte si traieste crestin-ortodox, toate discutiile legate de ecumenism, in termeni care mai de care mai neeleganti si chiar violenti, nu-l pot lasa decat nedumerit. Imi zicea un parinte mai demult: "Nu stiu de unde atata tam-tam pe ecumenismul asta. Cred ca cei care fac zarva sunt cei care nu se pot concentra la mantuirea lor si vor sa-i mantuiasca pe altii, aparandu-i de ecumenism! Pai, miscarea ecumenica are vreo 100 de ani. Eu, ca preot liturghisitor de cateva zeci de ani, nici nu mi-as fi dat seama ca exista o miscare ecumenica daca nu-mi spuneau altii."
Personal, consider ca sub stindardul antiecumenist sunt camuflate - in cazul fericit - sentimente nationaliste(sentimente nobile, de altfel), dar mi-e frica si de faptul ca multi folosesc aceste discutii doar pentru a se evidentia (am dovezi!), neinteresandu-i, in fapt, miezul problemei.
Pana una alta, vorba parintelui Paisie Olaru: Cand m-oi vedea cu mana pe clampa usii raiului, ma voi gandi si la trebuirile astea, pentru ca mantuirea mea depinde de mine si de Dumnezeu, iar a altora de ei si de Dumnezeu. Daca-i iubesc pe altii trebuie sa ma mantuiesc pe mine si poate mai trag cativa. Invers... eu stiu?
Cred cu tarie ca Hristos este "inca" mai puternic decat masoneria, iar cei pe care ni i-a randuit sa ne conduca trebuie urmati (pana la pacat!). Atitudinea anti-erarhica a autodeclaratilor "anti-eccumenisti" mi se pare a fi cam protestanta.
...Nu mai scriu sa nu tulbur pe cineva. Daca nu... mai discutam.

doar cu ganduri pioase!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.09.2006, 19:08:33
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Nicolas vorbeste de faptul ca unii antiecumenisti nu se supun (uneori) ierarhilor. Dar pana unde merge ascultarea daca unii ierarhi sunt banuiti (si nu iese fum fara foc!) ca sunt masoni (de ecumenisti nu mai vorbim, nici nu se mai feresc de asta)?

Sa nu uitam ca in unele situatii, cand un lup devine pastor al oilor, trebuie sa iubim mai mult adevarul si sa luam atitudine. Biserica noastra respinge clericalismul, ascultarea orbeasca, care ne "scuteste" sa gandim.
Suntem datori sa ascultam de mai-marii nostri care drept invata cuvantul adevarului si cred ca toti ortodocsii o facem cu smerenia cuvenita. Dar daca pastorii sunt fatarnici, au doar infatisarea dreptei-credinte, insa in realitate urmaresc alte interese, atunci cred ca este mai potrivit comportamentul Sfantului Maxim Marturisitorul in controversa monotelita sau al sfintilor calugari din timpul prigoanei iconoclaste. Acesti nu au dat ascultare episcopilor care-i indemnau sa accepte erezia si pana la urma au biruit.

Trebuie sa veghem pentru ca masoneria si ecumenismul sunt amenintari reale pentru Biserica. Pacat ca multi preoti, din ignoranta presupun, nu sunt constienti de aceste pericole si mai si rad de cei care se ingrijoreaza. Mare pacat fac. In vechime pastorii erau constienti de primejdiile care pandesc turma si luau masuri de aparare.

Am deschis un topic nou: / Alte religii / Masonerie - infiltrarea masonica in Biserica
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.03.2007, 20:46:05
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

ecumenismul este o forma superioara de organizare a credintei care nu se va putea infaptui. oamenii, indiferent de natie, rasa sau confesiune sunt pana la urma orgoliosi si considera ca numai grupul caruia ii apartine are dreptate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ECUMENISMUL Pravoslavia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1320 01.11.2017 23:47:00
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:12:34