Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2011, 14:36:05
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Ingerul pazitor, calauza ta din umbra

Se zice că, atunci când a creat Lumea, Dumnezeu a creat și îngerii păzitori. De atunci, fiecare dintre noi este călăuzit de un înger, care ne ajută în momente de cumpănă sau de deznădejde.

Îngerul păzitor nu-l părăsește niciodată pe cel care i-a fost încredințat, chiar dacă omul a făcut o faptă rea: „Ți s-a dat har de la Atotputernicul Dumnezeu, Sfinte Îngere, acoperișul meu, să mă păzești în toate căile mele”. Menirea lui este aceea de a face legătura între om și Dumnezeu, arătându-i muritorului calea cea bună. Se spune că îngerul protector stă întotdeauna pe umărul tău drept. Știi că nu-l poți vedea, dar ai vrea să comunici cu el, să simți că este acolo. Rugăciunile „Înger, îngerașul meu” și „Acatistul îngerului păzitor” te ajută să-i simți prezența, să comunici cu el.

Preoții ortodocși le recomandă credincioșilor să citească, în fiecare seară de luni, „Acatistul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavril” sau „Canonul către Îngerul păzitor”, mai ales atunci când trăiesc momente de grea cumpănă, când au nevoie de un sfetnic bun și de ajutor divin. Sfinții Mihail și Gavril sunt cunoscătorii marilor taine ale lui Dumnezeu. Arhanghelul Mihail este conducător peste soborul îngerilor buni, căci s-a luptat cu îngerii căzuți, conduși de Lucifer, cei care s-au răzvrătit împotriva lui Dumnezeu.

Sfântul Mihail te ocrotește de tot ceea ce este rău și te ajută să vezi calea cea bună, atunci când ești în dificultate. Sfântul Gavril este considerat îngerul veștilor bune, el fiind trimisul lui Dumnezeu la Fecioara Maria pentru a-i vesti taina nașterii lui Iisus. De aceea, rugăciunea către Arhanghelul Gavril ne ajută să ne regăsim pacea interioară. Îngerul lui Hristos, păzitorul meu cel sfânt și acoperitorul sufletului și al trupului meu, iartă-mi toate câte am greșit în ziua de astăzi și de toată viclenia vrăjmașului meu celui potrivnic mă izbăvește, ca să nu mânii cu niciun păcat pe Dumnezeul meu; și te roagă pentru mine, păcătosul și nevrednicul rob, ca să mă arăți vrednic bunătății și milei Preasfintei Treimi și Maicii Domnului meu Iisus Hristos și tuturor sfinților. Amin!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2011, 16:45:23
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cat de mareata este persoana umana inaintea lui Dumnezeu incat sa o incredinteze spre ocrotire unei "puteri netrupesti"! Toate acestea pentru ca ea sa nu se piarda pe cararile pline cu primejdii ale lumii, pentru ca ea sa nu se inece in valurile necrutatoare ale vietii.

Daca am cunoaste cu adevarat toate situatiile concrete in care am primit ajutorul ingerului nostru pazitor cu siguranta nu am mai omite rugaciunile zilnice de multumire inchinate lui.

Dar toate sunt invaluite in taina pentru ca prin credinta si iubire sa depasim ispita "rigorismului", "dupa fapta si rasplata".

Ingerul pazitor ne ajuta in virtutea dragostei pe care ne-o poarta. Manati de acelasi sentiment ar trebui si noi sa i ne adresam cat de des putem prin rugaciune.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2012, 17:49:10
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Ingerul pazitor ocroteste copiii

Se spune in popor ca cei mici au Inger tare, aceasta insemnand ca de multe ori sunt feriti de mari nenorociri. Parintele Paisie Aghioritul vorbeste despre modul in care copiii sunt ocrotiti de ingerii lor pazitori.

"- Parinte, de ce Dumnezeu ii da fiecarui om cate un inger pazitor, de vreme ce El Insusi ne poate ocroti?

- Faptul ca Dumnezeu randuieste fiecaruia inger pazitor arata grija deosebita a lui Dumnezeu pentru faptura Sa, si trebuie sa-I fim recunoscatori pentru aceasta. Ingerii ocrotesc in mod deosebit pe copiii cei mici si inca cu cata grija ii pazesc! Odata doi copii se jucau pe un drum. Unul dintre ei a luat o piatra in mana si a vrut sa-l loveasca pe celalalt in cap. Acela insa nu vedea ce vrea sa faca prietenul sau. Dar in ultima clipa se vede ca ingerul sau l-a facut sa vada ceva, a sarit intr-o parte si piatra nu l-a lovit.

Altadata o mama a luat impreuna cu ea la ogor pe pruncul ei. Dupa ce l-a alaptat, l-a pus in leagan, si s-a dus sa lucreze. Dupa putina vreme s-a intors la copil si s-a inspaimantat de cele pe care le-a vazut. Copilul tinea in mana un sarpe si se uita la el. Ce se intamplase? Dupa ce l-a alaptat pe copil, ramasese putin lapte in jurul gurii lui. Un sarpe mirosind laptele s-a dus si a inceput sa-l linga, iar copilul l-a prins cu manuta sa si nu-i dadea drumul. Vazand mama acestea a inceput sa strige. Copilul speriindu-se a dat drumul sarpelui si acesta a fugit. Dumnezeu ii pazeste pe copii."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2012, 18:43:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

În câte dimineți de duminică
îngerul meu a plecat singur la liturghie?
M-a privit de fiecare dată mustrător
și apoi m-a părăsit lăsându-mă doar
cu păcatele mele grele,nespovedite încă.
Poate s-a mai uitat odată lung în urma sa,
și înainte de-a se înălța,
a mai vărsat o lacrimă tăcut,de mila mea.
Apoi,s-a dus în zbor, ușor,
cu alți tot îngeri triști și singurei,
să cânte liturghia ceraească,știută doar de ei.

Poezie de Dorina Stoica
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2013, 16:34:38
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce frumos descrie Sf Grigorie Dialogul despre ingeri cum ca ,,Au iesit ingerii din Dumnezeu, precum scanteile din cremene...precum mai pe urma si sufletul omenesc...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.07.2014, 11:59:41
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Am mai gasit pe un site unele lucruri despre Ingerul Pazitor:

http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...mare-al-omului
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Ingerul pazitor georgeval Generalitati 54 10.08.2010 15:29:27
Ingerul pazitor CalinAndrei Intamplari adevarate 1 31.05.2010 12:29:21
Ingerul pazitor Dodi Intamplari adevarate 26 19.10.2009 03:28:03
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 13:52:27