Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.12.2009, 20:03:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Alexia, binele il poti faci oricand si oriunde! E normal sa fii speriata, pentru ca esti la inceput si nu stii ce te asteapta, dar o sa vezi ca te va ajuta Dumnezeu sa-ti depasesti temerile!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.12.2009, 20:52:44
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexya89 Vezi mesajul
de exemplu eu o sa fiu o politista...credeti k.mi va afecta mult asta?...mai ales k voi intalni mai mult lume rea,infractoare voi trai printre lumea pacatoasa si stiu k posibil sa ma afecteze asta cum voi face sa fac bine?sa ii indrum crestineste...stiu k am o cruce grea k toti de altfel,dar nu stiu cum sa ma pregatesc k sa o duc spre binele tuturor?...cum tb sa procedez k sa nu.mi pierd si eu credinta pt k sunt multe ispite...e un mediu stresant si complikt,dar eu vreau sa fiu o politista kre apara intradevar drepturile omului si apara integritatea lui:D...
Sa stii, alexya89, ca intr-adevar e o cruce grea. Dar e posibil ca greul
sa vina de unde nu te-astepti, adica nu de la infractori/infractoare
ci de la unii colegi. Ce sa faci? Sa fii de partea adevarului tot timpul.
Noi ne bucuram si ne-am dori cat mai multi asemenea politisti.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.12.2009, 20:55:12
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexya89 Vezi mesajul
de exemplu eu o sa fiu o politista...credeti k.mi va afecta mult asta?...mai ales k voi intalni mai mult lume rea,infractoare voi trai printre lumea pacatoasa si stiu k posibil sa ma afecteze asta cum voi face sa fac bine?sa ii indrum crestineste...stiu k am o cruce grea k toti de altfel,dar nu stiu cum sa ma pregatesc k sa o duc spre binele tuturor?...cum tb sa procedez k sa nu.mi pierd si eu credinta pt k sunt multe ispite...e un mediu stresant si complikt,dar eu vreau sa fiu o politista kre apara intradevar drepturile omului si apara integritatea lui:D...
Daca intr-adevar te intereseaza dumnezeirea, sufletul tau si modul de vietuire a ta tinind cont ca ai aceasta meserie (dupa parerea mea nu tocmai portivita cu structura psihoafectiva a unei femei , dacit daca esti cumva vreo razboinica gen Xena )atunci pt. a rezista cu tarie ispitelor pai sa sti ca-ti trebuie un duhovnic tare bun... fara nici o gluma , un duhovnic imbunatatit . Altminteri incet , incet ,in ani de zile exista posibilitatea sa te departezi de ceea ce este viata crestina reala. Am mai dat acest exemplu si il mai dau si acum desprins din CD-urile si prelegerile tinute de duhovnicii si medicii de la PROVITA, care in pilda iti este si tie folositor : o doctorita ,medic ginecolog, dupa multe dureri si intimplari nefaste a cautat un duhovnic bun ( ca sa poata sa o inteleaga bine in problemele ei !) pt. a se marturisi si a-si indrepta viata fiind satula de durere si necaz (divortata, parasita si de fiica, alcoolica , bolnava de mai multi ani de TBC pulmonar , etc, etc). A gasit duhovnicul si s-a marturisit de toate pacatele ei . Duhovnicul i-a spus la sfirsit : daca iti este drag sufletul tau si cauti mintuirea lasa serviciul tau si cauta-ti altceva de lucru . Ea a raspuns : aaaa, asta nu parinte, pai nu datorita serviciului sunt cine sunt ? ( nici nu isi dadea seama ce adevar spunea !)/ A fost intrebata : atunci pt. ce ai venit la mine ? Du-te si indreapta-ti viata si apoi mai discutam !
Concluzionind : poti f. bine sa te mintuiesti fiind politista numai ca iti este mai greu decit daca ai fi profesat o meserie eminamente feminina ! Totul depinde de existenta a unui duhovnic imbunatatit (pt. bolile sau accidentele mari sunt cautati doctorii mari)si de ascultarea ta de el . Vezi ce simplu este ! Dar poti asculta si alte pareri si sa o alegi pe care o crezi potrivita dar fara a scapa printre degete mintuirea !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.12.2009, 20:59:27
eugenserban's Avatar
eugenserban eugenserban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Daca intr-adevar te intereseaza dumnezeirea, sufletul tau si modul de vietuire a ta tinind cont ca ai aceasta meserie (dupa parerea mea nu tocmai portivita cu structura psihoafectiva a unei femei , dacit daca esti cumva vreo razboinica gen Xena )atunci pt. a rezista cu tarie ispitelor pai sa sti ca-ti trebuie un duhovnic tare bun... fara nici o gluma , un duhovnic imbunatatit . Altminteri incet , incet ,in ani de zile exista posibilitatea sa te departezi de ceea ce este viata crestina reala. Am mai dat acest exemplu si il mai dau si acum desprins din CD-urile si prelegerile tinute de duhovnicii si medicii de la PROVITA, care in pilda iti este si tie folositor : o doctorita ,medic ginecolog, dupa multe dureri si intimplari nefaste a cautat un duhovnic bun ( ca sa poata sa o inteleaga bine in problemele ei !) pt. a se marturisi si a-si indrepta viata fiind satula de durere si necaz (divortata, parasita si de fiica, alcoolica , bolnava de mai multi ani de TBC pulmonar , etc, etc). A gasit duhovnicul si s-a marturisit de toate pacatele ei . Duhovnicul i-a spus la sfirsit : daca iti este drag sufletul tau si cauti mintuirea lasa serviciul tau si cauta-ti altceva de lucru . Ea a raspuns : aaaa, asta nu parinte, pai nu datorita serviciului sunt cine sunt ? ( nici nu isi dadea seama ce adevar spunea !)/ A fost intrebata : atunci pt. ce ai venit la mine ? Du-te si indreapta-ti viata si apoi mai discutam !
Concluzionind : poti f. bine sa te mintuiesti fiind politista numai ca iti este mai greu decit daca ai fi profesat o meserie eminamente feminina ! Totul depinde de existenta a unui duhovnic imbunatatit (pt. bolile sau accidentele mari sunt cautati doctorii mari)si de ascultarea ta de el . Vezi ce simplu este ! Dar poti asculta si alte pareri si sa o alegi pe care o crezi potrivita dar fara a scapa printre degete mintuirea !


N-am inteles prea bine ce e cu femeia ginecolog. Ginecologii nu sunt (inca) obligati sa faca avorturi. Deci poate numai sa renunte la ele, banuiesc ca despre asta era vorba.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.12.2009, 20:59:45
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Ai zis in postarea ta, ca vei avea de a face cu o lume pacatoasa, dar gandeste-te in ce lume pacatoasa stau preotii cand asculta mereu ce pacate au facut altii. Dumnezeu ii ajuta, pentru ca altfel ar pica foarte repede, si la fel te va ajuta si pe tine, numai sa ii ceri ajutorul si sa ai credinta nadejde si dragoste.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.12.2009, 21:10:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenserban Vezi mesajul
N-am inteles prea bine ce e cu femeia ginecolog. Ginecologii nu sunt (inca) obligati sa faca avorturi. Deci poate numai sa renunte la ele, banuiesc ca despre asta era vorba.
Ne fiindu-ti destinat raspunsul ar fi fost potrivit sa folosesti o formula de politete pt. a intra in legatura cu mine . Desigur ...doar daca doresti, altminteri nu este nimic obligatoriu , si apoi 'om mai vedea !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.12.2009, 21:23:07
eugenserban's Avatar
eugenserban eugenserban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ne fiindu-ti destinat raspunsul ar fi fost potrivit sa folosesti o formula de politete pt. a intra in legatura cu mine . Desigur ...doar daca doresti, altminteri nu este nimic obligatoriu , si apoi 'om mai vedea !
Imi cer iertare daca v-am deranjat cu remarca mea cam prea directa. Aveam doar o nedumerire.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.12.2009, 21:36:33
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexya89 Vezi mesajul
de exemplu eu o sa fiu o politista...credeti k.mi va afecta mult asta?...mai ales k voi intalni mai mult lume rea,infractoare voi trai printre lumea pacatoasa si stiu k posibil sa ma afecteze asta cum voi face sa fac bine?sa ii indrum crestineste...stiu k am o cruce grea k toti de altfel,dar nu stiu cum sa ma pregatesc k sa o duc spre binele tuturor?...cum tb sa procedez k sa nu.mi pierd si eu credinta pt k sunt multe ispite...e un mediu stresant si complikt,dar eu vreau sa fiu o politista kre apara intradevar drepturile omului si apara integritatea lui:D...
Draga Alexia, nu iti va fi usor...dar se poate si nu uita ca plata ta va fi mare daca reusesti sa iti pastrezi sufletul curat. Iti vorbesc pentru ca stiu ce spun si mai ales pentru ca si eu sunt inspector vamal, coordonez si activitatea unui intreg birou, am ceva vechime, mai mult de 10 ani,si crede-ma ca daca tu il iubesti pe Dumnezeu , si te duci la Sf. Liturghie, te marturisesti, impartasesti , nu are de ce sa iti fie greu. Ispite vor ,fi in sensul ca ai sa incepi sa cunosti sufletul oamenilor care nu sunt tocmai unii din ei curati, dar daca tii dreapta credinta o sa fie bine. Citeste cat poti de des Acatistul Sf. Mina care este patronul politistilor, o sa te ajute.Daca le fai pe toate acestea Dumnezeu te va avea in grija Sa! Doamne Ajuta!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.12.2009, 21:51:13
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenserban Vezi mesajul
N-am inteles prea bine ce e cu femeia ginecolog. Ginecologii nu sunt (inca) obligati sa faca avorturi. Deci poate numai sa renunte la ele, banuiesc ca despre asta era vorba.
Deci, revenind, i s-a recomandat sa renunte la oricefel de avorturi(in anumite situatii terapeutice, din incest, violuri , cele din ziua garzii, etc)la montarea de sterile, la prescrierea de anticonceptionale ,la propagarea invataturilor de planing familial s.a.m.d. Nu a fost deacord si a preferat sa paraseasca duhovnicul considerindu-l (era monah)inapoiat, ingust la minte, neiesit in lume si total impotriva stiintei, un ignorant, o ,,cioara din Carpati " . Asta a fost alegerea ei !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.12.2009, 22:00:11
eugenserban's Avatar
eugenserban eugenserban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Deci, revenind, i s-a recomandat sa renunte la oricefel de avorturi(in anumite situatii terapeutice, din incest, violuri , cele din ziua garzii, etc)la montarea de sterile, la prescrierea de anticonceptionale ,la propagarea invataturilor de planing familial s.a.m.d. Nu a fost deacord si a preferat sa paraseasca duhovnicul considerindu-l (era monah)inapoiat, ingust la minte, neiesit in lume si total impotriva stiintei, un ignorant, o ,,cioara din Carpati " . Asta a fost alegerea ei !
Aa, am inteles. Multumesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Ce conteaza la rugaciune?Calitatea sau cantitatea? tigerAvalo9 Generalitati 34 20.09.2010 22:41:21
informatii despre meseria de profesor... tigerAvalo9 Generalitati 3 23.08.2009 19:44:21
Ce conteaza cu adevarat in viata? Andreea_Oana Generalitati 23 03.08.2009 18:17:20
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58