Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 12.03.2010, 23:52:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Desi acesta intrebare poate declansa si ea comentarii "acide", tot intreb, ca nu am gasit ce am cautat pe Thread-uri privitor la acest subiect. Deci intrebarea este: sunt permise fructele de mare in post?
Da, sunt: nu se consiera animale pt post decat cele care au coloana vertebrala. Nu stiu de un de vine aceasta regula. Am auzit explicatia ca fructele de mare sunt de post pentru ca in bazinul mediteranean, unde au fost facute aceste reguli, fructele de mare erau cea mai ieftina si simpla hrana. Dar poate mai exista si alte explicatii.
In Romania aceasta regula nu era asa de cunoscuta inainte pt ca nu prea existau fructe de mare. (eu nu am mancat niciodata pana nu am ajuns in 89 in Germania)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 13.03.2010, 06:21:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit nedumerire

Fani..
nu prea inteleg.. crevetii (shrimps) sunt de post? calamarii? la asta te referi?
Tare ma indoiesc, Fani, ca sunt de post.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 13.03.2010, 21:17:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, sunt: nu se consiera animale pt post decat cele care au coloana vertebrala. Nu stiu de un de vine aceasta regula. Am auzit explicatia ca fructele de mare sunt de post pentru ca in bazinul mediteranean, unde au fost facute aceste reguli, fructele de mare erau cea mai ieftina si simpla hrana. Dar poate mai exista si alte explicatii.
In Romania aceasta regula nu era asa de cunoscuta inainte pt ca nu prea existau fructe de mare. (eu nu am mancat niciodata pana nu am ajuns in 89 in Germania)
Fructele de mare nu sunt de post, Fani. Apropo, nici ouale sau branza n-au coloana vertebrala... sper sa nu zici acum da, dar nu-s animale .

A dat cineva mai demult o explicatie aici pe forum de ce la greci (ca de la ei vine regula, se pare) fructele de mare si pestele, au fost lasate ca fiind "de post". Si anume din cauza ca ar fi fost foamete si seceta mare, si nu se facuse mai nimic pe camp. Deci, ca sa nu lase poporul sa moara de foame, prelatii timpului au dat 'dezlegare' la cele de mai sus, ele fiind considerate de post in acel moment. Ulterior, cand s-a reglementat situatia agrara, se pare ca poporul grec n-a mai vrut sa renunte la aceasta regula "de post".
Reply With Quote
  #184  
Vechi 16.03.2010, 07:53:25
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Articol bun de comentat:
http://www.realitatea.net/alimentele...ce_704639.html
Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #185  
Vechi 16.03.2010, 11:40:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Fani..
nu prea inteleg.. crevetii (shrimps) sunt de post? calamarii? la asta te referi?
Tare ma indoiesc, Fani, ca sunt de post.
Eu asa stiu.
Poate nu sunt in Romania, dar sunt in Grecia. Eu regula o stiu de la parintele meu care a studiat in Grecia desi cunoaste si alte traditii. S-ar putea ca Mirela sa aiba dreptate si de acolo sa vina regula, eu stiam ca din cauza ca erau foarte ieftine la greci, deci mancarea saracului.
Dar bineinteles, daca aveti indoieli nu mancati. Oricum, sunt de acord ca sunt asa de bune si hranitoare, seamana cu carnea, ca nu par de post ;-)

A, dar stati, si unii romani pe care ii cunosc mananca si scoici in post.
Poate depinde de regiune.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 16.03.2010, 11:42:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Fructele de mare nu sunt de post, Fani. Apropo, nici ouale sau branza n-au coloana vertebrala... sper sa nu zici acum da, dar nu-s animale .
Exact! Ai vazut tu vreo branza cu picioare sau oua cu labe?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #187  
Vechi 16.03.2010, 11:45:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Articol bun de comentat:
http://www.realitatea.net/alimentele...ce_704639.html
Ce parere aveti?
Unu la suta zer, deci, unu la suta pacat?

Sa fim seriosi, cred ca altceva inseamna postul.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #188  
Vechi 16.03.2010, 12:56:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, Fani, si eu cred ca altceva inseamna adevaratul post...
Mie nu-mi place deloc ciocolata cu lapte, de nici un fel, insa ador ciocolata amaruie ( de post ) si atunci sa inteleg ca postesc binemersi si ma infranez de nu mai pot.
Si eu stiam ca fructele de mare sunt de post, chiar din sanul unor manastiri, dar la noi fiind scumpe si nefiind la indemana romanului, nici nu s-a aprofundat aceasta situatie. Oricum, pe alocuri, cand omul isi permite, stiu ca se dezleaga, cel putin in mediul bisericesc in care m-am invartit ( ortodox ). Poate ca s-a revenit, intre timp, asupra acestei idei si s-a restrictionat accesul la astfel de alimente in post, nu stiu !
Am inteles si faptul ca sistemul de post tine si de regiunea in care traieste poporul credincios, respectiv postitor, si alimentele pe care aceasta regiune le confera, mai cu precadere.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 16.03.2010 at 12:58:58.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 16.03.2010, 15:06:03
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sa fim seriosi, cred ca altceva inseamna postul.
Ce inseamna?
Reply With Quote
  #190  
Vechi 16.03.2010, 15:33:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Ce inseamna?
Inseamna apropierea de Dumnezeu. Postul alimentar ar trebui sa ne ajute sa ne amintim ca 'nu traim numai cu paine..', sa ne desprinda de micile noastre sclavii, sa ne aminteasca ca Dumnezeu este cel mai important.
Sigur, avem reguli, nu postim de capul nostru (pentru ca ar fi mult mai greu), dar daca ajungem sa ne preocupe atata cateva ingrediente infinitezimale mie mi se pare ca seamana mai mult cu preocuparea evreilor pentru mancarea cuser si nu cu sensul postului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
La multi ani 2010 adrian010155 Generalitati 10 18.12.2009 00:01:09