Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.01.2009, 16:32:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La o manastire m-am intalnit cu o fosta colega de serviciu care avea patima fumatului.Spunandu-ne,mai cu voia mai fara voia ei am dus-o la parintele staret sa se spovedeasca.A revenit la manastire odata cu noi cateva crestine care ne-am rugat pentru ea.Ne-am impartasit doar noi.
Dorinta ei de a se impartasi a fost atat de mare (cand a spus ca fumeaza a primit canom si oprire de la sfanta impartasanie),incat a reusit sa se lase intr-un timp destul de scurt doar prin propria vointa si binenteles cu ajutorul lui Dumnezeu.Asadar se poate!
Voi da alt exemplu.Tot o femeie,fumatoare inraita ,dar si o crestina ravnitoare nu se impartasea (fara a fi oprita de preotul la care mergea) temandu-se sa nu vina asupra ei mania lui Dumnezeu si pentru ca asa auzise ea de la niste femei mai in varsta.
Se spovedea ades dar nu spunea acest pacat .Am indemnat-o sa spuna parintelui ca fumeaza.Spre surprinderea ei si a mea, i-a dat dezlegare pentru impartasanie cerandu-i doar sa citeasca cu mare evlavie rugaciunile care se citesc inainte de aceasta.
Aceea femeie nu mai fumeaza de ani multi(de atunci).Ce-o fi simtie ea dupa impartasanie nu stiu dar stiu ca,prin acel parinte Dumnezeu a facut o minune.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.01.2009, 17:27:32
RaduIoan RaduIoan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Mesaje: 13
Implicit Rugaciune pentru lasarea de fumat

Cum pentru fiecare pacat si tara si neputinta exista o rugaciune, un canon, ar trebui sa existe unul si pentru fumat care este o patima noua in plus fata de patima betiei.
Sa bei fum, sorbind din foc, nu e un lucru prea crestinesc, deci de ce nu o rugaciune pentru renuntarea la acest distrugator de sanatate si de relatii.

Poate ca este cineva acolo care deja are cuvintele rugaciunii in minte, trebuie doar sa le dea glas si sa le facu auzite si pentru ceilalti. Lasatul de fumat este o lupta si nu o decizie de azi pe maine, la fel ca in orice nevointa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.01.2009, 21:14:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluekobra28 Vezi mesajul
Salut,membrii ai forumului.Eu nu sunt prea nou pe aici si as dori un mic ajutor pentru a ma lasa de fumat.Am 26 de ani,lucrez in domeniul vanzarilor de masini si fac o munca cam obositoare,in biroul meu lucreaza 6 persoane din care 2 nefumatoare si 2 care se lasa usor usor de anul asta.As dori un mic ajutor si sper pe viitor sa va fiu si eu de folos.

Multumesc!

Doamne ajuta!

Ionut POPA
SA CITESTI ACATISTUL SFINTEI MARIA EGIPTEANCA ,CE ESTE TOCMAI PT AJUTOR IN ACEASTA PROBLEMA LASAREA DE FUMAT ;DAR SI PT CEI CE au patima desfriului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.01.2009, 11:55:13
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Incearca sa mergi la slujba la Manastirea Antim din Bucuresti. Mai ales sambata seara, la priveghere, si apoi duminica dimineata, la Sfanta Liturghie. Peste cateva luni maxim, ne vei spune ca te-ai lasat DEFINITIV!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.01.2009, 18:57:45
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

In multe din conferintele sale,marele duhovnic Teofil Paraian de la Manastirea Sambata de Sus,explica pe intelesul credinciosilor cum ca aceasta patima a fumatului dauneaza atat sufletului cat si trupului.Cine este stapinit de aceasta patima cu greu se poate dezvata ,fiindca devine o obisnuinta un narav total naiv.A fuma ,bineinteles este pacat,ce a zidit Domnul noi prin pacate stricam.Suntem constienti de faptul ca fumatul ne distruge sanatatea si sufleteste ne robeste.Sunt multi aceaia dintre noi care se lipsesc de cele necesare lor sau familiei pentru a-si intretine acest viciu.Singuri cu buna stiinta ne facem rau,infaptuind pacatul.
Pentru a indeparta aceasta patima e necesar in primul rand a ne ruga,a acorda timp altor indeletniciri ce pot duce la zidirea noastra sufleteasca .Ia in mana metanii,rosteste rugaciune si fa metanii si devine si asta o obisnuita ,insa una buna,vei simti sufleteste mare usurare si cu siguranta vei uita sa fumezi si nici nu vei mai avea timp.E sminteala a fuma si a bea ajungand da suferi din asta.
Bunul Dumnezu sa ne ocroteasca si sa ne fereasca de tot ce e rau.Amin!

Manca-v-ar raiul!(Arhim Ilie Cleopa)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.01.2009, 19:40:56
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un calugar batran mergea cu trenul la B. la spital. Si cum statea el asa cu ochii inchisi ca si cum ar dormi, numa ce se aseaza langa el 4 tineri galagiosi . La scurt timp scoate un pachet de tigari si ii servesti pe colegii sai. . Ajunge si in dreptul parintelui...dupa ce s-a gandit o clipa..intreaba; Vreti una parinte? Batranul spune, daca vrei tu... dar mai intai sa spunem Tatal Nostru. La care mirat tanarul spune, parinte dar daca ma rog acum mai pot fuma dupa aceea? Nu se cade... Crede-ma draga frate e caz real..mai mult a fost ultima data cand a mai fumat...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.01.2009, 20:53:02
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluekobra28 Vezi mesajul
Salut,membrii ai forumului.Eu nu sunt prea nou pe aici si as dori un mic ajutor pentru a ma lasa de fumat.Am 26 de ani,lucrez in domeniul vanzarilor de masini si fac o munca cam obositoare,in biroul meu lucreaza 6 persoane din care 2 nefumatoare si 2 care se lasa usor usor de anul asta.As dori un mic ajutor si sper pe viitor sa va fiu si eu de folos.

Multumesc!

Doamne ajuta!

Ionut POPA

E bine pentru ca ai inceput sa-ti pui intrebarea cum sa te lasi de fumat! Primul pas deja l-ai facut!
In mod sigur trebuie sa ceri ajutorul pentru ca tigara este un drog care da dependenta si noi oamenii, in marea majoritate, nu prea avem vointa!
Si eu am fost o "infocata" fumatoare pana cand am hotarat sa cer ajutorul unui duhovnic de la manastire.
Aflandu-ma la Busteni, am urcat la manastirea Caraiman unde este un duhovnic cu mult har, staretul manastirii.
I-am spus: "parinte, nu pot sa ma las de fumat, sunt un om slab, ajutati-ma!" Mi-a pus o mana puternica pe umarul stang si mi-a spus: "sa nu mai pui tigara in gura pentru ca te vei imbolnavi greu!"
Crede-ma ca m-am speriat foarte tare iar mana parintelui am simtit-o mult timp pe umarul meu! Din acea zi nu am mai pus tigara in gura dar nici nevoia de a fuma nu a mai existat! A fost si frica pentru ce mi-a spus parintele dar eu cred ca mi-am dorit foarte mult sa scap de aceasta otrava si Bunul Dumnezeu m-a auzit! Si au trecut 2 ani de atunci!
Incearca si tu asa!
Bunul Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.01.2009, 21:42:42
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ultima oara cand am vorbit cu Ionut,era sambata si mi-a spus ca de duminica se va lasa de fumat.De atunci a trecut ceva timp dar,nu a mai dat nici un semn de viata.M-am rugat pentru el si ma rog in continuare.Grea patima este fumatul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.01.2009, 21:58:41
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Si totusi cine isi doreste sa se lase de fumat poate....sotul meu a fumat mult....poate prea mult timp ....mereu m-am rugat de el sa se lase si imi spunea ca nu are vointa....nu are putere.....norocul meu ....daca pot spune asa....a fost ca masina noastra da semne de oboseala, acea oboseala definitiva.....asa ca i-am spus simplu sa se lase de fumat daca vrea una mai noua......atunci nu am stiut ca vorbele mele au efect asupra lui....si au avut ....are mai bine de 4luni decand s-a lasat ....inca "il pazesc "sa nu cumva sa-i vina vreo idee......Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.02.2009, 13:45:45
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Ce bine este sa te lasi de fumat!

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ultima oara cand am vorbit cu Ionut,era sambata si mi-a spus ca de duminica se va lasa de fumat.De atunci a trecut ceva timp dar,nu a mai dat nici un semn de viata.M-am rugat pentru el si ma rog in continuare.Grea patima este fumatul.
Ai vreo veste de la Ionut?
Nu de alta dar la ora 18.00 (si un pic) se fac 8 zile de cand cu ajutorul lui Dumnezeu si a Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, m-am lasat de acest viciu.
Am citit toate postarile, si daca imi permite Ionut, asi vrea sa multumesc la toata lumea in numele lui, ca l-ati sustinut.
Nu-l cunosc, dar stiu ca asa ati fi facut cu oricine.
Ionut, daca ai reusit, felicitari!
Daca nu, mai intra pe topic si mai povestim...!

Last edited by Crestin_Simona; 27.05.2013 at 18:40:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
rugaciuni pentru lasatul de fumat cristian sergiu Rugaciuni 6 06.07.2011 15:54:23
Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață colaps Generalitati 24 23.11.2010 22:27:05
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 38 15.11.2010 09:57:27
DESPRE FUMAT viviana Generalitati 43 16.01.2008 01:45:22