Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 26.08.2010, 15:41:01
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Medicul trateaza iar Dumnezeu vindeca.

Bolile noastre ca popor sunt in primul rand sufletesti... caci nu respectam poruncile lui Dumnezeu, doar simulam perfect, de aceea vin peste noi pedepsele lui Dumnezeu... doar doar ne-om pocai de pacatele noastre si vom merge la Biserica asa cum trebuie...
corect prietene si nu vedem acest lucru deoarece majoritatea privim lucrurile cu ochii de lut ai trupului,doar se si spune clar ca multi sunt chemati,putini alesi sau alegeti cararea ingusta a vietii ci nu pe cea larga a pierzaniei,dar toate sunt oranduite la timpul lor de Bunul Dumnezeu
Reply With Quote
  #252  
Vechi 27.08.2010, 21:07:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Excelenta chiar ...
Stii de ce au murit copilasii de la Giulesti?
Pentru ca asistenta era singura pe sectie si nu a avut cine s-o inlocuiasca ... de ce? din cauza lipsei de bani ...
Iar la mine pe strada este o biserica ortodoxa, proaspat construita, ce are 3 preoti, asta in conditiile in care la trei strazi distanta mai exista o biserica unde sunt 4 preoti, plus dascali si alti angajati.
Acestia sunt platiti tot din banii comunitatii.
Sau mai bine zis, sunt platiti din aceeasi oala din care trebuiau platite si a 2a si a 3a asistenta de la maternitatea respectiva.
Dar, situatia este foarte buna, dupa cum ziceai ...
D-ule , dar ca ateu ai informatii foarte "exacte " despre viata bisericeasca din jurul tau ! Sau cumva . . . ? ( sa fie intr-un ceas bun )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #253  
Vechi 30.08.2010, 10:20:26
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
D-ule , dar ca ateu ai informatii foarte "exacte " despre viata bisericeasca din jurul tau ! Sau cumva . . . ? ( sa fie intr-un ceas bun )
Multi atei cunosc viata bisericeasca sau Biblia mai bine decat multi credinciosi.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 30.08.2010, 11:42:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
D-ule , dar ca ateu ai informatii foarte "exacte " despre viata bisericeasca din jurul tau ! Sau cumva . . . ? ( sa fie intr-un ceas bun )
Am o mica rectificare de facut.
La biserica de pe strada mea urmeaza sa vina si al patrulea preot, iar in plus, din cand in cand mai vine si un preot pensionar.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 30.08.2010, 12:30:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
D-ule , dar ca ateu ai informatii foarte "exacte " despre viata bisericeasca din jurul tau ! Sau cumva . . . ? ( sa fie intr-un ceas bun )
Nu exista acest "cumva" ...
Sau mai bine zis ... a existat candva, asa cum am scris si in descriere.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 30.08.2010, 14:17:28
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Si daca mergi la biserica si preotul iti sugereaza sa faci meditatii in particular asa cum am vazut la stiri?
Nu trebuie neaparat sa "faci meditatii" cu preotul,trebuie sa faci meditatii cu tine insuti,sa cobori in adancul sufletului tau si sa vezi ce e acolo,ca de acolo incep toate.Si nu te mai uita la stiri
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #257  
Vechi 30.08.2010, 14:23:27
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale . Ce parere aveti ?
Cam multe biserici... cam multe biserici goale!

Te-as ruga, fii bun si da-ne si numarul de carciumi (bodegi, spelunci, etc), nu de alta, dar este bine sa te uiti in amandoua partile cand traversezi strada.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 30.08.2010, 14:33:05
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Excelenta chiar ...
Stii de ce au murit copilasii de la Giulesti?
Pentru ca asistenta era singura pe sectie si nu a avut cine s-o inlocuiasca ... de ce? din cauza lipsei de bani ...
Iar la mine pe strada este o biserica ortodoxa, proaspat construita, ce are 3 preoti, asta in conditiile in care la trei strazi distanta mai exista o biserica unde sunt 4 preoti, plus dascali si alti angajati.
Acestia sunt platiti tot din banii comunitatii.
Sau mai bine zis, sunt platiti din aceeasi oala din care trebuiau platite si a 2a si a 3a asistenta de la maternitatea respectiva.
Dar, situatia este foarte buna, dupa cum ziceai ...
S-ar putea intelege de aici ca vinovati de moartea copiilor de la Maternitatea Giulesti sunt acesti preoti (sau poate toti preotii)! La puscarie cu ei, mama lor de paraziti! Traiasca materialismul dialectic care ne va ridica pe cele mai inalte culmi ale prosperitatii, in frunte cu conducatorii nostri iubiti, unii, cei drept, putin cam impuscati! Ave, Caesar ca tie se cuvine slava-n veci!
Brrrrr..........!!!!!!
Reply With Quote
  #259  
Vechi 30.08.2010, 14:47:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
S-ar putea intelege de aici ca vinovati de moartea copiilor de la Maternitatea Giulesti sunt acesti preoti (sau poate toti preotii)! La puscarie cu ei, mama lor de paraziti! Traiasca materialismul dialectic care ne va ridica pe cele mai inalte culmi ale prosperitatii, in frunte cu conducatorii nostri iubiti, unii, cei drept, putin cam impuscati! Ave, Caesar ca tie se cuvine slava-n veci!
Brrrrr..........!!!!!!
Parinte ... va credeam mai intelept.
Am afirmat eu asa ceva? In sfarsit, fiecare intelege ce vrea din ce am scris.
Dar de ce nu v-ati oripilat si cand s-a scris ca spitalele fura din banii cu care ar trebui sa se construiasca biserici?
Nu incercati sa faceti din mine un antihrist ca nu reusiti ...
Reply With Quote
  #260  
Vechi 30.08.2010, 14:57:07
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Parinte ... va credeam mai intelept.
Am afirmat eu asa ceva? In sfarsit, fiecare intelege ce vrea din ce am scris.
Dar de ce nu v-ati oripilat si cand s-a scris ca spitalele fura din banii cu care ar trebui sa se construiasca biserici?
Nu incercati sa faceti din mine un antihrist ca nu reusiti ...
Recunosc ca mi s-a parut putin in contratimp postarea cu pricina fata de alte postari ale fratiei voastre si poate m-am gandit prea repede la "distinsul" Pavel Corut (Brrrrr........!!!!!, din nou) pe care se parea ca-l citati. Acordati-mi un termen de gratie spre reanalizare si primiti scuzele mele daca am inteles gresit. Dar, va rog sa ma ajutati, nu prea pot sa inteleg legatura dintre preotii aceia, multi (!!!!), si lipsa cadrelor medicale de la maternitate sau din sistemul medical. Nici nu am pretentia ca sunt intelept, dar acum, cu aceasta neintelegere a mea pe deasupra, am cazut serios pe ganduri!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 09:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 01:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 21:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 23:58:28