Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 30.05.2012, 18:52:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Uita-te la filmul asta:http://www.youtube.com/watch?v=67Lom28KSlg

@Delia: ms.
Mda, asta clarifica putin lucrurile dar din pacate in sensul in care afirmatia lui M.D. devine cam de o rautate gratuita, e o imprejurare speciala la care s-au "adaptat" lucrurile, la o adica daca stii cat de inovativ a fost catolicismul in ultima vreme, ca i-au imbratisat pe carismatici la care astfel de practici sunt curente, nu te mai mira muzica de fundal daaaaaaar ceea ce ma mira mai mult este ca nu au disculete ci........vad bine?
  #292  
Vechi 30.05.2012, 18:55:13
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mda, asta clarifica putin lucrurile dar din pacate in sensul in care afirmatia lui M.D. devine cam de o rautate gratuita, e o imprejurare speciala la care s-au "adaptat" lucrurile, la o adica daca stii cat de inovativ a fost catolicismul in ultima vreme, ca i-au imbratisat pe carismatici la care astfel de practici sunt curente, nu te mai mira muzica de fundal daaaaaaar ceea ce ma mira mai mult este ca nu au disculete ci........vad bine?
In conditiile acestea, il mai considerati pe Cardinalul Schonborn un stalp al traditionalismului in Biserica Catolica ?
  #293  
Vechi 30.05.2012, 19:02:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
In conditiile acestea, il mai considerati pe Cardinalul Schonborn un stalp al traditionalismului in Biserica Catolica ?
Hehe..depinde ce se intelege prin traditionalism in catolicism, se pare ca definitia este foarte flexibila.

Ba ca e ceea ce zice "Petru" ba ca e ce zice cutare grup (apropo ce parere aveti despre Lefebvre?) .. nu cred ca ar putea fi judecat atat de aspru pentru asta, as fi vrut mai degraba niste referinte exacte despre faptul ca ar sustine hirotonia femeii sau homosexualitatea..

Last edited by AlinB; 30.05.2012 at 19:05:13.
  #294  
Vechi 30.05.2012, 19:08:05
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hehe..depinde ce se intelege prin traditionalism in catolicism, se pare ca definitia este foarte flexibila.

Ba ca e ceea ce zice "Petru" ba ca e ce zice cutare grup (apropo ce parere aveti despre Lefebvre?) .. nu cred ca ar putea fi judecat atat de aspru pentru asta, as fi vrut mai degraba niste referinte exacte despre faptul ca ar sustine hirotonia femeii sau homosexualitatea..
Eu unul nici nu-l judec pentru Missele cu balonase, mi se pare că, în functie de circumstante, ar putea fi o idee foarte buna.

Dar, dupa cum spuneam, lex orandi lex credendi. Dacă în cadrul actului liturgic, care este fundamentul vietii de credinta și rugăciune a Bisericii, admiți elemente clar moderniste, nu te poți numi tradiționalist.

Poate, doar, tradiționalist în ce privește teologia icoanelor, sau interpretarea textelor patristice, după cum arăta MihailC.
  #295  
Vechi 30.05.2012, 19:15:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Eu unul nici nu-l judec pentru Missele cu balonase, mi se pare că, în functie de circumstante, ar putea fi o idee foarte buna.

Dar, dupa cum spuneam, lex orandi lex credendi. Dacă în cadrul actului liturgic, care este fundamentul vietii de credinta și rugăciune a Bisericii, admiți elemente clar moderniste, nu te poți numi tradiționalist.

Poate, doar, tradiționalist în ce privește teologia icoanelor, sau interpretarea textelor patristice, după cum arăta MihailC.
Eu nu consider ca ar fi o idee buna intr-un context ortodox, intr-un context catolic parca nu ma mai uimeste nimic.

Apropo de painici, poate fi traditonalist daca te raportezi la traditia Bisericii Ortodoxe. :)
  #296  
Vechi 30.05.2012, 19:49:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Eu unul nici nu-l judec pentru Missele cu balonase, mi se pare că, în functie de circumstante, ar putea fi o idee foarte buna.

Dar, dupa cum spuneam, lex orandi lex credendi. Dacă în cadrul actului liturgic, care este fundamentul vietii de credinta și rugăciune a Bisericii, admiți elemente clar moderniste, nu te poți numi tradiționalist.

Poate, doar, tradiționalist în ce privește teologia icoanelor, sau interpretarea textelor patristice, după cum arăta MihailC.
Atenție că există și tradiționalismul de tip fariseic, care presupune un atașament idolatru față de forme și tipare ”consacrate”, în detrimentul fondului.

Iată ce le spune însuși Mântuitorul, fariseilor ”tradiționaliști”:

”Dar cu cine voi asemăna neamul acesta? Este asemenea copiilor care șed în piețe și strigă către alții, zicând: V-am cântat din fluier și n-ați jucat; v-am cântat de jale și nu v-ați tânguit. Căci a venit Ioan, nici mâncând, nici bând, și spun: Are demon. A venit Fiul Omului, mâncând și bând și spun: Iată om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor. Dar înțelepciunea s-a dovedit dreaptă din faptele ei”. (Matei 11:16-19)

Asta nu înseamnă că poți să faci din excepție regulă, însă e foarte clar că secularizarea masivă va conduce în viitor la regândirea strategiei misionare până la căutarea oii rătăcite în locul rătăcirii ei, nu așteptarea pasivă la adăpostul ”stânii” că poate se întoarce ea singură.

După ce am văzut la greco-catolici parodierea tradiției bizantine prin folosirea în liturghie a intrumentelor muzicale pop-folk (orgă electronică și chitări văzute cu ochii mei, dar am auzit că se poate și mai rău), și înlocuirea antifoanelor și altor imne liturgice cu șlagăre neoprotestante, mă mir că vă scandalizați atât de gesturile ”moderniste” ale unui ierarh de-al vostru, adică un catolic din clerul înalt. Oare nu cumva v-ați habotnicit în propria voastră lege?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 30.05.2012 at 19:51:53.
  #297  
Vechi 30.05.2012, 20:13:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Dar exista si traditionalism de tip autentic, care este atasat atat de forma cat si de fond. Daca tii la forma liturghiei nu inseamna ca esti fariseu. Si daca tii la fond dar nu te prea intereseaza cum este exprimat esti, cel putin, lenes. Daca nu ipocrit.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #298  
Vechi 30.05.2012, 20:33:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar exista si traditionalism de tip autentic, care este atasat atat de forma cat si de fond.
Există Tradiție autentică în care fondul generează forma și forma luminează fondul, în Biserica Ortodoxă pe care ai părăsit-o pentru babilonia din lumea catolică.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #299  
Vechi 30.05.2012, 20:53:24
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Exista, si va fi mult mai multa odata cu secularizarea rasaritului, cel putin la fel de multa babilonie si in lumea ortodoxa. De bine de rau lumea catolica are o structura bine definita, care vad ca este mult dispretuita de unii ortodocsi si luata drept idealism fariseic, dar care ajuta. Si lumea catolica incepe sa se trezeasca...Aud vorbindu-se in lumea ortodoxa din occident despre posibilitatea hirotoniei femeilor, despre acceptarea avortului in unele situatii, de contraceptie nici nu mai vorbesc, perfect potrivita. Divortul, si nu numai intre ortodocsii din vest, dar mai ales intre cei din Romania, a devenit nu pogoramant, ci drept, inclusiv pentru preoti Ai dreptul la trei casatorii deci cel putin doua divorturi, desi Domnul spune...

babilonia este pretudindeni, doar ca unii nu-si dau seama, altora nu le pasa, altora li se pare normal, si altii se bucura de ea.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #300  
Vechi 30.05.2012, 21:30:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cardinalul Austriei este în prezent cel mai profund patrolog al catolicilor și în această postură nu avea cum să nu observe ce a fost Biserica nedespărțită și ce a ajuns după schismă scaunul episcopal al Romei. Ca și regretatul cardinal Thomas Spidlik, este un iubitor al ortodoxiei declarat și militant pentru redescoperirea ortodoxiei latine martirizate de dominația francilor asupra Romei.
Nu inseamna neaparat ca e traditionalist chiar daca ar avea parere buna si despre ortodoxie. Multi modernisti (noi le zicem ecumenisti) au o parere buna despre toate cultele in general, cineva mai radical ar putea aprecia si un sfant ortodox si pe Ellen White in egala masura. Ecumenistii ortodocsi mai radicali cu care am discutat aveau o parere foarte buna despre alte culte, in schimb aveau o parere mai putin buna despre ortodoxie, pe care o considerau prea conservatoare si ca ataca alte culte. Un exemplu clasic ar fi Cristian Badilita.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 18:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 01:19:29