Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1921  
Vechi 03.02.2019, 20:12:42
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit IPS Longhin îl rușinează pe Teofan Savu, pseudo-mitr. Moldovei 19.471 de vizionări 40

IPS Longhin îl rușinează pe Teofan Savu, pseudo-mitr. Moldovei

19.471 de vizionări





40https://www.youtube.com/watch?v=PHU2Teg88i4
__________________
Reply With Quote
  #1922  
Vechi 04.02.2019, 16:30:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Inseamna ca tu nu intelegi nimic din ce ti-am scris, asa cum am mai observat. Tu doar copiezi ce spun nepomenitorii, fara sa cercetezi sau sa cauti adevarul. Crezi orbeste ce spun acestia, fara discernamant. Zic asta pentru ca eu ti-am spus de cateva ori despre ce scrie acolo si ti-am scris ca asta e un argument impotriva a ceea ce sustii tu. Nu intelegi nici ce inseamna nepomenirea, daca spui ca Biserica este in erezie inseamna ca esti deja in schisma. Nepomenirea (asa cum ar trebui sa fie, poate nepomenitorii cred gresit) presupune ca unul sau mai multi ierarhi sunt in erezie si se face intreruperea temporara a acestora pana se eleapada de eezie sau vine alt ierarh. Nu ca Biserica s-ar afla in erezie. La fel s-a intamplat si cu stilistii sau nepomenitorii, un timp nu s-au pomenit unii ierarhi, cand au inceput sa spuna ca Biserica e in schisma si nu mai exista har au ajuns schismatici. Se pare ca tu nu intelegi aceste lucruri pentru ca nu ai cunostintele necesare, tu doar te iei dupa ce spun nepomentiorii pe care ii sustii, fara sa cercetezi (unii deja au intrat in schisma, ceilalti ori se vor intoarce in Biserica ori vor intra in schisma si ei).
Reply With Quote
  #1923  
Vechi 04.02.2019, 16:38:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Sunt eterodocșii, adică toți cei ce își zic creștini, dar nu sunt ortodocși, membri ai Bisericii?
De Preot Matei Vulcănescu / 31 ianuarie 2019
de Dimitrie Țelenghidis2,
Profesor al Facultății de Teologie,
Universitatea Aristotelică din Tesalonic

https://www.marturisireaortodoxa.ro/...-ai-bisericii/
Acesta e un articol bun si corect, dar nu prea are niciun rost sa il folosesti ca argument aici, pentru ca si eu si multi din cei ce au ramas pe forum stim ce este ecumensimul si suntem impotriva lui. Tu crezi ca doar nepomenitorii sunt impotriva ecumensimului, desi eu scriu de vreo 9 ani pe forum impotriva conceptiilor ecumeniste. Multi sfinti din ultimul secol au scris impotriva ecumenismului, niciunul nu a ajuns nepomenitor.
Reply With Quote
  #1924  
Vechi 04.02.2019, 16:48:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
IPS Longhin îl rușinează pe Teofan Savu, pseudo-mitr. Moldovei
19.471 de vizionări

40https://www.youtube.com/watch?v=PHU2Teg88i4
Ai cam inceput sa spui lucruri nepotrivite pentru acest forum, una din reguli este sa nu fie denigrata credinta ortodoxa si Biserica. Mitropilitul Moldovei este in comuniune cu toti episcopii ortoodcsi din lume, voi nu sunteti in comuniune cu nimeni.
Reply With Quote
  #1925  
Vechi 04.02.2019, 20:46:09
Diana67's Avatar
Diana67 Diana67 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Scris este în Sfânta Scriptură că diavolul va lua chip de înger că să îl smintească pe om iar Sfintii Părinti mentionează faptul că înainte de venirea Anticristului, multe înalte fetze bisericesti vor cădea în tot felul de erezii si ne recomandă "păzirea mintii"
__________________
Nihil sine Deo

Last edited by Diana67; 04.02.2019 at 20:53:52. Motiv: Greșeli tipar
Reply With Quote
  #1926  
Vechi 05.02.2019, 18:50:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inseamna ca tu nu intelegi nimic din ce ti-am scris, asa cum am mai observat. Tu doar copiezi ce spun nepomenitorii, fara sa cercetezi sau sa cauti adevarul. Crezi orbeste ce spun acestia, fara discernamant. Zic asta pentru ca eu ti-am spus de cateva ori despre ce scrie acolo si ti-am scris ca asta e un argument impotriva a ceea ce sustii tu. Nu intelegi nici ce inseamna nepomenirea, daca spui ca Biserica este in erezie inseamna ca esti deja in schisma. Nepomenirea (asa cum ar trebui sa fie, poate nepomenitorii cred gresit) presupune ca unul sau mai multi ierarhi sunt in erezie si se face intreruperea temporara a acestora pana se eleapada de eezie sau vine alt ierarh. Nu ca Biserica s-ar afla in erezie. La fel s-a intamplat si cu stilistii sau nepomenitorii, un timp nu s-au pomenit unii ierarhi, cand au inceput sa spuna ca Biserica e in schisma si nu mai exista har au ajuns schismatici. Se pare ca tu nu intelegi aceste lucruri pentru ca nu ai cunostintele necesare, tu doar te iei dupa ce spun nepomentiorii pe care ii sustii, fara sa cercetezi (unii deja au intrat in schisma, ceilalti ori se vor intoarce in Biserica ori vor intra in schisma si ei).
eu cred ce spune arhiepisco9pul LONGHIN ,PT.CA CEEA CE SPUNE E IN ACORD CU CEEA CE SCIU SF.PARINTI .
Multi orbi care nu vor sa isi deschida ochii si auzul
__________________
Reply With Quote
  #1927  
Vechi 05.02.2019, 18:53:46
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit o vedenie a lui FILOTEI ZERVAKOS

Vedenia a doua Cu puține zile după marele dezastru petrecut în Asia Mică în anul 1922, într-o noapte am văzut cum mă aflam împreună cu alții departe de mănăstirea mea, pe marginea unei văi, în înaltul cerului fiind un nor întunecos, negru, care tocmai începea, puțin câte puțin, să se destrame. Și de cum s-a luminat, s-a arătat deslușit fiara apocalipsei, având șapte capete și zece coarne. La început, zbura ca un avion la înălțime, apoi a coborât și s-a apropiat de mine ca la 15 metri. Și am văzut, așezați pe capetele și pe coarnele ei, pe mulți dintre stăpânitorii pământului – împărați, regi, prim-miniștri, precum și dintre mai-marii Bisericii: Papa, patriarhi, arhierei, îmbrăcați toți în veșmintele lor, mai-marii popoarelor, cu coroane pe cap și sceptre în mâini, iar mai-marii Bisericii în veșmintele preoțești, cu mitre, cu mantii, cu toate însemnele. M-a cuprins frica și groaza și mâhnit în inimă am zis: «Vai și amar de viețuitorii acestei lumi! Câtă întristare va să vină peste oameni, dacă stăpânitorii lor sunt slujitori și robi ai Antihristului!»”
Citește mai mult pe aparatorul.md: Oameni rataciti, nemultumitori, nerecunoscatori, de ce iubiti cele desarte si cautati numai minciuna?
__________________
Reply With Quote
  #1928  
Vechi 05.02.2019, 18:55:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Dovada că deciziile eretice din Creta sunt aplicabile și au valoare de lege pentru ie

https://www.marturisireaortodoxa.ro/...ii-ecumenisti/
__________________
Reply With Quote
  #1929  
Vechi 05.02.2019, 19:56:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inseamna ca tu nu intelegi nimic din ce ti-am scris, asa cum am mai observat. Tu doar copiezi ce spun nepomenitorii, fara sa cercetezi sau sa cauti adevarul. Crezi orbeste ce spun acestia, fara discernamant. Zic asta pentru ca eu ti-am spus de cateva ori despre ce scrie acolo si ti-am scris ca asta e un argument impotriva a ceea ce sustii tu. Nu intelegi nici ce inseamna nepomenirea, daca spui ca Biserica este in erezie inseamna ca esti deja in schisma. Nepomenirea (asa cum ar trebui sa fie, poate nepomenitorii cred gresit) presupune ca unul sau mai multi ierarhi sunt in erezie si se face intreruperea temporara a acestora pana se eleapada de eezie sau vine alt ierarh. Nu ca Biserica s-ar afla in erezie. La fel s-a intamplat si cu stilistii sau nepomenitorii, un timp nu s-au pomenit unii ierarhi, cand au inceput sa spuna ca Biserica e in schisma si nu mai exista har au ajuns schismatici. Se pare ca tu nu intelegi aceste lucruri pentru ca nu ai cunostintele necesare, tu doar te iei dupa ce spun nepomentiorii pe care ii sustii, fara sa cercetezi (unii deja au intrat in schisma, ceilalti ori se vor intoarce in Biserica ori vor intra in schisma si ei).

IEREHII NOSTRII TOTI SUNT IN EREZIE,ASTA E CLAR.SF.AP.PAVEL zice ca ereticii se situeaza in afara bisericii....dar eu stiu ca harul lucreaza prin sfintele taine in biserica.Acum si cei cazuti in erezie,ierarhii zic ca ei sunt ortodocsi desi nu mai sunt.Ne spune asta si SF.IOAN IACOB HOZEVITU;


Iata ce ne spune sf.IOAN IACOB HOZEVITUL ,CA E GREU DE DEPISTAT :
Ispita neamului celui de pe urmă a și sosit mai grozav acum” - scrie Sfântul Ioan Iacob
Hozevitul (+1960) - „cu apropierea venirii lui Antihrist, încât amenință să-i piardă pe cei aleși. Șinu-i atât de primejdioasă ispita care vine de la vrăjmașii lui Dumnezeu, de la atei, de la cei cu grijanumai la cele pământești sau de la destrăbălați care nu pot ușor să vatăme pe Creștini. Pericolulvine de la frații cei mincinoși, care sunt dușmani ascunși, cu atât mai primejdioși cu cât credcă sunt frați curați. Predică și ei Ortodoxia, dar oarecum schimbată și prefăcută după placul lumii acesteia și a stăpânitorului acestei lumi. Predica lor e ca o hrană care a început să se strice și, în loc să hrănească, otrăvește pe cei care o mănâncă. Ei aduc tulburare în rândurile creștinilor. Aceștia sunt ispita cea mare a neamului celui de pe urmă. Despre ei a profețit Domnul că vor fi în veacul de apoi: Mulți vor veni întru numele Meu și pe mulți vor înșela (Mt. 24,5).
Vorbesc și frații mincinoși de sfânta și preadulcea Ortodoxie, de dragoste, de curăție, pentru fapta bună, de smerenie și de virtute, și ajută obștile creștinești. Cât e de greu pentru ortodocșii cei curați și simpli să înțeleagă pe cine au înaintea lor! Cât este de ușor să fie atrași de ideile lor cele filosofice și să îi creadă. Dacă răscolește cineva adânc în sufletele acestor oameni, va găsi nu dragostea cea fierbinte pentru Dumnezeu, ci închinarea la un idol care se numește OM”
NOTA;ATENTIE aici se refera la faptul ca pericolul vine dinlauntrul bisericii ,adica de la ortodocsi ,de la ortodocsii eretici ,clerici si preotii pomenitori care tac si nu spun credinciosilor ADEVARUL in legatura cu CRETA,desi il cunosc foarte bine!acestia sunt despre cei care zice IISUS HRISTOS ca vor veni in vremurile din urma si pe multi vor insela!
__________________
Reply With Quote
  #1930  
Vechi 07.02.2019, 22:42:26
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit marturii socante despre rai si iad,despre cipuri si psapoarte si despre sinodul creta

https://www.youtube.com/watch?v=XsJZ...&feature=share




cine mai crede despre sinodul din creta ca nu este al oprulea ,despre care profeteste SF.KUSCA AL ODESEI ,si care mai cred minciunile de la partiarhiae,sa asculte aceste marturii ale unui tinar rus care a fost in moarte clinica caruia i s-a aratat putin din rai si iadul in intregime.Aflam despre cipuri si pasapoarte,despre sinodul cretan care nu a fost dorit de sus din ceruri ,despre preoti ,manastiri,botezul corect,SPOVEDANIE INCORECTA.inaintemergatorii antihristului.Raiul si iadul ni--l croim de pe acuma din aceasta lume ,prin actiunile noastre.NU E DE GLUMA.
Cita dreptate avea parintele IUSTIN PIRVU!!
DOAMNE MILUIESTE-NE.
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare