Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1931  
Vechi 08.02.2019, 15:37:52
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit deosebirea dintre ortodoxia ''OFICIALA'si adevarata ortodoxie

https://traditiaortodoxa.wordpress.c...-steven-allen/


citirea articlului ,a acestui interviu ne lumineaza spre a iesi din inselare in cazul in care ne aflam in ea.
__________________
Reply With Quote
  #1932  
Vechi 08.02.2019, 17:04:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
https://traditiaortodoxa.wordpress.c...-steven-allen/

citirea articlului ,a acestui interviu ne lumineaza spre a iesi din inselare in cazul in care ne aflam in ea.
Acel articol este despre stilisti. Ori ai trecut deja la stilisti, ori nu stii ce postezi, doar copiezi articole gasite pe net, fara sa stii despre ce e vorba in ele. E posibil sa nu intelegi nimic.
Reply With Quote
  #1933  
Vechi 08.02.2019, 17:16:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
cine mai crede despre sinodul din creta ca nu este al oprulea ,despre care profeteste SF.KUSCA AL ODESEI
Acel sfant nu profeteste nimic despre vreun Sinod in Creta, asa cum am mai scris. Profeteste despre o perioada viitoare, neprecizata in timp. La fel cum Sfanta Scriptura spune de vremurile din urma, desi nepomenitorii ar crede ca e vorba despre Sinodul din Creta. Unii crestini de la inceput credeau ca sfarsitul va fi chiar atunci, in vremea lor.
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
sa asculte aceste marturii ale unui tinar rus care a fost in moarte clinica caruia i s-a aratat putin din rai si iadul in intregime.Aflam despre cipuri si pasapoarte,despre sinodul cretan care nu a fost dorit de sus din ceruri ,despre preoti ,manastiri,botezul corect,SPOVEDANIE INCORECTA.inaintemergatorii antihristului.Raiul si iadul ni--l croim de pe acuma din aceasta lume ,prin actiunile noastre.NU E DE GLUMA.
In ortodoxie nu se ia in considerare ce viseaza oricine, chiar si viziunile calugarilor imbunatatiti sunt cercetate cu atentie. In catolicism si protestantism sunt astfel de marturii si viziuni de la oameni obisnuiti.
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Cita dreptate avea parintele IUSTIN PIRVU!!
Parintele Iustin a spus ca cipurile nu sunt o pecete, ci o atentionare a urmatoarelor etape. Deci nu ce spun cei ce sunt cu cipurile.
Reply With Quote
  #1934  
Vechi 08.02.2019, 17:27:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
IEREHII NOSTRII TOTI SUNT IN EREZIE,ASTA E CLAR.SF.AP.PAVEL zice ca ereticii se situeaza in afara bisericii....dar eu stiu ca harul lucreaza prin sfintele taine in biserica.Acum si cei cazuti in erezie,ierarhii zic ca ei sunt ortodocsi desi nu mai sunt.Ne spune asta si SF.IOAN IACOB HOZEVITU;
Pana acum ai dat ca argument marturia unor maici de la Varatec, care se baza in totalitate pe presupunerea ca participarea la intrunirile ecumeniste ar insemna automat adoptarea un document neortodox de la Toronto. Complet fals. Precizeaza ce erezii au fost adoptate in Creta, ca asta nu e nicio dovada. Eu nanuiesc ca nu stii aproape nimic despre acest subiect, doar coiezi niste articole de pe net, fara sa intelegi nici ce scrie in ele.
Sfantul Ioan Iacob Hozevitul a fost in Biserica tot timpul, desi in vremea sa conceptiile ecumensite erau mai puternice decat azi. Folosesti argumente fara nicio logica.
Reply With Quote
  #1935  
Vechi 08.02.2019, 17:31:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
eu cred ce spune arhiepisco9pul LONGHIN ,PT.CA CEEA CE SPUNE E IN ACORD CU CEEA CE SCIU SF.PARINTI .
Multi orbi care nu vor sa isi deschida ochii si auzul
Asa s-au deazvoltat toate ereziile si schismele, unii au crezut ce spunea o persoana. Noi credem ce spun toata Biserica si sfintii, nu ce spune o singura persoana.
Reply With Quote
  #1936  
Vechi 09.02.2019, 21:02:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa s-au deazvoltat toate ereziile si schismele, unii au crezut ce spunea o persoana. Noi credem ce spun toata Biserica si sfintii, nu ce spune o singura persoana.

DACA ACEA PERSOANA SPUNE CUM ZIC SFINTII NU AM MOTIVE SA NU O CRED..APOI MAI SUNT SI ALTII CARE AU JUDECAT SI AU TRAS CONCLUZII DESPRE SINODUL CRETAN CA NU A FOST ORTODOX.


https://www.marturisireaortodoxa.ro/...dul-din-creta/
__________________
Reply With Quote
  #1937  
Vechi 12.02.2019, 15:06:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
DACA ACEA PERSOANA SPUNE CUM ZIC SFINTII NU AM MOTIVE SA NU O CRED..APOI MAI SUNT SI ALTII CARE AU JUDECAT SI AU TRAS CONCLUZII DESPRE SINODUL CRETAN CA NU A FOST ORTODOX.

https://www.marturisireaortodoxa.ro/...dul-din-creta/
Exact aceasta trebuie sa fie atitudinea unui credincios, desi a criticat sinodul nu a devenit nepomenitor sau schismatic. Chiar eu am criticat sinodul si hotararile sale, sunt multi care au facut asta. Nu te-ai gandit de ce doar o mana de oameni au devenit nepomenitori, toti ceilalti sunt prosti si doar ei intelepti? Nu cumva este chiar invers? La acest sinod nu doar ca nu s-au spus erezii (dar s-au spus lucruri gresite), dar a fost data o lovitura conceptiei ecumeniste, chiar BOR a precizat clar ca celelalte culte nu sunt considerate biserici, doar Biserica Ortoodxa este adevarata Biserica. Iar nepomenirea se face dupa ce s-a tinut un sinod si s-a condamnat ce sustinea acel episcop. Nu dupa aprecierea cuiva, care poate fi subiectiva.
Reply With Quote
  #1938  
Vechi 18.02.2019, 21:27:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exact aceasta trebuie sa fie atitudinea unui credincios, desi a criticat sinodul nu a devenit nepomenitor sau schismatic. Chiar eu am criticat sinodul si hotararile sale, sunt multi care au facut asta. Nu te-ai gandit de ce doar o mana de oameni au devenit nepomenitori, toti ceilalti sunt prosti si doar ei intelepti? Nu cumva este chiar invers? La acest sinod nu doar ca nu s-au spus erezii (dar s-au spus lucruri gresite), dar a fost data o lovitura conceptiei ecumeniste, chiar BOR a precizat clar ca celelalte culte nu sunt considerate biserici, doar Biserica Ortoodxa este adevarata Biserica. Iar nepomenirea se face dupa ce s-a tinut un sinod si s-a condamnat ce sustinea acel episcop. Nu dupa aprecierea cuiva, care poate fi subiectiva.

continui sa spui neadevaruri ,se vede ca nici macar nu ai citit din linkul trimis unde se vorbeste tocmai depre greselile sinodului cretan .Apoi mari sfinti de-a lungul timpului ,am precizat mai demult in acest topic s-au ingradit de erzia ecumenista inainte de alt sinod.Apoi canoul 15 constantinopol partea a doua spune tocmai pe dos de ceea ce spui matale .Cred ca scopul persistentei in aceasta atitudine este sa induci lumea in eraoare!!!
__________________
Reply With Quote
  #1939  
Vechi 21.02.2019, 11:44:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exact aceasta trebuie sa fie atitudinea unui credincios, desi a criticat sinodul nu a devenit nepomenitor sau schismatic. Chiar eu am criticat sinodul si hotararile sale, sunt multi care au facut asta. Nu te-ai gandit de ce doar o mana de oameni au devenit nepomenitori, toti ceilalti sunt prosti si doar ei intelepti? Nu cumva este chiar invers? La acest sinod nu doar ca nu s-au spus erezii (dar s-au spus lucruri gresite), dar a fost data o lovitura conceptiei ecumeniste, chiar BOR a precizat clar ca celelalte culte nu sunt considerate biserici, doar Biserica Ortoodxa este adevarata Biserica. Iar nepomenirea se face dupa ce s-a tinut un sinod si s-a condamnat ce sustinea acel episcop. Nu dupa aprecierea cuiva, care poate fi subiectiva.
fiecare eretic sau schismatic are nevoie de un pretext pentru nebunia lui. Acum acest pretext este acest sinod
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1940  
Vechi 25.02.2019, 17:22:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
continui sa spui neadevaruri ,se vede ca nici macar nu ai citit din linkul trimis unde se vorbeste tocmai depre greselile sinodului cretan .Apoi mari sfinti de-a lungul timpului ,am precizat mai demult in acest topic s-au ingradit de erzia ecumenista inainte de alt sinod.Apoi canoul 15 constantinopol partea a doua spune tocmai pe dos de ceea ce spui matale .Cred ca scopul persistentei in aceasta atitudine este sa induci lumea in eraoare!!!
Eu am constatat mai demult ca tu nu stii despre ce vorbesti, tu doar crezi obeste ce ti-au zis unii, un mic grup. Nu te intereseaza adevarul, doar ce spun cie din acel grup. Nu cunosti invatatura de credinta, doar copiezi niste link-uri, nu stii ce scrie in ele si ce e corect si ce nu. Cum sa induc lumea in eroare, am raspuns la toate articolele pe care le-ai dat, de aceea te-ai suparat acum ca vezi ca nu mai ai argumente. Tu crezi ca vrea cineva sa intre in schisma, ca si tine? Am trecut cu vederea ca insulti Biserica Ortodoxa Romana si pe ierarhii ei. Daca nu vrei sa fii ajutata faci degeaba propaganda, mai sunt doar cativa useri care nici nu-ti citesc mesajele, doar eu ti le-am citit si am raspuns la ele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare