Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1941  
Vechi 26.02.2019, 20:02:07
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am constatat mai demult ca tu nu stii despre ce vorbesti, tu doar crezi obeste ce ti-au zis unii, un mic grup. Nu te intereseaza adevarul, doar ce spun cie din acel grup. Nu cunosti invatatura de credinta, doar copiezi niste link-uri, nu stii ce scrie in ele si ce e corect si ce nu. Cum sa induc lumea in eroare, am raspuns la toate articolele pe care le-ai dat, de aceea te-ai suparat acum ca vezi ca nu mai ai argumente. Tu crezi ca vrea cineva sa intre in schisma, ca si tine? Am trecut cu vederea ca insulti Biserica Ortodoxa Romana si pe ierarhii ei. Daca nu vrei sa fii ajutata faci degeaba propaganda, mai sunt doar cativa useri care nici nu-ti citesc mesajele, doar eu ti le-am citit si am raspuns la ele.
eu nu ascult de nici un grup ci de ce zic sfintii parinti din care am citat.
Va recomand cartea lui TEODOROS ZISIS,care e un mare teolog al zilelor noastre ,care se cheama.INGRADIREA NU ESTE SCHISMA..
Si mai cititi din linkurile dte ca sunt ierarhi din alte tari care tocmai evalueaza sinodul cretan .Nu o tineti numai pe a dvs.parere.fara nici un argument .Eu argumentez intotdeauna cu ceea ce zic sfintii cit si ierarhi din zilele noastre din alte tari .Dvs.repetati ca un laitmotiv acelasi lucruri.
__________________
Reply With Quote
  #1942  
Vechi 01.03.2019, 13:42:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
eu nu ascult de nici un grup ci de ce zic sfintii parinti din care am citat.
Va recomand cartea lui TEODOROS ZISIS,care e un mare teolog al zilelor noastre ,care se cheama.INGRADIREA NU ESTE SCHISMA..
Si mai cititi din linkurile dte ca sunt ierarhi din alte tari care tocmai evalueaza sinodul cretan .Nu o tineti numai pe a dvs.parere.fara nici un argument .Eu argumentez intotdeauna cu ceea ce zic sfintii cit si ierarhi din zilele noastre din alte tari .Dvs.repetati ca un laitmotiv acelasi lucruri.
Tie ti se pare ca repet lucruri fara argument pentru ca tu nu intelegi despre ce e vorba si nu stii despre ce vorbim. Ai aratat ca dai link-uri pe care nu le citesti sau nu le intelegi. Eu ti-am dat toate argumentele, dar tu nu stii despre ce e vorba, repeti doar ceea ce spun nepomenitorii, fara sa cunosti invatatura. Am inteles ca tu esti cu anticipurile, probabil multi din cei ce erau anti cip au devenit nepomenitori si asa ai devenit si tu. Degeaba iti spun ca in lunk-urile date de tine cei ce critica sinodul din Creta nu au devenit nepomentitori, pe tine nu te intereseaza niciun argument si nu te intereseaza adevarul, doar ce spun nepomenitorii.

Uite niste lucruri simple, pe care probabil nu le stii. Ai tot spus de IPS Longhin, cred ca nu stii ca nu are legatura nici cu BOR, nici cu Sinodul din Creta. IPS Longhin apartine de BO Rusa, care nu a participat la sinodul din Creta, dar nepomentorii il pomenesc tot timpul. IPS Longhin a initiat nepomenirea inainte de sinodul din Creta, deci nicio legatura cu nepomenirea din cauza hotararilor de la acel sinod.
Spui tu, citandu-i pe nepomenitorii de la noi, ca sunteit in comuniune cu BO a Georgiei, pentru ca ei nu au acceptat idei ecumeniste. Iar nu stii, dupa sinodul din Creta Patriarhul Ilia al Georgiei l-a primit in vizita (la invitatia sa a venit in tara) pe papa Francisc si a facut niste afirmatii depre papa si cultul catolic pe care ierarhii de la noi nu le fac.

Nepomenirea nu e schisma, daca sunt corecte motivele, daca nu sunt e schisma. Ar fi fost oarecum justificata daca s-ar fi semnat pentru recunoasterea cultelor ca fiind Biserici. Nepomenitorii si-au pus in cap asta inainte de sinod, cand documentele erau mult mai gresite. Dar la sinod s-au modificat documentele, la propunerea ierarhilor BOR, astfel nu a mai fost acea formulare gresita. Dar nepomenitorilor le-a intrat ceva in cap si dupa aceea n-au mai vrut sa dea inapoi, ca orgoliul este cel care naste si schismele si ereziile. Asa ca nepomenirea nu are nicio baza, pentru ca singurul motiv era afirmarea unei erezii in public. Dar imi pierd doar timpul, pe tine nu te intereseaza aceste lucruri. Sper ca o sa iti dai seama in timp si sa nu ajungi in schisma, cum deja au intrat unii nepomenitori (de exemplu cei ce-l sustin pe monahul Sava, cum ai mentionat si tu). cat va ma dura pana si alti nepomentori vor intra si ei in schisma?
Reply With Quote
  #1943  
Vechi 06.03.2019, 09:56:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
eu nu ascult de nici un grup ci de ce zic sfintii parinti din care am citat.
cel mai bine ar fi sa asculti de Dumnezeu
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1944  
Vechi 08.03.2019, 20:28:16
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cel mai bine ar fi sa asculti de dumnezeu

dar sfintii parinti au ascultat de duhul sfint
__________________
Reply With Quote
  #1945  
Vechi 08.03.2019, 20:29:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit O frumoasa marturisire de credinta

SUNT multe advaruri spuse in aceasta marturisire in legatura cu ceea ce s-a intimplat la sinodul ,mai bine zis adunarea cretana.
https://danielvla.wordpress.com/2018...PmA0y5trD64t6U
__________________
Reply With Quote
  #1946  
Vechi 08.03.2019, 20:45:02
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Lucrarea ecumenismului – Participarea la lucrările întunericului

https://www.aparatorul.md/lucrarea-e...intunericului/
__________________
Reply With Quote
  #1947  
Vechi 08.03.2019, 20:50:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Se poate presupune cu ușurință că în viitorul apropiat critica ecumenismului va fi ce

Citește mai mult pe aparatorul.md: Se poate presupune cu ușurință că în viitorul apropiat critica ecumenismului va fi cenzurată public, și lupta împotriva lui va fi pedepsită prin lege https://www.aparatorul.md/se-poate-p...ita-prin-lege/
__________________
Reply With Quote
  #1948  
Vechi 17.03.2019, 18:26:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Sfântul și Marele Sinod al Bisericii Ortodoxe” anulează sinodalitatea Bisericii

https://www.marturisireaortodoxa.ro/...tea-bisericii/


un articol care merita citit
__________________
Reply With Quote
  #1949  
Vechi 17.03.2019, 18:29:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit o predica realista a unui preot nepomenitor la dumonica ortodoxiei

https://ortodoxinfo.ro/2019/03/17/pa...ca-ortodoxiei/


sa ascultam aceasta predica si sa luam aminte
__________________
Reply With Quote
  #1950  
Vechi 22.03.2019, 00:37:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit anatemele din duminica ortodoxiei

https://www.marturisireaortodoxa.ro/...hitiria-pireu/
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare