Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1951  
Vechi 27.03.2019, 20:12:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit o predica inteleapa de bunavestire

https://soundcloud.com/user-79192018...eivestiri-2019


om predica ce merita ascultata.Adevaruri despre Bartolomeu de Constantinopol.
__________________
Reply With Quote
  #1952  
Vechi 07.04.2019, 23:05:23
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Nu vreau să bag dezbinare intre creștinii de orice confesiune sau între oamenii de jos care oricum nu pricep diferențele de credință și eresurile deci oamenii și creștinii de jos oricum sunt toți o apă și un pământ bun nefiind vinovați dacă ei întind hora mare și dau mână cu mână creștină iubind aproapele oricine ar fi acela... dar dacă fac asta mai marii credincioșilor de tot soiul care au de la Dumnezdeu mult discernământ... asta seamănă a noul babilon și a masonerie... adică un păgânism modern de control și manipulare generalizată.

Cine nu pricepe pericolul înseamnă că nu vrea să înțeleagă deci o face cu premeditare.

Nu acuz pe nimeni fiindcă îmi știu neputințele și lăcomiile personale, prostia mea întrecând uneori orice limită.

Deci nu dau cu parul ci vorbesc la stelele verzi... ce-mi apar în minte când mă lovesc cu capul de pragul de sus.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 07.04.2019 at 23:07:48.
Reply With Quote
  #1953  
Vechi 08.04.2019, 14:41:21
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.632
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
dacă fac asta mai marii credincioșilor de tot soiul care au de la Dumnezeu mult discernământ... asta seamănă a noul babilon și a masonerie... adică un păgânism modern de control și manipulare generalizată.

prostia mea întrecând uneori orice limită.
Mare dreptate ai!
Reply With Quote
  #1954  
Vechi 08.04.2019, 16:39:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Nu vreau să bag dezbinare intre creștinii de orice confesiune sau între oamenii de jos care oricum nu pricep diferențele de credință și eresurile deci oamenii și creștinii de jos oricum sunt toți o apă și un pământ bun nefiind vinovați dacă ei întind hora mare și dau mână cu mână creștină iubind aproapele oricine ar fi acela... dar dacă fac asta mai marii credincioșilor de tot soiul care au de la Dumnezdeu mult discernământ... asta seamănă a noul babilon și a masonerie... adică un păgânism modern de control și manipulare generalizată.

Cine nu pricepe pericolul înseamnă că nu vrea să înțeleagă deci o face cu premeditare.

Nu acuz pe nimeni fiindcă îmi știu neputințele și lăcomiile personale, prostia mea întrecând uneori orice limită.

Deci nu dau cu parul ci vorbesc la stelele verzi... ce-mi apar în minte când mă lovesc cu capul de pragul de sus.
exista cartea biblica numita "Apocalipsa". Vrem, nu vrem, tot ceea ce scrie acolo se va intampla. Tot ceea ce se petrece acum in lume, pregateste calea spre Apocalipsa, si bineinteles, calea lui antihrist
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1955  
Vechi 08.04.2019, 17:57:33
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Petru7
dacă fac asta mai marii credincioșilor de tot soiul care au de la Dumnezeu mult discernământ... asta seamănă a noul babilon și a masonerie... adică un păgânism modern de control și manipulare generalizată.

prostia mea întrecând uneori orice limită.
Mare dreptate ai!
Ba cred că tu ai dreptate pentru că așa cum ai scos tu în evidență din textul meu acesta a devenit chiar hazliu, deci surâd pentru că mi-ai înseninat ziua.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #1956  
Vechi 08.04.2019, 18:06:44
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
exista cartea biblica numita "Apocalipsa". Vrem, nu vrem, tot ceea ce scrie acolo se va intampla. Tot ceea ce se petrece acum in lume, pregateste calea spre Apocalipsa, si bineinteles, calea lui antihrist
Păi Apocalipsa nu vorbește despre calea lui antihrist, că asta e calea lumii și a răului din ea ci despre biruirea de către Dumnezeu și de către cei ce sunt cu El a lui antihrist și a satanismului și mai vorbește despre Cerul cel nou și despre Pământul cel nou care se face de la Dumnezeu, acolo în nori unde locuiește neprihănirea, sfințenia, dreptatea, adevărul și acolo unde vor moștenii drepții cer și pământ pentru sfântă comuniune cu Dumnezeu.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #1957  
Vechi 08.04.2019, 22:25:09
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit pt.PETRU

din pacate ortodocsii de jos cum le ziceti sunt si oameni cu facultate,dar nu vor sa se puna in tema cu problemele de credinta si tulburarile care au aparut.Ca daca le dai informatii cu pliante nu vor sa le ia si sa citeasca....deeeeeeee...ce sa mai zicem ,cum sa mai gindim? despre asemenea ortodocsi ,daca le spuin ceva parca as orbi la pereti sau cghiar daca inteleg tot asa indiferent se comporta ca si cum la creta nu s-ar fi intimplat nimica.Doamen lumineaza-i pe ortodocsii nostrii care sufera de indiferentism religios.
__________________
Reply With Quote
  #1958  
Vechi 08.04.2019, 23:22:39
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit ar putea fi si la noi asa ...dar patriarhul nostru maimare verticalitate..in credinta

https://www.marturisireaortodoxa.ro/...apei-francisc/
__________________
Reply With Quote
  #1959  
Vechi 09.04.2019, 15:46:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Ina o dovada ca nu ai cunostinte si nu intelegi aproape nimic, avand in vede ceea ce ai scris in titlu. Aproape orice ortodox stie ca inca de acum 10 ani Sfantul Sinod al BOR a hotarat ceea ce scrie in articol ca au hotarat acum ierarhii Bulgari. In 2008 Sfantul Sinod al BOR a hotarat ca niciun preot nu poate concelebra cu cineva din alte culte, pedeapsa fiind caterisirea.
Reply With Quote
  #1960  
Vechi 09.04.2019, 15:47:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
din pacate ortodocsii de jos cum le ziceti sunt si oameni cu facultate,dar nu vor sa se puna in tema cu problemele de credinta si tulburarile care au aparut.Ca daca le dai informatii cu pliante nu vor sa le ia si sa citeasca....deeeeeeee...ce sa mai zicem ,cum sa mai gindim? despre asemenea ortodocsi ,daca le spuin ceva parca as orbi la pereti sau cghiar daca inteleg tot asa indiferent se comporta ca si cum la creta nu s-ar fi intimplat nimica.Doamen lumineaza-i pe ortodocsii nostrii care sufera de indiferentism religios.
Da, cei 3-4 nepomenitori sunt singurii intelepti si inteligenti, toti ceilalti sunt prosti. Sau e vorba de mandrie, la fel ca in cazul celor cu calendarul?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare