Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 26.08.2010, 11:11:45
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Pt Ai2>Partea II

12.Pe intinsul globului numita Pamint raportul intre cei care cred intr-o divinitate si atei este favorabil primilor.Raportul este cam asa :.5% of the world's population as atheists, and a separate 12.7% as non-religious".restul,pina la 100%,sunt belivers.Sursa>,,Major Religions of the World Ranked by Number of Adherents"Asta ca sa nu mai spui concluzii de tipul ,,nu mai avem novie de ipoteza unui creator".Nu mai ai tu, o minoritate,nevoie.Majoritatea,si nu mai traim in Evul mediu,are nevoie.Fa un drum in Iran si spune teoria ta.Distractie placuta.Vezi ca nu sunt asa de blanzi precum crestinii.

Exceptiile din trecut au fost cam multe.Am mai dat linkuri dar le ignorati pt ca nu va convin.Am dat linkuri si cu cei din prezent.Iar au fost ignorate, dar veniti cu aceleasi argumente.Trebuie doar sa verifici linkurile pe care le-am dat.PS>intre Newton si dawkins..primul nu a avut nevoie de componenta ,,produs media".Newton nu spunea aberatii dpdv teologic ceea ce nu este cazul lui Dawkins care analizeaza ceea ce nu stie dar care se vinde.Daca ati ajuns sa-l minimalizati pe Newton>este grav.Ref la Darwin>hai sa-ti mai las odata un link ca asa poate intelegti mai bine pe ,,omul Darwin".
http://en.wikipedia.org/wiki/Charles...eligious_views
Tradu public fraza asta(din linkul de mai sus):

,,In 1879 a letter came asking if he believed in God, and if theism and evolution were compatible. He replied that a man "can be an ardent Theist and an evolutionist", citing Charles Kingsley and Asa Gray as examples, and for himself, he had "NEVER been an Atheist in the sense of denying the existence of a God". He added that "I think that generally (and more and more as I grow older), but not always, that an Agnostic would be a more correct description of my state of mind."

13.Sunt PENTRU constructia de spitale,universitati,biserici,etc.Eu as pune ca regula sa fie facute din donatii.Asa de proba.Fac pariu ca raminem fara TOATE pt ca rasa umana,pervertita si ticaloasa,va prefera sa-si umfle matu decat sa studieze/sa se roage.Si asta trimite in aceiasi oala,ce ironie,si Credinta si Stiinta.

14.O sa ne intelegem pe mai multe aspecte daca lasam patima la o parte.Altfel vorbim discutii in loc sa ne imbogatim cultural.Salutari din vechea Roma.

Last edited by Scotianul; 26.08.2010 at 11:33:02.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 26.08.2010, 11:16:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa nu fim ridicoli. Avem nevoie de spitale. Nu am urmarit cu multa atentie acest subiect, dar ma tem ca Marinescu, de vreme ce era prezent in mai multe locuri private, nu mai avea timp de administrarea spitalului. Asa ca din cercetari, reiese ca sunt si alte probleme, dincolo de implicatiile politice.
Intotdeauna o patesc cei mai mici.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 26.08.2010, 11:39:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Statistica nu prea e corecta.
Ar fi foarte bine sa fie si biserici si spitale multe,da in biserici sa fie preoti slujitori.
E clar ca spitale sunt foarte putine.
Nici biserici nu sunt prea multe.
(mai putin de o biserica la 1000 de locuitori).
In cate din bisericile respective credeti ca se efectueaza macar o Sfanta Liturghie sau un Sfantu Maslu saptamanal si in cate din ele credeti ca sunt preoti care sa astepte credinciosii la Sfanta Spovedanie?
Ar fi fost mai interesant sa se vada numarul de medici si numarul de preoti din Romania.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 26.08.2010, 13:10:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Statistica nu prea e corecta.
Ar fi foarte bine sa fie si biserici si spitale multe,da in biserici sa fie preoti slujitori.
E clar ca spitale sunt foarte putine.
Nici biserici nu sunt prea multe.
(mai putin de o biserica la 1000 de locuitori).
In cate din bisericile respective credeti ca se efectueaza macar o Sfanta Liturghie sau un Sfantu Maslu saptamanal si in cate din ele credeti ca sunt preoti care sa astepte credinciosii la Sfanta Spovedanie?
Ar fi fost mai interesant sa se vada numarul de medici si numarul de preoti din Romania.
Si daca ar fi o biserica la fiecare mie de locuitori ar fi mai bine?

De ce ar fi interesant sa se vada numarul de medici si numarul de preoti din Romania?
Reply With Quote
  #235  
Vechi 26.08.2010, 13:19:10
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Dar totusi in ultimele doua decenii numarul de biserici a crescut vertiginos. Doua biserici noi pe zi parca. Insa bunastarea tarii n-a mers deloc direct proportional cu asta. Ce concluzii se pot trage de aici ?
Reply With Quote
  #236  
Vechi 26.08.2010, 13:29:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Statistica nu prea e corecta.
Ar fi foarte bine sa fie si biserici si spitale multe,da in biserici sa fie preoti slujitori.
E clar ca spitale sunt foarte putine.
Nici biserici nu sunt prea multe.
(mai putin de o biserica la 1000 de locuitori).
In cate din bisericile respective credeti ca se efectueaza macar o Sfanta Liturghie sau un Sfantu Maslu saptamanal si in cate din ele credeti ca sunt preoti care sa astepte credinciosii la Sfanta Spovedanie?
Ar fi fost mai interesant sa se vada numarul de medici si numarul de preoti din Romania.
Ok, dar daca bisericile astea prea multe din punctul nostru de vedere nu sunt folosite, a se citi utile, de ce le-am mai construit? Si de ce continuam sa le construim? La o biserica la mai mult de 1000 de locuitori te-ai astepta sa fie relativ pline dar aflu ca nu sunt folosite. Din ce alt motiv decat interesul preotilor s-au mai construit?
Reply With Quote
  #237  
Vechi 26.08.2010, 13:32:04
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Ca sa fie cineva sanatos trebuie sa mearga in primul rand la biserica ,apoi la spital.Deci e nevoie si de biserici si de spitale.Degeaba mergi la doctor daca n-ai clarificat partea spirituala.Cu asta trebuie sa incepem.
Si daca mergi la biserica si preotul iti sugereaza sa faci meditatii in particular asa cum am vazut la stiri?
Reply With Quote
  #238  
Vechi 26.08.2010, 13:34:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Dar totusi in ultimele doua decenii numarul de biserici a crescut vertiginos. Doua biserici noi pe zi parca. Insa bunastarea tarii n-a mers deloc direct proportional cu asta. Ce concluzii se pot trage de aici ?
Sa fie de vina sunt fortele oculte care deturneaza banii destinati construrii bisericilor catre spitale
Reply With Quote
  #239  
Vechi 26.08.2010, 13:35:29
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale.
Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Ce parere aveti ?
Foarte bună.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 26.08.2010, 13:39:24
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
1.Nu iti este clara notiunea de ,,deturnare de fonduri".Este infractiune.Conform la ce spui tu cei care se ocupa cu distributia fondurilor,adica nivelul executiv al puterii,comit o infractiune de proportii cosmice si nimeni nu se sesizeaza.Nu te mai juca cu termeni juridici pe care nu ii stapinesti.Ti-am mai explicat metoda distributiei fondurilor bugetare,pt ca de ele vorbim.Nu ma face sa ma repet.Biserica nu se ocupa cu asa ceva.Intelegi notiunea asta?Fa o vizita la Monitorul Oficial si verifica cine se ocupa cu asta.Sau la Guvernul Romaniei.
Daca niste bani sunt alocati pentru armata/spitale si sunt cheltuiti pentru biserici se cheama deturnare de fonduri. Ca nu se sesizeaza nimeni asta-i alta poveste. Cat din fondurile spitalelor nu se cheltuie aiurea, nu numai pe biserici? Se sesizeaza cineva? ASta nu inseamna ca ilegalitatea nu exista.
Dupa care, inclusiv evaziunea fiscala pe care o comite biserica neplatind taxe a fost legalizata. Asta nu inseamna ca nu exista.
Sa nu mai vorbim ca preotii cand dau chitante, dau pentru sume mult mai mici decat primesc si asta inseamna foloase necuvenite. Nu platesti taxe, dar macar sa declari cat ai primit. Cati preoti crezi ca-si pot justifica averile din salariu si chitante date?
Si sa nu crezi ca parerea proasta despre preoti o am pentru ca sunt ateu. Sunt destui credinciosi satui de popi si multe exemple de la ei le-am aflat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28