Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 26.08.2010, 14:39:55
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale.


Foarte bună.
Argumente ai pentru parerea asta?
Reply With Quote
  #242  
Vechi 26.08.2010, 14:42:34
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Si va mai numiti si crestini ortodocsi ... Multumitii Domnului pentru atat de multe Biserici si nu nesocotiti darurile lui. De eram cu adevarat credinciosi si respectam legile Domnului era Romania: numai biserici, spitale 0. Iertati-ma caci sunt si eu praf si pamant.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 26.08.2010, 14:51:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale.

Foarte bună.
Excelenta chiar ...
Stii de ce au murit copilasii de la Giulesti?
Pentru ca asistenta era singura pe sectie si nu a avut cine s-o inlocuiasca ... de ce? din cauza lipsei de bani ...
Iar la mine pe strada este o biserica ortodoxa, proaspat construita, ce are 3 preoti, asta in conditiile in care la trei strazi distanta mai exista o biserica unde sunt 4 preoti, plus dascali si alti angajati.
Acestia sunt platiti tot din banii comunitatii.
Sau mai bine zis, sunt platiti din aceeasi oala din care trebuiau platite si a 2a si a 3a asistenta de la maternitatea respectiva.
Dar, situatia este foarte buna, dupa cum ziceai ...
Reply With Quote
  #244  
Vechi 26.08.2010, 14:52:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale.

Foarte bună.
Cred ca esti singurul roman multumit de starea sistemului sanitar romanesc ...
Reply With Quote
  #245  
Vechi 26.08.2010, 14:55:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca niste bani sunt alocati pentru armata/spitale si sunt cheltuiti pentru biserici se cheama deturnare de fonduri. Ca nu se sesizeaza nimeni asta-i alta poveste. Cat din fondurile spitalelor nu se cheltuie aiurea, nu numai pe biserici? Se sesizeaza cineva? ASta nu inseamna ca ilegalitatea nu exista.
Dupa care, inclusiv evaziunea fiscala pe care o comite biserica neplatind taxe a fost legalizata. Asta nu inseamna ca nu exista.
Sa nu mai vorbim ca preotii cand dau chitante, dau pentru sume mult mai mici decat primesc si asta inseamna foloase necuvenite. Nu platesti taxe, dar macar sa declari cat ai primit. Cati preoti crezi ca-si pot justifica averile din salariu si chitante date?
Si sa nu crezi ca parerea proasta despre preoti o am pentru ca sunt ateu. Sunt destui credinciosi satui de popi si multe exemple de la ei le-am aflat.
Sa mai pomenim ca 99 % din biserici sunt construite la negru?
Cu muncitori fara contracte de munca, cu firme ce nu elibereaza facturi, cu bani "din donatii" fara chitanta?
Sa mai pomenim ca asta se numeste evaziune fiscala?
Hai ca nu mai pomenesc
Reply With Quote
  #246  
Vechi 26.08.2010, 14:56:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Si va mai numiti si crestini ortodocsi ... Multumitii Domnului pentru atat de multe Biserici si nu nesocotiti darurile lui. De eram cu adevarat credinciosi si respectam legile Domnului era Romania: numai biserici, spitale 0. Iertati-ma caci sunt si eu praf si pamant.
TreciLaRugaciune ... esti praf ...

Last edited by Dumitru73; 26.08.2010 at 15:00:38.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 26.08.2010, 15:03:43
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Excelenta chiar ...
Stii de ce au murit copilasii de la Giulesti?
Pentru ca asistenta era singura pe sectie si nu a avut cine s-o inlocuiasca ... de ce? din cauza lipsei de bani ...
Iar la mine pe strada este o biserica ortodoxa, proaspat construita, ce are 3 preoti, asta in conditiile in care la trei strazi distanta mai exista o biserica unde sunt 4 preoti, plus dascali si alti angajati.
Acestia sunt platiti tot din banii comunitatii.
Sau mai bine zis, sunt platiti din aceeasi oala din care trebuiau platite si a 2a si a 3a asistenta de la maternitatea respectiva.
Dar, situatia este foarte buna, dupa cum ziceai ...
Sa nu uitam ca la maternitate se sarbatorea o onomastica crestina.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 26.08.2010, 15:07:39
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Si va mai numiti si crestini ortodocsi ... Multumitii Domnului pentru atat de multe Biserici si nu nesocotiti darurile lui. De eram cu adevarat credinciosi si respectam legile Domnului era Romania: numai biserici, spitale 0. Iertati-ma caci sunt si eu praf si pamant.
Dar cine nu e praf :D

Logica ta ar fi corecta daca ar fi indeplinite urmatoarele conditii:
1) D-zeu sa existe
2) Sa fie cel ortodox si nu altul (catolic de ex)

Tinand cont ca D-zeul ortodox desi plin de dragoste a ordonat cateva masacre si, tinand cont side faptul ca o fiinta superioara ar fi gasit alte solutii mai logice, prima conditie pare sa fie falsa. A doua nici nu mai are rost s-o discutam.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 26.08.2010, 15:26:22
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Sa nu uitam ca la maternitate se sarbatorea o onomastica crestina.
AI2,tu esti baiat destept(serios.Sa nu intelegi ca am fost ironic) da acu ai fost rautacios.Lasa rautatea in sarcina mea protestanta ca-mi iei painea de la gura :) Glumesc.Ma,unde s-a spus in crestinism ca trebuie sa pui cuiva viata in pericol ca sa sarbatoresti tu pe cineva?Intreb si eu.

1.Acele asistente sarbatorea pe una dintre ele nu pe Maica Domnului.Nu era o agapa inchinta Maicii Domnului ci era o mica petrecere privata,in timpul serviciului,avand ca motiv o sarbatoare religioasa.
2.In Pateric(am ales acesta carte pt ca acele asistente/doctorite erau,din ce stiu,ortodoxe) exista o pilda>,,Sfantul avva Antonie, sezand odata in pustie, a venit in lenevie si in multa intunecare de ganduri si zicea catre Dumnezeu: Doamne, voi sa ma mantuiesc si nu ma lasa gandurile. Ce voi face in scarba mea? Cum ma voi mantui? Si, sculandu-se putin, a iesit afara si a vazut odata pe cineva ca pe sine sezand si impletind o funie, apoi sculandu-se de la lucru si rugandu-se, si iarasi sezand si impletind funia; apoi iarasi sculandu-se la rugaciune. Acesta era ingerul Domnului, trimis spre indreptarea si intarirea lui Antonie.Si a auzit pe inger zicand: asa fa si te mantuieste. Iar el auzind aceasta, a luat multa bucurie si indrazneala si facand asa se mantuia."

Adica>poti munci si te poti ruga.Exista un ,,timp" pentru fiecare.Le poti face si simultan.Cam toti Parintii din Pateric faceau asta.Dumnezeu nu ne-a cerut nicaieri sa fim lenesi sau inconstienti.Acele persoane am dubii ca se rugau.Cred ca mai degraba ciocneau un pahar de sampanie in timpul programului incalcand,in extenso, Juramintul lui Hippocrate(,,Niciodata nu voi vatama pe nimeni").Daca ar fi respectat,de ex,cele scrise in Pateric ar fi avut grija de copii,s-ar fi rugat in gand drept multumire Maicii Domnului(sau ce sarbatoare era atunci)si sarbatoreau (fie si laic) dupa terminarea programului.Daca ar fi respectat ,,paginul" juramint al marelui Hippocrate atunci iarasi mai intai ar fi avut grija de copii si la final sarbatoreau.Dupa cum vezi au incalcat cam toate normele religioase sau deontologice,crestine sau pagine.

Nicaieri Dumnezeu nu ne-a indemnat sa fim inconstienti,sau sa punem viata cuiva in pericol in mod egoist,spre propria placere(latinii foloseau un termen ,,cheltuieli voluptuarii ") servindu-ne de pretexte religioase.Ar fi o calamitate.Cine face asta va raspunde in fata Lui.In acest mecanism nevazut al vietii,Binele si Raul sunt ca o balanta prietene.Liberul arbitru este axul uman care le tine in echilibru si cateodata,cred ca tot cosmosul(am zis asa pt ca esti reticent la notiunea de Divinitate) priveste cu neliniste sau speranta ce alegem.

Last edited by Scotianul; 26.08.2010 at 15:39:47.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 26.08.2010, 15:30:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Tinand cont ca D-zeul ortodox desi plin de dragoste a ordonat cateva masacre si, tinand cont side faptul ca o fiinta superioara ar fi gasit alte solutii mai logice, prima conditie pare sa fie falsa. A doua nici nu mai are rost s-o discutam.
Faptele mele nu sunt faptele lui Dumnezeu. Asa ca nu e cazul sa-L faci vinovat pe Dumnezeu pentru prostia unui electrician. Asa cum Dumnezeu accepta ca tu sa nu crezi in El, asa accepta si libertatea chiar si de lucru a omului. In consecinta nu a ordonat niciun masacru.

Cat despre faptul ca Dumnezeu este desavarsit prin El Insusi si nu prin participare, e destul de dificil sa-ti explicam, tinand seama ca pentru tine ca Dumnezeu sa existe trebuie sa indeplineasca conditiile de existenta ale unei fiinte umane: sa o vezi asa cum vezi un om, sa o atingi ..., etc. Dar El este Creator, nu creatura.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 09:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 01:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 21:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 23:58:28