Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.12.2010, 19:38:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Te deum Laudamus ,un cantec special pentru cumpana dintre ani.Il puteti asculta aici,sunt mai multe variante :

http://www.youtube.com/watch?v=BLbNy...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=2UN35U5xFZM&translated=1

http://www.youtube.com/watch?v=sqwV9l-U8ds&translated=1


Slava si multumita lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.12.2010, 22:27:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Laudam pe Tatal , pe Fiul si pe Sfantul Duh , Dumnezeu ; vrednic esti in toata vremea a fi laudat de glasuri cuvioase , Fiul lui Dumnezeu , Cel ce dai viata , pentru aceasta lumea Te mareste !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.12.2010, 23:53:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Slava intru cei de sus lui Dumnezeu , si pe pamant pace , intre oameni bunavoire . Laudamu-Te , bine Te cuvantam , inchinamu-ne Tie , slavimu-Te , multumim Tie , pentru slava Ta cea mare , Doamne Imparate Ceresc , Dumnezeule , Parinte atottiitorule , Doamne , Fiule Unule-Nacut , Iisuse Hristoase si Duhule Sfinte . Doamne Dumnezeule , Mieluselul lui Dumnezeu , Fiul Tatalui , Cel ce ridici pacatele lumii , miluieste-ne pe noi , Cel ce ridici pacatele lumii , primeste rugaciunea noastra , Cel ce sezi de-a dreapta Tatalui si ne miluieste pe noi . Ca Tu esti Unul Sfant , Tu esti unul Domn Iisus Hristos , intru Slava lui Dumnezeu Tatal . Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.01.2011, 21:53:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Toti sfintii din veac , care bine ati placut Domnului , rugati-va pentru noi , cei fara de raspuns si mai pacatosi decat toti pacatosii cei din veac . Doamne Dumnezeul nostru , primind si ascultand rugaciunile si cererile lor , iarta-ne orice Ti-am gresit de la nasterea noastra pana in ziua si in ceasul de acum , fie cu lucrul , cu cuvantul , cu gandul , intru stiinta si intru nestiinta , cu mintea , cu cugetul si cu toate simtirile noastre . Iarta si pe parintii si pe fratii nostrii , pe toti arhiereii , preotii , monahii si drept-credinciosii de pretutindeni , pe cei ce ne urasc si pe cei ce ne iubesc , pe cei ce ne miluiesc si ne slujesc , pe cei ce ne-au poruncit noua nevrednicilor sa ne rugam pentru ei , pe cei ce i-am vatamat , s-au i-am scarbit , s-au i-am blestemat si pe cei ce ne-au facut sau ne fac noua asemenea si daruieste cele de folos sufletelor noastre , si inceput bun in noul an ce tocmai a inceput . Ca Tie se cuvine toata slava , cinstea si inchinaciunea , Tatalui si Fiului si Sfantului Duh , acum si pururea si in vecii vecilor . Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.01.2011, 21:33:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Rugaciunea la Masa de Craciun – Motivul
Rugaciunea la masa de Craciun, concertele corale si slujbele cu lumanari umplu programul pentru sarbatorea moderna a Craciunului. Rugaciunea ne ajuta sa comunicam cu Dumnezeu, iar cand ne adunam ca familie la masa de Craciun, vrem sa marturisim nasterea lui Isus. Pentru ca nu exista o singura rugaciune oficiala sau psalm de Craciun, te incurajam sa te gandesti la ce inseamna Isus pentru tine si familia ta. Vorbeste-I din inima lui Dumnezeu din cer. Iata aici un exemplu:

“Tata ceresc, Iti multumesc ca L-ai trimis pe Fiul Tau Isus pe pamant. Noi nu sarbatorim doar nasterea Lui in iesle, ci si motivul venirii Sale – moartea Lui pe cruce. Iti multumim ca dai viata vesnica fiecarui om care accepta darul Lui de mantuire.”

“Tata, Iti multumesc pentru familia mea. Nu ne este intotdeauna usor in viata, insa stim ca Tu intotdeauna esti cu noi. Asa cum spune Cuvantul Tau, niciodata nu ne lasi si nu ne parasesti. Iti multumesc pentru dragostea care ne leaga impreuna si ca intotdeauna ne porti de grija in nevoile noastre. Te rog sa ne unesti si mai mult in anul care vine. Te iubim si dorim ca timpul de sarbatoare sa fie o zi memorabila. In numele lui Isus, Amin.”
Unele rugaciuni pot fi spuse in cuvinte, iar altele pot sa fie in forma de psalmi (cantari de lauda si inchinare). De sarbatoarea Craciunului, aducem in rugaciune lauda pentru nasterea din fecioara a Fiului lui Dumnezeu, Isus Cristos. Poate prima rugaciune de lauda pentru nasterea lui Isus a venit chiar de la mama Lui, Maria, in asteptarea nasterii: “Sufletul meu mareste pe Domnul, si mi se bucura duhul in Dumnezeu, mantuitorul meu, pentru ca a privit spre starea smerita a roabei Sale. Caci iata ca de acum incolo, toate neamurile imi vor zice fericita, pentru ca Cel Atot Puternic a facut lucruri mari pentru mine. Numele Lui este Sfant, si indurarea Lui se intinde din neam in neam peste cei ce se tem de El. El a aratat putere cu bratul Lui; a risipit gandurile pe care le aveau cei mandri in inima lor. A rasturnat pe cei puternici de pe scaunele lor de domnie, si a inaltat pe cei smeriti. Pe cei flamanzi i-a saturat de bunatati, si pe cei bogati i-a scos afara cu mainile goale. A venit in ajutorul robului sau Israel, caci Si-a adus aminte de indurarea Sa, cum fagaduise parintilor nostri, fata de Avraam si samanta lui in veac” (Luca 1:46-55).

Maria a adus glorie lui Dumnezeu pentru darul Lui oferit lumii prin ea. Cuvintele ei de lauda de multe ori sunt cantate in imnuri si cantari de cor.
Rugaciunea la Masa de Craciun – Ce sa includem in rugaciunea de Craciun
Relatarile biblice ale nasterii lui Cristos au supravietuit timp de doua mii de ani. De la relatari orale la cele scrise, nasterea lui Isus nu si-a pierdut efectul asupra omenirii. Desi nici unul nu stie data exacta a nasterii lui Cristos, Craciunul reprezinta un timp stabilit pentru a comemora acest dar minunat, cu bucurie, cantari si rugaciuni catre Dumnezeu. Crestinii sarbatoresc descoperirea darului lui Dumnezeu pentru omenire, pe Isus Mesia si venirea Sa in trup omenesc,.

Rugaciunea la Masa de Craciun – Cuvinte care ajung la inima
Gandeste-te sa citesti cu toata familia la masa de Craciun o rugaciune de Craciun sau o cantare de Craciun: O rugaciune (de Martin Luther)

O, scump Isus, o sfant Copil,
Fa-Ti loc curat si moale
In inima mea, care sa fie
Un sfant locas doar pentru Tine

Inima mea trasare de bucurie
Buzele mele nu mai pot tacea
Eu trebuie sa cant, cu glas de bucurie,
Acea cantare veche, cea mai dulce

Glorie lui Dumnezeu in cer
Pe Fiul Sau El ni L-a dat
Ingerii canta voiosi in cor
Vestind la toti un an nou binecuvantat!

O, noapte sfanta! (de Adolphe Adam)
O, noapte sfanta, binecuvantata,
Isus in iesle umil S-a nascut
In lumea de pacate framantata
Mantuitorul azi a coborat
Speranta-n sufletul trudit rasare
A zorilor lumini ne stralucesc

Inghenunchiat, e ceru-n sarbatoare
Multumi de ingeri, azi Il preamaresc!
Multumi de ingeri, azi Il preamaresc!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.12.2013, 23:25:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne , Iisuse Hristoase , Dumnezeul nostru , Dumnezeule a toata milostivirea si indurarea , Care ai nemasurata mila , nespusa si neajunsa iubire de oameni , cazand acum catre a Ta slava , cu frica si cu cutremur , aduc Tie multumire pentru binefacerile de care m-ai invrednicit pe mine nevrednicul robul tau . Te slavesc , Te laud , si Te cant ca pe un Domn , Stapan si facator de bine . Si iarasi cazand inaintea Ta , iti multumesc si cu smerenie ma rog nemasuratei Tale milostiviri , ca si de acum inainte sa-mi daruiesti faceri de bine , ca sa sporesc in dragostea de Tine si de aproapele meu . Izbaveste-ma de tot raul si necazul . Daruieste-mi liniste . Si ma invredniceste ca in toate zilele vietii mele totdeauna multumire sa-Ti aduc si sa graiesc si sa cant cele preabune Tatalui si Fiului si Sfantului Duh , acum si pururea si in vecii vecilor . Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.12.2013, 23:29:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

ACATISTUL SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE


http://www.youtube.com/watch?v=Usr9dRGkRP8
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.12.2013, 23:32:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În toate bisericile Patriarhiei Române vor fi oficiate, la cumpăna dintre ani, slujbe speciale. Potrivit rânduielii liturgice hotărâte de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în noaptea dintre ani în catedralele și bisericile parohiale se oficiază Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos și se citesc rugăciunea Sfântului Isaac Sirul, o rugăciune de mulțumire și două rugăciuni de intrare în noul an (din tradiția română și slavă și din tradiția greacă).
În mănăstiri slujba se va oficia, potrivit Tipicului, după Miezonoptică sau Priveghere.
Slujba de la miezul nopții de la Catedrala patriarhală va fi transmisă în direct de televiziunea și radio TRINITAS.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.12.2013, 00:38:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Astăzi, la sfârșit de an, Doamne vin în Fața Ta
Să Îți mulțumesc Părinte c-ai păzit ființa mea
Iar în anul care iată că aproape a trecut
Mi-ai fost Doamne Călăuză, mi-ai fost Pavăză și Scut!

Mulțumesc că-n orice clipă am simțit Iubirea Ta,
Că ai fost în barca vieții când furtuna era grea...
Iar când însetam pe cale și credeam că sunt înfrânt
Tu mi-ai dat din apa vie care curge din Cuvânt!

Mulțumesc de pacea sfântă ce mă-nvăluie mereu
De când Te-am primit în viață ca Stăpân și Dumnezeu...
Și de sfânta părtășie Doamne vreau să-Ți mulțumesc
Când m-aplec în rugăciune și Îți spun cât Te iubesc!

Mulțumesc pentru-ndurarea revărsată zi de zi
Peste lume...peste țară și peste ai Tăi copii....
Pentru apă, pentru pâine, pentru tot ce ai creat...
Mulțumesc că ești IUBIRE și ești Doamne minunat!

Și Te-aș mai ruga Părinte pentru anul care vine
Fă ca lumea-ntreagă Doamne să se-ntoarcă către Tine!
Să răsune-ntreg pământul de cântări și bucurie,
Rugăciuni și osanale închinate Doamne Ție!

O ruga scrisa in versuri de O. Luca
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.12.2013, 02:20:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGA LA SFARSIT DE AN !

Ma rog si-n ziua cea din urma,
Acestui AN ce s-a sfarsit...
Si-ti multumesc o bun Parinte,
Caci anu-ntreg ne-ai ocrotit.

Iti multumesc o sfinte Tata,
Caci in fiecare zi din an,
Ai fost a noastra calauza,
Dupa al Tau intelept plan.

Ai fost si-n zilele senine ,
Si chiar in zile cu mult nor,
Cu ingrijorari si cu suspine ,
TU ne-ai fost sigur ajutor.

Si acum cand anul nou in fata,
Ne este un necunoscut,
Noi Te rugam o sfinte Tata,
Sa ne fi pavaza si scut .

Ne fii lumina pe carare,
Si calauza...Te rugam ,
Sa ne pazesti cu mana tare,
Obstacole de-ntampinam .

Daca e vifor sau furtuna ,
Iar soarele-i ascuns in nor,
Sa nu descurajam ne ajuta,
Caci numai Tu esti ajutor.

Te mai rugam o bun Parinte,
De frica si ingrijorari ,
Si la temutele ispste
Sa ne dai sfinte incurajari.

Ne da o inima inteleapta
Sa fim mereu multumitori,
De tot ce Tu ne dai in viata
Sa fim deplin ascultatori .

Si-atunci cand la a Ta venire,
Vom auzii a Ta strigare,
Cu sfintii cei de pe pamant,
Sa-ti iesim in intampinare...amin.

( B. Solomica )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 31.07.2012 00:01:10
Cumpana crestinOrtodoxa Calugarul 20 09.09.2010 11:58:44
Rugaciunea 14carol06 Generalitati 10 10.02.2009 09:43:20
Cum si unde ar trebui sa-si petreaca un crestin cumpana dintre ani ? L.sorin Generalitati 78 25.01.2009 15:38:01
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 21:01:58