Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 04.03.2011, 21:06:08
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Sper ca cei care au stabilit ce e canonic si ce e apocrif sa fi fost la fel de insprati de Duhul Sfant ca cei care au scris cartile canonice.

Mi se pare ca cei mai activi sectari pe forumul acesta sunt adventistii? Exista vreo explicatie ?
  #742  
Vechi 04.03.2011, 23:57:10
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Asa este, este periculoasa, dar eretica nu! Eu eu nu spuneam de pile si mita ci spuneam de mila. Asa cum Mama se roaga pentru indurare sa-si salveze fiul si pentru mila fata de plansul Mamei Impartul poate sa se imblanzeasca. Sigur, baza nu sunt ceilalti, pentru ca ceilalti nu ne stiu sufletul si se pot ruga prea putin ca sa se salveze pe ei dar si pe noi. Dumnezeu este drept dar si bun, milostiv si indelung rabdator.
V-as supune atentiei urmatorul verset din proverbele lui Solomon cap 17:
"Cel care achită pe cel vinovat și cel ce osândește pe cel drept, amândoi sunt urâciune înaintea Domnului."

Daca mila ar fi fost suficienta ca sa fim iertati nu ar mai fi fost nevoie de jertfa Domnului Iisus. Dumnezeu nu poate ierta un om nedrept, dupa cum spune si versetul din proverbe.
  #743  
Vechi 05.03.2011, 08:28:46
sacheu sacheu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
si cu toate astea al tau frate de credinta, vasinec, se folosea de apocrife pentru a-si sustine teoriile. cine va mai intelege si pe voi?
Minti. Si nu este frumos, mai ales in calitate de viitor preot.

P.S. Sunt "vasinec".
  #744  
Vechi 05.03.2011, 09:23:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
cauta postarile lui si convinge-te.
Mulțumesc de "vicleanul" (ca să fim în tonul topicului) sfat. Mi-ar fi dat de lucru să răsfoiesc cele vreo 10.000 de postări...
Nu mai este nevoie acum că dl. vasinec v-a demascat minciuna.
Să știți că scopul nu scuză mijloacele!
  #745  
Vechi 05.03.2011, 09:40:14
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Mi se pare ca cei mai activi sectari pe forumul acesta sunt adventistii? Exista vreo explicatie ?
Da, ti se pare!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #746  
Vechi 05.03.2011, 12:17:34
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
V-as supune atentiei urmatorul verset din proverbele lui Solomon cap 17:
"Cel care achită pe cel vinovat și cel ce osândește pe cel drept, amândoi sunt urâciune înaintea Domnului."

Daca mila ar fi fost suficienta ca sa fim iertati nu ar mai fi fost nevoie de jertfa Domnului Iisus. Dumnezeu nu poate ierta un om nedrept, dupa cum spune si versetul din proverbe.
E drept: mesajul meu nu este complet, dar nici nu as fi putut cuprinde intr-un mesaj si temele adiacente.
Cine a vorbit de suficienta milei? E nevoie de fapte si de pocainta! Dar cel mort mai poate face fapte bune? Sau se mai poate el pocai si intoarce la Dumnezeu in iad fiind? Cred ca nu... Dar oare Dumnezeu daca ar vrea l-ar putea scoate din iad? Cred ca ar putea; Dumnezeul pe care l-am cunoscut eu este Atotputernic! Ce motive ar avea sa-l scoata? Rugaciunile unei mame indurerate, ale unui om oarecare dar care lasand egoismul se roaga pentru aproapele si nu pentru el, si mai ales rugaciunile unui prieten sau slujitor al lui Dumnezeu, ale unuia caruia Hristos i-a spus: "carora le veti ierta pacatele...", rugaciunile izvorate din dragoste. Daca Dumnezeu indeplineste cererile (cereti si vi se va da... toate cate veti cere veti primi...) de ce aceasta cerere de a-l mantui pe aproapele sa fie altfel?
Si nu in ultimul rand sa nu uitam ca Dumnezeu nu este un judecator pamantesc, si judecata lui difera mult. Daca oamenii judeca pe baza dovezilor din dosar, cred ca un Dumnezeu care le stie pe toate, pana si ultimul gand, cred ca judeca mult mai drept. Nadajduiesc in continuare la mila Lui straduindu-ma sa o castig prin fapte. Iar rugaciunea pentru aproapele, fie el viu sau adormit, cred ca este o fapta buna.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #747  
Vechi 05.03.2011, 12:38:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Si nu in ultimul rand sa nu uitam ca Dumnezeu nu este un judecator pamantesc, si judecata lui difera mult. Daca oamenii judeca pe baza dovezilor din dosar, cred ca un Dumnezeu care le stie pe toate, pana si ultimul gand, cred ca judeca mult mai drept.
Tocmai de aceea, nu credeți că e inutil demersul rugăciunii pentru cei morți (considerați în chinurile Iadului)? Ca și cum Dumnezeu a greșit și e nevoie să-L corectăm noi. Și apoi, cine vă spune că sunt acum în Iad și se chinuie acolo? Scriptura nu spune așa ceva, singurul care are un asemenea interes e diavolul.
  #748  
Vechi 05.03.2011, 12:48:43
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Tocmai de aceea, nu credeți că e inutil demersul rugăciunii pentru cei morți (considerați în chinurile Iadului)? Ca și cum Dumnezeu a greșit și e nevoie să-L corectăm noi. Și apoi, cine vă spune că sunt acum în Iad și se chinuie acolo? Scriptura nu spune așa ceva, singurul care are un asemenea interes e diavolul.
Nic nu stiu daca mai vorbim la subiectul topicului... Tare deviem din una in alta.
Uite cum vad eu socoata:
Noi nu-i spunem lui Dumnezeu ca a gresit. Daca noi consideram ca a gresit nu Il rugam ci-i spunem imperativ: "Scoate-i imediat de acolo!". Noi consideram ca El a judecat drept. Dar pentru ca stim cat de mari sunt greselile noastre, si cat de slabi suntem noi oamenii presupunem ca majoritatea ajungem in iad, mai putin cei pentru care Dumnezeu ne arata contrariul - Sfintii. De aceea il rugam cu frica si cu cutremur: "Domane, cu mila Ta cea mare, si pentru iubirea Ta fata de fapturile zidite de Tine, izbaveste pe robii tai de chinuri, astfel sa nu cadem si noi in deznadejde din pricina multimii greselilor, si nadajduind spre rai sa ne ostenim sa facem fapte bune."
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog

Last edited by FiulRisipitor; 05.03.2011 at 12:50:56.
  #749  
Vechi 05.03.2011, 12:55:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nic nu stiu daca mai vorbim la subiectul topicului... Tare deviem din una in alta.
Inevitabil acesta este traseul unui topic cu indexul întins către vicleni


Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
De aceea il rugam cu frica si cu cutremur: "Domane, cu mila Ta cea mare, si pentru iubirea Ta fata de fapturile zidite de Tine, izbaveste pe robii tai de chinuri
Iar Dumnezeu de mii de ani ne răspunde prin Sfânta Scriptură, doar să avem ochii și inimile deschise: chinurile focului vor avea loc doar după revenirea lui Hristos și după înviere. Până atunci morții dorm în patul lor de humă...
  #750  
Vechi 05.03.2011, 13:02:56
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
chinurile focului vor avea loc doar după revenirea lui Hristos și după înviere. Până atunci morții dorm în patul lor de humă...
Va doresc sa sa depasiti limita materiei... poate veti (re)descoperi sufletul...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38