Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #761  
Vechi 05.03.2011, 18:28:49
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Îmi place de protestanții aceștia, au așa o imaginație bogată și inventează niște povești atât de gogonate, vine Iehova pe norișori într-un anumit an, dar când vine acel an, Iehova nu mai vine, după moarte vom fi într-o stare de latență până vom învia, la sfârșitul lumii va fi o împărăție de 1000 de ani etc. Deci îmi place de ei, că ne dau atâtea motive să râdem, ce ne mai trebuie bancuri, când descoperim mereu alte noutăți protestante
  #762  
Vechi 05.03.2011, 18:31:54
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
25. Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
26. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?
Așa e, mai erau niște versete, care spuneau ceva de genul că că nu mai există viață sau moarte, că toți sunt vii, dar nu reușesc să intru pe site-ul unde căutam versete biblice.
  #763  
Vechi 05.03.2011, 18:32:57
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
E drept: mesajul meu nu este complet, dar nici nu as fi putut cuprinde intr-un mesaj si temele adiacente.
Cine a vorbit de suficienta milei? E nevoie de fapte si de pocainta! Dar cel mort mai poate face fapte bune? Sau se mai poate el pocai si intoarce la Dumnezeu in iad fiind? Cred ca nu...
pai daca omul se pocaieste atunci jertfa lui Hristos e cea care plateste pretul pt ca dreptatea lui Dumnezeu sa fie indeplinita.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Dar oare Dumnezeu daca ar vrea l-ar putea scoate din iad? Cred ca ar putea;
Dumnezeu vrea ca orice om sa se pocaiasca si sa vina la mantuire insa depinde de om daca accepta darul lui Dumnezeu sau prefera pacatul. In momentul in care omul alege pacatul atunci nu are cum sa fie salvat. Nu e vorba daca poate sau nu poate Dumnezeu sa il scoata din iad ci daca omul accepta sau nu solutia lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Dumnezeul pe care l-am cunoscut eu este Atotputernic! Ce motive ar avea sa-l scoata?
niciunul. Dumnezeu a oferit solutia tuturor, jertfindu-l pe Fiul Sau. E datoria noastra sa acceptam solutia Lui si nu sa inventam alte solutii.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Rugaciunile unei mame indurerate, ale unui om oarecare dar care lasand egoismul se roaga pentru aproapele si nu pentru el, si mai ales rugaciunile unui prieten sau slujitor al lui Dumnezeu, ale unuia caruia Hristos i-a spus: "carora le veti ierta pacatele...", rugaciunile izvorate din dragoste. Daca Dumnezeu indeplineste cererile (cereti si vi se va da... toate cate veti cere veti primi...) de ce aceasta cerere de a-l mantui pe aproapele sa fie altfel?
Manutuirea e intre om si Dumnezeu. Daca eu nu vreau sa ma pocaiesc degeaba te rogi tu pt mine sa fiu mantuit, pentru ca nu voi fi. Atata timp cat eu resping solutia lui Dumnezeu nu exista alta solutie pentru mine pentru a fi mantuit. Tu te rogi practic ca Dumnezeu sa ierte un om nedrept, lucru imposibil atata timp cat cel nedrept nu se pocaieste.
Starea mea de om nedrept nu se poate schimba prin rugaciunile altora, oricat s-ar ruga ceilalti eu tot nedrept sunt si singura solutie e pocainta.


Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Si nu in ultimul rand sa nu uitam ca Dumnezeu nu este un judecator pamantesc, si judecata lui difera mult. Daca oamenii judeca pe baza dovezilor din dosar, cred ca un Dumnezeu care le stie pe toate, pana si ultimul gand, cred ca judeca mult mai drept. Nadajduiesc in continuare la mila Lui straduindu-ma sa o castig prin fapte. Iar rugaciunea pentru aproapele, fie el viu sau adormit, cred ca este o fapta buna.
Tocmai ca Dumnezeu e drept si nu poate fi influentat in judecata Lui.
  #764  
Vechi 05.03.2011, 18:52:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
25. Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
26. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?
"V" de la varză! Precum se vede (și din avion) Iisus vorbește despre viața de după înviere, nu despre cea de Halloween.
  #765  
Vechi 05.03.2011, 18:52:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Așa e, mai erau niște versete, care spuneau ceva de genul că că nu mai există viață sau moarte, că toți sunt vii, dar nu reușesc să intru pe site-ul unde căutam versete biblice.
...și uite așa va veni o zi când vor arde toate catehismele... ce ne vom face atunci?
  #766  
Vechi 05.03.2011, 18:58:41
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
"V" de la varză! Precum se vede (și din avion) Iisus vorbește despre viața de după înviere, nu despre cea de Halloween.
trice mai citeste odata versetele....de data asta pune-ti si ochelarii
26. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?

Last edited by mihai07; 05.03.2011 at 19:03:47.
  #767  
Vechi 05.03.2011, 19:05:42
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
trice mai citeste odata versetele....de data asta pune-ti si ochelarii
26. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?
Îmi pun ochelarii cu o singură condiție: să lași deoparte foarfeca!
  #768  
Vechi 05.03.2011, 21:27:28
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
...și uite așa va veni o zi când vor arde toate catehismele... ce ne vom face atunci?
Cine le arde?
  #769  
Vechi 05.03.2011, 22:15:50
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
...și uite așa va veni o zi când vor arde toate catehismele... ce ne vom face atunci?

A lasat EG White o gramada de carti, indispensabile mantuirii....
Trice., nu duce tu dorul catehismelor, ci pe ale EG White, ca mai nou am vazut ca pe la tara se utilizeaza la legatul borcanelor cu muraturi.,..
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #770  
Vechi 05.03.2011, 22:19:38
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Nemurirea are un caracter per*sonal, fiind o comuniune eterna cu Dumnezeu. Aceasta cre*dinta in nemurire ca act personal se bazeaza pe credinta intr-un Dumnezeu personal. Crestinismul vede in viata din aceasta lume o parte inte*granta a vietii vesnice.

Con*ceptia crestina despre nemurire se concentreaza in jurul persoanei lui Iisus Hristos, Dumnezeu-Omul, si a activitatii Sale mantuitoare si in special a invierii Lui. Acest aspect este strans legat de promisiunea pe care El insusi a facut-o : "...pentru ca Eu sunt viu si voi veti fi vii" (Ioan XIV, 19).

Din punct de vedere crestin, moartea trupeasca este un proces ce intervine, dupa pacatul lui Adam, in desfasurarea vietii empirice si re*zulta din separarea sufletului de trup si intoarcerea lui la Dumnezeu (Ecclesiast XII, 7), pentru a fi judecat si pentru a-si primi in rai sau iad, rasplata sau pedeapsa vietii pamantesti, iar trupul se in*toarce in pamant, din care a fost luat (Geneza III, 19), pentru a se des*compune in elementele din care a fost alcatuit. Cauza mortii este pa*catul, sau mai precis, indepartarea omului de Dumnezeu, de izvorul vietii. Daca n-ar fi pacatuit omul, ramanand in comuniune cu Dumnezeu, putea sa nu moara. Moartea a intrat in ordinea vietii ca urmare a pacatului savarsit de Adam si Eva (Geneza II, 7; Romani VI, 23).

Moartea trupeasca este urmata de judecata particulara : "Este randuit oamenilor sa moara, iar dupa aceea sa fie judecati (Evrei IX). Dupa aceasta judecata, sufletul isi primeste rasplata sau pedeapsa si ramane in asteptarea evenimentului eshatologic al invierii mortilor si judecatii universale.

Raiul si iadul sunt stari fiintiale constiente, prin aceea ca sufletul fiecaruia gusta placerea sau amaraciunea faptelor sale. Punctul culminant al starii prezente in rai este, insa, comuniunea cu Iisus Hristos, cu ingerii si cu sfintii si apoi contemplarea lui Dumnezeu ca incununare a acestei comuniuni. Vederea lui Dumnezeu, de care se bucura cei drepti, caci "cei curati cu inima vor vedea pe Dumnezeu" (Matei V, 8), nu este o vedere totala, deoarece Dumnezeu este infinit. Exista totusi o crestere, un progres infinit in aceasta vedere sau contemplare a frumusetii divi*ne a lui Dumnezeu care continua in eternitate si aceasta datorita dra*gostei pe care Dumnezeu o are fata de om, prin care El il ridica la o intelegere mai presus de fire.

Iadul este starea in care vor intra sufletele celor pacatosi, dupa aceeasi judecata particulara, unde se afla duhurile necurate (II Petru II, 4). Pedepsele iadului sant puse in comparatie cu bucuriile raiului. Astfel, in iad are loc indepartarea de Dumnezeu (Matei VII, 33), care se materializeaza in lipsa de comuniune cu Hristos, cu ingerii si cu sfintii si petrecerea in societatea duhurilor rele. Caracteristica princi*pala a starii din iad este mustrarea de constiinta pentru relele facute si neputinta de a le repara (Marcu IX, 44; Matei XXII, 13). Se vorbeste si de o pedeapsa a focului (Luca XVI, 24), desigur nu un foc asemanator celui din lumea aceasta.

Unii crestini interpun intre rai si iad, ca stare trecatoare, purgatoriul si aceasta in baza unor interpretari proprii ale Sfintei Scripturi (Luca XII, 58-59 si textul clasic I Corinteni III, 11-15). Aceasta ar fi o stare de ispasire a pacatelor prin supunerea la diferite pedepse. La baza pur*gatorului sta mai ales ideea de satisfactie, care, de altfel, contrazice in*vatatura despre Sfintele Taine.

Intre cei vii si cei morti exista o strinsa legatura bazata pe comu*niunea iubirii si a rugaciunii. Prin acte de milostenie, prin rugaciuni si prin Jertfa Euharistica cei inca in viata pot cere mila si indurare de la tatal cel ceresc pentru cei aflati sub pedeapsa iadului. La randul lor, sfintii mijlocesc in fata lui Dumnezeu pentru buna primire a rugaciuni*lor noastre, ale celor ramasi in viata.

Reunirea trupului cu sufletul va fi vesnica. Invierea va avea un caracter universal. Ea va cupinde pe toti cei raposati, drepti sau pacatosi (Fapte XXIV, 15). Trupurile vor fi identice cu cele de pe pamant, fiecare pastrandu-si propria identitate dar intr-o stare coplesita de spiritualitate. "Se seamana trupul intru stricaciune, inviaza intru nestricaciune ; se seamana intru necinste, inviaza intru marire , se seamana intru stricaciune, inviaza intru putere ; se seamana trup firesc, inviaza trup duhovnicesc" (I Corinteni XV, 42-44);

Cei ce se vor mai afla in viata la cea de a doua venire a Domnui nu vor muri, ci vor trece direct la starea de inviere prin transformare fiintiala, primind insusirile celor inviati (I Corinteni XV, 51-52).

Scopul acestei judecati va fi de a constata felul in care fiecare a intrebuintat darurile primite de la Dumnezeu (Matei XXV, 15).

Judecatorul suprem va fi Dumnezeu, dar El exercita judecata "Fiul Omului, adica prin Iisus Hristos (Ioan V, 22 ; Fapte X, 42; Romani II, 16). La tronul judecatii vor fi aduse toate «neamurile (Matei XXV, 32).
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38