Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2011, 01:24:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Tie , Doamne ! Un gand, o ruga sau un vers , Bunului nostru prieten - Dumnezeu !

Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2011, 13:38:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" Cel care-L iubeste pe Dumnezeu duce pe pamant viata ingereasca . Posteste si privegheaza , inalta cantari , se roaga si cugeta intodeauna binele pentru fiecare om " .( Sfantul Maxim Marturisitorul ) -<< Laudati pe Domnul din ceruri , laudati-L pe El toti ingerii Lui , laudati-L pe El toate puterile Lui . Laudati-L pe El soarele si luna , laudati-L pe El toate stelele si lumina . Laudati-L pe El cerurile cerurilor si apa si mai presus de ceruri sa laude numele Domnului , ca El a zis si s-au facut , El a poruncit si s-au zidit . Pusu-le-ai pe ele in veac si-n veacul veacului ; lege le-ai pus si nu o vor trece >> ( din Ps.148 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2011, 20:07:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Fie mila Ta spre noi , precum am nadajduit in Tine . Bine esti cuvantat, Doamne , invata-ma indreptarile Tale . Bine esti cuvantat , Stapane , intelepteste-ma cu indreptarile Tale . Doamne , mila Ta este in veac , lucrurile mainilor Tale nu le trece cu vederea , Tie se cuvine lauda , Tie se cuvine cantare , Tie slava se cuvine : Tatalui si Fiului si Sfantului Duh , acum si pururea si in vecii vecilor . Amin!+
Attached Images
File Type: jpg Iisus.jpg (41,9 KB, 4 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2011, 20:16:29
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+
E atat de frumoasa poezioara asta!
Laudat fii,Doamne,pentru toate!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2011, 21:08:51
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Doamne, Tu esti totul pentru mine!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2011, 15:26:42
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit ce frumos

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+
Atat de adevarat si sensibil spus totul aici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2011, 22:26:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Traian D. :" Cum sa nu te cant . . . "

Cum sa nu Te cant Iisuse , / Cum sa nu Te cant , / Cum sa nu-Ti slavesc cu lacrimi / Numele Tau Sfant . / C-am strigat spre Tine / Doamne / Si m-ai ascultat / Bucuria si lumina / Fericit mi-ai dat ! / Cum sa tac , o cum , ca-mi vine / Lumii-ntregi sa spun / Cat de bun ai fost cu mine / Cat , o cat de bun ! / Unde-i lacrima si glasul , / Inima de-ajuns / Ca sa-Ti pot slavi iubirea / Care mi-a raspuns ! / Pana-n veci voi spune / Doamne / Cat de-adevarat / Ti-e Cuvantul si Iubirea / Ce m-au ascultat .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2011, 09:39:32
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit Metanie

Doamne, fa din suferinta,
Pod de aur, pod înalt,
Fa din lacrima velinta
Ca intr-un pat adânc si cald.
Din lovirile nedrepte
Faguri faca-se si vin.
Din infrângeri, scari si trepte,
Din caderi, urcus alpin.
Din veninul pus in cana
Fa miresme ce nu pier.
Fa din fiecare rana
o cadelnita spre cer;
Si din fiece dezastru
si crepuscul stins în piept,
Doamne, fa lastun albastru
si fa zâmbet întelept.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2011, 21:08:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O carte -un parinte-un gand-un indemn . . .

Prin bunavointa unui crestin , in urma cu ceva timp , am primit in dar peste 26 de carti de suflet , o adevarata comoara daruita de Dumnezeu , caci El lucreaza neancetat pentru oameni , prin oameni , si nimic nu este intamplator ! Una din cartile primite , se intituleaza "Marturisitorul prigonit ", scrisa de Parintele Gheorghe Calciu , din care redau un mic fragment pentru acest thread :"Prietene , ne leaga aceasta infinita iubire a lui Hristos , ne leaga organic credinta in El . Ne leaga prietenia noastra comuna , caci toti oamenii suntem prietenii lui Hristos . Nu te teme tinere , sa te afirmi ca prieten a Lui .Nu te teme sa respingi o ideologie ateista , care urmareste sa-ti anuleze sufletul ca entitate metafizica , sau macar sa ti-l schilodeasca . Nu te teme sa afirmi ca neamul nostru este dintru inceputurile lui crestin si ortodox , ca doazeci de ani de ateism impus si propaganda anticrestina nu-i pot opri aspiratia spre absolut . Crede si iubeste ! Credinta te face liber , iubirea te uneste . Vei fi liber in unirea cu Iisus Hristos si vei ramane in dragostea Lui . Iata cat de sus ai ajuns , prietene , incat esti acum prietenul lui Hristos ! Pentru aceasta te iubesc, tinere ; pentru aceasta cred in tine . " O carte de suflet , scrisa din suflet , pentru suflet . Aproape 400 de pagini , ce nu te lasa sa respiri , decat in Hristos ! SLAVA TIE DUMNEZEUL NOSTRU , SLAVA TIE !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2011, 22:45:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciunea

Rugaciunea e vorbirea / Omului cu Dumneze / Si aduce numai pace / De la Creatorul tau . / E lumina in orice stare / Cand e sufletul intristat / Si lucreaza prin iubire / De-ntelegi ce e pacat . / E dulceasca sufleteasca / Ce te apropie mereu , / Sa cunosti o alta stare / Fata de trecutul tau . / Rugaciunea e impacarea / Si iertarea tuturor , / Aducand iubirea sfanta / Cea uitata intre noi .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 15:01:38
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 17:18:24
Alta minune a bunului dumnezeu ionut12 Generalitati 3 25.10.2010 16:48:34
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 23:49:41