Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2007, 00:39:54
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Unul din marii duhovnici ai nostri a fost parintele Calciu.De prima data cand l-am auzit m-a impresionat in mod special vocea sa calda,blanda.A avut mult de suferit in inchisorile comuniste,dupa care a fost trimis in S.U.A.de unde nu s-a mai putut intoarce in tara decat dupa ce a murit...Mi-a ramas in minte ce spunea intr-o conferinta despre mantuire,anume ca omul se afla ca intr-o barca pe valurile vietii,iar el trebuie sa vasleasca pentru a ajunge la liman.Cele doua rame cu care vasleste sunt credinta si faptele bune.Daca va vasli numai cu una,se va misca in cerc,de aceea trebuie amandoua coroborate si astfel sa ajunga la tarm,adica sa dobandeasca mantuirea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2007, 05:24:46
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Pina si numele lui este semnificativ, ziditor al trupului si spiritului uman, ...Parintele Calciu
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.04.2007, 04:24:53
stef_sumner stef_sumner is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

cand m-am mutat in state, am avut ocazia sa fiu cat de cat aproape de Biserica Sf Cruce din Virginia, unde era Parintele Calciu. Astfel, eu si sotul meu am fost casatoriti de el. Sotul meu acum sta pe ganduri si isi spune: Am fost casatoriti de un sfant...este unic!...si el e american, fost catolic, aproape devenit ortodox. Parintele Calciu nu a fost numai un preot care m-a spovedit si impartasit. Dansul a fost alaturi de mine cu orice am avut nevoie, m-a mangaiat cand m-am simtit singura intr-o tara atat de straina din punct de vedere religios si cand mi-era foarte dor de parinti. Spovedania cu el era o placere! ma mangaia, ma pupa, nu ma judeca, si imi dadea foarte mult curaj. Ultima oara cand m-am spovedit la Dansul, inainte sa vin in Romania, vara trecuta, mi-a spus sa ii transmit mamei mele ca ii multumeste pentru un asa copil ce are...i-am spus mamei si ea l-a considerat sfant stiind numai in sufletul ei cat s-a straduit sa ma educe in toate, mai ales in ortodoxie, si pe fratii mei la fel. Dumnezeu sa-l ierte!

inainte de a fi dus in Romania sa fie inmormantat, au avut o slujba cu trupul lui la biserica Sf Cruce, si am fost aproape de el, nu-mi venea sa cred ca nu mai e, si totusi pana si atunci, parca mi-a zambit. am fost f trista ca ma gandeam ce o sa ma fac fara el, bunul meu duhovnic. si totusi parca dansul a avut grija de toate si dupa moartea lui. a lasat un alt preot bun in locul lui sa nu ne simtim cumva orfani...un om minunat, un sfant!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.05.2007, 16:17:29
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Parintele Calciu a plecat din Romania fiind sptijinit de dizidentii romani din "afara". A plecat intr-o perioada in care in Romania se daramau biserici iar preorii incepusera sa moara prin inchisori. Chestiune de optiune: unii au stat si au suferit, altii au fugit si au revenit in tara mari eroi...

In SUA a intrat in Orthodox Church of America (OCA), grupare religioasa ortodoxa care initial nu avea nici un stapan, apoi a intrat sud jurisdictia Patriarhiei Ruse. Asa ca pr. Calciu a trecut sub ascultarea Bisericii Ruse (stil vechi, nu?) si tot sub ascultare ei a murit.

Trupul sau a fost adus in Romania, dar ierarhii de aici s-au opus inmormantarii sale la manastirea moldoveana Petru Voda. Ulterior au acceptat pentru a nu crea tulburare in Biserica.

Parintele a lovit constant in Sf. Sinod al BOR din cauza nemultumirilor personale, decridibilizand astfel, pe plan intern si extern, BOR. (Vezi cazul Tanacu).

Parerea mea....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2007, 21:47:01
stef_sumner stef_sumner is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

adevarul este ca nush prea multe despre ce ai mentionat (Mirean), dar stiu si am simtit bunatatea si sinceritatea acestui om. de asemenea, era un mare aparator al bisericii si credintei ortodoxe...mi-am adus aminte un detaliu de la nunta mea care m-a facut sa zambesc: am avut o rochie care era mai decoltata si dansul mi-a spus sa gasesc ceva repede sa ma acopar ca lui Dumnezeu nu ii place sa port ceva prea decoltat:)...ce-am vrut sa spun cu aceasta este ca era drept in fata lui Dumnezeu, vedea orice detaliu care nu era bun, cel putin de cate ori l-am intalnit eu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2007, 11:23:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stef_sumner
adevarul este ca nush prea multe despre ce ai mentionat (Mirean), dar stiu si am simtit bunatatea si sinceritatea acestui om. de asemenea, era un mare aparator al bisericii si credintei ortodoxe...mi-am adus aminte un detaliu de la nunta mea care m-a facut sa zambesc: am avut o rochie care era mai decoltata si dansul mi-a spus sa gasesc ceva repede sa ma acopar ca lui Dumnezeu nu ii place sa port ceva prea decoltat:)...ce-am vrut sa spun cu aceasta este ca era drept in fata lui Dumnezeu, vedea orice detaliu care nu era bun, cel putin de cate ori l-am intalnit eu.
Nu contest calitatile OMULUI Calciu aflat "in exercitiul functiunii". Ma refeream la preotul Calciu fugit din BOR in Biserica Rusa.
Ca amabilitate si un pastor este la fel de sincer si bun aparator al credintei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.05.2007, 17:13:21
eusiatat eusiatat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2007
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Parintele Calciu a plecat din Romania fiind sptijinit de dizidentii romani din "afara". A plecat intr-o perioada in care in Romania se daramau biserici iar preorii incepusera sa moara prin inchisori. Chestiune de optiune: unii au stat si au suferit, altii au fugit si au revenit in tara mari eroi...

In SUA a intrat in Orthodox Church of America (OCA), grupare religioasa ortodoxa care initial nu avea nici un stapan, apoi a intrat sud jurisdictia Patriarhiei Ruse. Asa ca pr. Calciu a trecut sub ascultarea Bisericii Ruse (stil vechi, nu?) si tot sub ascultare ei a murit.

Trupul sau a fost adus in Romania, dar ierarhii de aici s-au opus inmormantarii sale la manastirea moldoveana Petru Voda. Ulterior au acceptat pentru a nu crea tulburare in Biserica.

Parintele a lovit constant in Sf. Sinod al BOR din cauza nemultumirilor personale, decridibilizand astfel, pe plan intern si extern, BOR. (Vezi cazul Tanacu).

Parerea mea....
Fratia-ta ori esti complet ignorant ori esti de o parsivenie si de o rea-credinta UNICE! Cine a fost SINGURUL preot roman care a protestat impotriva daramarii bisericilor, singurul inchis in anii 70 pentru curajul de a predica impotriva ateismului, preotul care a facut cei mai multi ani de inchisoare, cel mai prigonit dintre toti?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.05.2007, 17:40:41
eusiatat eusiatat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2007
Mesaje: 14
Implicit

Un cruciat al secolului XX: Parintele Gheorghe Calciu
Parintele Calciu
"Dar satana nu poate rabda astfel de oameni. Preotul Calciu neaga fundamentarile materialismului ateu, deci trebuie distrus. Preotul Calciu divulga metodele torturii comuniste, deci trebuie anihilat. El nu este un om politic si totusi denunta politica comunista, nu este un economist si totusi distruge mitul traiului comunist, nu este un ideolog, dar credinta lui anuleaza ideologia comunista. Si asta nu i se poate ierta.

Chiar fratii lui preoti l-au tradat, ca Ana si Caiafa, si l-au dat spre judecare Pilatului acestui veac.

* * *

Preotul Calciu se roaga pentru dusmanii sai si rugaciunea lui îi arde. Credinta lui nimiceste orice duh rau, caci pentru el binele este o necesitate chinuitoare. Calciu iarta tot chinul suferit personal, dar înfiereaza dusmanii oamenilor, dusmanii Adevarului, dusmanii lui Hristos. El da batalia în înaltimile si adâncimile puterilor, începatoriilor si stapâniilor întunericului. Consideram ca este unul dintre acele vârfuri duhovnicesti de mare intensitate, putine la numar, prin care lucreaza Dumnezeu în lume pentru ca lumea sa se mântuiasca.

Comunistii au în preotul Calciu dovada neputintei lor. El este o grava problema a comunismului international si un stralucit exemplu al credintei crestine. Toti comunistii din lume sunt vinovati pentru teroarea exercitata asupra lui Calciu, dupa cum toti credinciosii si toti oamenii de omenie sunt tributari harului si martiriului lui.

* * *

Pentru comunisti, Calciu e un pericol si daca e viu si daca e mort si ei nu stiu daca trebuie sa-l ucida, sa-l "reeduce" a doua oara ori sa-l elibereze. De eliberarea lui se sperie, dar ar trebui sa se sperie mai mult de martirizarea lui. Orice se va întâmpla cu Calciu, el ramâne un martir al crestinismului si un personaj-simbol al omenirii.

* * *

Din pacate însa crestinii au pierdut sensul crucii si nu mai sunt solidari cu martirii lor. Ei au renuntat la credinta, la eroism si onoare, dar de nu se vor trezi vor pati mai rau decât Calciu. Daca crestinii si daca oamenii ar sti ca vor ajunge în "reeducare", ar navali în temnita în care este torturat preotul Gheorghe Calciu si l-ar elibera.

* * *

Daca oamenii ar fi înteles macar partial sfintenia si importanta unui om ca preotul Calciu, s-ar fi facut demersurile necesare pentru a-i salva viata. Dar crestinatatea s-a multumit sa-l apere platonic si oamenii nu cred cele ce se întâmpla. Însa el este cu atât mai mare cu cât este mai parasit.

* * *

Acest preot al lui Hristos, plin de puterea duhului si a cuvântului, cu o adânca constiinta misionara, simbol al martiriului, dovada a omeniei, biruinta a libertatii obtinuta prin jertfa este victima nu numai a comunistilor, ci si a servitorilor lor din înaltul cler român. Acestia din urma au o raspundere care nu se poate ierta.

Preotul Calciu este necesar lumii si Bisericii. Cei ce îl ucid sunt cu mult mai constienti de sacrilegiul pe care-l savârsesc decât alti prigonitori. Daca lumea crestina îl va lasa sa moara în Aiud, ea se va asemana poporului care a încuviintat Golgota."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.05.2007, 22:12:37
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Mirean,ai putea avea macar respect pentru un preot marturisitor al adevarului,care s-a jertfit si sa rugat pentru toata lumea,deci si pentru tine???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.05.2007, 10:19:30
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusiatat
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Parintele Calciu a plecat din Romania fiind sptijinit de dizidentii romani din "afara". A plecat intr-o perioada in care in Romania se daramau biserici iar preorii incepusera sa moara prin inchisori. Chestiune de optiune: unii au stat si au suferit, altii au fugit si au revenit in tara mari eroi...

In SUA a intrat in Orthodox Church of America (OCA), grupare religioasa ortodoxa care initial nu avea nici un stapan, apoi a intrat sud jurisdictia Patriarhiei Ruse. Asa ca pr. Calciu a trecut sub ascultarea Bisericii Ruse (stil vechi, nu?) si tot sub ascultare ei a murit.

Trupul sau a fost adus in Romania, dar ierarhii de aici s-au opus inmormantarii sale la manastirea moldoveana Petru Voda. Ulterior au acceptat pentru a nu crea tulburare in Biserica.

Parintele a lovit constant in Sf. Sinod al BOR din cauza nemultumirilor personale, decridibilizand astfel, pe plan intern si extern, BOR. (Vezi cazul Tanacu).

Parerea mea....
Fratia-ta ori esti complet ignorant ori esti de o parsivenie si de o rea-credinta UNICE! Cine a fost SINGURUL preot roman care a protestat impotriva daramarii bisericilor, singurul inchis in anii 70 pentru curajul de a predica impotriva ateismului, preotul care a facut cei mai multi ani de inchisoare, cel mai prigonit dintre toti?
Cel/i de care vorbesti tu au murit nestiuti prin inchisorile comuniste, nu au fugit ca niste lasi in America unde au trecut in alta Biserica (cea Rusa).

Daca ar fi sa comparam (bineinteles respectand "scara") si pr. Cornilescu a fost initial bun crestin ortodox.

Fratia ta, cum am mai spus, nu contest "omul Calciu", ma refeream la preotul Calciu, cel care a trecut in Biserica Rusa si ataca Sf. Sinod.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa.jpg Abell Stiri, actualitati, anunturi 7 18.01.2014 00:08:41
Parintele Calciu Laurentiu Generalitati 180 20.12.2013 20:58:07
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
De vorba cu Parintele Gh. Calciu Pannihis Mari Duhovnici si predicile lor 3 03.12.2008 18:47:18
La multi ani, Prea Fericite Parinte Patriarh! iosif Generalitati 2 07.02.2007 22:54:41