Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.06.2020, 19:17:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Pentru domnul Iorest, vreau să vă întreb, cum adică ați crezut că este scrisă la bâză povestirea ? Adică ați crezut că am scris povești=lucruri neadevărate=invenții sau că aș fi scris la bășcălie ?
Vă promit solemn că luna viitoare, pe la jumătatea lunii iulie mă duc la bancă, iau extrasul de cont și îl pun aici public ca să se vadă toate sumele pe care le-am transferat în ultima săptămână din aprilie cât și în prima săptămână din mai către acea persoană. Și o să vedeți că sunt exact acele sume despre care am scris în primele postări. Și să se vadă și numele ei real.
Domnule bihorean, nu e nevoie să publicați niciun fel de dată personală, extras de cont, nr de tel etc, pt că riscați să încălcați regulile de GDPR (protecția datelor personale), datele personale nu se pun pe net,lăsați-o așa că am înțeles că sunteți serios.

În trecut s-au mai făcut glume aici pe forum și nu știi din prima când e un lucru serios, acum am înțeles că e.

Majoritatea dintre noi nu am trimite bani către necunoscuți și cu asta basta, (chiar dacă vb cu cineva pe mail sau față în față tot un necunoscut rămâne).

Nu cred că ajută pe nimeni de pe forum să știe prea multe detalii tehnice, din simplu motiv că nu vă putem ajuta nicicum decât să învățăm din pățania dvs., nu suntem noi de vină pt ce ați pățit și din păcate nu sunteți singurul care a dat sume mari la oameni care pretind că rezolvă spiritual problemele.

Acum faceți răbdare și pocăință.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.06.2020 at 19:38:22.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.06.2020, 07:27:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
...
Revenind la subiect vreau să îl întreb pe domnul Demetrius, deci până la urmă asceza yoghină este sau nu de la Dumnezeu, precum si smerirea și harul și puterile pe care un om le dobândește practicând yoga ?
Preoții spun că nu, deoarece atât cei care fac yoga, magie albă, bioenergie sau alte cele, deși ar fi bine intenționați, zic preoții că ei slujesc inconștient diavolului și primesc energii de la acesta deoarece în spatele acelor practici e diavolul iar el îi păcălește și îi induc într-o înșelare pe cei care practică astea ca să creadă că de fapt ei i-ar sluji lui Dumnezeu !
Deci cum este până la urmă ? Sunt puțin confuz și chiar am început să cred că acestea sunt de la diavol, pe lângă magie despre care m-am convins, dar și celelalte cum ar fi yoga sau bioenergia sau alte capacități paranormale sau parapsihologice pe care le mai au oamenii. Și ca și exemple de acești oameni care au astfel de haruri sunt destule, mai ales prin mass-media...
Apreciez foarte mult mesajele consistente si detaliate(ca si diacriticele romanesti) din care am selectat insa doar un fragment destul de sugestiv(dpmdv).

Parerea mea este ca oricine practica cursiv si cu precadere asceza, smerenia si ajutorarea aproapelui dobandeste har si putere duhovniceasca indiferent ca este ortodox, catolic, yogin sau reformat.
De ce primeste aceste puteri? Fiindca trupul si duhul sunt in competitie unul cu altul pentru suprematie, pentru a-l subordona pe celalalt; mai exact trupul doreste sa supuna pe duh(suflet) in folosul trupesc(lumesc)cu orice pret, pe cand duhul doreste sa castige trupul de partea sufletului si sa-l salveze de la pieire supunandu-se apoi amandoi Voii lui Dumnezeu si sa se mantuiasca.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

De unde vine aceasta impotrivire? Vine de la unirea sufletului cu trupul, de la misiunea sufletului de a se mantui in trup(de a invia) care este in contradictie cu inertia materiei(din trup), care din plecare(de la bun inceput) are marele avantaj ca orbeste sufletul cu organele de simt trupesti(vaz, auz, gust, miros, simt tactil), astfel ca sufletul este orbit atat de nevoile trupesti, cat si de dorintele trupesti, fara sa realizeze diferenta dintre ele.

Cat timp sufletul nu dobandeste suficienta putere sa stapaneasca prin lucrarea mintii (prin intelepciune) dorintele trupului de a dobandi bunurile lumesti(avutie, bunastare, pozitie sociala, adulatie, lux, favoruri, placeri...) pana atunci sufletul isi aduna osanda, iar dupa ce reuseste incepe sa dobandeasca fericirea, care va deveni tot mai putenica in conditii din ce in ce mai vitrege.

Desigur ca am facut o descriere de ansamblu a situatiei omului in lume, iar asta poate fi mai usor inteleasa daca se largeste putin conceptia privind transmigratia sufletului(reintrupare). Prin aceasta conceptie s-ar putea intelege mai usor si faptul ca o persoana poate avea intr-o viata niste calitati duhovnicesti deosebite dobandite ca urmare a unor/unei vieti anterioare prin care s-a evidentiat benefic in fata lui Dumnezeu.
Parerea mea este ca aceste calitati vin toate de la Dumnezeu, insa noi le folosim ca si cutitul(vorba oradeanului?), spre folosul duhovnicesc pentru care ni s-au dat, sau in sens lumesc(de deshertaciune), depinde de conceptia actuala, din viata aceasta.
Mai trebuie sa adaug ca aproape toate dorintele omului sunt trupesti si lumesti, adica nu sunt de la Dumnezeu.

Diferenta dintre Dumnezeu si diavol vine totdeauna(nu numai in acest caz) de la scopul pentru care se foloseste harul.
Vrajitoarea din Polonia spune ca de la Dumnezeu are harul, insa ea il foloseste pentru a dobandi bunuri lumesti, la initiativa ta, care si tu voiai tot bunuri lumesti, ajungand la a te constrange(amenintare si santaj) sa platesti tot mai mult.
E drept ca si Dumnezeu il constrange pe pacatos sa se mantuiasca(vezi pilda fiului risipitor), insa nu numai ca nu-l pune la plata, ci face El mare ospat, pe cheltuiala Lui.

27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.(Lc10,27)

Un mare vindecator roman, inginer Valeriu Popa, nu primea niciun fel de plata de la foarte multi bolnavi pe care-i "pastorea" si-i salva din stadii avansate de boala, iar alti bioenergeticieni(cum ar fi si oradeanul acela) primesc cam cat apreciaza beneficiarul ca are in buzunar pentru beneficiul dobandit; pe cine crezi tu ca slujeste oradeanul?

35. Toate vi le-am arătat, căci ostenindu-vă astfel, trebuie să ajutați pe cei slabi și să vă aduceți aminte de cuvintele Domnului Iisus, căci El a zis: Mai fericit este a da decât a lua.(Fapte20,35)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.06.2020 at 07:39:39.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.06.2020, 19:02:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Demetrius, este erezie mare ce ai zis, ca primeste oricine har prin asceza... Etc.


Argumentul meu este unul simplu.
Daca ar fi cum zici tu, experientele mistice ar trebui sa fie la fel pentru ortodocsi si restul.
Dar nu sunt. Experientele mistice inafara ortodoxiei sunt negre, ale inselarii. Cele din ortodoxie sunt ale luminii.

Este de o gravitate foarte mare ce ai zis.
Pentru ca in fapt anulezi deplin intreaga teologie despre dreapta credinta.

Nu ai voie sa crezi si sa spui asa ceva.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.07.2020, 06:33:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
...
Daca ar fi cum zici tu, experientele mistice ar trebui sa fie la fel pentru ortodocsi si restul.
Dar nu sunt. Experientele mistice inafara ortodoxiei sunt negre, ale inselarii...

Este de o gravitate foarte mare ce ai zis.
Pentru ca in fapt anulezi deplin intreaga teologie despre dreapta credinta.

Nu ai voie sa crezi si sa spui asa ceva.
Asceza, smerenia, ajutorul catre aproapele sunt dovezi grele de dreapta credinta si nu exclusivitati "ortodoxe", asa ca oricine demonstreaza dreapta credinta ca regula de viata primeste haruri de la Dumnezeu, nu la fel ca altul, dar primeste garantat fiecare dupa puterea lui.
15. Unuia i-a dat cinci talanți, altuia doi, altuia unul, fiecăruia după puterea lui și a plecat.(Mt25,15)

Cum foloseste fiecare harul, nu Dumnezeu hotaraste, dar cu siguranta inventariaza.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.07.2020, 10:21:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asceza, smerenia, ajutorul catre aproapele sunt dovezi grele de dreapta credinta si nu exclusivitati "ortodoxe", asa ca oricine demonstreaza dreapta credinta ca regula de viata primeste haruri de la Dumnezeu, nu la fel ca altul, dar primeste garantat fiecare dupa puterea lui.
15. Unuia i-a dat cinci talanți, altuia doi, altuia unul, fiecăruia după puterea lui și a plecat.(Mt25,15)

Cum foloseste fiecare harul, nu Dumnezeu hotaraste, dar cu siguranta inventariaza.
Este exclus ce zici tu. Nu ai sustinere la nici unul din sfintii parinti.
Mai mult, nu ai marturie pentru ce zici in marturia cultelor.

Multe culte se roaga de milenii si nu au ajuns nicaieri sinu au experienta mistica ortodoxa.
Este gresit dogmatic dar si mistic ce zici.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.07.2020, 17:17:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Parerea mea este ca oricine practica cursiv si cu precadere asceza, smerenia si ajutorarea aproapelui dobandeste har si putere duhovniceasca indiferent ca este ortodox, catolic, yogin sau reformat.
Numai că asceza creștină, nu prea seamănă cu cea yoghină, yoghinii destui de mulți fac tantra yoga, sex yoga în care încearcă să-și activeze centrii energetici chakrele a povestit și Danion Vasile care a cochetat cu yoga în tinerețe.

Asceza yoghină preaslăvește avataruri asiatice, nu pe Dumnezeu Treime, nu are cum să primească Har de la Dumnezeul Adevărat.
În India și Tibet și oamenii care au înnebunit de la asceză sunt considerați niște persoane spirituale ceea ce e o greșeală să consideri pe oricine spiritual, a se vedea cartea Marii Inițiați ai Indiei și părintele Paisie.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Desigur ca am facut o descriere de ansamblu a situatiei omului in lume, iar asta poate fi mai usor inteleasa daca se largeste putin conceptia privind transmigratia sufletului(reintrupare). Prin aceasta conceptie s-ar putea intelege mai usor si faptul ca o persoana poate avea intr-o viata niste calitati duhovnicesti deosebite dobandite ca urmare a unor/unei vieti anterioare prin care s-a evidentiat benefic in fata lui Dumnezeu.
De unde ai scos conceptul acesta cu transmigrația sufletului, vieți anterioare ?

Citat:
Parerea mea este ca aceste calitati vin toate de la Dumnezeu, insa noi le folosim ca si cutitul(vorba oradeanului?), spre folosul duhovnicesc pentru care ni s-au dat, sau in sens lumesc(de deshertaciune), depinde de conceptia actuala, din viata aceasta.
Mai trebuie sa adaug ca aproape toate dorintele omului sunt trupesti si lumesti, adica nu sunt de la Dumnezeu.
Vindecările minunate care nu ajută la mântuire, nu sunt de la Dumnezeu, chiar spuneau niște părinți că diavolul nu vindecă decât dacă poate să piardă mai bine, să îndatoreze omul față de lucrarea sa, iar la judecată omul să apară ca legat de lucrătura lui.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Un mare vindecator roman, inginer Valeriu Popa, nu primea niciun fel de plata de la foarte multi bolnavi pe care-i "pastorea" si-i salva din stadii avansate de boala, iar alti bioenergeticieni(cum ar fi si oradeanul acela) primesc cam cat apreciaza beneficiarul ca are in buzunar pentru beneficiul dobandit; pe cine crezi tu ca slujeste oradeanul?
Ce rost are o vindecare, dacă omul nu pleacă îndreptat sufletește la casa sa cum spune biblia după vindecările făcute de Iisus, cu ce-l ajută pe om o vindecare trupească la partea spirituală a vieții lui ?
Chiar Sf. Ap. Pavel avea o suferință trupească pe care Dumnezeu i-a lăsat-o, nu toate vindecările sunt spre folos.

Apelezi la vrăjitorie sau bioenergie și după poți să te trezești la judecata lui Hristos că figurezi în afara lui Dumnezeu, chiar nu e de joacă să-l ispitim pe Dumnezeu cu tot felul de curiozități.

Amestecătura asta de new age și neo spiritualități păgâne, asta face un talmeș balmeș între panteonul zeităților antice cu învățătura Biblică pt a crea confuzie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.07.2020, 21:39:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Este exclus ce zici tu. Nu ai sustinere la nici unul din sfintii parinti.
Mai mult, nu ai marturie pentru ce zici in marturia cultelor.

Multe culte se roaga de milenii si nu au ajuns nicaieri sinu au experienta mistica ortodoxa.
Este gresit dogmatic dar si mistic ce zici.
Te contrazici singur fara sa vrei(fara sa-ti dai seama), chiar prin semnatura ta.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.07.2020, 09:44:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Talking

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
Asceza yoghină preaslăvește avataruri asiatice, nu pe Dumnezeu Treime, nu are cum să primească Har de la Dumnezeul Adevărat.
Dar yoghinului nu Dumnezeu Treime i-a dat duh de viata, ci avatarul asiatic?

Citat:
In India și Tibet și oamenii care au înnebunit de la asceză sunt considerați niște persoane spirituale ceea ce e o greșeală să consideri pe oricine spiritual, a se vedea cartea Marii Inițiați ai Indiei și părintele Paisie.
Am citit cartea acum vreo 3-4 ani, scrisa de un grec, Dyonysios Farasiotis, care si el a cochetat cu Yoga si a fost salvat de parintele Paisie, insa nu-mi aduc aminte de ce zici tu; de fapt parca imi aduc aminte doar de o descriere cam reportericeasca a situatiilor prin care a trecut autorul prin India, inainte de reintalnirea programata la final cu parintele Paisie. O voi reciti.

Citat:
Vindecarile minunate care nu ajută la mântuire, nu sunt de la Dumnezeu, chiar spuneau niște părinți că diavolul nu vindecă decât dacă poate să piardă mai bine, să îndatoreze omul față de lucrarea sa, iar la judecată omul să apară ca legat de lucrătura lui.
...
Da un singur exemplu de vindecare minunata de la diavol, ca sa nu cred ca faci propaganda habotnica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.07.2020, 11:22:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Te contrazici singur fara sa vrei(fara sa-ti dai seama), chiar prin semnatura ta.

Nu ma contrazic. A fi in lege si a fi inafara legii sunt 2 lucruri diferite.

Nu ai nici o dovada in ce zici nu ai nici o sustinere in sfintii parinti din nou. Nu intoarce discutia in alta directie...

Legea crestina arata niste limite. Si Hristos spune despre nasterea din Duh si adevar. Despre Duhul Adevarului. Adica despre o limita care nu se trece.

Noi, ortodocsii avem mai mult decat altii lumina lui Dumnezeu. Vederea Dumnezeului adevarat... Cum poti sa nu pretuiesti asa ceva ??? Cum poti spune ca toti au aceeasi experienta a comuniunii cu Dumnezeu ? Cand dovada fiecarui cult este complet opusa pe aceasta tema?

Last edited by gpalama; 06.07.2020 at 15:38:11.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.07.2020, 00:31:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
...

Legea crestina arata niste limite. Si Hristos spune despre nasterea din Duh si adevar. Despre Duhul Adevarului. Adica despre o limita care nu se trece...
Iisus a rupt orice limite fiindca a aplicat aici in lume indepartarea de cele lumesti, iar asta este o regula cereasca.
Sa nu uitam ca El i-a vindecat pe toti cei care au venit la El, nu doar pe iudei,sau pe cei botezati de Ioan.

32. Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi.
36. Deci, dacă Fiul vă va face liberi, liberi veți fi într-adevăr.(In8,32.36)


Asadar nu sunt de acord(sau nu inteleg ce vrei sa spui) cu limitele Adevarului si in aceiasi parametrii il judec si pe aproapele.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.07.2020 at 01:29:13.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare