Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2009, 07:57:48
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit Rugaciuni care au miscat sufletul nostru

Deschid acest subiect in speranta ca fratiile voastre o sa postati aici acele rugaciuni care la un moment dat prin trecera voastra prin vremelnica viata
au miscat adinc sufletele fratiilor voastre si ati dorit apoi fie sa le auziti din
nou fie sa le rostiti mai apoi in randuiala voastra de rugaciune proprie. Rugaciunea este pe langa dialogul nostru zilnic cu Dumnezeu este spuneam
modalitatea de a ne inbuna sufletele si de a intretine mereu flacara credintei
vie si modul da a aduce preaslavire si lauda lui Dumnezeu pentru toate binefacerile din viata noastra dar si legatura noastra cu Biserica lui Hristos
chezasuitoarea tuturor cararilo vietii spirituale .De aceea fac o invitatie tuturor acelor care au de impartasit rugaciuni frumoase sa posteze si poate altii vor gasi aici rugaciuni care vor mangaia sufletul lor
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2009, 08:19:21
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit Rugaciunea ceasului al noualea a SF Vasile cel Mare

Stapane Doamne Iisuse Hristoase,Dumnezeul nostru,Cel ce indelung ai rabdat
pentru greselile noastre si pana la acest ceas de acum ne-ai adus pe noi,intru
care pe lemnulcel de viata facator fiind rastignit,talharului celui bine-cunoscator intrarea in rai i-ai facut si cu moartea pe moarte ai sfaramat,
curateste-ne pe noi pacatosii si nevrednicii robii Tai, ca faradelegi am facut
si nu suntem vrednici sa ridicam ochii nostri si sa privim la inaltimea cerului
,pentru ca am lasat calea dreptatii Tale si am umblat in voile inimii noastre;ci
ne rugam neasemanatei bunatatii Tale ,iarta-ne pe noi Doamne ,iarta-ne pe noi ,dupa multimea milei Tale si ne mantiueste pentru sfant numele Tau,ca s-au stins intru desertaciuni zilele noastre.Scoate-ne din mana potrivnicului, iarta noua pacatele noastre si omoara gandul nostru cel trupesc.Ca lepadiand pe omul cel vechi ,intru cel nou sa ne imbracam si Tie sa vietuim ,Stapanului
nostru si Facatorului de bine.Si asa urmand poruncile Tale la odihna cea vesnica sa ajungem unde este locasul tuturor celor ce se veselesc.Ca Tu esti cu adevarat veselia cea adevarata si bucuria celor ce Te iubesc ,Hristoase
Dumnezeul nostru Si Tie slava inaltam,impreuna cu Parintele Tau cel fara de
inceput si cu Preasfantul si Bunul si de viata facatorul tau Duh,acum si pururea si in vecii vecilor .Amin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2009, 12:48:36
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Cred ca fiecare rugaciune este frumoasa si are locul ei in inima credinciosilor.
Mie personal imi place ffffffffffffff mult rugaciunea de la Sfanta Impartasanie. Imi dau lacrimile aproape tot timpul cand o ascult, chiar si la radio.
"
[SIZE=2]Cred Doamne si marturisesc, ca Tu esti cu adevarat Hristos, Fiul lui Dumnezeu Celui viu, Care ai venit in lume sa mantuiesti pe cei pacatosi dintre care cel dintai sunt eu. Inca cred ca acesta este insusi preacurat Trupul Tau si acesta este insusi scump Sangele Tau. Deci ma rog Tie : Miluieste-ma si-mi iarta greselile mele cele de voie si cele fara de voie, cele cu cuvantul sau cu lucrul, cele cu stiinta si cu nestiinta si ma invredniceste fara de osanda sa ma impartasesc cu preacuratele Tale taine, spre iertarea pacatelor mele si spre viata de veci. [/SIZE][SIZE=2]Cinei Tale celei de taina, Fiul lui Dumnezeu, astazi, partas ma primeste, ca nu voi spune vrajmasilor Tai taina Ta, nici sarutare Iti voi da ca Iuda; ci ca talharul marturisindu-ma strig Tie : Pomeneste-ma, Doamne, intru imparatia Ta.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Stapane, Iubitorule de oameni, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul meu, sa nu-mi fie mie spre osanda Sfintele acestea, pentru ca sunt nevrednic, ci spre curatirea si sfintirea sufletului si a trupului si spre arvunirea vietii si a imparatiei ce va sa vie. Amin" [/SIZE]
[SIZE=2]Doamne ajuta [/SIZE]
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2009, 13:05:57
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

[quote=Tia;138036]Cred ca fiecare rugaciune este frumoasa si are locul ei in inima credinciosilor.
Mie personal imi place ffffffffffffff mult rugaciunea de la Sfanta Impartasanie. Imi dau lacrimile aproape tot timpul cand o ascult, chiar si la radio.
"
Da Tia, toate sunt frumoase nimic de zis de aceea am deschis acest subiect ca toata lumea care doreste sa posteze acele rugaciuni care au adus bucurie sufetului lor.Cand cineva va citi itru-un fel se va si ruga si poate va decoperii si alte rugaciuni pe care de care nu a avut cunostinta pana acum .Tezaurul rugaciunii este imens atat cantitativ cat si caitativ si de o frumusete ce doar natura neatinsa de mana omului ti-o mai poate oferii azi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2009, 13:15:30
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Da, asta ziceam si eu: toate rugaciunile sunt frumoase, dar este cate una cu adevarat speciala pentru fiecare credincios. Cred ca nu m-am exprimat prea bine prima data.Abia astept sa mai vad postari la acest topic. Ai facut bine ca l-ai deschis
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2009, 19:54:38
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Rugaciunea care misca sufletul meu era Tatal nostru, dar acum mai greu...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2009, 23:43:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

"Hristoase, lumina cea adevarata, care luminezi si sfintesti pe tot omul ce intra in lume, sa se insemneze peste noi cu lumina fetei tale, ca intr-insa sa vedem lumina ta cea neapropiata. Indrepteaza pasii nostri spre lucrarea poruncilor tale, Pentru rugaciunile preacuratei Tale Maici si ale tuturor sfintilor, amin."
Rugaciune de dimineata, de la ceasul intai.

Lumina, lumina, peste tot lumina, ne innecam in lumina... Lumina fizica a zilei este imagine a luminii necreate a lui Dumnezeu, care ne este data prin Hristos, de cand venim in lume; prin ea putem vedea lumina Sfintei Treimi; prin Hristos omul Dumnezeu ajungem la Tatal.
Aceasta lumina, din nou in mod paradoxal, antinomic, este deja in noi dar o cerem. Hristos sta la usa si bate...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2009, 01:24:02
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit Rugaciunea Cinstitei Cruci

" Sa invie Dumnezeu si sa se risipeasca vrajmasii Lui si sa fuga de la fata Lui ce ce-L urasc pe Dansul.
Sa piara cum piere fumul; cum se topeste ceara de fata focului, asa sa piara diavolii de la fata celor ce iubesc pe Dumnezeu si se insemneaza cu semnul crucii si zic cu veselie: bucura-te, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului, care alungi pe diavoli cu puterea Celui ce s-a rastignit pe tine, a Domnului nostru Iisus Hristos si S-a pogorat la iad si a calcat puterea diavolului si te-a daruit noua pe Tine, cinstita Crucea Sa, spre alungarea a tot pizmasului."
(Rugaciunile de seara)
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2009, 02:28:53
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Rugaciunea ultimilor stareti de la Optina

Doamne, daruieste-mi sa primesc cu liniste sufleteasca tot ce imi va aduce ziua de azi. Invredniceste-ma sa ma dau intru totul Sfintei Voii Tale. In tot ceasul astazi, povatuieste-ma si in toate ma sprijineste.
Oricare vor fi vestile pe care le voi primi in timpul zilei, invata-ma sa le primesc cu sufletul linistit si intarit in credinta ca peste toate este Sfanta Voia Ta.
In toate faptele si cuvintele mele, Tu calauzeste-mi gandurile si simtirile. In toate intamplarile neasteptate, nu ma lasa sa uit ca totul vine de la Tine.
Invata-ma sa fiu deschis si intelept cu fiecare din madularele familiei mele duhovnicesti, pe nimenea amarand, pe nimenea intristand.
Doamne, da-mi putere sa port osteneala zilei de astazi si toate intamplarile din vremea ei.
Calauzeste-mi voia si invata-ma sa ma rog, sa nadajduiesc, sa cred, sa iubesc, sa rabd si sa iert.Amin!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2009, 03:10:27
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Smile Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!

Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
Adeveritu-s-au cuvintele Tale, Mântuitorule, căci ne-ai spus mai înainte despre greutățile prin care vom trece, dar ne-ai și învățat să stăm împotriva lor cu băr­bă­ție: “În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea”. O, sfântă îndrăzneală care dai pu­tere iubitorilor de Hristos și rușinezi lumea iubitoare de plăceri!
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
Marea vieții văzând-o înălțându-se de viforul ispitelor, la limanul Tău cel lin alergând strigăm către Ti­ne: Scoate din stricăciune viețile noastre, Mult-Milostive!
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
[...]
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
Să ducem lupta cea bună, ca să auzim și noi glasul cel preadulce: “Veniți, binecuvântații Părintelui Meu, de moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la înte­me­ierea lumii. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc, însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit, gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine”.
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 02:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 17:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 07:35:38
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 22:32:57