Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.01.2014, 11:47:55
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O fi , precum judeci , dar si aici tot mana diavolului este in "judecata" ta !
Asta este linia pe care o folosesc sectarii. Dar daca studiezi un pic o sa-ti retragi cuvintele. Vezi ca mai multi de aici de pe forum vad clar ca este vrajitorie si nu ortodoxie la Ilarion Argatu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.01.2014, 11:52:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Asta este linia pe care o folosesc sectarii. Dar daca studiezi un pic o sa-ti retragi cuvintele. Vezi ca mai multi de aici de pe forum vad clar ca este vrajitorie si nu ortodoxie la Ilarion Argatu.
Sfantul Sinod nu s-a pronuntatat in astfel de judecati la adresa acestui parinte precum o faci tu cu atata "inteligenta "!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.01.2014, 12:05:00
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Dar daca iti gasesc si iti dau preoti si duhovnici care "se pronunta" impotriva lui Argatu. Atunci ce ai sa mai zici? Nu stiu daca esti ortodox sau nu dar e de datoria unui ortodox sa pastreze si sa pazeasca dreapta credinta. E porunca. Iar daca eu gresesc cu "judecarea aproapelui" atunci fii tu mai atent si nu ma judeca pe mine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.01.2014, 12:30:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Dar daca iti gasesc si iti dau preoti si duhovnici care "se pronunta" impotriva lui Argatu. Atunci ce ai sa mai zici? Nu stiu daca esti ortodox sau nu dar e de datoria unui ortodox sa pastreze si sa pazeasca dreapta credinta. E porunca. Iar daca eu gresesc cu "judecarea aproapelui" atunci fii tu mai atent si nu ma judeca pe mine.
Cred ca ai probleme grave cu softul , caci pentru mintea ta parerea lui X sau Y este mult mai valoroasa decat o hotarare a Sfantului Sinod al B.O.R . , care nu s-a exprimat impotriva acestui parinte si nici vrajitor nu l-a facut .
Deci mare atentie : Judeci fara judecata , adica fara minte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.01.2014, 12:36:23
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Cand parerea lui X sau Y (care sunt preoti sau duhovnici buni) este in concordanta cu Sfintii parinti, DA, este mult mai valoroasa decat o hotarare a Sfantului Sinod al B.O.R . Eu asa cred. Daca tu crezi altfel, asta e. Si in plus Sfantul Sinod al B.O.R nu a spus niciodata ca Argatu ar fi vreun sfant cum spune lumea. Deci sinodul nu ii contrazice pe X sau Y. Daca inca nu s-a pronuntat Sinodul nu inseamna ca I. Argatu nu era in inselare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.01.2014, 12:39:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Cand parerea lui X sau Y (care sunt preoti sau duhovnici buni) este in concordanta cu Sfintii parinti, DA, este mult mai valoroasa decat o hotarare a Sfantului Sinod al B.O.R . Eu asa cred. Daca tu crezi altfel, asta e. Si in plus Sfantul Sinod al B.O.R nu a spus niciodata ca Argatu ar fi vreun sfant cum spune lumea. Deci sinodul nu ii contrazice pe X sau Y. Daca inca nu s-a pronuntat Sinodul nu inseamna ca I. Argatu nu era in inselare.
F. corect , nu este nici sfant , dar nici vrajitor !
Daca era in inselare , nu stiu , caci Sfantul Sinod nu s-a pronuntat !
O zi cat mai buna !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.01.2014, 13:54:16
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cred ca ai probleme grave cu softul , caci pentru mintea ta parerea lui X sau Y este mult mai valoroasa decat o hotarare a Sfantului Sinod al B.O.R . , care nu s-a exprimat impotriva acestui parinte si nici vrajitor nu l-a facut .
Deci mare atentie : Judeci fara judecata , adica fara minte !
Nu te supara, Cristi, dar in aerul de superioritate cu care ii vorbesti fratelui tau, se simte multa mandrie si "omul care le stie pe toate": " cred ca ai probleme cu softul, caci pentru mintea ta......". Chiar crezi ca omul plin de mandrie poate vedea daca in inima fratelui sau a fost judecata in cuvintele care le-a spus despre Pr Ilarion Argatu, sau daca le-a spus cu buna intentie?
Noi romanii, suntem foarte buni in a pune "eticheta" celuilalt de langa noi, atat pe plan duhovnicesc, cat si social. Atat timp cat o sa ne concentram pe "eticheta", si nu pe ceea ce facem, n-o sa evoluam nici social, nici duhovniceste.
Si asta, n-a fost judecata, ci o simpla si umila observatie, pentru ca asta am simtit in inima mea cand ti-am scris aceste randuri.

Cu dragoste
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.01.2014, 14:23:21
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Cand mai postam pe forum, sa ne gandim: ce simt in inima mea cand dau replica unui frate, sau surori? Cand citesc multe topic-uri, ma ingrozesc sa citesc din partea fratilor romani cum se intrec care mai de care sa-si expuna mai ironic si ingamfat, vocabularul imbogatit ca sa para mai destept in fata fratelui sau surorii, cand dragii de ei, nu se vad cat de saraci par sufleteste, ca daca ar fi fost bogat in ambele, ar simti sa vorbeasca celuilalt, de la inima la inima, incat sa se simta simplitate si smerenie in limbajul care il foloseste in postarea lui.
Si atat timp cat nu exista acest lucru, dialogurile dintre crestini pe aceste topic-uri, saraceste duhovniceste, si nu imbogateste.
Cand citesc postarea cuiva, nu-mi trebuie sa stiu cat de bogat este el in DEX cand isi expune parerea, vreau sa simt in citirea randurilor scrise, cat de bogat sufleteste este, ca sa ma pot folosi si eu. Ce doresti sa transmiti in inima mea cand citesc randurile tale?
Noi, inca nu ne dam seama, ca vom da socoteala in fata lui Dumnezeu, pentru tot cel care s-a smintit din pricina noastra, cu sau fara voia noastra.
Sa ne iubim fratilor, ca sa fim uniti intru Hristos, sa spunem cu dragoste, fratelui, ce avem de spus, ca el sa simta ca indiferent de parere, pro sau contra, care ne-am expus-o, acest lucru am facut cu dragoste ca unei persoane scumpe noua.

Cu dragoste, pentru fratii mei romani!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.01.2014, 15:04:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Draga Iulita

Iti multumesc pentru observatia ta blanda , smerita si facuta cu dragoste mai ales , si ma bucur mult ca ai scapat de mandrie , dar n- ai citit cu atentie toate acuzele aduse parintelui si mie nevrednicului !
Despre subiect nimic , ci doar mustrari facute , ce-i drept , cu dragoste !
Care este parerea ta despre acest subiect ? Ti se pare normal ca un parinte plecat de langa noi sa fie improscat cu noroi , sa fie acuzat de vrajitorie si alte cele ? Cunosti ceva despre Taina Preotiei ?
Clevetim si cam atat !
Tot cu dragoste :
Cristian
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.01.2014, 15:07:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Asta este linia pe care o folosesc sectarii. .
Da , probabil ca la 57 de ani am ajuns si sectar , precum dumneata spui !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 15:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 22:49:02
Rugaciuni pentru parintele Mihail Cazacu Tudor Rugaciuni 2 16.03.2006 17:56:15