Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.12.2009, 00:23:07
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit Rugaciune catre Sfantul Ierarh Nectarie

O, preasfinte si intru tot laudate, mare facatorule de minuni Nectarie, primeste aceasta putina rugaciune de la noi, nevrednicii robi, caci catre tine, ca de la un adevarat izvor de tamaduiri si grabnic folositor si ajutator preaminunat scapand, si catre sfant chipul icoanei tale privind, cu lacrimi fierbinti ne rugam tie: Vezi, sfinte, durerile noastre, vezi saracia si ticalosia noastra. Vezi ranile sufletelor si ale trupurilor noastre. Rugamu-ne tie, Nectarie Sfinte, sarguieste de ne ajuta cu neincetatele si sfintele tale rugaciuni, si ne sprijineste pre noi, robii tai. Ia aminte la suspinele noastre si nu trece cu vederea pre noi, ticalosii si scarbitii, ca stim, sfinte al lui Dumnezeu, ca de ai si patimit grele prigoniri pentru dragostea lui Hristos, dar prin ele ai aflat dar de la Dumnezeu si astazi luminat vietuiesti intru imparatia cea gatita sfintilor, fiindca ne-am incredintat ca si dupre mutarea ta din viata aceasta trecatoare, cine a nazuit la ajutorul tau si cu credinta ti s-a rugat, nu a ramas neajutat. Ca cine te-a chemat pre tine, de minuni facatorule, si trecutu-l-ai cu vederea? Sau cui, intru dureri fiind, si spre ajutorul tau alergand, nu i-ai usurat suferinta?

Minunile si ajutorul tau ne-au facut si pre noi, ticalosii si scarbitii, sa te chemam intru ajutor. Auzit-am ca trupul tau a ramas neputrezit, pentru a intari intru noi credinta in inviere. Auzit-am si ca din dragoste pentru norodul credincios, mai apoi L-ai rugat pre Dumnezeu ca binecuvantarea sfintelor tale moaste sa se raspandeasca in toata lumea. -tim, o, alesule ierarhe, de multimea tamaduirilor pre care le-ai savarsit, nou doctor fara de arginti aratandu-te. Nu cunoastem nici suferinta si nici durere, pre care sa nu le poti alina. Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mantuirea celor ce se roaga tie. Dar mai mult decat atat, nu numai ca ai tamaduit boli despre cari doctorii ziceau ca nu pot fi tamaduite, ci si pre multi bolnavi i-ai ajutat a se intari intru credinta si intru rabdare, si sa ia plata de la Dumnezeu pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii.

Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pre noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. Drept aceea, suntem incredintati ca pre tot cela ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pre cei cari au alergat la tine. Slaba este credinta noastra, dar fiind scarbiti si pagubiti, la tine alergam cu credinta si cu lacrimi. Ingenunchind, rugamu-ne tie, Sfinte Ierarhe Nectarie, sa te rogi pentru noi lui Hristos Fiul lui Dumnezeu, Cela ce n-a trecut cu vederea rugaciunile tale cele jertfelnice, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit intru cerestile locasuri.

Catre Acela roaga-te, ca sa fim si noi ajutati si miluiti pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbaviti, ca sa laudam si sa binecuvantam si sa slavim intru tot laudatul si prea puternicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.12.2009, 00:25:16
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

RUGACIUNE CATRE SF FANURIE

Catre tine, Sfinte Mucenice Fanurie, inltandu-ne gandurile, noi pacatosii cu umilinta si cu caldura te rugam: cauta dintru inaltimea cea plina de slava a cerurilor, unde, prin viata ta Sfanta si prin chinurile tale mucenicesti pentru Hristos, ti-ai dobandit salasluire vesnica, si te milostiveste de suferintele, durerile, patimirile, necazurile, amaraciunile si stramtorile noastre. Si te roaga cu indrazneala pe care ai agonisit-o, catre Stapanul tau ceresc si Dumnezeul nostru, sa ne ierte pacatele pe care cu stiinta si cu nestiinta, pururea, ca niste robi nevrednici savarsim, si sa nu se manie pe noi pana in sfarsit, pentru putinatatea dragostei noastre fata de El si fata de aproapele nostru; ci sa fie pururea plin de milostivire fata de noi si sa indeparteze de la noi toata suferinta si durerea, toate patimile si necazurile, toate amaraciunile si stramtorile, zidind in noi cuget curat, ca sa putem rupe cu viata noastra de pacat de pana acum, si privind la ceruri, sa ne inflacaram de dorul de a deveni si noi bineplacuti lui Dumnezeu. Asa, Sfinte Mucenice Fanurie, fii povatuitorul si indrumatorul nostru pe cararile cele necunoscute ale vietii, pentru ca urmand pilda credintei si a dragostei tale fata de Hristos, sa ne invrednicim de darurile tale, pentru iubirea de oameni si binecuvantarea Marelui nostru Dumnezeu; si trecand dintru aceasta viata pamanteasca, sa ne bucuram, laolalta cu tine si cu toti cei bineplacuti din veac ai Domnlui, de imparatia cea nesfarsita a cerurilor si de partea celor drepti, ca impreuna cu toti si inconjurati de cerestii ingeri, sa aducem slava, cinste si inchinaciune lui Dumnezeu Celui slavit in Treime, in vecii vecilor. Amin!
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.12.2009, 00:33:19
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit Rugaciune catre sfanta ecaterina

O, Sfântă Muceniță frumoasă și-nțeleaptă,
Inelul de logodnă l-ai luat pe mâna dreaptă,
Ai vrut să ai drept Mire pe Domnul Iisus,
Uitat-ai bogăția, căci L-ai iubit nespus!

Tu n-ai știut ce-i frica de regi, de împărați,
Nu te-ai uitat la dânșii, că sunt încoronați,
Nu ți-ai lăsat credința, ci mult ai înmulțit-o,
Întărind și pe alții, fecioară mult-iubită!

Nu te-a-nfricoșat moartea ori chinul, ori durerea,
Pentru Hristos, bătaia, ți s-a părut ca mierea!
Deci tu, cu rugăciunea, ne umpli de nădejdi,
În dragostea ta mare, tu, să ne ocrotești!


Vrednicei de lauda mucenitei Ecaterina, care cu darul de la Dumnezeu si cu invatatura ei cea preainalta a uimit stiinta invatatilor de atunci si a intrecut limba ritorilor pagani prin buna ei cuvantare, sa-i aducem multumire de biruinita, ca prin ale ei rugaciuni sa ne izbavim de ispitele vrajmasilor si sa-i cantam: Bucura-te, Ecaterina, mare mucenita a lui Hristos!
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.11.2010, 13:20:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfântul Mucenic Mina

Unul dintre sfinții la care mă rog și care mi-a fost și îmi este de mare folos și ajutor , este Sfântul Mucenic Mina, pe care îl prăznuim astăzi . Îți mulțumesc sfinte că în urmă cu niște ani , te-am descoperit și mai ales pentru ajutorul dat mie în clipele grele ale vieții acesteia . Te-am descoperit cam în același timp pe când un alt mare sfânt mucenic , Mucenicul Mercurie , m-a primit în noua Biserică construită și închinată lui ce se află în apropierea casei mele . Pe atunci mă întrebam dacă pot iubi în aceași măsură doi sau mai mult sfinți ! Da, se poate , căci sfintenia are acest dar de a se sălășui în inima noastră în egală măsură, căci toți sfinții sunt în egală măsură bine plăcuți lui Dumnezeu. Îți mulțumesc Sfinte Mina pentru răbdarea și iubirea ta ! Îți mulțumesc Sfinte Mina pentru potolirea gândurilor tulburi , ale celor ce ne urăsc și ne păgubesc pe noi ! Îți mulțumesc Sfinte Mina , că exiști ! SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.11.2010, 13:45:26
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Unul dintre sfinții la care mă rog și care mi-a fost și îmi este de mare folos și ajutor , este Sfântul Mucenic Mina, pe care îl prăznuim astăzi . Îți mulțumesc sfinte că în urmă cu niște ani , te-am descoperit și mai ales pentru ajutorul dat mie în clipele grele ale vieții acesteia . Te-am descoperit cam în același timp pe când un alt mare sfânt mucenic , Mucenicul Mercurie , m-a primit în noua Biserică construită și închinată lui ce se află în apropierea casei mele . Pe atunci mă întrebam dacă pot iubi în aceași măsură doi sau mai mult sfinți ! Da, se poate , căci sfintenia are acest dar de a se sălășui în inima noastră în egală măsură, căci toți sfinții sunt în egală măsură bine plăcuți lui Dumnezeu. Îți mulțumesc Sfinte Mina pentru răbdarea și iubirea ta ! Îți mulțumesc Sfinte Mina pentru potolirea gândurilor tulburi , ale celor ce ne urăsc și ne păgubesc pe noi ! Îți mulțumesc Sfinte Mina , că exiști ! SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE !+
Exista si un film foarte frumos despre Sfantul Mare Mucenic Mina.La noi, in oras, o superba biserica in stil maramuresan are acest hram.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.11.2010, 14:10:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Exista si un film foarte frumos despre Sfantul Mare Mucenic Mina.La noi, in oras, o superba biserica in stil maramuresan are acest hram.
Poate poți și reușești să postezi niște imagini spre bucuria ochilor noștrii . Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.11.2010, 16:40:02
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Pe acest Sfant Mina,l-am descoperit abia la sfarsitul anului trecut ,mai bine zis in ziua de 30 dec.2009.,cind am fost pradata in apartament ziua in amiaza mare.Am inceput sa pling ,sa ma necajesc foarte tare,punandu=mi intrebarea"de ce??""mie....pina cand, deodata mi-am amintit ca primisem de la Sfanta Manastire Rarau,niste sfaturi ,printre care era si aceala(la vreme de paguba a se citi Acatistul Sf.Mina).Am luat o carte de rugaciuni si am cautat acest Acatist si am inceput sa il citesc plingind,insa in adancul inimii mele ,parca nu credeam ca voi rezolva ceva.Vreau sa spun ca a doua zi am avut primul semn:cineva imi gasise numai buletinul meu si citeva acte.Atunci am inceput sa cred cu tarie in ajutorul Sf.Mina,continuind sa citesc Acatistul timp de 40 de zile ,cum vorbisem si cu preotul meu .In ziua de 18-ian.2010,tot ce se furase din casa mea,s-au intors....a fost prins hotul si a venit politia cu el in casa ptr,reconstituire.Din acea zi ,am promis ca voi spune tuturor ce minune s-a intimplat cu voia Sfantului Mina,il iubesc pe acest Sfant si il chem in rugaciune de cite ori am nevoie .Ii simt mana intinsa si ajutorul totdeauna(nu numai in cazul furturilor).Rugati-va acestui Mare Sfant si o sa-mi dati dreptate.O singura durere am in suflet ca nu este trecut in calendar cu cruce rosie ,asa cum ar merita.Doamne Ajuta!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.11.2010, 20:58:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaiuni , minuni , viata . . .

http://www.agnos.ro/blog/2008/11/11/...-mucenic-mina/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.11.2010, 10:33:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Rugăciune

de Mihai Eminescu

Crăiasă alegându-te
Îngenunchem rugându-te,
Înalță-ne, ne mântuie
Din valul ce ne bântuie;
Fii scut de întărire
Și zid de mântuire,
Privirea-ți adorată
Asupra-ne coboară,
O, Maică prea curată
Și pururea Fecioară,
Marie!

Noi, ce din mila Sfântului
Umbră facem pământului,
Rugămu-ne-ndurărilor,
Luceafărului mărilor;
Ascult-a noastre plângeri,
Regină peste îngeri,
Din neguri te arată,
Lumină dulce clară,
O, Maică prea curată
Și pururea Fecioară,
Marie!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2010, 21:59:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

O, Măicuță, Preacurată!
Născătoare, dulce nume,
Mulțumesc încă odată,
Că ești alături de mine,
Mulțumesc că mă ajuți,
Că mă protejezi mereu,
Tu nicicând să nu mă uiți,
Roagă-Te la Dumnezeu.
Roagă-L, Sfântă Născătoare,
Pe Fiul Tău, Iisus,
Să mă-ndrepte spre cărare,
Pe calea spre ceruri, sus.
Roagă-L, Maică, să mă ierte,
Să aibă milă de mine,
Spre Tine să mă îndrepte,
Să ajung și eu la Tine.
Știu că nu sunt vrednică
Să Îți văd Preasfânta-Ți Față,
Dar Tu ești puternică,
Adu-mă, din nou, la viață.
Vreau să cad, Măicuță Sfântă,
La Preasfintele-Ți Picioare,
Să strig : Maică Preacurată,
Ajută –mă, Născătoare,
Să-Ți sărut, Măicuță Dulce,
Sfintele-Ți Tale Picioare,
Știind c-am dus a mea cruce
Și să vărs lacrimi amare.
Du–mi, Măicuță, rugăciunea
La Preaiubitul Tău Fiu,
Roagă- L să facă minunea
Din păcate să înviu.
Trandafir strălucitor,
Răsărit printe mulți spini,
Până când eu o să mor,
Durerile să-mi alini.
Crin ales dintre fecioare,
Cea mai pură dintre flori,
Ești, Preasfântă Născătoare,
Luminează-mă în zori,
Luminează–mi, Maică, viața,
Curățindu-mi sufletul,
Fă s-ascult mereu povața,
De-a fi una cu pământul,
Să pun strajă gurii mele,
De Fiul Tău să ascult,
Să nu mai fac fapte rele,
Pe Voi să Vă iubesc mult,
Să urmez calea cea bună,
Să învăț, să am răbdare,
Pentru a primi cunună,
De la Tine, Născătoare.
Știu, Măicuță, că nu merit,
Nimic în această viață,
Și nici în Cerul Iubit,
Dar, încă, mai am speranță,
Că Te vei milostivi,
De mine, o păcătoasă,
Să Vă pot și eu slăvi
Și să mă întorc acasă.
Nădăjduiesc, Născătoare,
Că Te vei ruga mereu,
Fii a mea ocrotitoare
Și du-mă la Dumnezeu,
În a Sa Împărăție,
Sus, în Cerul cel Divin,
Să fiu cu Voi pe vecie
Și Vouă să mă închin.
Măcar într-un colț să stau,
Să simt și eu bucurie,
Binecuvântări să iau,
Că sunt în Împărăție.
Poate că visez prea mult,
Dar cât pe pământ trăiesc,
Vreau mereu să Vă ascult
Și pe Voi să Vă slăvesc.
Iartă-mă c-am îndrăznit
Astfel eu, să Îți vorbesc,
Mulțumesc că m-ai primit,
Nu mă lăsa să greșesc.
Mulțumesc și pentru darul,
De-a putea scrie în versuri,
Știu că nu meritam Harul,
Dar Tu ai vrut să mă bucuri.
Și m-ai bucurat, Preasfântă,
Chiar dacă nu meritam,
Tu m-ai făcut fericită
Și-Ți datorez tot ce am.
Sunt, Măicuță, fericită,
Fericită în Hristos
Și de Tine ocrotită,
Crin ales cu sfânt miros.
Împărăteasă Preasfântă,
Mereu Ție mă închin,
Ție Îngerii Îți cântă,
Du-mă-n cer la Tine. Amin.


(Cristina Onoiu)












O Maica preacurata roaga-te lui Hristos pentru mine pacatosul pentru ca tu esti prima intre Sfinti si cea mai in masura,ajuta-ne sa primim iertare de la Dumnezeu si indura-te si de noi si nu inceta a ne ajuta,Maicuta lui Dumnezeu,Amin! ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De Nașterea Domnului - poezii , rugăciuni , colinde + cristiboss56 Rugaciuni 284 24.12.2018 13:01:09
Rugaciuni catre Maica Domnului georgeval Rugaciuni 19 11.12.2013 00:15:21
Rugaciuni catre Sf. Arhanghel Mihail? colaps Rugaciuni 9 04.11.2011 09:39:46
Paraclisul salvarii sufletelor din iad de catre cei sapte sfinti arhangheli: Mihail, patinina34 Rugaciuni 3 04.07.2009 03:30:50
Rugaciuni catre Maica Domnului phradmon Rugaciuni 7 12.10.2006 16:01:06