Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 30.11.2009, 06:33:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pusichet, poate ar fi bine sa vorbesti si cu sotul doamnei respective si sa faceti un plan de actiune...
Daca ia legatura cu sotul amantei, lucrurile pot lua o directie buna sau.. alta, gresita. Inclin sa cred ca lucrurile s-ar agrava, in situatia aceasta.
Sotul infidel se simte, poate, vinovat acum. Dar cauta prilej sa scape de sentimentul de vina, de mustrarile constintei. Cauta orice prilej sa se indreptateasca.
Daca are prilej sa simta ca i s-a declarat "razboi", o va face.. Sotia ia legatura cu sotul amantei.. aha! un afront direct adus amantei. Foarte probabil ca sotul va lua apararea amantei, in dauna sotiei "neintelegatoare".
Pe de alta parte, Ana Maria nu mai are nimic de pierdut.. de ce nu ar incerca? (Asta daca se simte capabila sa reziste momentului in care sotul ar putea arata cat de mult este atasat de amanta, sarind in apararea amantei. Este extraordinar de dureros.. )
Nu mai exista oameni inselati pe forum?

@Ana Maria (pusichet)

Eu m-as ruga Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu sa-i schimbe inima.
Si m-as ruga lui Dumnezeu sa intervina, ca doar in fata altarului v-ati casatorit, inaintea lui Dumnezeu.
Si Sf Arhanghel Rafail sa alunge raul din casnicia voastra (si sa te insanatoseasca si pe tine).
Dar voia lui Dumnezeu sa se faca, ca El stie cel mai bine ce este bun pt noi.

Maica Domnului sa te ajute si sa te intareasca, draga Ana Maria.

Last edited by anna21; 30.11.2009 at 06:37:02.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 30.11.2009, 09:53:31
iubireimpartasita's Avatar
iubireimpartasita iubireimpartasita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Locație: Intr-o casa pustie
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru iubireimpartasita
Implicit

Pusichet,de cand dureaza relatia celor doi?
Eu as incerca sa dau cartile pe fata vorbind cu ea,cu amanta,o discutie fireasca intre doua femei.
Apoi m-as duce la duhovnic sau la o manastire,mai ales in preajma sarbatorilor de Craciun si as urma sfatul unui calugar.
Roaga-te si lasa-ti sufletul in mana Maicii Domnului,Ea stie ce e mai bine pt tine.
__________________
Ma tem de mine insami
Reply With Quote
  #163  
Vechi 30.11.2009, 10:16:20
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, ce sa zic...am ramas masca si eu pusichet....eu sunt marcat de chestii din astea din familie, cad taica-miu si-a luat una mai tanara....si pe noi ca copii ne-a neglijat....detest ce face al tau...auzi sa se cupleze cu alta...de obicei se intampla la barbati care au avut putine prietene...ce sa zic, dacat sa te rogi....traim niste in vremuri, in care ar fi bine sa vina Isus din nou....sa ne trezeasca......mi-a sila de ce vad, cand vad ca si preoti sunt santajati....cu filme si imagini si ma ingrozesc......raul lucreaza peste tot si suntem slabi....dar luptam si invingem! DOAMNE AJUTA SI INDEPARTEAZA RAUL!
Reply With Quote
  #164  
Vechi 30.11.2009, 13:57:54
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Pusichet, eu cred ca nu este cazul sa te simti vinovata ca te-a parasit, nu te merita. Tu l-ai iubit sincer iar el cum te-a rasplatit? Si oare daca se va intoarce la tine nu vei trai toata viata cu frica ca isi poate gasi alta femeie? Este crestinesc sa-l ierti dar nu cred ca vei avea o viata linistita, tot timpul vei sta in alerta iar tu fiind si bolnavioara ai nevoie de liniste, respect si dragoste sincera. Roaga-te Maicii Domnului care negresit te va ajuta asa cum este mai bine pentru tine. Nici o ruga sincera catre Maica Domnului nu ramane fara raspuns si daca Dumnezeu considera ca este bine pentru tine sa va impacati va veti impaca negresit! Indrazneste,crede si ei vedea puterea si dreptatea Domnului.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 30.11.2009, 15:44:22
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

treci peste, draga pusichet! acum ca stii adevarul ar trebui sa te elibereze de povara!
Reply With Quote
  #166  
Vechi 30.11.2009, 15:57:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pusichet Vezi mesajul
buna seara
indraznesc sa va spun povestea mea pe scurt si as avea tare mult nevoie de sfaturi.
sint casatorita de 9 ani, si totul a fost frumos pina anul acesta in ianuarie cind sotul meu a spus ca nu se simte fericit.
poate va intrebati daca are pe altcineva , va spun sigur ca nu, l-am intrebat si pe el, si l-a intrebat si preotul.
nu ne-am certat niciodata, am cununat si botezat, am fost un exemplu pentru toti. iar vestea ca nu ne mai intelegem a socat pe toata lumea.
eu oricum sint in soc si nu-mi mai revin.
am stat de vorba cu sotul meu si am zis ca toate motivele care le spune el se pot rezolva prin comunicare.
dar, el zice ca ne amagim singuri si ca o sa ajungem iar in impas.
nu avem copii, desi ne dorim foarte mult, dar.... eu am probleme de sanatate in sensul ca am o afectiune care duce la infertilitate.
am fost la preot, sintem credinciosi, tin posturile, mergem la biserica, sotul meu chiar a fost in mai pe muntele Athos.

dar, ma simt tot timpul cu spaima, nu vorbeste cu mine deloc, zice ca nu are ce sa spuna.
cum sa procedez, ma rog permanent la Maicuta Domnului sa ma ajute si sa ne lumineze calea.

va rog , daca puteti dati-mi un sfat.
multumesc
doamne ajuta

infiatzi un copilash shi poate o sa va dea Dumnezeu shi un frate pentru el...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #167  
Vechi 30.11.2009, 19:30:58
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pusichet Vezi mesajul
buna seara

din pacate pe zi ce trece tot aflu mai multe lucruri despre sotul meu.
banuiam ca era cu o persoana , o colega de servici, dar acum stiu sigur ca este cu ea.
si ea este casatorita, acum a depus si ea actele de divort.

.
Pusichet, de unde stii asa sigur? In prima postare tot sigur spuneai ca nu are pe altcineva. Pana la urma care sigur e adevarat?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #168  
Vechi 30.11.2009, 19:45:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Pusichet, de unde stii asa sigur? In prima postare tot sigur spuneai ca nu are pe altcineva. Pana la urma care sigur e adevarat?
Este interesant ca si tu negi.
Negarea este cea mai simpla modalitate de protejare a eului.
Pana la a te gandi ca sotul are amanta, intai ii gasesti toate scuzele posibile si imposibile: este obosit, are pb la lucru, este un idealist, sunt eu prea putin pt el, sufera ca nu are copii (sau, dimpotriva, sufera ca are copii!), i s-a stricat masina, este bolnav, are hepatita..orice..

Ce caraghios mi se pare ca si tu negi, desi nu esti implicata in situatie. Si la fel, esti hotarata sa iei rand pe rand toate celelalte posibilitati.. desi el a inaintat deja actele de divort (deci nu este nici bolnav, nici obosit, nici, nici..)
Reply With Quote
  #169  
Vechi 30.11.2009, 20:10:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Este interesant ca si tu negi.
Negarea este cea mai simpla modalitate de protejare a eului.
Pana la a te gandi ca sotul are amanta, intai ii gasesti toate scuzele posibile si imposibile: este obosit, are pb la lucru, este un idealist, sunt eu prea putin pt el, sufera ca nu are copii (sau, dimpotriva, sufera ca are copii!), i s-a stricat masina, este bolnav, are hepatita..orice..

Ce caraghios mi se pare ca si tu negi, desi nu esti implicata in situatie. Si la fel, esti hotarata sa iei rand pe rand toate celelalte posibilitati.. desi el a inaintat deja actele de divort (deci nu este nici bolnav, nici obosit, nici, nici..)

Cea mai hilara pe care am auzit-o vreodata, este ca a fost vrajit( cu chibrite arse in maieu)! cu asta se absolva orice vina a barbatului :))
Reply With Quote
  #170  
Vechi 30.11.2009, 22:54:45
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu neg, eu am observat doar doua fraze la ea "va spun sigur ca nu are pe nimeni, l-a intrebat si preotul" iar mai apoi, "stiu sigur ca are pe cineva". Uita-te numai la postarile ei si ai sa vezi ca asa a zis. Tocmai, eu nu sunt implicata deloc emotional, vad relatarile ei in mod obiectiv si analizand frazele ei, ea nu ne-a spus niciodata de unde a aflat asa sigur ca are pe altcineva. Cum mai ramane cu prezumtia de nevinovatie? Omul e nevinovat pana n-ai dovezi, eu ceream o dovada ca sa ma conving. Doi oameni care divorteaza nu dovedesc un adulter. Dar na...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)

Last edited by Anna; 30.11.2009 at 23:00:05.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutati-ma sunt disperata patricia2006 Umanitare 7 02.09.2012 23:47:20
O mama disperata va roaga cu lacrimi in ochi sa ii ajutati baiatul diannaalex Umanitare 5 23.06.2010 09:05:36