Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.02.2011, 17:04:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
dar tot Sf. Vasile cel Mare spune la sfarsit dupa ce a enumerat toate canoanele ceva de genul ca fiecare duhovnic trebuie sa dea canon dupa cazul pe care il are in fata :)
Păi a zis altceva Dumitru?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.02.2011, 17:07:04
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Așa este. Până la urmă cum o să poți evalua care este mai bun, în absența unui părinte văzător cu duhul? Eseul cred că e soluția cea mai bună, nici întrebări teoretice, unde nu vezi decât cunoștințele respectivului. Într-un eseu poți vedea nu numai cine a învățat, dar și rezonanța sufletească într-o oarecare măsură.

Deci în primul rând e singurul mod în care îi poți evalua.

În al doilea rând, cum ai precizat și tu, nu se poate practică fără teorie; ce-i drept, poți și să fii bun teolog, fără a fi un bun trăitor (chiar tu ești bun la teologie), dar nu poți fi un bun trăitor, dacă nu cunoști canoanele, rânduielile.
Și ce te faci cu cei care nu știu să scrie ceea ce simt în rugăciune și ceea ce percep întru Hristos? Crezi că oricare dintre cuvinte pot să cuprindă iubirea și măreția întâlnirii cu Hristos? Ce te faci cu cei care, chiar dacă simt ceva, nu pot exprima în scris, sunt doar buni oratori, sunt oameni care transmit frumos și minunat ce au de spus numai prin viu grai? A scrie un eseu necesită niște competențe pe care nu garantez că le au toți marii duhovnici.

Și nu mă refer la eseul de tip compunere din școli, de altfel, plictisitor de citit și chinuitor de corectat, mă refer la arta de a convinge pe cineva de ceva prin eseu; e greu, domniță, tare-i greu, chiar și pentru cei care sunt "cimentați" în învățătură. Nu toți suntem Cioran, adică artiști ai stilului fără fond.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.02.2011, 17:14:24
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Păi a zis altceva Dumitru?
Nu. Am simtit nevoia sa precizez ca insusi Sf. Vasile era de acord cu aceste pogoraminte...nu reiesea clar lucru asta din felul in care se exprimase Dumitru ; atata tot.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.02.2011, 17:14:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Și ce te faci cu cei care nu știu să scrie ceea ce simt în rugăciune și ceea ce percep întru Hristos? Crezi că oricare dintre cuvinte pot să cuprindă iubirea și măreția întâlnirii cu Hristos? Ce te faci cu cei care, chiar dacă simt ceva, nu pot exprima în scris, sunt doar buni oratori, sunt oameni care transmit frumos și minunat ce au de spus numai prin viu grai? A scrie un eseu necesită niște competențe pe care nu garantez că le au toți marii duhovnici.

Și nu mă refer la eseul de tip compunere din școli, de altfel, plictisitor de citit și chinuitor de corectat, mă refer la arta de a convinge pe cineva de ceva prin eseu; e greu, domniță, tare-i greu, chiar și pentru cei care sunt "cimentați" în învățătură. Nu toți suntem Cioran, adică artiști ai stilului fără fond.
Și ce spui tu e adevărat, dar până la urmă ai tu o idee mai bună cum să selecționezi preoții? Problema e că sunt puțini cei care pot citi sufletul omului, restul îl pot judeca subiectiv și astfel incorect, dacă numai s-ar uita la el.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.02.2011, 17:28:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
E cumva misandrism / misandrie? Cum altfel să înțeleg atitudinea ta? De ce nu comportamentul față de proprii copii sau față de unchi și mătuși, bunici, părinți etc., etc.?

Duhovnicii buni se vădesc prin comportamentul față de fiii lor duhovnicești și nu față de cei foarte apropiați sau cei din jurul lor. Relațiile lor sociale cu familia implică alte status-uri și alte roluri care pot influența sau nu (pozitiv sau negativ) activitatea lor duhovnicească. Deci, fiind un criteriu relativ, nu poți construi opinii veritabile cu privire la harul preoțesc. !
Calin, tu esti un baiat istet cind vine vorba la a o intoarce din condei si aceasta calitate te va propulsa departe, insa la capitolul psihologie umana si atentie la detaliu mai ai de invatat.

Zici ca "Duhovnicii buni se vădesc prin comportamentul față de fiii lor duhovnicești"?
Oare te-ai gindit CIT timp petrec duhovnicii cu acesti fii?...ca sa poti fii asa de categoric cu Ory?
Iti spun eu; de la 5 MINUTE la... hai cu generozitate, O ORA
Cit timp petrec acesti preoti cu sotia, si rudele listate de tine cu ironie?..24/7!
hmmm, ia sa vedem, oare in ce conditii putem afla cu adevarat daca preotul este cu adevarat preot IN ORICE SITUATIE, sau este doar o fatada, UN JOB, afisat cu maiestrie teologica in timpul programului de lucru cu PUBLICUL.
Ma intreb, oare observi ce promovezi tu, prin felul tau de a examina?...te las pe tine.
cheers!

Last edited by andreicozia; 10.02.2011 at 17:30:54.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.02.2011, 17:35:53
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și ce spui tu e adevărat, dar până la urmă ai tu o idee mai bună cum să selecționezi preoții? Problema e că sunt puțini cei care pot citi sufletul omului, restul îl pot judeca subiectiv și astfel incorect, dacă numai s-ar uita la el.
Nu am o idee mai bună, pentru aceasta ar fi trebuit să fiu unul dintre preasfințiții noștri episcopi, Dumnezeu să-i binecuvânteze ca și până acum, adică, modele bune nouă și demne de urmat. Eu sunt doar un individ dintr-o imposibilă specie, binecuvântată totuși de Dumnezeu, care, uneori, își închipuie că ar fi găsit soluții bune, care, de altminteri, nu le găsești decât într-o bună părtășie și împărtășire cu Domnul Iisus Hristos. Nu e cazul meu!

Am doar câte un gând despre cum ar fi mai bine. Și anume, preoții ar trebui selectați potrivit viețuirii întru Hristos. Și asta e doar menirea episcopului să știe. Nu a mea și nu a vreunui (de)naturat ca mine de Hristos. Episcopul, un "rezultat" al monahismului veritabil, va ști ceea ce merită sau nu hirotonit. Și de acolo încolo, cu rugăciune către Dumnezeu. Preotul hirotonit trebuie să fie capabil și de duhovnicie, acestea nu trebuie despărțite, ci trebuie săvârșite ca una fiind.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.02.2011, 17:40:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu am o idee mai bună, pentru aceasta ar fi trebuit să fiu unul dintre preasfințiții noștri episcopi, Dumnezeu să-i binecuvânteze ca și până acum, adică, modele bune nouă și demne de urmat. Eu sunt doar un individ dintr-o imposibilă specie, binecuvântată totuși de Dumnezeu, care, uneori, își închipuie că ar fi găsit soluții bune, care, de altminteri, nu le găsești decât într-o bună părtășie și împărtășire cu Domnul Iisus Hristos. Nu e cazul meu!

Am doar câte un gând despre cum ar fi mai bine. Și anume, preoții ar trebui selectați potrivit viețuirii întru Hristos. Și asta e doar menirea episcopului să știe. Nu a mea și nu a vreunui (de)naturat ca mine de Hristos. Episcopul, un "rezultat" al monahismului veritabil, va ști ceea ce merită sau nu hirotonit. Și de acolo încolo, cu rugăciune către Dumnezeu. Preotul hirotonit trebuie să fie capabil și de duhovnicie, acestea nu trebuie despărțite, ci trebuie săvârșite ca una fiind.

Doamne ajută!
Și totuși episcopul nu e văzător cu duhul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.02.2011, 17:50:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Și anume, preoții ar trebui selectați potrivit viețuirii întru Hristos. !
Oare vietuirea acelui preot intru sotie, neamuri si copii nu este tot o vietuire intru Hristos?
Aia ce e?...o viata paralela?
Stii la ce duce viata duplicitara, paralela?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.02.2011, 17:57:41
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Calin, tu esti un baiat istet cind vine vorba la a o intoarce din condei si aceasta calitate te va propulsa departe, insa la capitolul psihologie umana si atentie la detaliu mai ai de invatat.

Zici ca "Duhovnicii buni se vădesc prin comportamentul față de fiii lor duhovnicești"?
Oare te-ai gindit CIT timp petrec duhovnicii cu acesti fii?...ca sa poti fii asa de categoric cu Ory?
Iti spun eu; de la 5 MINUTE la... hai cu generozitate, O ORA
Cit timp petrec acesti preoti cu sotia, si rudele listate de tine cu ironie?..24/7!
Andrei, nu sunt un băiat isteț, am depășit demult vârsta aia. Cât despre propulsare, am trăit în lumea lu' nea Nicu și trăiesc și în postneaNicu' world. E târziu, care va să zică.

Duhovnicii și fii duhovnicești sunt una și se întâlnesc regulat (trebuie să o facă) și nu la spovedania din posturi sau ocazională, la dorința credinciosul năpădit de necazuri prin patimi alese, câte 5 minute sau puțin mai mult. Doar constant, ca la ceas, și apoi, la ceas de necaz, credinciosul nu va alerga ci se va așeza și va aștepta în prag cuvincios binecuvântarea lui Hristos venită prin intermediul preotului.

Iarăși, îți spun, nu fi rău, probabil am greșit cu ironia, a venit pur și simplu, puțintel, fără voia mea. Am fost categoric? Nu mi-am dat seama, dar dacă am transmis impresia asta. Scuze.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
hmmm, ia sa vedem, oare in ce conditii putem afla cu adevarat daca preotul este cu adevarat preot IN ORICE SITUATIE, sau este doar o fatada, UN JOB, afisat cu maiestrie teologica in timpul programului de lucru cu PUBLICUL.
Ma intreb, oare observi ce promovezi tu, prin felul tau de a examina?...te las pe tine.
cheers!
În sfârșit, te-am înțeles și mi-a luat cam mult! Vezi, Andrei, tocmai înmulțirea și multiplicarea (acelorași) examene contribuie la transformarea misiunii preoțești în JOB și afișarea unor programe de lucru cu publicul.

Prin felul meu de a examina, promovez responsabilizarea misiunii preoțești și, culmea, nu a preoților, ci a noastră, a tuturor...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.02.2011, 18:03:11
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare vietuirea acelui preot intru sotie, neamuri si copii nu este tot o vietuire intru Hristos?
Aia ce e?...o viata paralela?
Stii la ce duce viata duplicitara, paralela?
Sigur că da, dar era vorba despre un criteriu de selecție și acela nu trebuie să fie determinat de rolul preotului în familie. Preotul, bun duhovnic, va fi preot și în biserică și în familie.

Sorry, but ... viața paralelă / duplicitară a preotului e determinată de conștiința popular-urbană că preotul este preot în biserică și în afară, e om ca noi toți!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
duhovnic, duhovnicie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Examen de Admitere la Facultatea de Teologie - Bucuresti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 10.07.2010 23:41:47
rugaciune pentru examen AngelSmile Rugaciuni 11 06.05.2009 16:10:01
subiecte examen capacitate preoteasca 2008 mmaria Generalitati 3 01.03.2008 20:42:25
limitele sfaturilor preotesti in duhovnicie blueinsinuate Preotul 30 11.06.2007 18:41:29
examen Cain Intamplari adevarate 2 03.08.2006 12:17:24