Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2011, 20:32:11
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit Preoti pentru Germania

Biserica ortodoxa romana are numai 33 de preoti in Germania. Un numar total insuficient pentru nr. declarat de credinciosi romani de 300 000. Cunosc credinciosi care trebuie sa calatoreasca cu masina pana la 300 de km pentru a intalnie un preot ortodox. Multi credinciosi se gandesc sa paraseasca Sfanta Biserica.

Un numar suficient de preoti ar fi un preot in fiecare 301 Raioane/Judete germane. In toata Germania sunt Romani, din nord in sud si de la est la west, oriunde se vorbeste romaneste.

Poate un absolvent de seminar teologic(liceu) sa fie hirotonisit preot, sau numai cu Facultatea de Teologie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2011, 21:23:24
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Dar nu trebuie sa mergi la o biserica romaneasca neaparat. Mai sunt cele rusesti, grecesti, sarbesti, de limba germana...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2011, 21:34:21
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Un numar suficient de preoti ar fi un preot in fiecare 301 Raioane/Judete germane.
Vrei să spui landuri?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2011, 23:23:18
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar nu trebuie sa mergi la o biserica romaneasca neaparat. Mai sunt cele rusesti, grecesti, sarbesti, de limba germana...
Și eu sunt de părere că cel care pleacă în altă țară pentru mai mult timp, este necesar să învețe o limbă străină (măcar la nivel mediu).
Am găsit aici Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, tradusă în engleză.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.02.2011, 08:38:45
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Vrei să spui landuri?
Undeva e ceva gresit... nu pot fi 301 landuri. 15-16 sunt.

Poate s-a referit la altceva :/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.02.2011, 12:10:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. 301 sunt "Landkreis" adica un fel de judete ale noastre.
De ex. in landul Baden-Württemberg exista Landkreis (Judete) Karlsruhe, Heilbronn etc.

2. Intr-adevar sunt prea putini preoti romani in diaspora. Nici din alte tari nu stau grozav.
Sunt probleme si cu bisericile (cladiri). Majoritatea comunitatilor folosesc pentru slujbe cladiri catolice sau evanghelice si trebuie sa plateasca chirii si alte taxe mari (tot le mai vin idei), pe langa intretinerea si asa scumpa.
Si cum romanii nu sunt bogati...

3. Sunt si f.imprastiati in regiune oamenii si sa faci o biserica la care sa vina apoi numai 10-15 oameni iar nu merita

4. Unele biserici romanesti (inclusiv preotii) nu apartin de tara. N-am inteles inca de ce. S-au aciuit pe langa greci, rusi, etc.

5. Sa mergi la alte biserici ortodoxe - nici din alea nu prea sunt.
Nici la ei nu prea vin preoti din tarile respective.
Si daca la greci de ex. intelegi slujba, ca este similara cu a noastra, nu stiu daca la fel este si la rusi sau sarbi.
Limba - nu e musai s-o stii, dar atunci stai numai ca spectator si te mai rogi pentru tine, in limba ta.

6. Ca paraseste lumea BOR din cauza asta? Nu stiu, nu cred, dar este posibil. Cred insa ca multi romani emigrati nici nu au fost vreodata ortodocsi, sau au renuntat din alte considerente cand au venit.

Nu stiu de ce nu vin preoti romani aici. In tara sunt in surplus am inteles.
De ce nu pot studia si hirotonisi aici, dintre emigranti? Nu stiu.
Unii vin la burse aici, deci ceva ortodox se poate studia si in afara tarii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.02.2011, 13:21:41
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. 301 sunt "Landkreis" adica un fel de judete ale noastre.
De ex. in landul Baden-Württemberg exista Landkreis (Judete) Karlsruhe, Heilbronn etc.

2. Intr-adevar sunt prea putini preoti romani in diaspora. Nici din alte tari nu stau grozav.
Sunt probleme si cu bisericile (cladiri). Majoritatea comunitatilor folosesc pentru slujbe cladiri catolice sau evanghelice si trebuie sa plateasca chirii si alte taxe mari (tot le mai vin idei), pe langa intretinerea si asa scumpa.
Si cum romanii nu sunt bogati...

3. Sunt si f.imprastiati in regiune oamenii si sa faci o biserica la care sa vina apoi numai 10-15 oameni iar nu merita

4. Unele biserici romanesti (inclusiv preotii) nu apartin de tara. N-am inteles inca de ce. S-au aciuit pe langa greci, rusi, etc.

5. Sa mergi la alte biserici ortodoxe - nici din alea nu prea sunt.
Nici la ei nu prea vin preoti din tarile respective.
Si daca la greci de ex. intelegi slujba, ca este similara cu a noastra, nu stiu daca la fel este si la rusi sau sarbi.
Limba - nu e musai s-o stii, dar atunci stai numai ca spectator si te mai rogi pentru tine, in limba ta.

6. Ca paraseste lumea BOR din cauza asta? Nu stiu, nu cred, dar este posibil. Cred insa ca multi romani emigrati nici nu au fost vreodata ortodocsi, sau au renuntat din alte considerente cand au venit.

Nu stiu de ce nu vin preoti romani aici. In tara sunt in surplus am inteles.
De ce nu pot studia si hirotonisi aici, dintre emigranti? Nu stiu.
Unii vin la burse aici, deci ceva ortodox se poate studia si in afara tarii.


Sophia nu numai ca sunt preoti in plus ca aceia Slava Domnului au gasit cate o parohie,dar problema este ca sunt ff multi tineri care termina teologia si nu li se ofera parohie.Sunt someri.Ori fac modulul de pedagogie ca sa predea religia,ori lucreaza part time la Mec sau la pizzerii.Daca au cunostinte mai canta pe la cate o biserica si le mai da parintele la sfarsit acolo cateva sute de mii.Daca nu sunt parohii de ce sunt atatea locuri la facultate?Mai bine locuri mai putine si competitia mai mare!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.02.2011, 13:29:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nici macar in provincie, ca sa nu zic la tara, nu sunt locuri / parohii? Ca doar si acolo sunt oameni si biserici.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.02.2011, 13:45:09
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nici macar in provincie, ca sa nu zic la tara, nu sunt locuri / parohii? Ca doar si acolo sunt oameni si biserici.
Ba da mai sunt.Dar daca au parintii bani,intelegi ce vreau sa spun.Sunt unii care fac legea pe la Episcopii
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.02.2011, 15:50:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
4. Unele biserici romanesti (inclusiv preotii) nu apartin de tara. N-am inteles inca de ce. S-au aciuit pe langa greci, rusi, etc.

5. Sa mergi la alte biserici ortodoxe - nici din alea nu prea sunt.
Nici la ei nu prea vin preoti din tarile respective.
Si daca la greci de ex. intelegi slujba, ca este similara cu a noastra, nu stiu daca la fel este si la rusi sau sarbi.
Limba - nu e musai s-o stii, dar atunci stai numai ca spectator si te mai rogi pentru tine, in limba ta.
4: Nu este necesar ca o parohie majoritar romana sau de limba romana sa tina de romani. Suntem toti ortodocsi. Dupa credinta ortodoxa, ar trebui pur si simplu sa tina de episcopul ortodox cel mai apropiat. Dar nimeni nu respecta asta in occident.
Inainte erau mai multe care tineau de alte episcopii, dar din pacate nationalismul care domneste ca este tot si in BOR a tinut sa le adune prin metode nedemne de Bisreica pe toate sub episcopul roman, creind numeroase conflicte greu de sters.

5 Si la sarbi si la rusi si la arabi etc e aceeasi slujba, doar ca in alte limbi (slavona, araba, georgiana etc).
Exista si parohii in germana dar nu destule.

De ce nu vin destui preoti romani din Romania? Pentru ca nu sunt platiti, majoritatea, de Bisreica Romana. Trebuie sa aiba si alta meserie ca sa poata trai.
Si oricum nu e usoara viata in strainatate penru un preot.
Idealul ar fi cum spunea cineva mai sus sa se gaseasca tineri nascuti in Germania care sa studieze teologia si sa devina preoti. Asa ar cunoaste mai bine si conditiile si societatea in care o sa slujeasca.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Lista parohiilor din Mitropolia Ortodoxa Romana pentru Germania, Europa Centrala si de Nord valinu Intrebari utilizatori 0 25.04.2011 00:04:56
Carte in limba romana pentru romanii din Germania LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 15.07.2009 04:41:50