Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 31.08.2010, 13:42:29
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Exista in noi un tron si o cruce. Cand noi stam pe tron, Domnul nostru Iisus Hristos sta pe cruce si invers.
Crucificarile sunt mijloacele de lepadare de sine. Sinele este lumea dinlauntru, stratul de mizerie pusa peste Chipul lui Dumnezeu din suflet; iar subconstientul, este mostenirea ereditara. Trebuie sa alungi multa mizerie din suflet, ca sa dai de filonul de aur al Chipului lui Dumnezeu din tine. Insa nimicurile, fleacurile, iti faramiteaza puterea si energia; de aceea, orice gunoi trebuie maturat. Il maturi in functie de constiinta ta, cat vrei sa fii de curatit!"
- Arsenie Boca - Margaritare duhovnicesti

Un timp am intrat dar am preferat sa stau deoparte. In ciuda faptului ca principiile noastre sunt acelea de a ne mantui, nici nu stim cum, pe nesimtite, facem voia celui ce sta impotriva mantuirii noastre.

Kiralina, te-am apreciat cand ai spus un cuvant de duh, dar din nou, n-am sa fiu de acord cu "stilul" tau. N-as vrea sa fiu considerat partas barfelor privind maicutele de la Prislop. Eu le-am dat circumstante si oricum nu sunt vrednic sa le trec pe dinainte, fie si numai pentru osteneala lor de obste! De Maxim marturisitorul... ce sa mai spun. Ma trec fiori numai gandind ca ma pot ridica pentru o clipa la nivelul intelepciunii lui, dar sa-l mai si combat... Iar pe Parintele Teofil Paraianu, il trec mereu in pomelnicile mele (alaturi de Parintele Arsenie Boca si Ilie Cleopa) pentru ca mi-a fost tare drag. Leaga-te la ochi pentru o zi si incearca sa-ti faci pravila obisnuita apoi sa primesti vizita celor care vin la tine doar sa-ti spuna ca nu-s de acord cu politica actuala, sa zicem... (ma refer la ideea de flecareala acceptata de caracterul tau, nu de al lui). Parintele era suferind de ani buni, dar nu se plangea de asta; in schimb, ar fi avut si el nevoie de putina intelegere. Vorbeam pe alt topic de Parintele Ciprian de la Sihastrie; grea cruce au de dus oamenii acestia! Sa nu aruncam cu vorbe, ca nu mai reusim sa ne "maturam" mizeria din suflet in veacul veacului!

Cristian, vad ca nu ti-a trecut inca! Incearca sa intelegi ca din exterior nu postarile legate de Parinte, deranjeaza, ci raspunsurile succesive si pe bucatele catre un user sau altul, in timp ce poti sa faci acelasi lucru intr-un singur mesaj. Asta a fost la inceput. Acum gata, nu-ti mai pune cenusa in cap, fiindca nu asta era ideea.
  #112  
Vechi 31.08.2010, 13:49:01
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Kiralina, draga , ai o samanta de cearta in tine... fara seaman. Iarta-ma, dar strici toata frumusetea topicului. Reciteste-ti, te rog, postarilor si vezi daca tie iti place de tine. Nu e frumos ce spui. Esti sau nu de aceeasi parere cu noi, oamenii de pe forum, e dreptul tau si ai voie sa-ti spui parera. Dar fa-o frumos. Din postarile tale razbat si decibelii si saliva cu care improsti in jur...
Cu respect te sfatuiesc, sa te abtii cand e vorba de personalitati recunoscute de chiar BOR (macar pt faptul ca esti crestina, botezata in BO). Si apoi, ar trebui sa ai mai multa buna cuviinta fata de oamenii mai experimentati si cu adevarat induhovniciti decat tine (ma refer la Sfini, calugari ca Pr. Teofil Paraianu, Arsenie Boca ).
Stiu ca te-am suparat, dar trebuia sa te trag un pic de "atentie".
Iarta-ma si Doamne ajuta!
Nu m-am suparat deloc,din contra!nu vad unde e lipsa de buna cuviinta la adresa parintilor Arsenie si Teofil.Nu am facut decat sa arat ca si cei sus spiritual pot gresi,caci ce mi-a spus par Teofil m-a daramat complet in acel moment,mai bine nu mergeam....a fost un ciomag in cap total nefolositor.....cat despre par.Arsenie chiar nu am grait de rau,mai ales ca e personajul meu preferat din toata panoplia ortodoxa,unde mai pui ca e si vecin cu mine....nu e frumos ce spun?de ce?folosesc cuvinte interzise?smerenia nu e anestezie generala,vorba lui Puric......e un alt stil,mai virulent,dar e stilul meu!nu il voi schimba ca vezi tu saliva peste tot......
  #113  
Vechi 31.08.2010, 13:58:56
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Nu m-am suparat deloc,din contra!nu vad unde e lipsa de buna cuviinta la adresa parintilor Arsenie si Teofil.Nu am facut decat sa arat ca si cei sus spiritual pot gresi,caci ce mi-a spus par Teofil m-a daramat complet in acel moment,mai bine nu mergeam....a fost un ciomag in cap total nefolositor.....cat despre par.Arsenie chiar nu am grait de rau,mai ales ca e personajul meu preferat din toata panoplia ortodoxa,unde mai pui ca e si vecin cu mine....nu e frumos ce spun?de ce?folosesc cuvinte interzise?smerenia nu e anestezie generala,vorba lui Puric......e un alt stil,mai virulent,dar e stilul meu!nu il voi schimba ca vezi tu saliva peste tot......
Citeste si postarea lui OmBun... si daca nici ceea ce spune el nu-ti da de gandit, atunci ramai in ale tale...
Dumnezeu sa ne aibe in paza Lui!
  #114  
Vechi 31.08.2010, 14:00:38
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
"Exista in noi un tron si o cruce. Cand noi stam pe tron, Domnul nostru Iisus Hristos sta pe cruce si invers.
Crucificarile sunt mijloacele de lepadare de sine. Sinele este lumea dinlauntru, stratul de mizerie pusa peste Chipul lui Dumnezeu din suflet; iar subconstientul, este mostenirea ereditara. Trebuie sa alungi multa mizerie din suflet, ca sa dai de filonul de aur al Chipului lui Dumnezeu din tine. Insa nimicurile, fleacurile, iti faramiteaza puterea si energia; de aceea, orice gunoi trebuie maturat. Il maturi in functie de constiinta ta, cat vrei sa fii de curatit!"
- Arsenie Boca - Margaritare duhovnicesti

Un timp am intrat dar am preferat sa stau deoparte. In ciuda faptului ca principiile noastre sunt acelea de a ne mantui, nici nu stim cum, pe nesimtite, facem voia celui ce sta impotriva mantuirii noastre.

Kiralina, te-am apreciat cand ai spus un cuvant de duh, dar din nou, n-am sa fiu de acord cu "stilul" tau. N-as vrea sa fiu considerat partas barfelor privind maicutele de la Prislop. Eu le-am dat circumstante si oricum nu sunt vrednic sa le trec pe dinainte, fie si numai pentru osteneala lor de obste! De Maxim marturisitorul... ce sa mai spun. Ma trec fiori numai gandind ca ma pot ridica pentru o clipa la nivelul intelepciunii lui, dar sa-l mai si combat... Iar pe Parintele Teofil Paraianu, il trec mereu in pomelnicile mele (alaturi de Parintele Arsenie Boca si Ilie Cleopa) pentru ca mi-a fost tare drag. Leaga-te la ochi pentru o zi si incearca sa-ti faci pravila obisnuita apoi sa primesti vizita celor care vin la tine doar sa-ti spuna ca nu-s de acord cu politica actuala, sa zicem... (ma refer la ideea de flecareala acceptata de caracterul tau, nu de al lui). Parintele era suferind de ani buni, dar nu se plangea de asta; in schimb, ar fi avut si el nevoie de putina intelegere. Vorbeam pe alt topic de Parintele Ciprian de la Sihastrie; grea cruce au de dus oamenii acestia! Sa nu aruncam cu vorbe, ca nu mai reusim sa ne "maturam" mizeria din suflet in veacul veacului!

Cristian, vad ca nu ti-a trecut inca! Incearca sa intelegi ca din exterior nu postarile legate de Parinte, deranjeaza, ci raspunsurile succesive si pe bucatele catre un user sau altul, in timp ce poti sa faci acelasi lucru intr-un singur mesaj. Asta a fost la inceput. Acum gata, nu-ti mai pune cenusa in cap, fiindca nu asta era ideea.
Ca de obicei,trebuie sa explic de n ori acelasi lucru ca sa ma fac inteleasa!despre ce barfa vorbesti in privinta maicilor de la Prislop?am relatat niste aspecte deranjante,anormale.nu pot sa ma prefac ca totul e ok si sa nu zic nimic doar pentru ca ele sunt altceva.....si?nu trebuie tras un semnal de alarma cand uita care le este rostul?nu am voie sa ma mir,sa arat unde e greseala?revin la maxim marturisitorul !nu pot fi de acord cu ce spune doar pentru ca are o statura spirituala.e aberant!a fost om si el!esti de acord ca daca te consideri bun,in sens obiectiv,ii vezi pe ceilalti rai?el asta afirma!da un raspuns sincer!cat despre Parintele Teofil,am explicat care a fost intentia mea!nu stiu care din noi era mai suferind in acel moment!putea sa imi spuna o vorba buna ,nu sa ma trimita la plimbare!tocmai ca era cine era!nu am venit sa ii cer bani,ci am venit sa cer un sfat.....si habar nu ai in ce stare eram atunci.stii de ce,doar ti-am spus!l-am scos din tihna chiliei lui 5 minute ca sa arunce pe mine oala cu apa fierbinte:nu ai gasit un alt duhovnic pana la mine?asa se vorbeste?mi-a trecut cand i-am descoperit conferintele.......
  #115  
Vechi 31.08.2010, 14:07:44
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Revin cu o completare:cand vei intelege suferinta unui posedat si indiferenta celor ce ar trebui sa il ajute, o sa ma intelegi.....vei intelege si revolta si aratarea cu degetul,si judecarea si nu vei simti nici un pic de ingaduinta fata de cei ce se fac ca ploua!nu poti sti ce inseamna un posedat,ce cruce duce,cu ce se lupta,ce se alege de el si viata lui,pana nu ai fost ca el sau langa el!este el cu o turma de draci si cu Dumnezeu.si uneori simte ca nici Dumnezeu nu ii e suficient!e cea mai grea cruce sa lupti cu ce nu vezi si maicile sa cheme ambulanta!cat despre barfa........hai sa fim seriosi!
  #116  
Vechi 31.08.2010, 14:28:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Revin cu o completare:cand vei intelege suferinta unui posedat si indiferenta celor ce ar trebui sa il ajute, o sa ma intelegi.....vei intelege si revolta si aratarea cu degetul,si judecarea si nu vei simti nici un pic de ingaduinta fata de cei ce se fac ca ploua!nu poti sti ce inseamna un posedat,ce cruce duce,cu ce se lupta,ce se alege de el si viata lui,pana nu ai fost ca el sau langa el!este el cu o turma de draci si cu Dumnezeu.si uneori simte ca nici Dumnezeu nu ii e suficient!e cea mai grea cruce sa lupti cu ce nu vezi si maicile sa cheme ambulanta!cat despre barfa........hai sa fim seriosi!
Iarta-ma, draga mea! Probabil voi spune o prostie care te va revolta si mai mult, dar dupa cate ma cunosti, nu-mi sta in caracter sa ma abtin in astfel de cazuri. A fi posedat inseamna a fi stapanit de cel rau. Iar cel rau se simte bine acolo fiindca tu faci ce faci si nu vrei sa-l scoti afara, oricat s-ar stradui ceilalti. Cred ca pe el trebuie sa-l "scuipi" afara cu orice pret. Stiu ca ai suferit, dar dupa manifestarile tale, dupa duritatea mesajelor pe care le lasi, se pare ca nu ai scapat definitiv. Au gresit maicutele de la Prislop? Am inteles si eu asta, dar hai sa le iertam si sa ne rugam pentru ele, ca daca ne privim pe noi vom vedea mult mai multe pacate. Pentru ale lor, nu vom plati noi decat in masura in care incercam sa le punem la zid!!! Ca a gresit fata de tine Parintele Teofil Paraianu? Nu privi superficial! Nimic pe lume nu-i intamplator. Ar fi trebuit sa-ti dea de gandit acest lucru, nu sa judeci aspru un om batran si bolnav, caruia tocmai i s-a tulburat odihna, sau rugaciunea catre Dumnezeu. Cine n-a avut dezamagiri cu anumiti duhovnici? Si? Dumnezeu ne cere rabdare si-i permite diavolului sa ne puna la incercare prin orice metoda. Iar noi ce facem? Dam cu bata-n balta, incercand sa ne luam de piept si cu Dumnezeu ca si-a permis sa ne scoata din rand si sa ne aseze din nou la coada... Eu cred ca stie El bine... DE CE!!!
  #117  
Vechi 31.08.2010, 14:30:02
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Si pe deasupra,sa te mai lupti si cu politistul de serviciu care e cat bradu,cu 2 linii pe "creer",care nepricepand ce se intampla,vrea sa dea afara si posedatu si pe cei ce il ajuta!in plus,lupta-te in interior si cu indiferenta florii monahicesti si preotesti adunata la Prislop.ziua aceea,de 28 noi 2005 sau 6,nu mai stiu exact, a fost o zi mare.am inteles ca cei in rasa nu sunt defel cum ii credem si dorim.cel putin,nu toti!e multa spoiala si aparenta!mi-am dat seama ca osanalele sunt inutile!nu sunt deloc altfel!ii facem noi!din zeci de preoti adunati acolo,unul nu i-a pus patrafirul in cap sa ii citeasca o rugaciune.e posibil asa ceva?de aici se vede de fapt cum stau lucrurile,nu din presupuneri.....un singur calugar de la la radu-voda s-a oprit!si citeva maici sa se inchine si sa plece!nu ma asteptam la nimic din partea multimii adunate,care credeau ca femeia e o isterica,asa am crezut si eu pana am ciulit urechile si am recunoscut stilul dracesc......si credeam ca se vor aduna buluc preotii sa ii faca o slujba puternica.....da de unde!mai mult,la mormantul parintelui,preotul ce era acolo a si alungat-o pe biata femeie pe motiv ca incurca lumea.....care era bine mersi.da mai conteaza lumea cand o femeie posedata si zdrentaroasa simte ca are o sansa la mormantul parintelui?in fine!eu mi-am lamurit multe in acea zi,am venit acasa plangand si eu slaba de inger nu mi-s,si cred ca a fost un test pus la cale de Dumnezeu!sa vada ce preoti si maici are!nu vreau sa aud iar ca ma cred speciala etc!doar am ajutat un om si am tras niste concluzii triste!tu,omule bun,ai fi concluzionat altfel?si ai fi putut sa nu arati cum sta treaba de fapt cand se aduce vorba de atitudinea maicilor de la prislop?si ai fi stat sa te uiti cum o ia salvarea pe acea femeie?eu nu am plecat cand s-a terminat slujba,cum era firesc,am ramas sa ajut acea femeie,m-a prins seara si nu am avut cu ce veni acasa!si-a lasat tata pacientii sa vina sa ma ia,si evident ca ce mi-au auzit urechile.....nici nu l-am bagat in seama.deci omule bun,care nu doar spui ca esti bun,ci chiar esti,tu ce faceai daca puteai ajuta?plecai?si apoi taceai daca vedeai ce de fapt toata lumea e le fel,ca pe unii rasa monahala nu ii innobileaza cu nimic?eu trebuie sa spun lucrurile astea,nu pot sustine neadevaruri!
  #118  
Vechi 31.08.2010, 14:34:41
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Iarta-ma, draga mea! Probabil voi spune o prostie care te va revolta si mai mult, dar dupa cate ma cunosti, nu-mi sta in caracter sa ma abtin in astfel de cazuri. A fi posedat inseamna a fi stapanit de cel rau. Iar cel rau se simte bine acolo fiindca tu faci ce faci si nu vrei sa-l scoti afara, oricat s-ar stradui ceilalti. Cred ca pe el trebuie sa-l "scuipi" afara cu orice pret. Stiu ca ai suferit, dar dupa manifestarile tale, dupa duritatea mesajelor pe care le lasi, se pare ca nu ai scapat definitiv. Au gresit maicutele de la Prislop? Am inteles si eu asta, dar hai sa le iertam si sa ne rugam pentru ele, ca daca ne privim pe noi vom vedea mult mai multe pacate. Pentru ale lor, nu vom plati noi decat in masura in care incercam sa le punem la zid!!! Ca a gresit fata de tine Parintele Teofil Paraianu? Nu privi superficial! Nimic pe lume nu-i intamplator. Ar fi trebuit sa-ti dea de gandit acest lucru, nu sa judeci aspru un om batran si bolnav, caruia tocmai i s-a tulburat odihna, sau rugaciunea catre Dumnezeu. Cine n-a avut dezamagiri cu anumiti duhovnici? Si? Dumnezeu ne cere rabdare si-i permite diavolului sa ne puna la incercare prin orice metoda. Iar noi ce facem? Dam cu bata-n balta, incercand sa ne luam de piept si cu Dumnezeu ca si-a permis sa ne scoata din rand si sa ne aseze din nou la coada... Eu cred ca stie El bine... DE CE!!!
Nu ai inteles nimic!renunt!a fi virulent in mesaje nu inseamna ca esti posedat!preferi o carpa bleaga?nu sti de fapt ce inseamna posesia demonica!cum e omul vertical si ferm in pozitia lui si in ceea ce crede,pac ,e posedat!nu asta e posesia!e timpul sa faci niste vizite pe la anumite manastiri!
  #119  
Vechi 31.08.2010, 14:43:42
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Am un duhovnic care si el arata cu degetul ce altii prefera sa nu vada!nici el nu e de acord ca trebuie sa inchizi ochii la orice greseala a celor in rasa,doar ptr ca ei sunt mai sus!si e calugar de 20 de ani!deci nu mi-o spune un proaspat absolvent de teologie!parintele Teofil era un vizionar,a vazut ce altii nu vedeau!el cu tihna lui,eu cu chinul meu!de ce nu mi-a oferit ajutorul asteptat?eu cautam raspunsuri!si practic m-a alungat!indirect!unul din rolurile lui nu e sa se jertfeasca ptr aproapele,mai ales cand e suferind si e un copil de 17 ani?eu de ce am putut sa renunt la tihna mea sa ii ajut pe altii,chinuita fiind?el de ce nu a facut-o,fiind cat,de cat,bine mersi?asta e,de fapt,tabloul real!nu -i mai cauta scuze,nici lui,nici maicilor!sunt supusi greselii,ca toti,de altfel!am iertat,dar nu am uitat!si din cand in cand,mai aduc lumea cu picioarele pe pamant,cu exemple,sa nu creada ca tot ce zboara se mananca!
  #120  
Vechi 31.08.2010, 14:50:02
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Nu ai inteles nimic!renunt!a fi virulent in mesaje nu inseamna ca esti posedat!preferi o carpa bleaga?nu sti de fapt ce inseamna posesia demonica!cum e omul vertical si ferm in pozitia lui si in ceea ce crede,pac ,e posedat!nu asta e posesia!e timpul sa faci niste vizite pe la anumite manastiri!
Hm!... Ma ghindiam io!...
Nu, eu nu prefer capra si nu prefer bleaga. Punct!
In fata lui Dumnezeu, a sta vertical inseamna a fi mult prea plin de sine! Mai incearca si alta pozitie, ca tot veni vorba de "capra". (No offence: vorbeam de smerenie si nu altceva!!!)
Iar de la manastire tocmai ce m-am intors. Iar daca ar fi fost sa ma folosesc de metodele tale, poate ca ar fi trebuit sa ma iau la bataie din prima zi cu monahul-bucatar, sau cu un altul care nu m-a tratat ca pe un VIP. Dupa ceva timp, insa, s-au schimbat impresiile si de o parte si de cealalta!!!

Iar posedarea?... Dac-ai sti cati ne stapanesc pe fiecare-n parte nu te-ai mai simti deranjata de sesizarea mea. Faptul ca eu sunt aici pe forum in loc sa ma ocup de ceva mult mai important pentru suflet, tine de dependenta si deci, intr-un fel sau altul, NU fac voia lui Dumnezeu ci a altcuiva. Iar daca ma stapaneste, trebuie sa recunosc ca inca nu m-am hotarat sa-l "scuip" afara!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31