Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.04.2011, 23:04:41
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Un coleg imi spunea insa ca in satul lui - undeva pe langa Bucuresti - exista insa un obicei ciudat in noaptea Invierii Domnului.

Satenii obisnuiesc sa aduca la biserica gaini vii (in special cocosi) pe care le ofera parintelui. Poate confirma cineva acest obicei si in alte localitati sau regiuni ale tarii?
Cunosc si eu acest obicei straniu, practicat chiar si in Bucuresti. Credinciosii duc la Biserica cocosi albi si ii dau preotului in cadrul slujbei din noaptea invierii. Sunt daruiti spre a fi iertate sufletele celor adormiti "fara lumanare". Se spune ca, daca va canta cocosul, sufletul celui adormit va fi izbavit.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.04.2011, 12:26:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pentru sufletele celor adormiti fara lumanare - ma rog, de parca numai lumanarea ar mantui sufletul omului! - se da preotului, pentru sulfetul lui X, o faclie, lumanarea aceea mare, din ceara curata, cu care sa oficiaza slujba noaptea de Pasti si de la care iau lumina credinciosii. Asa este recomandat, am dat mai demult linkul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2011, 14:17:07
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Smile

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Iepurasul ca iepurasul, e de la sine inteles ca nu are nimic in comun cu sarbatoarea crestina. Un coleg imi spunea insa ca in satul lui - undeva pe langa Bucuresti - exista insa un obicei ciudat in noaptea Invierii Domnului.

Satenii obisnuiesc sa aduca la biserica gaini vii (in special cocosi) pe care le ofera parintelui. Poate confirma cineva acest obicei si in alte localitati sau regiuni ale tarii?
Ieri am aflat ca un obicei destul de asemanator a existat pana de curand si in localitatea Dabuleni, judetul Dolj. Se aduceu cocosi albi la biserica. E ceva legat de mortii ce au trecut pragul lumii de dincolo fara lumanare si fara impartasanie.

Parere mea, - fara a fi insa antropolog - este ca pasarea asta este privita ca un fel de "mesager" al lumii de dincolo, "intermediar" sau ceva de soiul acesta. Credinta s-a pastrat atat de mult timp, datorita ecoului pe care l-a avut in constiinta oamenilor celebra scena biblica a lepadarii de Hristos pana la cantatul cocosului.

El, cocosul a avut aici rol de constiinta, dar si de mesager - cantecul lui a atras atentia asupra pacatului savasit. In credinta populara el are si puterea de a lunga duhurile rele, (sau, cel putin, de a vesti momentul cand ele sunt indepartate). Nu este chiar asa de fantezist cum pare. Daca ne gandim iarasi la scena biblica, cocosul, prin cantecul lui, alunga minciuna, spaima si tagada, si aduce in sufletul apostolului, regretul, recunostinta si dragostea netematoare pentru invatatorul sau...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.04.2011, 18:24:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu stiu de unde vine superstitia asta cu cocosul, nu cred ca din scena cu Petru, pentru ca aceea tine de lepdare si nu de inviere, dar incerc si eu o varianta: intr-o legenda apocrifa, Maica Domnului vesteste unor pagani invierea Domnului. Acestia spun ca vor crede numai in cazul in care cosul de rachita va inverzi, cocosul din farfurie (deci facut friptura) va canta si alte lucruri asemenea. Rachita inverzeste, cocosul din farfurie invie si canta, semn ca Hristos a inviat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.04.2011, 23:01:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eeaotly Vezi mesajul
Da, și de la Eastre vine și termenul englezesc de Easter (Paște).
http://istodor.ro/?p=7439
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
iepuraș, pasti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cele 2 invieri grasu77 Secte si culte 7 25.03.2012 10:19:29
o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane cristina.c Generalitati 5 09.04.2010 13:04:38
Obiceiurile de Paste sunt pagane? Floar3 Generalitati 16 19.11.2009 19:26:42
De ce doar trei invieri? costel Generalitati 9 17.10.2009 22:44:22
Prieteniile rele strica obiceiurile bune costel Generalitati 18 06.10.2009 16:58:08