Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.04.2009, 22:21:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sfarsitul va fi o dovada a lipsei de iubire, cand va inceta dragostea dintre frati va lipsi comuniunea.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.04.2009, 12:23:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Lipsa de iubire a existat si exista deja in tot locul. Cred insa ca aceasta lipsa de iubire (care aduce sfarsitul) se cere a cuprinde intreaga Biserica. Dintre toti, doar o mica parte va mai putea iubi pe aproapele. Cand aluatul se va strica, cand sarea se va strica si cand lumina se va stinge, atunci va veni sfarsitul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.05.2009, 13:00:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Un alt semn care se va arata vadit spre sfarsitul lumii este prevestit de proorocul Daniel la capitolul 12, versetul 4:

"Iar tu, Daniele, ține ascunse cuvintele și pecetluiește cartea până la sfârșitul vremii. Mulți vor cerceta-o cu de-amănuntul și va crește știința."

Am asistat in ultimele cateva zeci de ani la o explozie a descoperirilor stiintifice, incomparabil mai multe ca oricand in istorie.

Sa luam aminte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.05.2009, 01:41:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SA ne amintim ca Pr. Arsenie Papacioc a spus, ca ne aflam la primul 6 din 666. Deci mai dureaza, si mai bine nu va fi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.05.2009, 19:14:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Statul Israel s-a infiintat in 1948. Sa fie oare o coincidenta ca tranzistorul a fost inventat in 1947? Tranzistorul este cea mai importanta descoperire a stiintei secolului trecut, fara de care n-ar fi aparut computerele.

Pana in secolul trecut, omenirea a progresat foarte putin. Transporturile de pe vremea romanilor au fost aceleasi pe vremea lui Napoleon; acum navetele spatiale inconjoara Pamantul in 18 minute. Acum doua milenii, armele de razboi constau in a arunca sulite, sageti si bile; In secolul 19 razboaiele se purtau cam la fel ca pe vremea romanilor...

Toate marile descoperiri s-au concentrat in secolul trecut, si asta trebuie sa ne spuna ceva. La Daniel 12, 4 proorocul ne avertizeaza ca in vremurile din urma va creste stiinta. In alt loc, Biblia ne spune ca vom avea capacitatea de a distruge Pamantul - si tot in secolul trecut s-a descoperit puterea nucleara ascunsa in nevazutul atom...

In alt loc ne spune ca in zilele din urma lumea va ajunge la stadiul de depravare care era odinioara in Sodoma si Gomora - si asa este, stie tot poporul. Crimele sunt promovate in media, homosexualitatea a devenit un fapt acceptat in foarte multe tari "civilizate", avorturile s-au inmultit si nu mai zic de altele.

Din 1950 incoace au fost in lume 93 de cutremure importante. Comparativ cu 21 de cutremure din anul 1000 pana in 1800, 18 din 1800 pana in 1900 si 33 din 1900 pana in 1950. Iarasi un fapt alarmant si prevestit ca fiind caracteristic vremurilor din urma.

Hristos ne spune la Luca 21, 31-32:
Așa și voi, când veți vedea făcându-se acestea, să știți că aproape este împărăția lui Dumnezeu.
Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea.

Adica toate semnele se vor implini pe parcursul aceleiasi generatii. Sa fie punctul critic in jurul anului 1950, momentul de inceput al "neamului" despre care ne vorbeste Hristos? Faptul e destul de plauzibil pentru mine, din moment ce implantarea cu cipuri a si inceput in unele tari, deocamdata in stadiul de testare... Daca acum vreo 13 ani citeam despre implantul cu microcip ca despre o poveste SF, acum se vede clar ca ideea este realizabila si la inceputul implementarii. Nu degeaba s-au gandit sa ne bage cipul in acte, ca sa-l faca ulterior un bun necesar si sa ni-l introduca la propriu sub piele.

Cine are urechi de auzit sa auda. Daca Dumnezeu ar fi lasat ultimele evenimente sa vina totalmente prin surprindere, atunci nu ne-ar mai fi dat profetiile si semnele mai dinainte. Toata lumea are dreptul sa fie sceptica - de ce tocmai noi sa fim martorii lui Antihrist? Eu nu iau de bune toate interpretarile semnelor care se aud, insa atentia mi se mareste pe zi ce trece, vazand incotro se indreapta civilizatia noastra. Nu pot sa ignor atatea lucruri care imi sar in ochi oriunde m-as uita.

Dumnezeu sa ne ajute.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.05.2009, 00:23:01
viorelarad viorelarad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Mesaje: 2
Unhappy Aveti timp sa va ganditi la sfarsitul lumii si nu la sufletul vostru?

Toata lumea este tulburata de o problema, am putea spune bizara si fără de folos pentru suflet care până la urmă nu ar trebui să iși aiba rostul!Gândiți-vă ce sunt de folos pentru sufletul vostru nu la altceva ,,bazaconii”.Și Mântuitorul ne spus clar ca noi nu trebuie să ne îngrijim de cele lumești ci de cele sufletești! nu conteaza anul, ziua, ceasul, când va veni sfârșitul lumii!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.05.2009, 01:41:01
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
SA ne amintim ca Pr. Arsenie Papacioc a spus, ca ne aflam la primul 6 din 666. Deci mai dureaza, si mai bine nu va fi.
Buna ..care este primul 6? adica reprezinta ceva anume ? o lepadare sau...
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.05.2009, 12:03:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorelarad Vezi mesajul
Toata lumea este tulburata de o problema, am putea spune bizara si fără de folos pentru suflet care până la urmă nu ar trebui să iși aiba rostul!Gândiți-vă ce sunt de folos pentru sufletul vostru nu la altceva ,,bazaconii”.Și Mântuitorul ne spus clar ca noi nu trebuie să ne îngrijim de cele lumești ci de cele sufletești! nu conteaza anul, ziua, ceasul, când va veni sfârșitul lumii!
Cine spune ca nu avem grija si de sufletul nostru? Eu nu stiu daca voi vedea ziua de maine, d-apoi vremurile din urma care se pare ca sunt aproape. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ignor realitatea din jurul meu, ca nu trebuie sa citesc ziarul si sa ma uit la stiri. As fi un ignorant daca nu mi-ar pasa daca in curand s-ar da vreo lege sa ne injectam capsule in mana dreapta sau in frunte. Ca doar trebuie sa dam Cezarului ce-i al lui... Nu-i chiar asa, domnule Viorel. Ignoranta este un pacat si nepasarea fata de ce se intampla cu cei din jur si cu tine insuti se pedepseste grav.

Si apoi cine sa inteleaga semnele sfarsitului daca nu noi toti? Daca cineva se asteapta ca marii nostri ierarhi sa ne avertizeze si sa traga semnale de alarma - cred ca se inseala. Caci in vremurile din urma [o parte din ei] vor fi de partea raului, vorba Parintelui Iustin Parvu.

Doamne ajuta si ne lumineaza.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.05.2009, 18:10:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cine spune ca nu avem grija si de sufletul nostru? Eu nu stiu daca voi vedea ziua de maine, d-apoi vremurile din urma care se pare ca sunt aproape. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ignor realitatea din jurul meu, ca nu trebuie sa citesc ziarul si sa ma uit la stiri. As fi un ignorant daca nu mi-ar pasa daca in curand s-ar da vreo lege sa ne injectam capsule in mana dreapta sau in frunte. Ca doar trebuie sa dam Cezarului ce-i al lui... Nu-i chiar asa, domnule Viorel. Ignoranta este un pacat si nepasarea fata de ce se intampla cu cei din jur si cu tine insuti se pedepseste grav.

Si apoi cine sa inteleaga semnele sfarsitului daca nu noi toti? Daca cineva se asteapta ca marii nostri ierarhi sa ne avertizeze si sa traga semnale de alarma - cred ca se inseala. Caci in vremurile din urma [o parte din ei] vor fi de partea raului, vorba Parintelui Iustin Parvu.

Doamne ajuta si ne lumineaza.
In primul rand ca asta s-a intamplat de la inceputurile Bisericii si pana azi, nu e ceva legat neaparat de Apocalipsa.

Si pana atunci chiar si o parte din cei care vietuiesc prin manastiri s-ar putea sa fie de partea raului.
N-au fost manastiri care au sustinut ruperea BOSV de BOR?

Nimeni nu e ferit prin statutul formal pe care il are in sanul Bisericii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.05.2009, 18:12:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Buna ..care este primul 6? adica reprezinta ceva anume ? o lepadare sau...
Parintele Arsenie are o teologumena referitoare de ce inseamna "666" dar in acest caz nu a vrut sa spuna ceva anume.

Este o exprimare metaforica in sensul ca parintele e de parere ca ne aflam undeva la inceputul sfarsitului.
Cat va dura pana atunci, e greu de spus.

Insa altii ca par. Aldea spun ca deja pecetluirea a inceput, ceea ce e una din cele mai mari enormitati.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnele mortii Ionut27 Generalitati 9 14.10.2013 19:34:53
Stiinta si razboiul sfarsitului lumii JustNicol Generalitati 3 29.07.2012 23:04:18
Semnele propovaduirii. ClaudiuT Din Noul Testament 3 09.09.2009 15:01:43
Apropierea sfarsitului ? Matei21 Generalitati 102 07.02.2008 14:27:59
SEMNELE TIMPULUI Laurentiu Generalitati 47 16.12.2006 22:20:15