Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.11.2009, 21:49:58
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Cu adevarat traiesti o situatie foarte dificila..

Pe forum este o doamna a carei copil s-a intors acasa dupa ce a citit acatistul si viata Sfantului Ioan Rusu. Stiu ca te rogi probabil la Maica Domnului si foarte bine faci...roaga-l si pe Sfantul Ioan sa te ajute cu rugaciunile lui, multe minuni a facut si in vremurile noastre..

O data cand am trecut printr-o situatie dificila, crestinii de pe forum mi-au spus ca Dumnezeu imi pregateste ceva mai bun, de asta imi da esec si suferinta..Continua sa te rogi, sa ceri nadejde, dragoste, rabdare si cand va considera Domnul nostru ca este timpul, va veni si rezolvarea. Nu deznadajdui, Iisus stie si firele tale din cap, dar suferintele tale...Maica Domnului sufera si se roaga alaturi de tine si pentru tine, iar durerea ta nu ii este indiferenta. Crede ca Ea, Imparateasa cerurilor, poate prin rugaciune cate poate si Fiul Ei, adica poate schimba si situatia ta, atfel incat sa devina intr-o zi doar o perioada dificila din care ati iesit mai plini de dragoste si nadejde si credinta decat ati intrat..

7. Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
8. Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide. 9. Sau cine este omul acela între voi care, de va cere fiul său pâine, oare el îi va da piatră?
10. Sau de-i va cere pește, oare el îi va da șarpe?
11. Deci, dacă voi, răi fiind, știți să dați daruri bune fiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da cele bune celor care cer de la El?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.11.2009, 21:51:25
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Noi suntem alaturi de tine, spune-ne numele voastre de botez ca sa va putem pomeni in rugaciunile noastre, daca nu ai nimic impotriva..
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.11.2009, 22:48:26
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pusichet Vezi mesajul
pentru ca fara el eu nu mai am rost pe lumea asta.
Incearca sa faci astfel incat el sa nu stie asta. Fa in asa fel incat sa creada ca esti bine si fericita fara el si crede-ma ca asta il va pune pe ganduri si-l va intoarce.
Prietenul meu mi-a spus ca uneori e o povara insuportabila sa stii ca esti totul pentru cineva, nu te simti in stare sa faci fata si atunci simti totul ca o povara.
Dupa ce el se va intoarce la tine, abia atunci fi sincera si spune-i ca te-a durut plecarea lui si ca ti-a fost dor de el, insa nu-i spune ca n-ai mai fi putut trai fara el.
Incerc sa te ajut...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.11.2009, 23:16:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pusichet Vezi mesajul

am fost la preot mi-a dat canon, il fac si ma rog tot timpul sa se intoarca inapoi, pentru ca fara el eu nu mai am rost pe lumea asta.
Nu gandi asa, ca nu ai niciun rost pe lume fara el! Spune bine Anna mai sus sa nu ii spui ca el e totul pentru tine, dar si mai bine ar fi daca ai incerca sa nu mai fii dependenta emotional de el! Imi spunea parintele meu ca noi, crestinii, nu avem voie sa spunem asa, deoarece este idolatrie. Mai presus de toate trebuie sa fie dragostea lui Dumnezeu. Roaga-te curat la El sa se faca voia Lui si incearca sa schimbi ceva in comportamentul tau, incearca sa nu mai fii sau macar sa nu mai pari atat de disperata, fii puternica (si rugaciunea te intareste) si sigura! Un crestin este optimist si isi pune toata nadejedea in Dumnezeu! Sa fie voia Lui si tu sa fii impacata!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.11.2009, 12:51:16
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pusichet Vezi mesajul
buna seara
indraznesc sa va spun povestea mea pe scurt si as avea tare mult nevoie de sfaturi.
sint casatorita de 9 ani, si totul a fost frumos pina anul acesta in ianuarie cind sotul meu a spus ca nu se simte fericit.
poate va intrebati daca are pe altcineva , va spun sigur ca nu, l-am intrebat si pe el, si l-a intrebat si preotul.
nu ne-am certat niciodata, am cununat si botezat, am fost un exemplu pentru toti. iar vestea ca nu ne mai intelegem a socat pe toata lumea.
eu oricum sint in soc si nu-mi mai revin.
am stat de vorba cu sotul meu si am zis ca toate motivele care le spune el se pot rezolva prin comunicare.
dar, el zice ca ne amagim singuri si ca o sa ajungem iar in impas.
nu avem copii, desi ne dorim foarte mult, dar.... eu am probleme de sanatate in sensul ca am o afectiune care duce la infertilitate.
am fost la preot, sintem credinciosi, tin posturile, mergem la biserica, sotul meu chiar a fost in mai pe muntele Athos.

dar, ma simt tot timpul cu spaima, nu vorbeste cu mine deloc, zice ca nu are ce sa spuna.
cum sa procedez, ma rog permanent la Maicuta Domnului sa ma ajute si sa ne lumineze calea.

va rog , daca puteti dati-mi un sfat.
multumesc
doamne ajuta
Am vazut sora ca ai primit sfaturi sa zicem destule ba chiar ai vazut ca exista surori (ca o usurare)care au trecut sau care chiar acum trec prin asemenea incercari.
Eu am o parere in legatura cu incercarea prin care treceti (si mai putin un sfat)adica am sa ma exprim numai din punct de vedere duhovnicesc . Cu siguranta ca te rogi pt. multe dar cel mai important lucru este sa te rogi ca Hristos sa-ti descopere pacatele pt. care patimesti aceastea. Sf. Vasile cel Mare spunea raspicat : ,,bolile noastre sunt pacatele noastre",deasemenea stim f. precis ca omul patimeste pt. 3 cauze :
- pt. pacatele sale
- pt. pacatele parintilor si ale stramosilor (pina la a 9 generatie)
- fara a fi vorba de vreun pacat ci pt. a se vadi puterea lui D.zeu.
De la inceput noi nu stim pt. ce patimim, pt. care cauza, dar cel mai frecvent patimim pt. pacatele noastre. De aceea trebuie sa priviti cu f. mare seriozitate viata voastra de pina acum (din copilarie si pina acum)si sa cautati sa descoperiti pacatele uitate ,nemarturisite pina acum si nesupuse penitentei (pt. care nu ati facut canon). Pt. aceasta trebuie sa faceti 2 lucruri f. importante :
- sa va rugati cu multa zdrobire de inima lui Hristos ca sa va descopere eventualele pacate uitate
- sa cititi cu mare atentie indreptarele de spovedanie pt. a va informa f. bine despre ce fapte sunt pacate, sa vi le notati ,sa le marturisiti si sa faceti canon pt. ele . Cercetati bine toate evnimentele care le stiti neplacute dar mai ales ,,placute" din viata voastra, daca nu le-ati implinit cu pacate : de exemplu cind ati cununat sau botezat ati fost curati deplin : nu erai necurata trupeste (la cel putin 5 zile departare de sex, la cel putin 3 zile departare de stop, sa nu fi fost la mai putin de 1 an de la un avort spontan sau la cel putin de 3 ani de la unul provocat, sau nu cumva sa folositi sau ati folosit ca metoda anticonceptionala calendarul catamenial sau etc, etc, etc,). Aveti mare grija cu pacatele ca va jucati sanatatea si fericirea din casa pt. lucruri la care este posibil sa nu fi dat mare importanta si ele defapt sa fie pacate mari. Nu este de gluma cu asa ceva...totul este pina incepi sa patimesti ca dupa aceea nici nu sti de unde va mai vine raul. Deci trebuie f. bine cercetata viata voastra a amindurora de cind ati fost copii si marturisit tot ce descoperiti nou si ca fiind uitat.
Daca ai crede ca glumesc sau daca ai banui tu alte cauze ...te rog sa ma ierti,dar este tare bine sa sti pt. tot restul vietii ca nu este de gluma cu nici un fel de pacat, mare sau mic.Totul este pina spune Hristos ,,gata, de acum vei plati pt. pacate" ca de aclo in colo numai fiecare stie cum si ce patimeste .

Iata deci o parere sau un eventual sfat . Fa cum crezi de cuviinta si mai ales cum te invata duhovnicul tau ,care cred ca este f. serios, sobru si nu glumeste cu pacatele deslegindu-le dupa bunul plac !
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.11.2009, 13:37:19
pusichet pusichet is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

multumesc pentru sfaturi

E_my eu sint ana-maria si sotul marius-constantin.

Anna,glykys asa este trebuie sa fiu un pic mai independenta de el.
am observat ca dupa ce ma rog parca Maicuta Domnului ma intareste si ma simt mult mai usurata si mai bine.

aseara m-am intilnit cu sotul meu ca zicea ca trebuie sa discutam, eu ma asteptam sa discutam despre noi, dar......el deja venise cu actele de divort sa semnez.

am stat mult si m-am gindit ca orice as face nu l-as mai intoarce, el deja a luat o decizie.
i-am si spus ca nu stii ce aduce ceasul ......
inca nu am semnat, am zis sa-mi lase timp nu sa precipite lucrurile, abia a plecat si deja a bagat divort.

pina acum ma rugam sa fie bine cu noi doi, acum ma rog sa-mi dea sanatate , putere si sa-mi arate calea pe care sa merg si sa fie voia Domnului.

zaharia_2009 sa stii ca intotdeauna m-am intrebat ce pacate am facut sau ce pacate au fost pina la a9a generatie de trebuie sa patimesc acum?
abia astept sa merg la spovedanie, foarte mult ma ajuta.


dar, sa stiti ca am ajuns la concluzia ca nu se merita sa stau sa-mi pling de mila, mai bine ma rog si ma reculeg si sa las in voia celui de sus.

multumesc ca imi sinteti aproape
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.11.2009, 14:13:52
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Ma doare foarte tare ce ti se intampla. Esti sigura ca nu are pe altcineva? Mi se pare ciudat ca vine asa hotarat spre divort. Probabil ca te macina si faptul ca pur si simplu nu stii ce se intampla cu el. Eu te-as sfatui sa platesti rugaciuni sau slujbe la un preot cu scopul SA SE AFLE ADEVARUL. Sora mea a facut asa la o manastire si a aflat lucruri socante despre oamenii din viata ei. Sa stii ca pentru dezvaluirea adevarurilor ascunse de obicei rugaciunile sunt foarte ascultate.
Sper sa te ajute...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.11.2009, 15:02:27
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Draga Ana, cu siguranta Dumnezeu iti pregateste ceva mai bun..Nu vreau sa il vorbesc de rau pe sotul tau, el stie mai bine ce face si cu siguranta incearca sa te protejeze de fapt pe tine..

Stiu ca voi atrage multe critici, dar poate ca cineva a lucrat raul in viata voastra, din invidie sau cine stie de ce..vorbeste cu duhovnicul vostru si despre posibilitatea asta..

Parintele Arsenie Boca, pe care sper sa il cauti cat mai curand in cartile sale si la mormantul sau la Manastirea Prislop, i-a spus unei femei care venise la el disperata ca sotul o parasise ca peste 7 ani vor forma din nou o familie(in acest caz, mama lui l-a convins sa o paraseasca desi aveau copii mici)..si asa a fost, raul a fost indepartat..

Nu sti de ce treci prin asta, si asta cu siguranta face sa fie lucrurile mult mai dificile. Citeste te rog din cartile scrise de parintele si despre parintele Arsenie, iti va prinde tare tare bine sa intelegi ce se intampla cu voi..Ti le pot trimite in format electronic pe email, daca vrei

Din ce oras esti? Sunt convinsa ca din orice oras ai fi vei gasi forumisti cu care sa iesi la plimbare, sa discutati pe marginea unor carti, sa faceti in weekenduri pelerinaje la manastirile din apropiere..acum de prieteni ai nevoie si de rugaciune. Nu te teme, toate le oranduieste Domnul pentru mantuirea noastra si durerile vin ca sa surpe tocmai acele iubiri lumesti pe care le avem: de bani, de trup, etc..

Maica Domnului sa te intareasca!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.11.2009, 16:21:03
pusichet pusichet is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Anna eu am mers la preoti si o sa merg in continuare , ceea ce se intimpla intre mine si sotul meu ma macina dar sa stii ca rugaciunile ma intaresc. dupa ce ma rog si citesc acatiste, paraclisul Maicii Domnului etc ma simt foarte bine.
desi imi este greu si am un gol in suflet, in casa ..am zis ca totul se poate cu multa rugaciune.

E_my cartile Parintelui Arsenie Boca le-am comandat o parte din ele pe net si le-am citit.
eu sint convinsa ca acolo unde este bine si frumos isi baga cel de jos coada ca nu suporta sa vada iubire si dragoste.

acum nu fac decit sa ma rog pentru amandoi sa ne intareasca Dumnezeu si ne ajute sa trecem peste impasul asta indiferent de rezultat.
niciodata nu m-am gindit sa am razbun sau sa-i spun ceva rau, nu pot pentru ca este un baiat tare bun si sufletist, dar ce se intimpla acum cu el eu sint convinsa ca este indrumat de cineva, nu stiu cine......

sint din iasi
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.11.2009, 18:14:10
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Nu stiu daca am dreptate 100%, sunt doar ipoteze. Daca am dreptate, atunci faptul ca a aparut plictiseala intre voi e mana diavolului.

uau! tare raspunsul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutati-ma sunt disperata patricia2006 Umanitare 7 02.09.2012 23:47:20
O mama disperata va roaga cu lacrimi in ochi sa ii ajutati baiatul diannaalex Umanitare 5 23.06.2010 09:05:36