Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.07.2013, 17:39:36
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Asa este, aveti dreptate. Daca vrei si te ajuta Dumnezeu chiar poti sa le faci pe toate.
Eu cred insa ( pt ca am exemplul in fata) ca educatia pe care a primit o ea cat si colegii ei in facultate ii tine departe de aceste valori( familie Dumnezeu).
Sa dea bunul Dumnezeu ca ea sa fie o exceptie :-).

Ce sfat sa ii dau data viitoare cand o sa purtam o discutie despre importanta familiei si a carierei?
Multumesc
In viata multor oameni Dumnezeu nu are loc. Asta se intampla pentru ca oamenii nu vor sa-I faca loc, considera ca sunt fericiti traind altfel decat ne-a invatat Dumnezeu.

Valorile de care pomeniti poate nu sunt pe lista ei de prioritati si cu toata dragostea pe care o aveti, manifestata in dorinta de a o ajuta, nu cred ca veti putea pana cand nu va intelege ea singura ce este cu adevarat important in aceasta viata.

Tot ce este frumos se dobandeste cu greu (familie, copii), implica multa osteneala, suferinta, lupta, iar omul de multe ori nu vrea sa mai lupte, nu vrea sa duca greul si cauta un loc cat mai odihnitor.

Eu am invatat in multe imprejurari ca nu este bine sa dai sfaturi daca nu iti sunt cerute, chiar daca faci asta cu cea mai buna intentie si cu cele mai bune ganduri. Omul nu prea este miscat de vorbe, are nevoie de mila lui Dumnezeu si luminarea mintii ca sa inteleaga esenta vietii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.07.2013, 19:33:18
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Dupa credinta in Dumnezeu si sanatate, cel mai important lucru din viata unui barbat este sa aiba o familie fericita si o sotie care sa-l iubeasca! Fara asta e tare greu! Si poate cel mai bine este descris "in versuri" ce am vrut sa zic aici:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=AWy7YD2Y05M
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.07.2013, 20:08:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=aF083...yer_detailpage
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2013, 21:02:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu am invatat in multe imprejurari ca nu este bine sa dai sfaturi daca nu iti sunt cerute, chiar daca faci asta cu cea mai buna intentie si cu cele mai bune ganduri. Omul nu prea este miscat de vorbe, are nevoie de mila lui Dumnezeu si luminarea mintii ca sa inteleaga esenta vietii.
Foarte bine zis, Ekaterina. Ai pus punctul pe i.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.07.2013, 11:23:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Dupa credinta in Dumnezeu si sanatate, cel mai important lucru din viata unui barbat este sa aiba o familie fericita si o sotie care sa-l iubeasca! Fara asta e tare greu! Si poate cel mai bine este descris "in versuri" ce am vrut sa zic aici:
Ma bucur Florin ca spui asta si ca apreciezi familia si dragostea unei sotii. Dumnezeu tine cont in viata si de ceea ce ne dorim. Uneori primim lucruri minunate in avans, iar apoi incepem sa le intelegem si sa le apreciem, iar alteori intai intelegem cat de importante sunt, apoi Dumnezeu ni le daruieste.

Oricum Florin si cu sotie si copii ese greu, sa nu crezi ca este doar fericire. Sunt multe griji, probleme, munca din greu, mai ales pentru barbat care este capul familiei si pe umerii lui atarna greutatea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.07.2013, 16:16:20
danna603 danna603 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2013
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit misiunea noastra pe acest pamant

Consider ca misiunea noastra,a oamenilor , este de a intelege ca timpul petrecut in aceasta viata este scurt,urmand sa demonstram , ca meritam ca viata vesnica sa fie langa Dumnezeu;eu am inteles asta ,acum,la 41 de ani,iar modul prin care am inteles a fost tragic,insa nu pot descrie ce bucurie simt,intelegand asta;zilele trecute citeam din Biblie si la un moment dat am avut un gand,mai exact un gand in care mi s-a transmis un mesaj.Mesajul a fost:relatia cu Dumnezeu este identica cu relatia tata copil,fara nicio diferenta.De cate ori nu am auzit fraza asta...insa..ce curios!...sa inteleg si sa simt asta abia acum.Sentimentul este de familiaritate,insa este minunat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.07.2013, 19:56:52
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Ce sfat sa ii dau data viitoare cand o sa purtam o discutie despre importanta familiei si a carierei?
Multumesc
Familie nu are pentru ca nu a cunoscut persoana potrivita. Daca randuiesti Dumnezeu te casatoresti si cu cea mai dificila/ampla/importanta/activa cariera.
Poate rolul ei deocamdata este in slujba divertismentului/filmului/teatrului...
Sa ii arati dragoste si intelegere, nu sa incerci sa ii schimbi prioritatile dupa aprecierea ta sau a noastra.

Si un exemplu bun pentru copii poate fi in alt fel...poate le da o educatie morala din alte puncte de vedere decat dezbracatul si poate le da multa dragoste si in timp copii invata interactionand cu altii si despre valorile lipsa...nu putem noi aprecia cine e potrivit pentru a avea familie sau pentru a avea copii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.07.2013, 16:28:50
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Nici nu se pune problema sa ii schime nimeni prioritatile. Doar ca aici apare o problema, putem sa dam sfaturi daca ni se pare(nu zic ca asa este) aproapele nostru este pe un drum gresit? Fara a-i denigra cariera.

Arta e frumoasa, poti transmite mesaje minunate printr un film, dragostea o poti arata print-o poezie, printr-un zambet , nu trebuie sa arati o scena de sex ca sa arati ca se iubesc.

Sfantul Ioan Gura de Aur spunea: cum poti sa iti mai privesti nevasta daca ea este pe scena batuta injurata sau dezbracata de un altul? ( nu este citatul exact nu l stiu chiar perfect dar ideea cred ca se intelege)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.07.2013, 16:58:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Asa este, aveti dreptate. Daca vrei si te ajuta Dumnezeu chiar poti sa le faci pe toate.
Eu cred insa ( pt ca am exemplul in fata) ca educatia pe care a primit o ea cat si colegii ei in facultate ii tine departe de aceste valori( familie Dumnezeu).
Sa dea bunul Dumnezeu ca ea sa fie o exceptie :-).

Ce sfat sa ii dau data viitoare cand o sa purtam o discutie despre importanta familiei si a carierei?
Multumesc
Nu inteleg din ce calitate vrei sa-i dai un sfat"data viitoare"...
Este o ruda mai tanara ca tine? O prietena apropiata care a cerut sprijin?Consiliere?
Daca vrei sa indepartezi pe oricine,ofera-i sfaturi fara sa le fi cerut !
Eu am primit o lectie si mai zdravana:dupa ce prietena mea cea mai buna mi-a cerut un sfat iar eu mi-am permis sa-i spun ce nu dorea sa auda,m-a concediat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.08.2013, 23:21:37
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

bun,deci sa nu zic nimic.
merg pe principiul fiecare cu viata lui, face ce vrea cu ea?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare