Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.11.2012, 19:09:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bun discernamuntul , draga Alin , dar ce te face sa crezi ca terapiile alternative sunt abureli si doar un mijloc de a face bani ?
Oare sti tu , cate reactii adverse necunosute apar la medicamentele produse pe baza de sinteza ? Te tratezi de una , si dai de zece , si multe din produsele noi farmaceutice sunt frectie la picior de lemn ! Orice in lumea asta a devenit o "afacere" , inclusiv vanzarea de icoane , tamaie si lumanari , si atunci . . . ?
Nu am vorbit la modul general ci la ceea ce a postat el si am aratat si ce anume e abureala si sete de bani din ce zice respectivul.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.11.2012, 19:16:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
[b]Un angajat al unei companii farmaceutice a semnat cateva articole in presa britanica, acestea amenintand sa arunce in aer industria de profil. El sustine ca substantele pe care le luam cu reteta nu au in spate studii temeinice si ne pot omori.
Depinde ce intelegem prin "temeinice".

Ca sa pui un medicament pe piata trebuie sa fie destul de temeinice, de asta dureaza si costa mult.
Asta nu inseamna ca acele studii acopera toate posibilitatile de actiune ale acelui medicament, mai ales cele mai putin fericite.
Si ar fi o naivitate sa crezi ca doar grija pentru sanatatea omului este motorul principal in productia de medicamente.

Pe de alta parte asa zisele "medicamente" homeopatice, naturiste, nu respecta nici macar un minim de norme de testare a eficacitatii si lipsa a nocivitatii - pentru ca daca este "din plante" nu inseamna ca e neaparat inofensiv.

Chiar si faptul ca nu are efecele pentru care este promovat si in acest fel nu de putine ori se substituie unui tratament adecvat, reprezinta un risc major pentru sanatate.

Doar cele "homeopatice" sunt cu adevarat inofensive (daca sunt macar produse in conditii de igiena) pentru ca nu sunt decat apa chioara (uneori alcool) sau granule de zahar iar legea mi se pare ca nu le permite sa scoata (oficial) pe piata echivalentul homeopatic a tratamentelor alopate pentru afectiuni serioase, desi fara doar si poate sunt destui medici care isi pacalesc pacientii cu astfel de produse aratand ca au facut facultatea de medicina doar pentru profit si mare lucru nu s-a lipit de ei vizavi de respectul pentru stiinta medicala.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.11.2012, 19:23:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu am vorbit la modul general ci la ceea ce a postat el si am aratat si ce anume e abureala si sete de bani din ce zice respectivul.
Am inteles . dar oare unde nu este "sete de bani " , precum spui ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.11.2012, 19:25:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
i - pentru ca daca este "din plante" nu inseamna ca e neaparat inofensiv.

Chiar si faptul ca nu are efecele pentru care este promovat si in acest fel nu de putine ori se substituie unui tratament adecvat, reprezinta un risc major pentru sanatate.
Ai sa razi , dar pe mine banala sunatoare m-a ajutat enorm in multe cazuri !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.11.2012, 20:38:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai sa razi , dar pe mine banala sunatoare m-a ajutat enorm in multe cazuri !
Esti un om norocos atunci.

Cine stie cati a ucis crezand ca ii poate vindeca de cancer. :)
Ma rog, la modul general vorbind.

Sigur ca sunt principii active in plante, dar din pacate referinte sigure la ce anume sunt bune - foarte greu se gasesc.
Daca boala iti permite sa testezi, e ok, dar daca e ceva acut si serios si n-ai nimerit tratamentul corect si la timp..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.11.2012, 20:43:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fiecare cu ce il doare! Asa ca eu aleg sa semnalez pe acest topic neglijarea aspectelor stomatologice! Aveti grija sa vizitati medicul stomatolog macar o data pe an, pentru a depista si trata la timp eventualele probleme. Aveti grija sa nu fie unul care sa prefere extractia unor proceduri mai delicate si mai putin costisitoar!e Nu va pune nimeni la loc dintii pierduti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.11.2012, 20:51:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fiecare cu ce il doare! Asa ca eu aleg sa semnalez pe acest topic neglijarea aspectelor stomatologice! Aveti grija sa vizitati medicul stomatolog macar o data pe an, pentru a depista si trata la timp eventualele probleme. Aveti grija sa nu fie unul care sa prefere extractia unor proceduri mai delicate si mai putin costisitoar!e Nu va pune nimeni la loc dintii pierduti!
Pai vezi , ca Ovidiu are dreptate ? Inainte de a avea "probleme" stomatologice , te-ai gandit tu oare daca ai mancat sanatos , ti-ai facut periajul la timp , ai mancat de micuta lactate si alimente care au calciu cu bogatie , ai mancat cate un mar dupa fiecare masa ,sau ai rontait bomboane din belsug si ai cam uitat de periuta . . . ? Preventiv ce ai facut , Ana Maria ?
Asata-i problema !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.11.2012, 21:16:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fiecare cu ce il doare! Asa ca eu aleg sa semnalez pe acest topic neglijarea aspectelor stomatologice! Aveti grija sa vizitati medicul stomatolog macar o data pe an, pentru a depista si trata la timp eventualele probleme. Aveti grija sa nu fie unul care sa prefere extractia unor proceduri mai delicate si mai putin costisitoar!e Nu va pune nimeni la loc dintii pierduti!
Asa sa-i inveti pe copilasii tai :

Igiena dentara

Ascultati un sfat copii:
Dupa fiecare masa,
Dimineata la sculare
Dar si seara la culcare,
Luati pasta si periuta,
La chiuveta dati fuguta,
Dintii sa ii periati
Microbii sa-i alungati.
Aveti si-un zambet frumos,
Dar este si sanatos!

Despre spalatul pe dinti
Dintii veseli si curati
Seamana ca niste frati.
Bucuroasa periuta
Se da huta, huta, huta.
Dansa nu stie de gluma
Freaca pana face spuma.
Si de-acuma pe Ionel,
Dintii nu-i mai dor de fel.


Poezia periutei de dinti

Periuta-i harnicuta
Spala dintii lui Adita.
Cu pasta multa pe ea,
Se avanta,uite-asa,
Intr-o parte si in alta,
Mai are un loc si gata!
Insa locul,este gol
A cazut un dintisor.
Era mic,dinte de lapte!
Dar asteapta sa se salte,
Altul nou si sanatos,
Si-l va curati frumos.
Iata,gata,i-a albit
Si fuguta la clatit!
Dintisorii sunt curati,
Sclipitori si-mprospatati,
Si gurita,tot asa,
Asta-i periuta mea!
de Aurora Luchian Vaslui


Periuta de dinti

Vesela e periuta:
Toata ziua se da huta
Si se joaca si glumeste
Nici n-ai spune ca munceste.
Uite-asa, mai mult in gluma,
Zburda pana face spuma.
Dintilor le infiripa
Alb vesmant ce tine-o clipa.
Ii iubeste, ii albeste
Si pe cei mai mici ii creste.
Si-o asculta, ca-i isteata,
Periuta cea glumeata
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.11.2012, 21:17:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pai vezi , ca Ovidiu are dreptate ? Inainte de a avea "probleme" stomatologice , te-ai gandit tu oare daca ai mancat sanatos , ti-ai facut periajul la timp , ai mancat de micuta lactate si alimente care au calciu cu bogatie , ai mancat cate un mar dupa fiecare masa ,sau ai rontait bomboane din belsug si ai cam uitat de periuta . . . ? Preventiv ce ai facut , Ana Maria ?
Asata-i problema !
Esti tare simpatic, Cristi, dar cand ai dreptate, ai dreptate! Greseala mea cea mai mare este ca m-am dus la stomatolog foarte tarziu, dar tot mi-a scos Dumnezeu in cale pe cineva care sa ma ia de manuta si sa ma duca la un dentist bun, care nu si-a pus mainile in cap, nu mi-a extras nimic din gura si nici nu m-a buzunarit! :) Si a lucrat omul cu rabdare la dintii mei cariati mai bine de o ora.
In sfarsit, am inteles si eu acum de ce sunt adesea comparati doctorii cu duhovnicii.

E buna si preventia, dar eu vorbeam despre neamanarea tratamentului. Nu simti o carie in gura decat atunci cand doare - ceea ce inseamna ca e deja intr-o stare avansata.
Din pacate, nu totul se rezolva doar cu pasta de dinti...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.11.2012, 03:35:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Riscurile de cancer stau ascunse în hotdogi și burgeri

Riscurile de cancer stau ascunse în hotdogi și burgeri, iar vitaminele contracarează efectele negative

Copiii care consumă mai mult de 12 hotdogi pe lună (trei pe săptămână) prezintă un risc de aproape 10 ori mai mare pentru leucemie decât copiii care nu mănâncă nici unul.

Copiii care consumau hotdogi o dată pe săptămână își dublau șansele de a contacta tumori cerebrale, iar la o frecvență de două ori pe săptămână – le triplau.

Copiii bărbaților care consumau des cârnăciori de Frankfurt prezentau un risc de 11 ori mai mare de a face leucemie decât în mod normal.

Femeile care consumau hotdogi în timpul sarcinii dublau șansele copiilor lor de a dezvolta tumori cerebrale.

Copiii cu consumul cel mai mare de șunci, slănini și sosuri își triplau riscurile pentru limfom.

Copiii care consumau carne tocată o dată pe săptămână își dublau riscurile pentru leucemie limfatică acută față de cei care nu consumau deloc și își triplau riscurile când consumau doi sau mai mulți hamburgeri pe săptămână.


Iar această situație nu-i privește numai pe copii. Dintre 190.000 de adulți examinați de-a lungul a șapte ani, cei care consumau carnea cea mai procesată – precum delicatese din carne și hotdogi – prezentau un risc de 68% mai mare de cancer pancreatic decât cei care consumau cel mai puțin astfel de produse. Iar cancerul pancreatic este în mod special dificil de tratat.

Dacă familia dumneavoastră urmează să consume hotdogi, cel puțin luați-vă vitaminele. S-a demonstrat că acei copii care consumă hotdogi, dar iau suplimente de vitamine, prezentau un risc mai scăzut de cancer. Vitaminele C și E previn formarea nitrozaminelor.

Este ciudat faptul că, ocupate cu teoretizarea nenumăratelor pericole „potențiale” ale vitaminelor, agențiile de știri au ignorat în mare măsură acest evident folos al prevenirii cancerului datorat suplimentelor de vitamine.

Oricum, pentru cine își asumă riscul de a da copiilor să mănânce așa ceva este de recomandat să mestece în întregime ce au în gură. În gropile de gunoi „au fost descoperiți hotdogi întregi, unii dintre ei aflați în straturi care indicau o vârstă de șapte decenii”.
http://www.familiaortodoxa.ro/2012/1...tele-negative/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 17:05:09
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 12:04:59
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 13:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 06:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 20:30:22