Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.07.2006, 07:38:42
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Andrei trebuie botezat

Ieri am stat de vorba cu mama lui Andrei,o tinara saraca ,atit de saraca incit mi-a spus ca “tu nu ai sa-mi dai sa iau lapte?,in seara asta iar o sa plinga caci e invatat sa suga si nu vreau sa-i mai dau apa in loc d e lapte ca se strica la burta si iar o sa trebuiasca sa stau in spital cu el”.Andrei are 9 luni si inca nu e botezat.Mamica lui chiar ma intrebat “Nu stii pe cineva care sa –I fie nas?” .Dar nici eu nu stiu pe nimeni care ar fi in stare sa faca o asemenea fapta buna.Eu abia am 17 ani si nici n-am posibilitati financiare.Asa ca m-am gindit sa postez pe forum cazul asta poate se gaseste cineva.Daca nu o sa se gaseasca nici aici atunci Dumnezeu cu mila si Maica Domnului la fel.
Adrian mai are un fratior mai mare ,Claudiu care cred ca are vreo 5 anisori.Cei doi copii si mama lor stau in gazda la o doamna iar singurul venit ,alocatia celor doi copii,mama e nevoita sa o dea pe gazda caci altfel nu au unde sta.:((( Si raminid fara bani femeia e nevoita sa cerseasca aici in curtea Mitropoliei din Iasi. Oare ce putem face noi pentru ei?
Doamne ajuta si mintueste pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.07.2006, 13:22:34
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

greu sa putem ajuta noi :), dc nu faci un card bancar sa donam ceva bani? :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.07.2006, 01:34:51
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

nu-mi permite situatia ,chiar deloc.Cind am postat acest caz m-am gindit eu ca nu se prea pot face multe.Adevarul ca nici nu prea ai cum.Mai ales ca a fi nas implica sa iti asumi responsabilitatea in educatia religioasa a celui botezat.Atit imi cam sta in putinta,sa postea un anunt...care e o bucatica din viata unui om...o situatie .......Dumnezeu poate mult mai multe si cred ca Andrei nu o sa ramina nebotezat.Dar cum ....si cind..cine stie?

Doamne milueste!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.07.2006, 11:53:47
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
nu-mi permite situatia ,chiar deloc.Cind am postat acest caz m-am gindit eu ca nu se prea pot face multe.Adevarul ca nici nu prea ai cum.Mai ales ca a fi nas implica sa iti asumi responsabilitatea in educatia religioasa a celui botezat.Atit imi cam sta in putinta,sa postea un anunt...care e o bucatica din viata unui om...o situatie .......Dumnezeu poate mult mai multe si cred ca Andrei nu o sa ramina nebotezat.Dar cum ....si cind..cine stie?

Doamne milueste!
Cele bune se vor implina, iar cele rele ba. Pana la urma sa credem ca se va gasi cineva sa-l boteze pe micutul Andrei, pana atunci sa ne rugam ptr. ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.11.2006, 15:13:26
veretregn
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu trebuie sa ai bani de botez. biserica ortodoxa primeste cu mare dragoste copii. nu conditioneaza botezul de bani. este un ceremonial sfant si nu are de a face cu banii. daca vrea sa isi boteze copii sa mearga la biserica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.09.2007, 15:29:20
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Andrei trebuie botezat

Ieri am stat de vorba cu mama lui Andrei,o tinara saraca ,atit de saraca incit mi-a spus ca “tu nu ai sa-mi dai sa iau lapte?,in seara asta iar o sa plinga caci e invatat sa suga si nu vreau sa-i mai dau apa in loc d e lapte ca se strica la burta si iar o sa trebuiasca sa stau in spital cu el”.Andrei are 9 luni si inca nu e botezat.Mamica lui chiar ma intrebat “Nu stii pe cineva care sa –I fie nas?” .Dar nici eu nu stiu pe nimeni care ar fi in stare sa faca o asemenea fapta buna.Eu abia am 17 ani si nici n-am posibilitati financiare.Asa ca m-am gindit sa postez pe forum cazul asta poate se gaseste cineva.Daca nu o sa se gaseasca nici aici atunci Dumnezeu cu mila si Maica Domnului la fel.
Adrian mai are un fratior mai mare ,Claudiu care cred ca are vreo 5 anisori.Cei doi copii si mama lor stau in gazda la o doamna iar singurul venit ,alocatia celor doi copii,mama e nevoita sa o dea pe gazda caci altfel nu au unde sta.:((( Si raminid fara bani femeia e nevoita sa cerseasca aici in curtea Mitropoliei din Iasi. Oare ce putem face noi pentru ei?
Doamne ajuta si mintueste pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale!!
eu vreau sa botez.mai e valabil????
am 27 de ani, sunt din Iasi si ma cheama andreea.va rg, sunati-ma la 0745659302 sau 21andreea@email.ro.
de asemenea, daca mai e cineva care vrea nasa de botez, ortodoxa, ma ofer
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nu se stie daca e botezat sau nu JojoAmy Botezul 5 08.04.2012 22:40:56
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
ce fel de catolic poate fi cel botezat ortodox MariaB Biserica Romano-Catolica 15 30.10.2010 17:55:32
Un prunc mort nu poate fi botezat costel Botezul 4 24.06.2010 23:41:10
am fost botezat la greco-catolici..... vladicuion Botezul 6 10.07.2009 15:30:54