Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2005, 15:53:07
ionut
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa discutam despre marele duhovnic al romanilor si scrierile lui.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2005, 15:29:11
elena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"MANCAV-AR RAIUL PE TOTI!" spunea Sf. Parinte Cleopa...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.11.2005, 16:27:05
ecaterina ecaterina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Eu de la domnia sa am invatat MULTE. Mi s-a parut foarte de folos si pe intelesul meu colectia "Ne vorbeste parintele Cleopa". Am luat acum si cu parintele Sofian sa vad cum e.
Am fost la mormantul lui vara trecuta si mi s-a parut un colt de rai. Ce mult mi-ar fi placut sa il cunosc.
Poate fi vazut in filme cu predici pe sfaturiortodoxe.ro
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2005, 11:06:25
alina alina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2005
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena
"MANCAV-AR RAIUL PE TOTI!" spunea Sf. Parinte Cleopa...
Amavut bucuria sa citecc cateva din cartileparinteluiCleopa Ilie si nu cred ca voi putea uita vreodata aceasta urare a parintelui. De asemenea mi-a ramas in minte urmatoarea afirmatie si anume ca omulare nevoie de trei lucruriin viata :" rabdare, rabdare ,rabdare".Cred ca cea mai grea incercare pentru omul din ziua de astazi este sa aiba rabdare .Ne-am pierut in lupta pentru existenta si rareori avem suficienta rabdare in purtarea crucii noastre.[link=http://]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2005, 16:34:00
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Nu-l am cunoscut personal pe Parintele Cleopa dar l-am "cunoscut" prin numeroasele lui carti. Pe de alta parte il cunosc prin fiul lui duhovnicesc Pr. Ciprian de la Manastirea Sihastria. SLAVA DOMNULUI PT TOATE
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.12.2005, 00:11:46
Orthodox Orthodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2005
Mesaje: 18
Implicit

Am fost la Sihastria si l-am cunoscut pe parintele Cleopa. Nu sunt prea entuziasmat de personalitatea sa. Un calugar nevoitor, autodidact, foarte aspru cu sine si cu altii. Dupa parerea mea, parintele Paisie Olaru a fost cu mult peste parintele Cleopa, mult mai bland. Avea o vorba: "Pastorul merge inainte cantand din fluier si oile il urmeaza. Are si toiag, dar acela e pentru lupi, nu pentru oi. Oile il urmeaza din dragoste, nu de frica toiagului." La parintele Cleopa n-a prea fost asa, fie iertat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2006, 00:48:43
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Eu nu l-am cunoscut personal pe parintele Cleopa dar datorita sfintiei sale cred ca m-am indreptat eu si am inceput sa realizez cam ce inseamna sa fii ortodox practicant.Citind scrierile sale am aflat foarte multe lucruri care inainte imi erau foate necunoscute.Acum de-as avea macar ocazia sa ajung la morintul sau.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2006, 22:08:31
lenu77bc lenu77bc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2006
Mesaje: 2
Implicit

L-am cunoscut pe Parintele Cleopa,a fost un sfant inca din viata,un om deosebit.Fiecare l-a descoperit in masura in care i-a fost dat.Cuvintele lui mergeau la sufletul crestinului,vorbea din experienta nu din carti.Am invatat multe lucruri de la Sfintia Sa,unele din ele le-am inteles mai tarziu,altele desi le-am inteles le-am pus in practica tarziu.Trebuie sa-i multumim lui Dumnezeu ca am avut asa duhovnici si ca inca mai avem. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2006, 12:14:26
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Orthodox
Am fost la Sihastria si l-am cunoscut pe parintele Cleopa. Nu sunt prea entuziasmat de personalitatea sa. Un calugar nevoitor, autodidact, foarte aspru cu sine si cu altii. Dupa parerea mea, parintele Paisie Olaru a fost cu mult peste parintele Cleopa, mult mai bland. Avea o vorba: "Pastorul merge inainte cantand din fluier si oile il urmeaza. Are si toiag, dar acela e pentru lupi, nu pentru oi. Oile il urmeaza din dragoste, nu de frica toiagului." La parintele Cleopa n-a prea fost asa, fie iertat.
Nu inteleg de ce ai scris asa ceva...Eu cand aud de Parintele Cleopa, prima virtute la care ma gandesc e SMERENIA si a doua BLANDETEA..cu astea doua mi-a schimbat El viata intr-o masura sau alta...oricum acum gandesc lucrurile din perspectiva ortodoxa...si asta datorita Lui. Si crede-ma ca daca traia si te-ar fi auzit...ti-ar fi dat dreptate pentru ca el nu accepta slava desarta a oamenilor. Pentru mine si pentru multi altii, el este un MARE SFANT, O MARE NADEJDE, UNUL DIN STALPII NECLINTITI AI ORTODOCSILOR DIN SECOLUL XX !!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2006, 12:40:31
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

"Daca as avea o traista mare v-as baga pe toti acolo si as desarta-o in Rai". Asa mai spunea din cand in cand...Nu l-am cunoscut personal pe Parintele Cleopa insa am citit cred ca toate cartile lui...Am si o inregistrare video cu El si se vede la un moment ca isi inghite lacrimile cand vorbeste de chinurile Sfantului Marcu Ascetul..In unele poze, i se tradeaza sfintenia pe chipul sau si chiar se vede uneori ca are lacrimi in ochi...Un mare Sfant al zilelor noastre. Un chip atat de nevinovat, de neprihanit. Eu sunt de parere ca daca ar fi murit, si prin absurd Dumnezeu ar fi uitat de El, nu cred ca ar fi putut sa-l ia dracii..pana si lor le-ar fi fost mila sa-i faca vreun rau...Cata blandete, cata smerenie avea aceasta persoana. Un mare duhovnic, un Sfant al zilelor noastre. Sunt la fel de sigur de sfintenia acestui om, precum sunt sigur de moarte mea. Stiu ca cu cateva zile inainte de a pleca in Rai, cand mergea la chilie, veneau pasarelele si se asezau pe umerii Lui si pe cap...iar cand ajungea sus, ele zburau intr-un brad si cantau...Am auzit de la cineva ca in ultimii lui ani din viata nu s-ar mai fi spalat si totusi se simtea in prezenta lui o usoara mireasma de trandafir. Un mare sfant..rugati-va Lui cu incredere, si pomeniti-L si pe el in rugaciunile voastre.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cleopa Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 26 21.02.2011 19:47:33
Parintele Cleopa PaZyAmoR Moaste 8 26.10.2009 00:06:22
Parintele Cleopa rld_mario Mari Duhovnici si predicile lor 14 25.07.2007 10:46:34
Parintele Cleopa Colors Stiri, actualitati, anunturi 0 21.05.2007 18:18:56
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47