Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.09.2006, 00:28:53
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tiberiu_Rusu
ADEVARUL e chiar in fata voastra, dar ni se pune in fata un intreg meniu de MINCIUNI! M-am saturat de el, si N-AM SA MAI INGHIT NICI O BUCATA! ATI INTELES? Impotrivirea NU e in zadar, o sa castigam lupta asta, omenirea e prea pretioasa, NU SUNTEM O ADUNATURA DE INCOMPETENTI, O SA LUPTAM, SI O SA FIM OAMENI! O SA NE APRINDEM CA E VORBA DE LUCRURI REALE, IMPORTANTE, LUCRURILE CARE CONTEAZA - CREATIVITATEA, SI DINAMICUL SPIRIT UMAN CARE REFUZA SA SE SUPUNA!! GATA, asta e tot ce-am avut de spus. Mingea e in terenul vostru acum.
Asculta tiberiu iti admir entuziasmul, dar in lumea materiala...in lumea care ne-am creat-o si in care am ales sa traim ai de ales intre supunere si moarte.... eliberarea este in conditiile curente aproape imposibila...sper ca intr-o zi omenirea va realiza aceste adevaruri. Dar pana atunci trebuie sa realizezi ca aceste lumi potentiale nu se ating prin lupta fizica cu arme conventionale... regulile acestei realitati le-am stabilit ca niste oi in asa fel incat sa nu putem sa ne invingem conditia umana. Ce ne ramane de facut?? Sa jucam dupa reguli proprii. Aici e vorba de mai mult de victorile unor idei, e vorba de transcendenta, de depasirea conditie inlantuitului, si de atingerea potentialului maxim, devenind una cu Divinitatea, in echilibru absolut cu aceasta. Sunt multe organizatii care au incercat sa realizeze aceasta depasire a conditiei limitate a omului, emitand numeroase ipoteze. Majoritatea au fost atacate si distruse, sau s-au retras in umbra, cele mai multe schimbandu-si agenda, ajungand astfel la obiective de control politic, economic,etc. Si puterea intradevar corupe, pentru ca iti induce o falsa stare de liniste...simti ca te-ai autodepasit, dar in realitate ti-ai impus limite de care probabil nu vei trece. Uiti ca puterea adevarata e la nivelul mintii si nu depinde de cate minti controlezi. In legatura cu multe concepte inca nu sunt sigur, cand vine vorba de Dumnezeu iti zic din start ca nu sunt indeajuns de matur si de constient cat sa iti descriu Divinitatea, ci pot sa iti spun doar ce sunt sigur ca nu e. Dar m-am intins destul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.09.2006, 12:44:24
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Tiberiu_Rusu :“de ce suntem noi tristi acum cand moare cineva ? doar din dorinta egoista de avea acea persoana langa noi in continuare ? a disparut. unde s-a dus ? stim ? habar nu avem. nimeni nu stie. sunt o multime de teorii insa nici una verificata.
si am o dilema. si sunt confuz. si recunosc, ca eu inca nu cunosc nici un graunte din muntele de realitate care exista. si asta fiind situatia, si nestiind ce se intampla dupa moarte sau ce anume inseamna acest lucru pe care noi il denumim "moarte"... nestiind aceste lucruri, nu-mi permit sa cred nimic, nu-mi permit sa simt nimic, pana nu aflu adevarul”

Episcopul Teofan Zavoratul ii raspunde unei femei a carei sora era pe moarte: „Sora ta nu va muri: trupul moare, dar fiinta celui care moare ramane. El merge doar catre un alt fel de viata …. Nu pe
ea o vor pune in mormant. EA SE AFLA IN ALT LOC. VA FI LA FEL DE VIE
CUM ESTE ACUM. IN PRIMELE CEASURI SI ZILE SE VA AFLA PRIN PREAJMA VOASTRA. NUMAI CA, NU VA SPUNE NIMIC SI NU VETI AVEA PUTINTA DE A O VEDEA; DAR EA VA FI AICI. SA TINETI MINTE ACEASTA. NOI, CEI CARE RAMANEM IN VIATA, VARSAM LACRIMI PENTRU CEI CARE NE PARASESC,DAR PENTRU EI, TOATE SUNT INDATA MAI SIMPLE; STAREA ACEEA ESTE MAI FERICITA. CEI CARE AU MURIT SI AU FOST READUSI IN TRUPURILE LOR, AU SIMTIT ACESTE TRUPURI CA PE NISTE SALASURI LIPSITE DE TIHNA. SI SORA TA VA SIMTI LA FEL. II ESTE MAI BINE ACOLO; IAR NOI NE CHINUIM CA SI CUM I S-AR FI INTAMPLAT CEVA FOARTE RAU! DE BUNA SEAMA CA NE VA
VEDEA SI SE VA MIRA DE CE SE INTAMPLA” ( Citiri de suflet
folositoare, august, 1894).

Iata Tiberiu ca stim unde se duc sufletele dupa moarte (fiintele dragi) ,stiu multi care au avut experienta vietii de dincolo,si aici ma refer mai ales la crestini obisnuiti,la sfinti sau la pacatosi care au avut EXPERIENTE REALE ALE LUMII DE DINCOLO.AU VAZUT RAIUL SAU IADUL,SI AU FOST CONDUSI DE INGERI AI LUI DUMNEZEU.

Exista o gramada de carti de genul ::”sufletul dupa moarte” scrise de diferiti scriitori occidentali care prezinta in cartile lor „experientele” -din lumea duhurilor cazute,lumea vazduhului (care e salasul demonilor),sau lumea astrala cum e numita de ocultisti- ale oamenilor care au avut moarte clinica.Sunt multi oameni care au revenit de „dincolo”:unii din lumea vazduhului,altii din rai,iar altii din iad (dupa ce au stat o perioada- dupa cum a fost voia lui Dumnezeu) si au povestit celorlalti oameni trairea lor care a fost REALA IAR NU IMAGINARA.DECI SUFLETUL EXISTA SI ESTE VESNIC,IAR DUPA JUDECATA INDIVIDUALA SI GENERALA UNELE SUFLETE VOR STA VESNIC IN IAD IAR ALTELE VESNIC IN IAD.
DE ASEMENEA SI DUMNEZEU EXISTA,SUNT MULTI SFINTI CARE L-AU VAZUT SI S-AU INTORS IN TRUP SI LE-AU POVESTIT UCENICILOR.

Exita mai multe carti scrise de duhovnici ortodocsi despre sufletul dupa moarte.O carte f buna este cea a Parintelui Serafim Rose pe care o gasiti la adresa: http://www.angelfire.com/space2/carti/detalii/0302.htm

Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.09.2006, 12:45:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Tiberiu_Rusu :“de ce suntem noi tristi acum cand moare cineva ? doar din dorinta egoista de avea acea persoana langa noi in continuare ? a disparut. unde s-a dus ? stim ? habar nu avem. nimeni nu stie. sunt o multime de teorii insa nici una verificata.
si am o dilema. si sunt confuz. si recunosc, ca eu inca nu cunosc nici un graunte din muntele de realitate care exista. si asta fiind situatia, si nestiind ce se intampla dupa moarte sau ce anume inseamna acest lucru pe care noi il denumim "moarte"... nestiind aceste lucruri, nu-mi permit sa cred nimic, nu-mi permit sa simt nimic, pana nu aflu adevarul”

Episcopul Teofan Zavoratul ii raspunde unei femei a carei sora era pe moarte: „Sora ta nu va muri: trupul moare, dar fiinta celui care moare ramane. El merge doar catre un alt fel de viata …. Nu pe
ea o vor pune in mormant. EA SE AFLA IN ALT LOC. VA FI LA FEL DE VIE
CUM ESTE ACUM. IN PRIMELE CEASURI SI ZILE SE VA AFLA PRIN PREAJMA VOASTRA. NUMAI CA, NU VA SPUNE NIMIC SI NU VETI AVEA PUTINTA DE A O VEDEA; DAR EA VA FI AICI. SA TINETI MINTE ACEASTA. NOI, CEI CARE RAMANEM IN VIATA, VARSAM LACRIMI PENTRU CEI CARE NE PARASESC,DAR PENTRU EI, TOATE SUNT INDATA MAI SIMPLE; STAREA ACEEA ESTE MAI FERICITA. CEI CARE AU MURIT SI AU FOST READUSI IN TRUPURILE LOR, AU SIMTIT ACESTE TRUPURI CA PE NISTE SALASURI LIPSITE DE TIHNA. SI SORA TA VA SIMTI LA FEL. II ESTE MAI BINE ACOLO; IAR NOI NE CHINUIM CA SI CUM I S-AR FI INTAMPLAT CEVA FOARTE RAU! DE BUNA SEAMA CA NE VA
VEDEA SI SE VA MIRA DE CE SE INTAMPLA” ( Citiri de suflet
folositoare, august, 1894).

Iata Tiberiu ca stim unde se duc sufletele dupa moarte (fiintele dragi) ,stiu multi care au avut experienta vietii de dincolo,si aici ma refer mai ales la crestini obisnuiti,la sfinti sau la pacatosi care au avut EXPERIENTE REALE ALE LUMII DE DINCOLO.AU VAZUT RAIUL SAU IADU
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.09.2006, 13:31:43
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Pana in liceu am fost...un biet ateu care avea impresia ca stie totul; invatam, citeam incercam sa aflu cat mai multe lucruri despre lume, despre viata. In liceu fiind am inceput sa citesc Biblia, aveam cateva cunostinte care incercau sa se apropie de Adevarata Cale.Abia peste multi ani am inceput sa inteleg ce inseamna a fi CRESTIN, si tot incerc sa fiu un CRESTIN ADEVARAT de ceva vreme...numai Tatal stie daca reusesc sau nu. Sunt zile cand supararea fata de actiunile mele intrece orice limite! Nu este usor, intr-o lume ca aceasta in care traim, sa traiesti curat, cinstit...cu ajutor de Sus,insa, cred ca se poate!
Acum cinci ani in aceasta zi tatal care m-a crescut "dintr-o bucatica de carne" cum ii placea sa spuna, s-a dus la odihna; Ii multumesc Tatalui Ceresc ca nu il lasa singur, a fost un tata bun, care a muncit si a avut grija de familia sa...Odihneasca-se in pace!

Sa incercam sanu uitam nici macar o clipita ca DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE!

Sa ne rugam unul pentru celalalt, chiar daca nu ne cunoastem, sa ne rugam pentru dusmanii nostri, chiar daca nu am dori, EL ne indeamna sa fim "blanzi si smeriti cu inima", Doamne ajuta-ne sa fim asa cum ne inveti TU! Amin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.09.2006, 12:59:39
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Asculta tiberiu iti admir entuziasmul, dar in lumea materiala...in lumea care ne-am creat-o si in care am ales sa traim ai de ales intre supunere si moarte.... eliberarea este in conditiile curente aproape imposibila...sper ca intr-o zi omenirea va realiza aceste adevaruri. Dar pana atunci trebuie sa realizezi ca aceste lumi potentiale nu se ating prin lupta fizica cu arme conventionale... regulile acestei realitati le-am stabilit ca niste oi in asa fel incat sa nu putem sa ne invingem conditia umana. Ce ne ramane de facut?? Sa jucam dupa reguli proprii. Aici e vorba de mai mult de victorile unor idei, e vorba de transcendenta, de depasirea conditie inlantuitului, si de atingerea potentialului maxim, devenind una cu Divinitatea, in echilibru absolut cu aceasta. Sunt multe organizatii care au incercat sa realizeze aceasta depasire a conditiei limitate a omului, emitand numeroase ipoteze. Majoritatea au fost atacate si distruse, sau s-au retras in umbra, cele mai multe schimbandu-si agenda, ajungand astfel la obiective de control politic, economic,etc. Si puterea intradevar corupe, pentru ca iti induce o falsa stare de liniste...simti ca te-ai autodepasit, dar in realitate ti-ai impus limite de care probabil nu vei trece. Uiti ca puterea adevarata e la nivelul mintii si nu depinde de cate minti controlezi. In legatura cu multe concepte inca nu sunt sigur, cand vine vorba de Dumnezeu iti zic din start ca nu sunt indeajuns de matur si de constient cat sa iti descriu Divinitatea, ci pot sa iti spun doar ce sunt sigur ca nu e. Dar m-am intins destul.
"Asculta tiberiu iti admir entuziasmul,"
..eu "l"-as numi determinare, hotarare, devotament cauzei, misiunii, de a vedea adevarul suprem de exemplu. sunt doua variante. se poate afla adevarul, sau nu. si apoi.. poti incerca sa-l afli, sau poti sa nu incerci. daca nu incerci si pleci de la premisa ca "nu se poate", sigur nu-l vei afla. eu insa aleg varianta mai "buna". esti de acord ? aleg sa incerc cu adevarat sa-l aflu. ce am de pierdut ? nimic. DAR, oooooo Doamne... CE AM DE CASTIGAT !!

imi spui.. "trebuie sa realizezi".. si nu era necesara formularea asta caci sunt de acord cu tine, si realizez :)

"Uiti ca puterea adevarata e la nivelul mintii.." chiar nu uit prietene, tocmai la asta ma refeream. (da-te jos de-acolo cu formularile astea si vin-o la nivelul meu, ca oricum suntem pe aceeasi unda sa stii.)

...si uitandu-ma peste mesajul tau.. spun ca... da, ASTA SPUNEAM SI EU.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.09.2006, 13:07:58
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

antiecumenism: "Iata Tiberiu ca stim unde se duc sufletele dupa moarte".
ma faci sa rad si sa plang in acelasi timp.
"iata ca stim" ? ce stim ?!?! tu, sincer, ma sfatuiesti sa ma incred intrutotul in ce a spus acel episcop ? ma sfatuiesti sa-mi bazez existenta pe asta ? ma sfatuiesti sa ma incred in experientele complet subiective ale celor care "se zice" ca au vazut ce e dincolo ?
din toata mintea si din toata inima iti spun ca NU POT !! SI N-AM SA MA INCRED IN ASTA !! SI NIMENI NU TREBUIE SA FACA ACEST LUCRU !! auzi, cum sa adopt explicatia unui episcop !?!? care e si el un om. pot eu sa iau de bun ce a spus un alt om ? pot eu sa CRED si sa-mi bazez existenta pe ce a spus UN OM !??!?!?!?!? NU !!!!!!
e contrar legilor firii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.09.2006, 14:37:26
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Ideea mea era ca daca joci dupa regulile lor si la jocul lor, poti sa castigi, dar defapt ajungi ca ei. Toate revolutiile din lume s-au bazat pe ideea asta: o putere inlocuita de alta, un rau de altul. Toti vin cu idei reformatoare, dar cand isi iau tronul se supraestimeaza si devin monstrii care ei i-au invins. De multe ori esti pus sa alegi intre putere si cunoastere.Pana si crestinismul, chiar daca unii nu accepta, initial a venit ca un mod de gandire revolutionar, dar cu timpul a fost folosit cu scopuri politice si economice(intreaga industrie medievala facuta pe baza unor artefacte, cruciadele, inchizitia, epurarea religiilor necrestine,in perioada bizantului, etc). Comunismul-bunicel pe hartie, extrem de prost aplicat. Si exemple sunt sute. Imi dau seama cam cum gandesti, si nu esti singurul care gandeste asa...mai sunt si altii,putini din pacate, insa daca aceasta noua clasa de ganditori ar invinge mentalitatea si puterea actuala, ma tem sa nu aiba aceeasi soarta ca multi altii inaintea lor: sa ajunga o alta clasa conducatoare corupta. Si nimeni nu poate sa demonstreze contrariu.
Totusi ma bucur sa mai vad si oameni care gandesc :) Tot inainte :D
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.09.2006, 16:41:32
rotarufelicia rotarufelicia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2006
Mesaje: 11
Implicit

De ce cred in Dumnezeu?Cred pentru ca El exista.Problema existentei Lui nu s-ar pune daca El n-ar exista.Noi nu discutam si nu facem referiri la ceva ce nu exista.Indiferent ca noi credem in El sau nu, ca ne indoim de existenta Lui, El tot exista.Indiferenta, negarea sau indoiala noastra asupra existentei Lui nu-L anuleaza.Cred ca sunt niste intrebari firesti pe care ni le-am pus fiecare dintre noi intr-un anumit moment al existentei noastre.Oare de ce ajungem sa ne punem intrebari existentiale?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.09.2006, 17:29:17
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Ne punem intrebari existentiale pentru ca asa ne auto-cunoastem. Ai dreptate: indiferent ca noi credem sau nu ca exista un obiect, asta nu il face mai real sau din contra mai ireal. Ceva exista sau nu exista independent de convingerile noastre. Dar idee era sa prezentam un motiv propriu pentru care credem, nu cat de independent e Dumnezeu fata de credintele noastre. Si motivul ar fi frumos sa fie propriu nu citat din 2-3 sfinti si 2 versete biblice, care ar trebui sa demonstreze ca noi credem sau nu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.09.2006, 17:48:10
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

rotarufelicia: "De ce cred in Dumnezeu?Cred pentru ca El exista."
intrebarea nu accepta raspunsul asta. crezi pentru ca el exista. ok. de ce exista el pentru tine ? cand ai constatat existenta LUI ? ce te face sa-L consideri irefutabil ?
spuneai ca "Indiferenta, negarea sau indoiala noastra asupra existentei Lui nu-L anuleaza" - si nici nu-L face adevarat - as adauga. si eu asta ceream. dovada TA cum ca EL exista. trebuie sa ai macar una. care e ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 13:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10