Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.04.2011, 09:39:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Am vrut sa il conving pe fiul meu de acest adevar (bunica mea nu m-a convins cand eram de varsta lui).
I-am spus, cu scop ajutator (fiul meu are 5 ani), o poveste citita candva, despre un zidar crestin care facea semnul Sfintei Cruci asupra fiecarei caramizi pe care o potrivea in zidul pe care il ridica.
Ei vezi, am incheiat eu, zidarul construieste astfel o casa mai durabila. La cutremur nu va mai cadea.
Ba nu, tata, mi-a zis copilul, zidarul isi construieste casa in Cer.
Este minunat să ai un sfințișor în casă! Am observat și eu uneori că Dumnezeu ne vorbește prin gura copiilor. Este cutremurător cîteodată, senzațional!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.04.2011, 10:42:01
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Smile

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este minunat să ai un sfințișor în casă! Am observat și eu uneori că Dumnezeu ne vorbește prin gura copiilor. Este cutremurător cîteodată, senzațional!
Apropo de cele spuse de tine si mie mi s-a intamplat sa-mi dau seama ca Dumnezeu ne vorbeste uneori prin oameni :)
Eram cu mama in bucatarie si gateam. Dupa ceva timp, eu am inceput sa ma vait ca am obosit si ca dureaza prea mult. Nerabdarea asta a mea! Mama imi spune: 'orice lucru bun nu se face repede.' Atunci am inteles ca-i o regula general aplicabila tuturor momentelor in care eu sunt manata de aceasta patima a mea, pe care recunosc ca o am
Domnul ne face sa intelegem, in bunatatea Lui, ne descopera din tainele Lui...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.04.2011, 12:00:47
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

De la bunica mea stiu: nu se fac aluaturi (fie coca sau pt clatite) in zilele de miercuri, vineri si duminica si-n zilele de sarbatoare.

Duminica nu se coase, nu se spala haine, nu se lucreaza.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.04.2011, 21:20:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Candela !

De când aprind candela la sfintele icoane , spunând un simplu Doamne Iisuse miluiește-mă pe mine păcătosul, și Cuvinese cu adevărat să te fericim. . . , totul în casă se schimbă , atmosfera devine calmă, pacea și liniștea se revarsă în sufletul meu. Mi-a intrat în reflex, când vin de la serviciu, primul lucru mă spăl pe mână , pun ulei și aprind candela ce arde până a doua zi când plec de acasă . Se poate vedea minunea în avatar ! Doamne ai milă de noi . Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.04.2011, 03:50:43
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De când aprind candela la sfintele icoane , spunând un simplu Doamne Iisuse miluiește-mă pe mine păcătosul, și Cuvinese cu adevărat să te fericim. . . , totul în casă se schimbă , atmosfera devine calmă, pacea și liniștea se revarsă în sufletul meu. Mi-a intrat în reflex, când vin de la serviciu, primul lucru mă spăl pe mână , pun ulei și aprind candela ce arde până a doua zi când plec de acasă . Se poate vedea minunea în avatar ! Doamne ai milă de noi . Amin !+
Binecuvantat de Domnul sa ne fii, mereu, Cristian, de mare folos ne sunt postarile tale.
Nadajduim sa capatam si noi, acasa, minunatul tau obicei. Il vom transmite si altora.
Harul Sfantului Duh, pace sfanta, implinire intru Hristos iti uram!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.04.2011, 10:02:48
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De când aprind candela la sfintele icoane , spunând un simplu Doamne Iisuse miluiește-mă pe mine păcătosul, și Cuvinese cu adevărat să te fericim. . . , totul în casă se schimbă , atmosfera devine calmă, pacea și liniștea se revarsă în sufletul meu. Mi-a intrat în reflex, când vin de la serviciu, primul lucru mă spăl pe mână , pun ulei și aprind candela ce arde până a doua zi când plec de acasă . Se poate vedea minunea în avatar ! Doamne ai milă de noi . Amin !+
Ce frumos!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.04.2011, 17:19:49
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Dimineața, când mă ridic din pat, întâi fac semnul Sfintei Cruci, spunând "Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă", apoi "Maica Domnului ajută-mă", și "Toți sfinții ajutați-mă".
Nu îmi trebuie nici măcar un minut ca să spun acestea, și simt că îmi este de ajutor. Am învățat de la un părinte, că este bine și firesc să încep ziua amintindu-mi de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.04.2011, 20:10:50
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu, ca om neindamanatic si zapacit, pus in postura de bucatar, realizez ca mancarea iese nesperat de comestibila daca se face semnul crucii atunci cand incepe prepararea, iar daca se insemneaza cu cruce si mancarea, cand e pusa pe foc, iese chiar gustoasa.
Perfect de acord, la fel mi se intampla si mie cand fac semnul Sfintei Cruci asupra cratitei in care urmeaza sa gatesc.
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.04.2011, 20:54:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul

Duminica nu se coase, nu se spala haine, nu se lucreaza.
Asta mereu sa avem in minte ! E minimul ce ni se cere , pe langa participarea la Sfanta Liturghie . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Secretele UM 0110 Decebal Stiri, actualitati, anunturi 8 01.12.2012 21:39:08
‚Intoarce-te si spune cat bine ti-a facut tie Dumnezeu’ Ana-Maria N Generalitati 0 22.04.2012 11:04:14
Secretele cromozomului de grau... Florin-Ionut Teologie si Stiinta 1 15.04.2009 17:12:26
Visele mele patinina34 Generalitati 20 15.02.2009 02:29:26
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 21:00:07