Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.03.2011, 10:14:39
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Gabi uite inca un motiv de intarire: tu stii ca exista un sfant ocrotitor al betivilor (care ii ajuta pe betivi sa se lase)? Este vorba de Sf. Bonifaciu, praznuit pe 19 decembrie. El a fost betiv. Iar DUMNEZEU l-a facut mucenic. Dumnezeu l-a facut sfant intr-o clipa, pentru ca sfantul a primit moartea martirica. Atat de mare e puterea Lui Dumnezeu, ca dintr-un betiv a facut un sfant intr-o clipita! Cu aceasta crediinta sa te rogi si tu Lui Dumnezeu, cu crediinta ca El poate totul, ca le El toate sint cu putiinta!
Roaga-te si tu sfantului Bonifaciu ca sa il ajute pe tatal tau, ca Sf Bonifaciu ajuta pe toti care vor sa se lase de patima betiei!

Din viata Sf Bonifaciu
(sursa http://www.calendar-ortodox.ro/luna/...ecembrie19.htm )

Citat:
Sfântul Bonifaciu a trăit pe vremea împăratului Dioclețian (284-305). Era robul unei femei de neam mare, cu numele Aglaia, fiica lui Acacius, proconsulul Romei. Bonifaciu trăia în păcate trupești cu stăpâna lui și era și bețiv, dar era milostiv, iubitor de străini, îndestula cu dragă inimă pe cei lipsiți, își pleca urechea și inima la suferințele și rugămințile oamenilor. La fel și stăpâna lui era milostivă și iubitoare de mucenici.
Într-una din zile i-a zis lui Bonifaciu: "Du-te în Răsărit, unde sfinții sunt chinuiți și adu-mi moaște de sfinți, ca să le avem spre ajutor și mântuire sufletească". Bonifaciu i-a răspuns, râzând: "Dacă-ți voi aduce moaștele mele, ai să le primești?". "Nu mi-i de glumă", i-a spus Aglaia. Apoi i-a dat unele sfaturi, și s-a rugat pentru el, i-a dat bani și l-a liberat.
Și a plecat Bonifaciu însoțit de doisprezece robi cu aur mult în Tarsul Ciliciei, unde sfinții erau chinuiți. A găsit acolo pe sfinți pătimind și suferind pentru Hristos. Le-a sărutat lanțurile și rănile. Dar aprinzându-se de râvnă dumnezeiască, s-a dus înaintea ighemonului și a mărturisit că este creștin. A fost prins și supus la multe și felurite chinuri, pe care le-a răbdat cu seninătate, ceea ce a adus la Hristos 50 de bărbați care au și fost botezați. Apoi i s-a tăiat capul.
Robii, care veniseră cu el din Roma, nu știau de cele ce se petrecuseră. Când au auzit de la ostași cu de-amănuntul chinurile lui și că s-a săvârșit pătimind, s-au dus să-i caute moaștele. Le-au găsit și au căzut peste ele; au plâns, le-au sărutat și-i cereau iertare. Au cumpărat trupul cu 500 de galbeni, l-au uns cu mir, l-au înfășurat în giulgiuri și l-au dus la Roma.
Aglaia, stăpâna lui, prin descoperire îngerească, a aflat totul. A ieșit întru întâmpinarea lui ca să-l primească și să-l cinstească precum se cuvenea. L-a îngropat la 50 de stadii de Roma. Mai târziu a zidit o biserică măreață în numele lui, în mijlocul Romei, și l-a mutat în ea. Acolo se făceau în fiecare zi nenumărate tămăduiri. Iar Aglaia, trăind de atunci cu cuviință și bineplăcut lui Dumnezeu, și-a dat cu pace lui Dumnezeu duhul.
Si inca un cuvant de intarire, ca sa nu deznadazduiesti (un cuvant scris de un parinte care se nevoieste la un schit) despre sfantul Bonifaciu:
http://my.opera.com/Firmilian/blog/show.dml/5577921

Citat:
Sfântul Bonifaciu

Friday, 18. December 2009, 14:49
[COLOR=#000080]Sfânt[/COLOR], [COLOR=#000080]Bonifaciu[/COLOR], [COLOR=#000080]ortodox[/COLOR]
O viață incredibilă și totuși reală!
A fost bețiv și curvar până în ultima zi a vieții. În ultima zi, s-a aprins de dragoste pentru Hristos, pe care l-a mărturisit public și a fost executat (era încă perioada în care creștinismul era religio ilicita). Seara, slujitorii lui îl căutau prin cârciumi, ca de obicei și au aflat cu stupoare că a ajuns sfânt mucenic.
Slavă Ție Doamne că și din cei mai mari păcătoși ai reușit să faci sfinți!
Sfinte Bonifaciu roaga-te Lui Hristos Dumnezeu pentru noi!
Sfinte Bonifaciu, ajuta-ne pe toti!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 15.03.2011 at 10:23:49.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.03.2011, 10:36:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu sunt de dorit astfel de suferinte, dar iata cum prin ele omul este indemnat sa vorbeasca mai mult cu Dumnezeu, sa-I ceara mai aprins ajutorul Sau. Crestem si noi in iubirea Sa prin bucuriile pe care ni le daruieste, dar cresterea noastra nu este nici pe departe asemanatoare cu a celor din suferinta. Sa ceri neincetat ajutorul Sau si sa ai credinta ca nu vei fi lipsit de el si vei vedea ca nu ramai fara raspuns.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.03.2011, 12:38:06
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Uite Gabi acatistul Sf Bonifaciu (Bonifatie), de pe site-ul manastirii Dervent:

http://www.dervent.ro/rugaciuni.php?...ULUI_BONIFATIE
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.03.2011, 10:23:32
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Off, offf... dar cu Hristos totul e posibil. Totul depinde de tine, daca tu vei schimba ceva la tine, si cei din jurul tau se vor schimba. Ceea ce tu ai descris, a facut parte din trecutul meu, dar Bunul Dumnezeu prin ajutorul Maicii Domnului mi-a daruit un sot minunat.

Daca doresti, putem vb mai multe pe privat, si chiar mi-ar face placere.
Pana acum catva timp gandeam si eu la fel. Deja imi facusem un sablon de viata. Ma gandeam: imi intemeiez si eu o familie, ma mut si asa voi scapa de motivele supararii mele. Gresit! Acum, dupa ce am depasit perioada de depresie ( caci am avut o perioada cand nu puteam depasii nemultumirile, din cauza nesmereniei mele ) ma gandesc si cred ca eram tare egoista la momentul respectiv. Ma gandeam doar la binele meu. Dar tatal si mama mea, ar fi trait incontinuare aceleasi nemultumiri ( caci nimanui cred ca nu-i este bine cand este batjocorit de rau ).
Oricum nu s-a intamplat sa intalnesc pe nimeni si cred ca asta a fost voia Lui, caci poate fiindu-mi bine, as fi uitat sa ma rog cu aceeasi ravna atat pentru mine cat si pentru ai mei.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.05.2011, 19:40:43
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Smile

Simt nevoia sa va impartasesc bucuria mea :) Astazi cand am venit de la serviciu, am gasit mancare proaspat facuta. De catre cine credeti? De catre tata :) Un pas mic...dar sper ca vor urma multi altii spre bine.

Va rog rugati-va si voi pentru el (numele lui este Ion), ca Domnul sa-l intareasca si sa-l ajute sa 'invete sa merga'...chiar si cu pasi marunti, pe calea spre El.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.05.2011, 19:44:43
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabita_30 Vezi mesajul
Simt nevoia sa va impartasesc bucuria mea :) Astazi cand am venit de la serviciu, am gasit mancare proaspat facuta. De catre cine credeti? De catre tata :) Un pas mic...dar sper ca vor urma multi altii spre bine.

Va rog rugati-va si voi pentru el (numele lui este Ion), ca Domnul sa-l intareasca si sa-l ajute sa 'invete sa merga'...chiar si cu pasi marunti, pe calea spre El.
Minunata veste!>:D<
Sa dea Dumnezeu tot asa sa auzim.Mult spor in rugaciune si nu deznadajduiti.

Maica Domnului sa va ocroteasca, mijlocind pururea pentru sufletele si mantuirea voastra!Amin.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.05.2011, 17:18:15
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabita_30 Vezi mesajul
Simt nevoia sa va impartasesc bucuria mea :) Astazi cand am venit de la serviciu, am gasit mancare proaspat facuta. De catre cine credeti? De catre tata :) Un pas mic...dar sper ca vor urma multi altii spre bine.

Va rog rugati-va si voi pentru el (numele lui este Ion), ca Domnul sa-l intareasca si sa-l ajute sa 'invete sa merga'...chiar si cu pasi marunti, pe calea spre El.
Da, asta cred ca a fost rugaciunea lui: sa va bucure pe voi, familia lui. Un sincer bravo pentru tatal tau. Dumnezeu lucreaza si lucreaza cum nici nu banuim noi. Noi mai avem, uneori, pretentia sa-L ingradim pe Insusi Dumnezeu, dar El nu poate fi ingradit de nimeni si de nimic caci nesfarsite sunt caile si judecatile Sale. Bunatatea Sa e nemarginita. Doamne ajuta!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.05.2011, 20:23:07
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

De mare ajutor este si participarea la Sfantul Maslu, pomelnice la biserici si manastiri, si cum spune cineva mai sus , rugaciunea neincetata.
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.05.2011, 20:12:20
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Smile

Multumesc MariS si tie draguta mea nestiutoare :) si tuturor celor care sunteti alaturi de mine si familia mea. Domnul sa va aibe in paza!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Cum va intelegeti cu prietenii necredinciosi? Vladimir-Adrian Generalitati 43 25.09.2010 19:00:46
Parinti care se opun casatoriei copiilor... maya_m Nunta 8 30.08.2010 20:09:11