Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.03.2012, 10:24:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
„Și, iată, venind un tânăr la El, I-a zis: Bunule Învățător, ce bine să fac, ca să am viața veșnică?
Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri în viață, păzește poruncile.” (Matei 19)
Totuși, aceste versete au o continuare, nu se termină aici. Când tânărul a răspuns: „Toate acestea le-am păzit din tinerețea mea”, Domnul i-a răspuns să-și vândă averea și s-o dea săracilor, iar apoi să-I urmeze Lui. Și în felul ăsta ne întoarcem la întrebarea care privește lepădarea de sine în lume.

Părintele Galeriu repeta adesea o altă vorbă a Domnului: „Pe acestea să le facem și pe celelalte să nu le lăsăm”. În lume mântuirea se caută trăind în Biserică și în familie. Participarea la viața Bisericii, ca mădular viu al ei, este mântuitoare, pentru că Biserica e chiar Trupul lui Hristos cel înviat. Comuniunea cu El (mântuirea) aici (în Biserică) se poate împlini deplin, iar pentru asta din partea noastră se cere o perpetuă despărțire de păcat, adică lepădare de sine.

De asemenea, și viața în familie presupune mereu lepădarea de sine. Trebuie să învățăm să trăim pentru ceilalți și prin ei, să le înțelegem nevoile și să ne străduim pentru mântuirea lor. Lepădarea de sine când trăiești în lume nu presupune renunțarea la toată averea, ci folosirea ei în scop mântuitor. Nu ne cere Domnul să ne lăsăm copiii să moară de foame, ci să le dăm pâine. Dar întotdeauna trebuie să înțelegem și să punem înainte voia lui Hristos, nu pe a noastră, căutând mai presus de orice împărăția cerurilor, nu confortul și plăcerile lumii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.03.2012, 10:27:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

"Cine va voi să-și mântuiască sufletul, îl va pierde; iar cine-și va pierde sufletul său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va mântui".

(eu inca nu m-am lamurit exact cum vine asta, dar poate altii se vor descurca mai bine. am mai scris despre asta undeva dar nu s-a uitat nimeni : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...562#post435562)

Last edited by fallen; 22.03.2012 at 10:30:30.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.03.2012, 13:03:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
"Cine va voi să-și mântuiască sufletul, îl va pierde; iar cine-și va pierde sufletul său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va mântui".
Dar de unde ai luat aceasta traducere, caci in Biblia sinodala scrie asa:

"Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va scăpa. " Marcu 8:35

sau

"Că cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde; iar cine își va pierde sufletul pentru Mine îl va afla. " Matei 16:25
Deci nu e vorba de mantuirea crestina aici, ci de omul care in incercare poate sa se lepede de Hristos ca sa-si salveze sufletul, adica viata. Iar Hristos ii reconamda sa accepte mai bine moartea sau prigoana, decat sa se lepede, caci daca sufera pentru Hristos, El ii promite viata fara sfarsit, deci eternitatea sufletului.

E un paradox aici: omul crede ca isi poate scapa sufletul lepadandu-se de Hristos, dar astfel ii va asigura o moarte mai rapida. Pe cand daca este dispus sa moara pentru Hristos, Hristos ii asigura viata vesnica.

Si nu numai in prigoana alearga omul sa-si scape sufletul, ci si in viata de zi cu zi il ingrijeste tare, imbuibandu-l cu bunatati si asigurandu-i confort maxim. Ori aceasta umblare dupa salvarea sufletului din suferinte indeparteaza paradoxal sufletul de Hristos, care a fost un om al durerilor si cunoscator al suferintei. (Isaia 53:5). Sufletului trebuie sa ii dam exact cat ii trebuie ca sa poata trai; ce este peste este rasfat. Iar orice rasfat duce la razvratire si pierderea sufletului.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 22.03.2012 at 13:22:37.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.03.2012, 13:19:13
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvântul „suflet” (suflare) are aici și înțelesul de „viață”. Iată explicațiile Părintelui Anania la aceste versete:

„Bogat în conținut, cuvântul grecesc psyhé însumează înțelesurile de: suflet, viață, persoană. Ca și în textul din 10, 39 (vezi nota), sensul cuvântului viață este aici dublu, ceea ce s'ar traduce astfel: Cel ce ține cu orice preț să-și salveze viața, acela își va pierde sufletul; iar cel ce-și va pierde viața pentru Mine, acela își va salva (mântui) sufletul. În această lumină trebuie înțeles versetul următor, concluziv. (În literatura română, sintagma eminesciană „viața sufletului meu“ nu este un pleonasm; Cartea Facerii (2, 7) îl definește pe omul creat de Dumnezeu eis psyhèn zõosan, adică „întru suflet viu“, persoană unică și irepetabilă, dotată cu conștiință de sine).”
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.03.2012, 13:23:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cam asa ne-a zis si noua la slujba.

Pai si atunci de ce a dat parintele Boca acele explicatii?

http://www.scribd.com/doc/48261584/A...lea-Imparatiei :

"Sufletul are și el o parte pătimașă, care, prin negrijă, nărăvin-du-se cu viața cea trupească, așa se învoiește și se leagă de tare cu plăcerea din lumea aceasta, încât n-ar mai vrea să-i moară trupul, ci ar vrea să fie veșnică viața aceasta vremelnică."
(...) "Și totuși n-am scăpat de curse, căci sunt unii care-și curățesc sufletulde patimi prin multe ostenele - și sufletul are patimile lui: părerea,slava deșartă și mândria - iar dacă scapă de aceste bucurii mincinoase, dăruindu-le Dumnezeu în schimb adevărate bucurii duhovnicești, cad în primejdie de a se îndrăgosti așa de tare de propriul lor suflet, pentru faptul că se face curat, încât sufletele lor se sting și se pierd. Bucuria neînfrânată, chiar cea pentru daruri cu adevărat duhovnicești, te poate face să uiți că încă n-ai ieșit cu totul din împărăția ispitelor."
(...) "Evanghelistul Ioan prinde tocmai această a treia treaptă a luptei cu sine însuși după cuvântul Domnului, care zice:"Cine-și iubește sufletul său îl va pierde; iar cine-și urăște sufletul său, în lumea aceasta, îl va păzi spre viața veșnică . Deci, de-am străluci duhovnicește ca soarele, ceea ce la puțini se întâmplă, de una sa ne ținem: că nu suntem din lumea aceasta și nu trebuie țintuită "aici" dragostea noastră. Când ajungem, la o atare socoteală cunoi înșine, atunci dragostea lui Dumnezeu ne arde, și arde și piedeca a doua din calea întoarcerii noastre Acasă..."

Last edited by fallen; 22.03.2012 at 13:34:32.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.03.2012, 14:58:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ce vrea sa spuna pr Arsenie Boca este simplu: sufletul nostru sufera de multe patimi din cauza pacatelor in care ne-am nascut si traim. Mantuirea inseamna tocmai mantuirea (salvarea, curatirea, scoaterea) sufletului din aceste patimi, pentru ca omul sa ajunga la indumnezeire, adica sa fie asemenea lui Hristos. Deci prin harul primit in urma jertfei lui Hristos pe cruce, primim puterea de a ne curati de aceste patimi si a deveni din ce in ce mai asemanatori sfintilor si lui Dumnezeu. Si aceasta se numeste mantuire.

Iar noi nu trebuie sa ne luptam sa ne scapam sufletul in sensul de a ne pastra patimile intregi, ci sa le lasam sa moara salvandu-ne sufletul.

De ce folosesc parintii un limbaj atat de arhaic si complicat, si pentru mine e un mister. Predicile spuse astfel suna frumos, dar risca sa ne lase total in ceata.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.03.2012, 16:39:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dacă suntem atât de nebuni încât să credem că putem noi, niște oameni, să măsurăm, ba să și verificăm mântuirea, e vai și amar de sufletele noastre...Doar bunul DUMNEZEU știe! Doar EL, în imensa Lui bunătate.
Nu-i chiar asa de vai. Si sa explic de ce.

Mantuirea este nevoia cea mai acuta a omenirii cazute in pacat. Avem la dispozitie aceasta viata ca sa ne mantuim si alta ocazie nu mai avem. Trebuie sa valorificam la maxim ocazia pe care o avem. Asa ca urmam Calea descrisa de Hristos pentru a ne mantui. In acelasi timp vrem sa verificam daca urmam corect aceasta cale si facem aceasta analizand, masurand si verificand mantuirea pe care o primim. Deci ne uitam: iese pacatul in noi sau nu iese? Fug patimile? Devenim mai rabdatori, mai iubitori, mai capabili de sacrificiu? Creste in noi roada Duhului Sfant din Galateni 5:22, care este unitatea de masura a mantuirii? Daca da, suntem pe o cale buna si trebuie sa continuam pe ea. Daca nu, trebuie sa ne trezim cat mai avem timp.

De aceea este important sa ne putem proba mantuirea. Pentru a nu ne trezi ca am alergat in zadar si ca ne-am hranit cu sperante desarte.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.03.2012, 17:45:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De aceea este important sa ne putem proba mantuirea. Pentru a nu ne trezi ca am alergat in zadar si ca ne-am hranit cu sperante desarte.
Și? Cum stai? 1%? 10%? 99%?
Chiar nu sesizezi aberația pe care o spui? După părerea ta, tâlharul de pe Cruce, cât este de mântuit?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.03.2012, 20:17:47
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dacă suntem atât de nebuni încât să credem că putem noi, niște oameni, să măsurăm, ba să și verificăm mântuirea, e vai și amar de sufletele noastre.

Doar bunul DUMNEZEU știe! Doar EL, în imensa Lui bunătate.
Poți să trăiești toată viața ca un un sfânt, și să pierzi mântuirea în ultima oră a vieții. Sau, ca tâlharul de pe Cruce, poți fi toată viața un nelegiuit dar să-ți câștigi dreptul de a sta la masă cu Împăratul în ultima clipă a existenței tale efemere pe aici.
Total de acord.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.03.2012, 20:20:10
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul

De aceea este important sa ne putem proba mantuirea. .
Cum ar zice o colega de-a mea: hî???????
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ma mantuiesc? Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 48 02.06.2010 13:46:38
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
Ce trebuie sa fac ca sa ma mantuiesc? razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 0 14.09.2008 19:52:42