Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.06.2012, 01:52:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
ce exemple de sfinti familisti actuali ne puteti da! Va multumesc
Sfanta Iuliana cea milostiva: sotie si mama sfanta
http://www.crestinortodox.ro/diverse...nta-69461.html

Sfinții Petru si Fevronia de Murom - ocrotitorii tinerilor casatoriti si ai familiei
[www.crestinortodox.ro/comunitate/group.php?group_id=531

Exista si o carte foarte interesanta despre
sfintii care au fost casatoriti: „Căsătoria , cale spre sfințenie”. In aceasta carte veti gasi foarte multi sfinti ocrotitori ai familiei si o prezentare a vietii lor.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.06.2012, 02:16:57
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Cum trebuie sa fie crestinul de astazi?
Ca insusi Iisus Hristos. La aceasta suntem chemati.

"...dupa cum Cel ce v-a chemat este Sfant, fiti si voi sfinti in toata purtarea voastra. Caci este scris: "Fiti sfinti, caci Eu sunt sfant"." (1Pet.1:15,16)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.06.2012, 11:13:42
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Ca insusi Iisus Hristos. La aceasta suntem chemati.
cam greu...nu credeti? macar lasati-ne sa imitam in felul de vietuire un apostol.

(stiu ce scrie la 1 Ioan 2:6)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.06.2012, 14:47:24
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
cam greu...nu credeti? macar lasati-ne sa imitam in felul de vietuire un apostol.

(stiu ce scrie la 1 Ioan 2:6)
Asta ne-a fost lasat, asta trebuie sa avem ca obiectiv.

Insa Tatal nostru, care stie din ce suntem facuti, ne-a dat fiecaruia sprijinul Sau in persoana Duhului Sfant.

Sa-L avem noi ca tinta pe Hristos si Dumnezeu ne va da prin Duhul Sfant si vointa si infaptuirea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.06.2012, 01:57:51
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Dupa o serie de intrebari, vin acum cu o alta intrebare, care cred ca ne intereseaza pe toti.

Cum trebuie sa fie crestinul de astazi?

ne confruntam cu atatea probleme, atata aroganta, indiferenta, rautare etc.
cum trebuie sa fim noi in Hristos. Vreau fapte concrete, ce trebuie sa fac ca sa fiu un crestin model?
ce tip de viata sa 'adopt' pt. a fi crestin in adevaratul sens al cuvantului?

Daca se poate as vrea un 'tipar' dupa care sa-mi chidez viata. Vreau fapte concrete, nu povesti din carti.
Asadar va rog sa postati raspunsul dvs. in acet topic (cat de multe) pt. a ma ajuta pe mine si pe altii, care cu siguranta si-au pus acesta intrebare pe care eu v-am adresat-o.
Daca vrei sa fii un crestin adevarat, trebuie sa te straduiesti sa pretuiesti persoana. Una din multele ispite pe care le are un crestin, este sa subestimeze persoana, sa nu se raporteze corect la ea. Ca sa fiu corect inteleasa, o sa iti dau un exemplu.

Mi-a povestit o prietena despre o doamna care din tinerete a fost credincioasa. In perioada comunista a suferit pentru credinta ei, iesind oarecum in evidenta prin felul de a se imbraca. Se spovedea des, avea o randuiala de rugaciune, facea cele 7 Laude zilnic + alte Acatiste, sfatuia si pe altii si le vorbea despre Dumnezeu. Avea o sora mai mare decat ea cu cativa ani, care s-a imbolnavit grav. Era la pat si nu mai putea face nimic. Doamna credincioasa nu a putut sa o ajute (sau mai bine spus a vizitat-o extrem de rar, pentru ca nu putea sa sara peste randuiala de rugaciune). Nu spun asta ca sa o judec, nici nu afirm ca rugaciunea nu este importanta, dar exista acest pericol de a cadea in formalism si sa ne inchidem inima fata de aproapele. Ortodoxia este o cale a echilibrului. In acest sens, foarte interesanta mi s-a parut povestirea Omorul, scrisa de Cehov.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.08.2012, 17:35:13
grigoras gherase grigoras gherase is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Dupa o serie de intrebari, vin acum cu o alta intrebare, care cred ca ne intereseaza pe toti.

Cum trebuie sa fie crestinul de astazi?

ne confruntam cu atatea probleme, atata aroganta, indiferenta, rautare etc.
cum trebuie sa fim noi in Hristos. Vreau fapte concrete, ce trebuie sa fac ca sa fiu un crestin model?
ce tip de viata sa 'adopt' pt. a fi crestin in adevaratul sens al cuvantului?

Daca se poate as vrea un 'tipar' dupa care sa-mi chidez viata. Vreau fapte concrete, nu povesti din carti.
Asadar va rog sa postati raspunsul dvs. in acet topic (cat de multe) pt. a ma ajuta pe mine si pe altii, care cu siguranta si-au pus acesta intrebare pe care eu v-am adresat-o.
Frate drag,nu cauta scheme,tipare,cauta-L pe Dumnezeu,incearca sa-L cunosti,asculta-i sfaturile si urmeaza-le.Toate acestea le poti face dar nu singur,esti prea slab(ca noi toti),cauta-ti un sfatuitor (de preferat un preot),un indrumator pentru a nu te "rataci"in intelegere.Acesta sa fie cu mult har,cu multa dragoste pentru Domnul.Unde il gasesti, ma vei intreba,iar eu spun ca bine ar fi sa fie duhovnicul tau,dar in primul rand ia cartile sfintilor Parinti,a marilor duhovnici ca de exemplu,scrierile parintilor Cleopa,Teofil Paraian,Arsenie Boca,drept indrumatori,initiatori.Ai la indemana Cartile Sf.Apostol Pavel,adevarate semanatori a semintelor credintei celei adevarate.
Citeste-le cu mare atentie si cu mare tragere de inima,lasa-le sa te patrunda si vei simti cum se infiripa,incet,incet,comuniunea ta cu Dumnezeu!Vei vedea ca El nu este "politistul" care te urmareste de dupa colt cand gresesti pentru a te pedepsi,ci Tatal bland si iubitor,care abia asteapta sa te arunci in bratele Lui!
Toate aceste sfaturi vin de la unul care,ca si tine,a strigat disperat:"Dumnezeule,nu ma lasa sa mor fara a te cunoaste pe tine"!Si iata ca mi-a ascultat rugaciunea,astazi,la cca 23 de ani de comuniune cu el sunt un om fericit ca mi-am gasit Parintele!
Daca vei simti nevoia sa ma mai intrebi ceva,aici sunt langa tine,frate.Si,probabil,nu numai eu.Dumnezeu sa-ti indeplineasca ruga.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 02:51:49
Sunt legile Sabatului obligatorii pentru crestini in ziua de astazi? morroshan Generalitati 209 11.05.2012 16:17:24
Are nevoie crestinul de astazi de blog-uri si forumuri ? Daniel_7 Generalitati 103 13.09.2011 15:48:48
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Crestinul si ziua onomastica stela lie Intrebari utilizatori 3 10.01.2011 20:48:11