Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.10.2014, 01:03:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da, foarte "tare ". . .!
Prin astfel de subiecte deschise pe un forum Ortodox , nu stiu daca realizam ceva , decat o simpla scuipatura ce se intoarce impotriva initiatorului acestui penibil thread !
Desi subiectul este trivial si anti crestinesc,este bine sa punem cateva idei gramada si cumva sa satisfacem curiozitatea celor mai putin-credinciosi care nu stiu si nu au experienta necesara sa deosebeasca pe mestugarii mai rafinati in ale magiei(ma gandesc la cei foarte fascinati de fenomene paranormale carora li se pare normal ca unii oameni"cu daruri"sa vb cu mortii).
Mai ales cand vrajitoarele citesc acatiste,poarta cruci mari ca episcopii,au icoane ortodoxe la" locul de munca" si prescriu clientilor,post,rugaciuni si citirea acatistelor noaptea.
Cuiva mai slab de minte si de duh i se pare normal ca magia alba sa te scape de magia neagra,fara a pune in calcul pe Dumnezeu si atat!

Asta imi aminteste ca am citit ceva asemanator pe ortodoxia tinerilor:o tanara povestea ca din curiozitate a dorit sa mearga la o parapsiholoaga sa-i spuna viitorul. Aceia,a inceput sa-si certe clienta ca nu merge la biserica,nu tine posturi si nu se roaga indeajuns;la randul ei a chemat si aceia spiritele pt a dezvalui viitorul.
Asa ca oamenii sunt inselati,sunt confuzi...umbla acelea cu diavolul sau cu Dumnezeu?Si uite ca vor sa afle pe pielea lor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 23.10.2014 at 01:12:09.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.10.2014, 01:20:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Adormirea constiintei religioase! Apa descantata, practica vrajitoreasca alaturi de citirea Imnului acatist al Maicii Domnului, Rugul Aprins fix la 12.00 noaptea! Vrajitoarele vor sa-si innobileze meseria.

De ce sa nu cerem binecuvantare de la duhovnic sa citim rugaciuni noaptea? De ce sa facem ascultare de vrajitoare? Nici macar rugaciunea nu trebuie facuta la comanda diavolului. Am citit undeva ca un pustnic era trezit din somn de catre un diavol noaptea pentru a-si incepe rugaciunea. Acesta, dandu-si seama ca e necuratul, a spus ca se va ruga atunci cand va dori, nu cand ii spune altcineva.

Rugaciunea de noapte este de foarte mare folos, dar trebuie facuta din proprie initiativa sau cu binecuvantarea duhovnicului, nu la indemnul vrajitoarelor.
Chiar mi-a placut acest post si va dau dreptate.
Ca sa va raspund la intrebare,aceste personae nu pot cere binecuvantare de la duhovnic pt ca NU AU UNUL! Nu stiu cu ce se mananca religia in care au fost botezati si cand dau de necaz se invart in cerc disperati ;asa se face ca la momentul oportun vad anunturi cu tamaduitoare si vrajitoare care rezolva MIRACULOS problemele si sunt primii care cad in plasa.
Oamenii care le frecventeaza nu sunt neaparat rai,sunt prosti si imi este tare mila de ei pt ca si eu as fi putut sa fiu in locul lor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.10.2014, 01:42:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Frectie la piciorul de lemn. Si sa mai dai si bani pentru asta! Parerea mea ca sunt escroace, in proportie de 90 la suta mai ales daca sunt si de origine tiganeasca, doar acestia traiesc ca sa insele!
Iar cele care intr-adevar sunt pe bune, lucreaza cu Satana.
Oricum, cat sa fii de prost sa apelezi la vrajitoare?
Din pacate sunt destule personae care lucreaza cu Satana,pe sleau... fara ca sa fie escroace.
Cu femeia asta nu cred ca era lucru curat,vb cu spirite! Care spirite,ca mortii nu se mai intorc sa vb ??!

Anul trecut,in preajma Craciunului mi s-a facut dor sa vizitez o librarie sa vad daca au aparut ceva carti spirituale in religia noastra.
Capitolul "Spiritualitate"era la etaj si era vast.Uitandu-ma dupa ce ma interesa,nu pot sa nu observ ciudatenia unor tineri care erau prea dark ca nu-ti sara in ochi:erau 2 femei care aratau ca 2 barbati si evident 1 barbat care arata ca 1 femeie! Toti 3 cautau ceva cu nerabdare,pe rafturi si erau destul de nesatisfacuti ca nu gaseau.Femeile-barbate stateau pe jos si frunzareau ce anume le manuia barbatul cu plete pana la genunchi .
Uitandu-ma mai bine la ei si vazand cat de bizar sunt imbracati pt o librarie dintr-un mall,curiozitatea m-a impins sa-i spionez sa vad ce carti au maini...si atunci cred ca am tresarit putin.
Aveau numai carti de magie neagra ba chiar si o carte de Satanism.
Asta cautau cu ardoare,tot ce era pe subiect.Cautau retete de facut rau.Cui?La semeni de-ai nostri,eu,tu...

Pai si satanismul si wicca sunt religii,de ce sa nu fie laolalta in sectiunea de spiritualitate,nu?
Bizara intamplare!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.10.2014, 07:00:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În "Sufletul după moarte" a lui Serafim Rose se arată clar de ce și cum mersul la vrăjitoare, descântecele etc sunt doar variațiuni ale aceleiași teme: lucrul cu dracul și cu acoliții lui.
Plus, așa cum au mai scris distinșii noștri coforumiști, prostire pe față, circ și spectacol.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.10.2014, 17:28:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Exista in structura acestui Forum un Topic despre Vrajitorie , unde au fost deschise mai multe threaduri despre acest subiect si despre alte asemenea "framantari".
Topicul despre Vrajitorie , este mult mai bine documentat in acest sens , si personal consider ca aici se face publicitate mascata acestor vrajitoare , mai ales de cel care a initiat acest thread la Topicul de Anunturi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.10.2014, 18:14:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Exista in structura acestui Forum un Topic despre Vrajitorie , unde au fost deschise mai multe threaduri despre acest subiect si despre alte asemenea "framantari".
Topicul despre Vrajitorie , este mult mai bine documentat in acest sens , si personal consider ca aici se face publicitate mascata acestor vrajitoare , mai ales de cel care a initiat acest thread la Topicul de Anunturi !
Nu pot sa vb pentru altii insa eu nu fac nici o reclama,nici nu as putea,eu am raspuns in defavoarea subiectului,la fel si altii cu care am conversat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.10.2014, 18:41:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu pot sa vb pentru altii insa eu nu fac nici o reclama,nici nu as putea,eu am raspuns in defavoarea subiectului,la fel si altii cu care am conversat.
Te rog sa citesti prima postare a initiatorului acestui thread , inclusiv link-ul postat in aceasta postare !
Eu la aceasta postare ma refer !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.10.2014, 15:24:51
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da, foarte "tare ". . .!
Prin astfel de subiecte deschise pe un forum Ortodox , nu stiu daca realizam ceva , decat o simpla scuipatura ce se intoarce impotriva initiatorului acestui penibil thread !

O sa-ti raspund mai pe scurt: threadul are un singur scop:

DE A CLARIFICA CE SE INTAMPLA IN CASA TAMADUITOAREI, DE LA MARTORI OCULARI.

Eu nu am fost acolo si nu stiu ce e acolo. Dar as dori sa stiu pentru mine si pentru a explica si la altii.

O fi doar inselare pe fata, o fi vrajitorie pe fata, o fi spiritism, or fi leacuri babesti, o fi vreunul care se da ortodox si da sfaturi standard ortodoxe roaga-te.... etc.


Nici tu nu stii asta. Ti se pare "thread penibil" ? Ti se pare penibil ca incerc sa aflu de la altii ce se intampla la "Taamaduitoarea.... "...?

Acum pune cuvantul "penibil" in dreptul tau te rog.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.10.2014, 17:36:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
O sa-ti raspund mai pe scurt: threadul are un singur scop:

DE A CLARIFICA CE SE INTAMPLA IN CASA TAMADUITOAREI, DE LA MARTORI OCULARI.

Eu nu am fost acolo si nu stiu ce e acolo. Dar as dori sa stiu pentru mine si pentru a explica si la altii.

O fi doar inselare pe fata, o fi vrajitorie pe fata, o fi spiritism, or fi leacuri babesti, o fi vreunul care se da ortodox si da sfaturi standard ortodoxe roaga-te.... etc.


Nici tu nu stii asta. Ti se pare "thread penibil" ? Ti se pare penibil ca incerc sa aflu de la altii ce se intampla la "Taamaduitoarea.... "...?

Acum pune cuvantul "penibil" in dreptul tau te rog.
Esti viclean , nu numai penibil , caci sti foarte bine raspunsul la acel f.penibil link postat cu " tamaduitoarea" ta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.10.2014, 18:37:32
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Ieromonah Adrian Făgețeanu,Ieromonah Mihail Stanciu: De ce caută omul contemporan semne, minuni și vindecări paranormale? ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...ns_ortodox.pdf


„Să nu alergați la cei ce cheamă morții, pe la vrăjitori să nu umblați și să nu vă
întinați cu ei. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.” (Levitic 19, 31)

„De se va ridica în mijlocul vostru un prooroc sau văzător de vise și va face înaintea ta semn și minune, și se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ți-a grăit el, și-ți va zice atunci: să mergem după alți dumnezei, pe care tu nu-i știi și să le slujim acelora, să nu asculți cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător de vise, că prin aceasta vă ispitește Domnul Dumnezeul vostru, ca să afle de iubiți pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră și din tot sufletul vostru. Domnului Dumnezeului vostru să-I urmați și de El să vă temeți; să păziți poruncile lui și glasul lui să-L ascultați; Lui să-I slujiți și de El să vă lipiți. Iar pe proorocul acela sau pe văzătorul acela de vise să-l dați morții, pentru că v-a sfătuit sa vă abateți de la Domnul Dumnezeul vostru, Cel ce v-a scos din pământul Egiptului și v-a izbăvit din calea robiei, dorind să te abată de la calea pe care ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să mergi; pierde dar răul din mijlocul tău.” (Deuteronom 13, 1-5)

"După ce le spun oamenilor că au „făcături” necurate, șarlatanii se și oferă să-i ajute să iasă din starea disperată pe care le-au inoculat-o prin sugestie. Deseori, sugestia vrăjitorului rămâne fixată în mintea omului
vreme îndelungată, întreținându-i acestuia o stare de frică aproape paralizantă, o dependență aproape psihotică de vrăjitor. Apare și aici intervenția nevăzută a duhurilor rele, care-i domină atât pe vrăjitor, cât și pe clienții lui."

„Pentru că ce-i va folosi omului, dacă va câștiga lumea întreagă, iar sufletul său îl va pierde? Sau ce va da omul în schimb pentru sufletul său?” (Matei 16, 26). Cu aceleași ispite, așadar, diavolul vrea să fure ochii și mințile oamenilor azi, prin tot felul de vicleșuguri satanice, deviindu-le atenția de la comoara infinită a sufletului nemuritor (mântuirea veșnică în împărăția lui Dumnezeu) spre trup și spre lumea trecătoare, pământească."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare