Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2006, 11:46:12
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

"Roaga-te Lui Dumnezeu, fa bine oamenilor, infraneaza-ti natura sensibila: fa-te launtric chip al Dumnezeu-Omului Hristos; recunoaste prezenta Lui reala in Biserica si fa-ti un scop din a extinde Duhul Lui in toate sferele viatii umane si naturale, pentru ca prin noi sa se inchida inelul divino-uman al edificiului lumii, iar cerul sa se uneasca cu pamantul!"(V. Soloviev)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2012, 02:02:47
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit Bolovanul

Un bolovan oricât îl fierbi, rămâne neschimbat.
Dacă am inima împietrită, pot eu primi harul divin, care se revarsă la Liturghie?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2012, 10:48:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Un bolovan oricât îl fierbi, rămâne neschimbat.
Dacă am inima împietrită, pot eu primi harul divin, care se revarsă la Liturghie?
Are poetul Ovidiu o formulare Gutta cavat lapidem non vi, sed sæpe cadendo.
Picatura gaureste piatra, nu prin forta, ci din cauza caderii dese.

Mergeti la Sfanta Liturghie in duminici si in sarbatori si chiar daca nu simtiti nimic la inceput, in timp, se gaureste si bolovanul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.09.2012, 23:21:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ce frumos ai exemplificat Glykys, ai mare dreptate. Ploaia de Har sub care stam la Sfanta Liturghie ne inmoaie usor, usor inima impietrita si ne ajuta sa intelegem frumusetea vietii alaturi de Hristos. Daca ar intelege omul ce mare pierdere este neparticiparea la Liturghie, ar renunta la orice altceva si ar alerga la Biserica sa se impartaseasca de nenumaratele binecuvantari ce se revarsa peste cei prezenti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2012, 11:03:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Distanta nu ne poate impiedica sa participam impreuna la Sf.Liturghie, dar comuniunea deplina a participantilor la Liturghie sta in impartasirea cu Sf.Taine, impartasirea cu Sf.Cuminecatura.
Astfel, doi oameni care participa la Sf.Liturghie in aceeasi biserica pot sa nu fie intr-o comuniune deplina, tocmai din aceasta cauza.
Ca tot ati adus vorba de impartasanie...Am aflat si eu ca punctul central al Sf Liturghii este impartasirea cu trupul si Sangele Domnului si am urmarit cu interes toata slujba, asteptand cu emotie punctul ei culminant, impartasirea. Am fost insa uimita sa vad ca de Sf Potir s-au apropiat numai cativa copilasi, si aceia foarte mici. Intrebarea care s-a nascut insantaneu a fost: oare pentru ce au mai participat oamenii acestia la o slujba centrata pe Sf Impartasanie daca niciunul nu sa gasit vrednic sa se impartaseasca? Si oare cum s-o simti Hristos vazand ca Biserica Lui (care se considera si unica Biserica) nu mai este interesata in avea viata vesnica impreuna cu Hristos?

"Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi." (Ioan 6:53,54)

Citat:
În prealabil postat de ierompetru Vezi mesajul
Fara deasa impartasire cu Sfintele Taine, aceste cuvinte nu pot nici macar intelese, cu atat mai mult traite. Se vorbeste mult dar se face putin. Ne place sa admiram tot felul de expresii din astea, dar ramanem niste spectatori ai Liturghiei si ai experinetei harului in general.
Doamne ajuta-ne sa ne depasim!
Amin!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.10.2012, 13:09:54
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ca tot ati adus vorba de impartasanie...Am aflat si eu ca punctul central al Sf Liturghii este impartasirea cu trupul si Sangele Domnului si am urmarit cu interes toata slujba, asteptand cu emotie punctul ei culminant, impartasirea. Am fost insa uimita sa vad ca de Sf Potir s-au apropiat numai cativa copilasi, si aceia foarte mici. Intrebarea care s-a nascut insantaneu a fost: oare pentru ce au mai participat oamenii acestia la o slujba centrata pe Sf Impartasanie daca niciunul nu sa gasit vrednic sa se impartaseasca? Si oare cum s-o simti Hristos vazand ca Biserica Lui (care se considera si unica Biserica) nu mai este interesata in avea viata vesnica impreuna cu Hristos?

"Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi." (Ioan 6:53,54)



Amin!
La biserica unde merg eu se impartasesc de fiecare data zeci de oameni adulti + copii (aproape toata biserica)...cred ca depinde si de preotul paroh. Pe noi Parintele ne indeamna foarte mult spre impartasanie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2012, 13:53:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ca tot ati adus vorba de impartasanie...Am aflat si eu ca punctul central al Sf Liturghii este impartasirea cu trupul si Sangele Domnului si am urmarit cu interes toata slujba, asteptand cu emotie punctul ei culminant, impartasirea. Am fost insa uimita sa vad ca de Sf Potir s-au apropiat numai cativa copilasi, si aceia foarte mici. Intrebarea care s-a nascut insantaneu a fost: oare pentru ce au mai participat oamenii acestia la o slujba centrata pe Sf Impartasanie daca niciunul nu sa gasit vrednic sa se impartaseasca? Si oare cum s-o simti Hristos vazand ca Biserica Lui (care se considera si unica Biserica) nu mai este interesata in avea viata vesnica impreuna cu Hristos?

"Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi." (Ioan 6:53,54)

Amin!
Vai, vai, vai, adevarata... adevarata intelpciune vedem noi pe-aici... Da ce cautai mata' de "alta confesiune" in acel moment, acolo? Oare n-ai auzit cand parintele a cerut tuturor sa se roage pentru voi, "cei chemati"? Oare n-ai auzit cand parintele a zis: "Cei chemati, IESITI! Cei chemati, iesiti, ca nimeni din cei chemati, sa nu ramana!"? Ai dorit sa vezi harul lui Dumnezeu in "carne si oase"? De fapt ai vazut ceea ce AI VRUT sa vezi: mandrie. Daca ai fi acolo mereu, trup si suflet, asa cum ne asteapta Dumnezeu sa fim, botezati si smeriti, ai fi inteles ca la Sf Impartasanie nu se merge oricum, oricand, fara post si fara spovedanie. In saptamanile de peste an trebuie sa existe o motivatie serioasa (boala, calatorie, o dorinta binecuvantata de Dumnezeu), pentru care parintele sa ne dea dezlegare la Sf Impartasanie. Dumnezeu cunoaste sufletul fiecarui crestin, iar daca ne-am impartasi doar din mandrie, ar insemna foc si osanda. Pentru cuminecarea cu Sfintele Taine e nevoie de pace cu toti si cu Dumnzeu dar si smernie pana la jertfa. Iar noi pacatuim in fi-ce clipa. Dupa unii inselati, "sfanta" impartasanie se ia zilnic si se pastreaza in poseta, alaturi de "sfantul ruj"...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2012, 15:23:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Vai, vai, vai, adevarata... adevarata intelpciune vedem noi pe-aici... Da ce cautai mata' de "alta confesiune" in acel moment, acolo? Oare n-ai auzit cand parintele a cerut tuturor sa se roage pentru voi, "cei chemati"? Oare n-ai auzit cand parintele a zis: "Cei chemati, IESITI! Cei chemati, iesiti, ca nimeni din cei chemati, sa nu ramana!"? Ai dorit sa vezi harul lui Dumnezeu in "carne si oase"? De fapt ai vazut ceea ce AI VRUT sa vezi: mandrie. Daca ai fi acolo mereu, trup si suflet, asa cum ne asteapta Dumnezeu sa fim, botezati si smeriti, ai fi inteles ca la Sf Impartasanie nu se merge oricum, oricand, fara post si fara spovedanie. In saptamanile de peste an trebuie sa existe o motivatie serioasa (boala, calatorie, o dorinta binecuvantata de Dumnezeu), pentru care parintele sa ne dea dezlegare la Sf Impartasanie. Dumnezeu cunoaste sufletul fiecarui crestin, iar daca ne-am impartasi doar din mandrie, ar insemna foc si osanda. Pentru cuminecarea cu Sfintele Taine e nevoie de pace cu toti si cu Dumnzeu dar si smernie pana la jertfa. Iar noi pacatuim in fi-ce clipa. Dupa unii inselati, "sfanta" impartasanie se ia zilnic si se pastreaza in poseta, alaturi de "sfantul ruj"...
1. Lasati-o in pace! Ea poate a vrut sa vada cum este. Poate ca ar tenta-o...E un pas totusi.
Era asa acum 2000 ani. Nu stiu, probabil ca stateau unii cu bata si dadeau afara. Nu stiu dupa ce ii cunosteau. Nu stiu cum se proceda si nu-mi pot imagina.
Acum bisericile sunt deschise, sa poti intra si vedea.

2. Cred ca nu stia probabil de pregatirea pentru Sf. Impartasanie. Si cred ca putini o stiu. Putini pot s-o faca, pentru ca este severa.
S-a mai scris mult pe tema asta.
Regulile sunt severe si prin asta se pierde mai mult.
Tebuie si niste reguli. Nici eu nu m-as duce asa oricum.
Dar mi se pare greu s-o faci in fiecare saptamana, sau chiar la fiecare liturghie. Cum mai sunt casatoriti, ce mai mananca, cum/cand se mai pregatesc sufleteste?
Da. Depinde si de preot si de om.

Vezi ca si la tine musteste mandria. Nu mai certa asa oamenii.

3. Poate ca gresesc, dar eu nu vad ca punctul central al Sf. Liturghii este Sf. Euharistie. Eu vad importante toate elementele, ca asa nu mai stau la restul slujbei, ma duc numai la sfarsit, la Sf. Impartasanie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 08.10.2012 at 15:25:59.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2012, 21:22:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vezi ca si la tine musteste mandria. Nu mai certa asa oamenii.
E adevarat, sora Sophia. Lucrez la asta de ani buni (stii tu de cand!...) Dar cearta mea, as fi dorit s-o indrepte, nu s-o alunge. Tu daca te duci odata intr-un amfiteatru si participi la un colocviu alaturi de studentii la medicina, te astepti de a doua zi sa fii capabila sa pui diagnostice si sa dai retete? Sunt multi crestini ortodocsi care nu au nici un habar de oranduiala unei sfinte liturghii, iar altii isi fac o cruce ca mai bine n-ar mai face-o, sa nu-i mai sminteasca si pe altii...
Adevarat, usa bisericii este deschisa oricui; traditia insa a ramas aceeasi, doar interpretarile tin de "democratia" din mintea noastra inselata. Oricum nu ai ce sa faci. Desi poate vezi un "neortodox" alaturi de tine, dar poti oare sa-i ceri sa paraseasca biserica? Nicidecum. Dar daca totusi ramane, sa incerce sa vada cu ochii adevaratului credincios ce se petrece acolo, ca daca judeca si priveste cu ostilitate, dupa care se intoarce la "confesiunea" ei si face un "rechizitoriu" asa cum l-a perceput ea, pentru ca si ceilalti sa se "intelpteasca", mie mi se pare ca acest lucru nu-i chiar bine-placut lui Dumnezeu.
Daca atitudinea mea te-a deranjat, imi cer iertare pur si simplu si te rog sa ma certi si de-acum inainte de cate ori ti se pare ca sunt in abatre. Eu imi doresc sa ma indrept, chiar daca asta se intrevede destul de greu din modul meu de a scrie...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 09.10.2012 at 00:19:58.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.10.2012, 00:27:57
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Poate ca gresesc, dar eu nu vad ca punctul central al Sf. Liturghii este Sf. Euharistie. Eu vad importante toate elementele, ca asa nu mai stau la restul slujbei, ma duc numai la sfarsit, la Sf. Impartasanie.
Pt mine cheia intregii liturghii este impartasirea cu Trupul si sangele Domnului.Asa a fost la primii crestini,asta a fost reintalnirea lor cu Hristos dupa ce il vazusera viu printre ei.
Asta a fost fagaduinta duhului lui Dumnezeu ,caci Dumnezeu da duhul sau numai prin trupul lui Hrisots.
Fara a gusta Trupul Sau, oricata intelepciune si pricepere am avea ,nu putem sa primim harul lui Dumnezeu.
Liturghia e frumoasa si plina de simboluri. Dar toate acestea sunt doar o pregatire a impartasirii cu Trupul Sau.
Toata intelpciunea si priceperea palesc in fata acestei infricosate Taine , atunci cand atat de simplu, printr-o simpla inghititura,Dumnezeul cel fara margini,se salasuieste in noi ,prin chipul jertfei.
Intreaga liturghie e ca o pirmaida care duce catre acest unic moment ,unirea materiei cu Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 17:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 16:29:07
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 17:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 20:38:22