Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.04.2014, 19:19:00
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Nu am găsit în Dex. Prefer să mă raportez la dicționare consacrate.
Ce anume nu ai gasit in Dex ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.04.2014, 19:22:28
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
"Să nu vă tundeți rotund părul capului vostru, nici să vă stricați fața bărbii voastre."
Leviticul 19, 27

Ce oare inseamna asta? Sa nu ne tundem si sa nu ne barbierim? Deoarece nu vad ca spune clar: Nu iti rade barba, sau nu taia firele parului ...
Daca privesti icoana Mantuitorului Hristos, cred ca nu ramai fara raspuns... Urmeaza-L! Asta nu inseamna ca nu trebuie sa pastram o igiena, sa fim ingrijiti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.04.2014, 20:45:07
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred că are cum să fie păcat. Atunci ar fi păcat și faptul că nu respectăm cele referitoare la tăierea împrejur. Apostolii și-au pus problema asta și vedem în Fapte cum au soluționat acest gen de dileme.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2014, 22:57:16
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E stupid deja sa luam icoane ca model pentru felul in care ne gestionam chipul. Icoana e doar un simbol, nu o fotografie sau holograma. Rasi sau nu, tunsi sau nu, sa fim ingrijiti: si "partea dinauntru a paharului" sa fie stralucitoare in ochii Celui Care o poate vedea, iar chipul nostru sa fie ingrijit si nu spre smitirea aproapelui. Atit.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.04.2014, 23:26:11
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
"Să nu vă tundeți rotund părul capului vostru, nici să vă stricați fața bărbii voastre."
Leviticul 19, 27

Ce oare inseamna asta? Sa nu ne tundem si sa nu ne barbierim? Deoarece nu vad ca spune clar: Nu iti rade barba, sau nu taia firele parului ...
Interdictia mentionata de dvs,a carei logica viza aspecte concrete ale acelei perioade, avea in vedere delimitarea credintei evreilor de diverse practici idolatre,cananite in special,care presupuneau asemenea gesturi atat in cazul ritualurilor funerare cat si in cazul unor practici ce vizau necromatia.Interdictia a avut o interesanta aplicatie si in cazul legamantului de nazireat,in cadrul iudaismului.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.04.2014, 23:50:57
bogdansava21 bogdansava21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2014
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Interdictia mentionata de dvs,a carei logica viza aspecte concrete ale acelei perioade, avea in vedere delimitarea credintei evreilor de diverse practici idolatre,cananite in special,care presupuneau asemenea gesturi atat in cazul ritualurilor funerare cat si in cazul unor practici ce vizau necromatia.Interdictia a avut o interesanta aplicatie si in cazul legamantului de nazireat,in cadrul iudaismului.
Multumesc! Alte pareri sunt bine venite
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.04.2014, 23:53:07
bogdansava21 bogdansava21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2014
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Nu cred că are cum să fie păcat. Atunci ar fi păcat și faptul că nu respectăm cele referitoare la tăierea împrejur. Apostolii și-au pus problema asta și vedem în Fapte cum au soluționat acest gen de dileme.
Chiar apostolul Pavel spune ca este o rusine ca barbatul sa isi lase parul lung, iar pentru femeie este o cinste
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.04.2014, 01:27:54
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Vechiul Testament în tâlcuirea Sfinților Părinți. Leviticul - Pr. Ioan. S. Usca

http://www.scribd.com/doc/56945380/V...-Usca#download





-deci eu cred ca nu e pacat pt ca noi nu ne tundem parul sau ne barbierim in cinstea vreunui zeu.

Last edited by antiecumenism; 08.04.2014 at 01:30:07.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.04.2014, 10:23:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
E stupid deja sa luam icoane ca model pentru felul in care ne gestionam chipul. Icoana e doar un simbol, nu o fotografie sau holograma. Rasi sau nu, tunsi sau nu, sa fim ingrijiti: si "partea dinauntru a paharului" sa fie stralucitoare in ochii Celui Care o poate vedea, iar chipul nostru sa fie ingrijit si nu spre smitirea aproapelui. Atit.
subscriu amice!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.04.2014, 21:12:53
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca privesti icoana Mantuitorului Hristos, cred ca nu ramai fara raspuns... Urmeaza-L! Asta nu inseamna ca nu trebuie sa pastram o igiena, sa fim ingrijiti.
Mantuitorul a avut parul lung. Dar Sf Ap. Pavel ne spune ca este rusinos pentru barbat sa poarte parul lung. Asa ca raspunsul nu este in icoana.
Nu as fi raspuns, pentru ca altii au dat deja un raspuns pertinent, dar mi se pare firesc sa ne abtinem de la a da raspunsuri si sfaruri cand acestea se bazeaza pe pareri personale si interpretarii proprii si nu pe cunostinte.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare